Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ανοιγόμενο κράνος street μηχανής

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115

    Ανοιγόμενο κράνος street μηχανής

    Είμαι κάτοχος ενός gsr 600 και θα ήθελα να πάρω ένα ανοιγόμενο κράνος για το καλοκαίρι. Κυρίως για παραλία! Ψάχνω κάτι μεχρι τα 200e. Αυτή τη στιγμή έχω ένα shoei xr1100 το οποίο χρησιμοποιώ εδω και 7 χρόνια για μακρινά ταξίδια και ένα παλιό KBC το οποίο χρησιμοποιώ για την πόλη και κοντινές αποστάσεις. Δε μ ενδιαφέρει να έχει φιμέ εσωτερική ζελατίνα καθώς απ οτι ξέρω προσθέτει στο βάρος, θα ήθελα να είναι οσο το δυνατόν πιο ελαφρύ γίνεται με καλούς αεραγωγούς και καλή επένδυση για τον ιδρώτα. Η επένδυση του xr1100 με έχει απογοητεύσει τους καλοκαιρινούς μήνες. Το budget μου είναι μέχρι κάπου στα 200e, θα προτιμούσα να αγοράσω απο ελλάδα και απ όσα έχω δεί μέχρι τώρα, χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιο για να δώ πώς μου κάθεται, έχω ξεχωρίσει τα εξής:



    Φυσικά δεν πρέπει να διαλέξω οπωσδηποτε ανάμεσα σε κάποιο απο τα παραπάνω οπότε οποιαδηποτε πρόταση δεκτή!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Εγώ θα σου έλεγα οτι αντί να πάρεις ενα ανοιγόμενο για το καλοκαίρι, καλύτερα να αντικαταστήσεις το Shoei σου που μετα απο 7 χρόνια χρήσης θέλει αλλαγή, και φαντάζομαι οτι και το KBC για να το λες 'παλιό' θα είναι κι αυτό για το ράφι.
    Πάρε ενα με καλούς αερισμούς να το φοράς χειμώνα καλοκαίρι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    πέτα το shoei και το kbc και πάρε ένα full face με καλό αερισμό.

    αυτά που έχεις είναι παλιά και δεν σου παρέχουν ασφάλεια και αυτό που σκέφτεσαι να πάρεις για το καλοκαιρί δεν θα σου την παρέχει λόγω ανοιγόμενου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    Τα γνωρίζω όσα λέτε και ειναι στο πρόγραμμα η αντικατάσταση του xr1100! Αυτή τη στιγμή χρειάζομαι να αντικαταστήσω το KBC και το χειμώνα θα πάρει σειρά το shoei. **********************************
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 31/05/2017 στις 19:22. Αιτία: mini modding not allowed

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Κατ' εμέ η μόνη σου επιλογή σε αυτά τα χρήματα για ανοιγόμενο είναι το GABERG DUKE.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160407170042_caberg_duke_matt_black.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	41,3 KB 
ID:	383078

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Το nolan είναι ποιοτικό , αλλά ο αερισμός του από τους αεραγωγούς είναι γενικά μέτριος . Η διαφορά σε σχέση με racing κράνος πχ. raceR-pro είναι πολύ
    μεγάλη στον αερισμό.
    Προσοχή θέλει και στην εφαρμογή. Τα nolan γενικότερα έχουν σχέδιο για ποιό στρογγυλά κεφάλια και όχι οβάλ,
    αλλά έτσι κι'αλλιώς το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να το φορέσεις.
    Έχει βγει και σε νεώτερη έκδοση (N91evo) που πιθανώς να έχει κάποιες μικροβελτιώσεις.

    Για τα caberg έχω ακούσει και εγώ τα καλύτερα χωρίς να έχω φορέσει κάποιο όμως οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Πριν 5 χρονια ειχα παρη ενα caberg ανοιγομενο.Στο χρονο πανω παιδια απο το ανοιξε κλισε το υποσιαγονο δε στεκοτανε και επεφτε.Ετσι το ειχα μονο κλειστο και οχι ανοιγομενο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Eγώ το έχω 4 χρόνια τώρα και είναι μία χαρά, ψαχνόμουν για Shoei ανοιγόμενο αλλά το μετάνοιωσα...
    https://www.youtube.com/watch?v=DbajUIBUgkc

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Eγώ το έχω 4 χρόνια τώρα και είναι μία χαρά, ψαχνόμουν για Shoei ανοιγόμενο αλλά το μετάνοιωσα...
    https://www.youtube.com/watch?v=DbajUIBUgkc
    Δεν αντιλεγω.Ειναι να σου κατσει.Ειναι και η προσωχη που του διχνεις.Ισος δε του φερομουν καλα και με τημωρησε..:
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να πάρεις ένα καλό open face κράνος (αναγνωρισμένη εταιρεία, καλά υλικά, να κατεβαίνει στα πλαϊνά έως και το σαγώνι) για να χρησιμοποιείς το καλοκαίρι. Εφόσον θα έχεις και full face για χειμώνα ή πιο σοβαρή χρήση (γρήγορες βόλτες, ταξίδια), νομίζω ότι ένα ανοιγόμενο είναι άχρηστο, προσθέτει επιπλέον βάρος σε μηχανισμό και κινούμενα μέρη που δεν χρειάζεσαι. Προφανώς θέλεις ανοιγόμενο για να το έχεις ανοικτό, σωστά?
    Εγώ τουλάχιστον έτσι πορεύομαι εδώ και αρκετά χρόνια. Είχα ένα Arai SZ RAM3 και τώρα έχω ένα HJC RHPA JET. Στο 200ρι παίζει και ένα ωραίο της kabuto, δες και από internet για καμιά προσφορά σε arai, shoei κτλ.

    Πάντως ότι κράνος και να φορέσεις, το καλοκαίρι στην αστική κίνηση θα ιδρώνεις.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Εχω πάθει το εξής: Δεν μπορώ να φορέσω Full Face με τίποτε, έμαθα με τ'ανοιγόμενα και με τα Full Face αισθάνομαι ασφυξία και πλάκωμα στο στήθος....
    Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; η θα με βάλουν σε γυάλα στο πανεπιστήμιο;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Συνηθεια ειναι ολα.Οπος συνηθησες με το jet ετσι πρεπει να σινηθυσης και με το full face.Αλλα το κρανος ειναι κρανος.Αλοι δ φορανε καθολου.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Κατ' εμέ η μόνη σου επιλογή σε αυτά τα χρήματα για ανοιγόμενο είναι το GABERG DUKE.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160407170042_caberg_duke_matt_black.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	41,3 KB 
ID:	383078
    οπως λεει και ο αποπανου
    αν σου κάθετε καλα στο κεφάλι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και οντως μονόδρομος

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    Γενικά δε ψήνομαι για open face κρανος αν και αναγνωριζω τα προτερηματα του τους καλοκαιρινούς μήνες. Επιμένω στην αγορά ανοιγόμενου. Ωραίο φαίνεται και το caberg το οποίο απ οτι ειδα έχει και 5 αστέρια στο sharp. Σίγουρα θα πάω να το δοκιμάσω αλλα δε καταλαβαίνω γιατί πχ να επιλέξω το caberg και οχι το hjc που έγραψα χωρίς αυτο να σημαίνει οτι ευνοώ το hjc. Εμένα οπως έγραψα με ενδιαφέρει (εκτός βέβαια απο την ασφάλεια) το βάρος και το εσωτερικό.

    Απ ολες τις μάρκες που έχουν αναφερθεί ως τώρα μονο Nolan ειχα στο πρώτο μου σκουτερ. Γενικά έχω χρησιμοποιήσει shoei, arai, nolan, και kbc.

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Αν το flip το κυκλοφορείς μόνιμα ανοικτό θα αποκτήσεις αυχενικο στην καλύτερη των περιπτώσεων και στην χειρότερη να σου καρφωθεί κάποιο έντομο στο πλάι απο το κράνος να σε κάνει κόσκινο και να χάσεις την επαφή με τον δρόμο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ανοιγόμενο κράνος
    από gloum στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2009, 06:12
  2. Ανοιγόμενο κράνος....?
    από miketzif στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2008, 23:10
  3. ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΟ ΚΡΑΝΟς
    από xampos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2008, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF