Αν και έχει περάσει λίγος καιρός, τελικά αγόρασα το caberg duke 2 απο το γνώστο bazaar της Πέτρου Ράλλη και είπα να γράψω λίγα πράγματα καθώς το έχω εδώ και 3 μήνες περίπου και το κυκλοφορω με naked 600αρα μηχανη. Κατ’ αρχήν το κράνος ειναι όντως αρκετά ελαφρύ ειδικά σε σχέση με άλλα που δοκίμασα, ακόμα και αρκετά ακριβότερα, πχ δοκίμασα ένα agv με 300 ευρω και το αισθανόμουνα βαρύ. Κάτι το οποίο με προβλημάτισε αρχικά είναι ο χώρος που έχει για το σαγόνι ο οποίος είναι ίσα ίσα για το δικό μου αλλά για κάποιον με μυτερό-έντονο πηγούνι θα είναι ενοχλητικό.Το εσωτερικό ειναι πολύ καλής ποιότητας. Σε οτι αφορά την εθνική με ταχύτητες μέχρι 120 δουλεύει πολύ καλα. Ούτε θόρυβος ούτε αστάθεια. Σε μεγαλύτερες ταχύτητες όμως 130+ τα πράγματα αλλάζουν. Όχι τραγικά αλλά σε γυμνή όπως η δική μου δεν ενδείκνυται για τόσο μεγάλες ταχύτητες. Για μένα βέβαια που το πήρα για κοντινές αποστάσεις και γενικά για πόλη είναι οκ. Λογικά σε μεγάλα σκούτερ και touring μηχανές με ψηλή ζελατίνα θα δουλεύει πολύ καλύτερα

Το μόνο πράγμα που με χάλασε και το έμαθα αφού το αγόρασα είναι οτι οι εμπρός αεραγωγοί είναι μόνιμα ανοιχτοί. Δεν κλείνουν το οποίο για τους ζεστούς μήνες είναι οκ αλλα για τις κρύες μέρες του χειμώνα θα μπάζει και δεν θα ναι οτι καλύτερο.

Κρίμα γιατί έλεγα μιας και αλλάζω και κατηγορία (300αρι sym cruisym) να το κρατήσω και για το χειμώνα. Οπότε μάλλον απο Σεπτέμβρη θα πρέπει να κοιτάξω και για ένα full face ζεστό κράνος. Δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω καινούριο θέμα αλλά σκέφτομαι η για το καινούριο το HJC Ι70 αλλά γενικά δεν έχω διαβάσει και πολλές κριτικές καθότι καινούριο.