Σελίδα 2 από 26 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 376

Θέμα: street vs street

  1. #16
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Eννοείται τα πάντα είναι θέμα γούστου.Αν μου ελεγες 4 χρονια πριν να πάρω ενα μεσαιο on-off θα σου ελεγα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ουτε να τα βλεπω,η συγκεκριμένη ανάγκη προέκυψε λογω των πολλών km που είχα ξεκινησει και έκανα.Όμως οταν το απέκτησα και ειδα τις αρετες του και τον allaround χαρακτηρα του το εκτίμησα διαφορετικα,ειναι απο αυτα που μολις συμβιωσεις μαζι εκτιμας την αξια τους και τον απελευθερωτικο χαρακτηρα τους.

    Οσο για τα ορια τους,σε καμια περιπτωση δεν ειναι χαμηλά για χρηση δρομου πάντα.Αν πιστευεις το αντίθετο απλα δεν έχεις πετυχει οδηγούς με τετοια μηχανακια που ξέρουν τι κάνουν.Όντως ειναι λιγοι αλλα υπάρχουν,τα μηχανάκια μπορουν να πάνε πολυ γρηγορα αυτο ειναι το μονο σιγουρο,οδηγοί δεν υπάρχουν.

    Αναφέρεις οτι οπου φτανει το NC φτανει και μια απλή μοτο.Σε τι μοτο αναφέρεσαι?Ας πουμε εδω https://www.youtube.com/watch?v=m-Dd-aFHj0w&t=1775s ποσες μοτο μπορουν να πάνε εκτος αυτης της κατηγορίας?Μπορει να πάει ενα fazer ας πουμε ή ενα γυμνό?

    Επισης αναφέρεσαι σε βάρος,εχεις οδηγησει Versys,NC,Tracer και τα βρήκες βαριά ή απλα κοιτας τα χαρακτηριστικά?Γιατι εγω μια χαρα ελαφριά τα βλέπω στο δρόμο.Ας πουμε το R1 ειχε πιο βαρια αίσθηση και απο τα 3,θα μου πεις οκ 1000 τετρακύλινδρο αλλα με βαρυ στροφαλο και κλειστα σχετικα κλιπον οχι μεγαλο τιμονι.

    Ξαναλέω οτι ειναι απολυτα λογικό και σεβαστό να μη σου αρεσουν αυτα τα μηχανάκια.Εγω εξετάζω τον πολύπλευρο χαρακτήρα τους και κατα πόσο ταιριάζουν σε εναν παράδεισο οπως η Ελλάδα αν θες να τη γυρίσεις.Τα πάντα όμως ειναι και θέμα αναγκων,αν θες να πηγαινεις την Κυριακη μεχρι το Σουνιο η την Επίδαυρο βόλτα ξεκαυλωματος σαφως και δε σε καλύπτει η συγκεκριμένη κατηγορία.
    OK δεν σε κάλυψα φαίνεται. Δεν πειράζει.
    Θα σου απαντήσω πάντως. Οχι δεν εχω καβαλήσει NC, Versys, Tracer και ούτε προκειται. Καβαλησα καποτε TDM και ξενέρωσα τόσο που δεν ξανανέβηκα σε τέτοιο πράγμα.
    Εχω καβαλήσει παλιότερα κάποια πραγματικά on -οff και εκείνα είχαν λόγο ύπαρξης, Πήγαιναν σε χώματα που το NC, Versys, Tracer κλπ δεν πάνε με την καμμία.
    Στα μέρη που θα φτάσει το NC έχω απλές μοτοσυκλέτες που φτανουν και πιο εύκολα μάλιστα γιατί δεν ζυγίζουν 220 κιλά άδειες.
    Video δεν μπορώ να δώ, αλλά όπου πάει το NC σίγουρα παει και το 40 χρονών BMW μου.
    Το οτι υπάρχουν γρήγοροι με τέτοιες μοτο το γνωρίζω, αλλά ακόμα κι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν πολλά όταν τα μαρσπιέ τους ξύνουν με τη μια και δεν έχουν καμμια αίσθηση του μπροστινού τους.

    Το οτι το R1 δεν κάνει για κλειστές διαδρομές ή για την πόλη γιατί θα σου κόψει τα χέρια δεν είναι κατι καινούριο, υπαρχουν όμως πολλές άλλες μοτο εκτός απο αυτες που ονομάζεις εσύ on-off (κι εγώ πλέον SUV) και τις απόλυτες SS.

    On-off είναι το Africa με τον 21 ιντσών τροχό, το KTM 640, το XT600 κλπ κλπ οχι το NC, Versys, TDM κλπ.

    Αφού σας αρέσουν να τα παίρνετε, δεν θα μας ψήσετε όμως οτι ειναι οι καλύτερες μοτο.
    Ενας μέτριος συμβιβασμός σε όλα είναι, αλλά και με όγκο, βάρος, ύψος που δεν χρειάζεται.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω αυτην την προθεση ουτε καν,αλλα προφανως δεν ειδες το βίντεο για να λες οτι ενα Ζ παει εκει.Εννοειται δεν εχει ιδιες διαδρομες αναρτησεων ουτε την ιδια αποσταση απο το εδαφος.Απο που προεκυψαν αυτα?

    Και εγω εχω μπει σε χωματοδρομους με SS και με γυμνα,σε καμια περιπτωση ομως σε τετοιους οπως του βίντεο.Και αυτο το κάνω για 150.000km.Κανενα fazer δε θα αντεχε ουτε μεχρι τα 50.000 στα περιφειακα του και στα πλαστικα του.

    Παιδια μην τα ισοπεδωνετε ολα,τα μηχανακια της συγκεκριμενης κατηγοριας θα πάνε πολυ πιο άνετα δεν ειπαμε οτι θα κανουν εντουραδες...
    Βρε γλυκό μου παιδί, ΕΧΩ fazer 1000, με τις ίδιες κωμικές ταχύτητες πάει στους ίδιους "δρόμους" του βίντεο, περνάει χαλαρά νεροφαγώματα και "σκαλοπατάκια" μικρού ύψους, απλά ακούγεται κανένα γκάπα-γκούπα από διπλό σταντ και εξάτμιση. Και έχει αντέξει μιά χαρά δεκαεφτά χρόνια ποιός ξέρει πόσα χέρια ήδη πριν το δικό μου. Μην μας τρελάνεις όλους μαζί τώρα, είπαμε είναι καλή μοτοσικλέτα το NC αλλά φτάνει. Εκεί που χαροπαλεύεις με πρώτη και μηδέν χιλιόμετρα και εσύ και εγώ, ένα f650/700 (το δικύλινδρο δηλαδή, στην ίδια κατηγορία με τα τέσσερα του αρχικού ερωτήματος είναι) θα περνάει γελώντας. Ή οτιδήποτε άλλο έχει κοντά στα 20 εκατοστά διαδρομές και 19άρη και άνω εμπρός τροχό.

    Ευχαριστούμε για το ίνπουτ που είναι χρήσιμο και πολύτιμο και βοηθά πολύ στην συζήτηση και ας λήξει το καπέλωμα. Ρε πράγμα με τους χονταίους αυτές τις μέρες...

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    κάποιοι άνθωποι αποφασίζουν με γνώμονα τις ανάγκες τους και οχι το γούστο. Τα ον οφ ειναι η μόνη κατηγορία μαζί μετα ελάχιστα πλέον ντυμένα στριτ που καλύπτουν τις ανάγκες του 90% των ελλήνων. Ζελατίνα, βαλίτσα, δικάβαλο, κατανάλωση κτλ δεν προσφέρουν όλες οι μοτο δυστυχώς. Όποιος μπορεί να έχει 2-3 μηχανάκια η αμάξι μπορει να πάρει οτι θέλει αλλα μην τα ισοπεδώνετε τα ον οφ. Ον οφ δεν ειναι αλλα τέλος πάντων αυτές τις μπουρούχες.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    OK δεν σε κάλυψα φαίνεται. Δεν πειράζει.
    Θα σου απαντήσω πάντως. Οχι δεν εχω καβαλήσει NC, Versys, Tracer και ούτε προκειται. Καβαλησα καποτε TDM και ξενέρωσα τόσο που δεν ξανανέβηκα σε τέτοιο πράγμα.
    Εχω καβαλήσει παλιότερα κάποια πραγματικά on -οff και εκείνα είχαν λόγο ύπαρξης, Πήγαιναν σε χώματα που το NC, Versys, Tracer κλπ δεν πάνε με την καμμία.
    Στα μέρη που θα φτάσει το NC έχω απλές μοτοσυκλέτες που φτανουν και πιο εύκολα μάλιστα γιατί δεν ζυγίζουν 220 κιλά άδειες.
    Video δεν μπορώ να δώ, αλλά όπου πάει το NC σίγουρα παει και το 40 χρονών BMW μου.
    Το οτι υπάρχουν γρήγοροι με τέτοιες μοτο το γνωρίζω, αλλά ακόμα κι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν πολλά όταν τα μαρσπιέ τους ξύνουν με τη μια και δεν έχουν καμμια αίσθηση του μπροστινού τους.

    Το οτι το R1 δεν κάνει για κλειστές διαδρομές ή για την πόλη γιατί θα σου κόψει τα χέρια δεν είναι κατι καινούριο, υπαρχουν όμως πολλές άλλες μοτο εκτός απο αυτες που ονομάζεις εσύ on-off (κι εγώ πλέον SUV) και τις απόλυτες SS.

    On-off είναι το Africa με τον 21 ιντσών τροχό, το KTM 640, το XT600 κλπ κλπ οχι το NC, Versys, TDM κλπ.

    Αφού σας αρέσουν να τα παίρνετε, δεν θα μας ψήσετε όμως οτι ειναι οι καλύτερες μοτο.
    Ενας μέτριος συμβιβασμός σε όλα είναι, αλλά και με όγκο, βάρος, ύψος που δεν χρειάζεται.
    Βρε δεν προσπαθουμε να πεισουμε ο ενας τον άλλον.Δε γινεται ουτως η άλλως!Το θέμα είναι οτι γραφεις με βεβαιοτητα για μηχανακια τα οποια δεν εχεις οδηγησει.Ποιο TDM???Με 18αρα ζαντα μπροστα και της πλακας ζυγισμα συγκριτικα με τα μηχανακια του θεματος?Μοτο με το Vstrom μπορει να συγκριθει!Επισης δεν ειναι 220 άδεια ουτε το Versys,ουτε το NC,ουτε το Tracer.

    Σου συνιστω να δεις το βίντεο που σου έβαλα.Ειναι απο μια απο τις πιο δυσκολες χωματινες διαδρομες στην Ελλάδα για οποιοδηποτε on-off,μην εκτιθεσαι τζαμπα και λες οτι το BMW θα παει εκει χωρις να γινει 5 κομματια.

    Εχω πει πιο πανω οτι η κατηγορία ειναι ψευδο-on off.Εννοειται οτι δεν συγκρινονται με το Africa αλλα εδω τα έχετε κάνει ολα ίσιωμα,σε λίγο θα μου πείτε οτι περνανε και τα CBR απο ολους τους χωματοδρομους!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Βρε γλυκό μου παιδί, ΕΧΩ fazer 1000, με τις ίδιες κωμικές ταχύτητες πάει στους ίδιους "δρόμους" του βίντεο, περνάει χαλαρά νεροφαγώματα και "σκαλοπατάκια" μικρού ύψους, απλά ακούγεται κανένα γκάπα-γκούπα από διπλό σταντ και εξάτμιση. Και έχει αντέξει μιά χαρά δεκαεφτά χρόνια ποιός ξέρει πόσα χέρια ήδη πριν το δικό μου. Μην μας τρελάνεις όλους μαζί τώρα, είπαμε είναι καλή μοτοσικλέτα το NC αλλά φτάνει. Εκεί που χαροπαλεύεις με πρώτη και μηδέν χιλιόμετρα και εσύ και εγώ, ένα f650/700 (το δικύλινδρο δηλαδή, στην ίδια κατηγορία με τα τέσσερα του αρχικού ερωτήματος είναι) θα περνάει γελώντας. Ή οτιδήποτε άλλο έχει κοντά στα 20 εκατοστά διαδρομές και 19άρη και άνω εμπρός τροχό.

    Ευχαριστούμε για το ίνπουτ που είναι χρήσιμο και πολύτιμο και βοηθά πολύ στην συζήτηση και ας λήξει το καπέλωμα. Ρε πράγμα με τους χονταίους αυτές τις μέρες...

    Α έγινα και Χοντάκιας τωρα?

    Εννοειται το F800 και το Africa θα περνανε πολυ πιο ευκολα,το fazer δεν περναει οτι στοιχημα και να βάλεις.Αν θες και είσαι απο Αθήνα παμε μια βόλτα στον Υμηττό να δουμε μεχρι που θα φτάσεις και ποσο άνετα!

    Ε και μην πεις οτι παω να δειξω ποιος την εχει μεγαλυτερη,απλα αυτο που λες ειναι τρελη ανακριβεια και στην πράξη η αλήθεια θα φανει μεσα σε λίγα μέτρα.Είχα και 2 γυμνα,ξέρω πολυ καλα πως πάνε και αν μπορουν να πανε.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Α έγινα και Χοντάκιας τωρα?
    Μην με παραφράζεις, ΧΟΝΤΑΙΟΣ είπα, κάτοχος χόντα.

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εννοειται το F800 και το Africa θα περνανε πολυ πιο ευκολα,το fazer δεν περναει οτι στοιχημα και να βάλεις.Αν θες και είσαι απο Αθήνα παμε μια βόλτα στον Υμηττό να δουμε μεχρι που θα φτάσεις και ποσο άνετα!

    Ε και μην πεις οτι παω να δειξω ποιος την εχει μεγαλυτερη,απλα αυτο που λες ειναι τρελη ανακριβεια και στην πράξη η αλήθεια θα φανει μεσα σε λίγα μέτρα.Είχα και 2 γυμνα,ξέρω πολυ καλα πως πάνε και αν μπορουν να πανε.
    Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω γιατί το NC μπορεί να πάει κάπου που δε μπορεί να πάει οποιοδήποτε γυμνό, αφού και το ίδιο το NC έχει ακριβώς 0 προσόντα για χώμα, αλλά είδα το βιντεάκι, από περιέργεια. Σε πληροφορώ ότι πρόσφατα κάναμε διαδρομή ίδιας ή - πιθανότατα - μεγαλύτερης δυσκολίας. Για 40 χιλιόμετρα. Εγώ με το ΜΤ μου και ο amyrou με το Fazer. Δυστυχώς, είχε τελειώσει η κάρτα της κάμεράς μου (once in a lifetime φάση και την έχασα...), αλλά αν θες μπορώ να σου δείξω τη διαδρομή στον χάρτη.

    Φυσικά, τα μηχανάκια είχαν πάρει φωτιά, αλλά έκαναν ακριβώς αυτό που κάνεις κι εσύ στο βίντεο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι για κάθε μέρα, εκτός αν είσαι μαζόχας. Αλλά όχι ότι "δε μπορούν", όπως το εννοείς εσύ.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Νομίζω κάπου χαθήκατε στη μετάφραση.

    Το versys και το tracer είναι street μηχανάκια που έχουν δανειστεί λίγο απ τον χαρακτήρα (όχι τις δυνατότητες) των on off.

    Ο bill λέει ότι έχουν πολλές δυνατότητες στο δρόμο και έχει δίκιο και ο σαπιλας λέει ότι ένα καθαρά street μηχανάκι έχει περισσότερες και δεν βλέπει τον λόγο να τις θυσιάσει και επίσης έχει δίκιο.

    Bill η πιο όρθια θέση και οι μεγαλύτερες διαδρομές που έχει το tracer και το versys τα κάνουν χειρότερα στο δρόμο χωρίς όμως να υπάρχει συμαντικο αντίκρισμα σε δυνατότητες εκτός δρόμου. Έχουν δλδ τις ίδιες ή σχεδόν τις ιδιες δυνατότητες εκτός ο δρόμου με ένα fazer αλλά το fazer είναι καλύτερο στο δρόμο.

    Σε κάποιους αναβάτες αρέσει αυτή η όρθια θέση και δεν ενδιαφέρονται για εκτός δρόμου διαδρομες. Σε αυτούς απευθύνονται αυτά τα μηχανάκια.

    Δε μπορούμε να συγκρίνουμε ένα hornet με ένα tracer. Το hornet είναι καλύτερο στην άσφαλτο η οποία είναι το περιβάλλον και των δύο.

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Βρε δεν προσπαθουμε να πεισουμε ο ενας τον άλλον.Δε γινεται ουτως η άλλως!Το θέμα είναι οτι γραφεις με βεβαιοτητα για μηχανακια τα οποια δεν εχεις οδηγησει.Ποιο TDM???Με 18αρα ζαντα μπροστα και της πλακας ζυγισμα συγκριτικα με τα μηχανακια του θεματος?Μοτο με το Vstrom μπορει να συγκριθει!Επισης δεν ειναι 220 άδεια ουτε το Versys,ουτε το NC,ουτε το Tracer.

    Σου συνιστω να δεις το βίντεο που σου έβαλα.Ειναι απο μια απο τις πιο δυσκολες χωματινες διαδρομες στην Ελλάδα για οποιοδηποτε on-off,μην εκτιθεσαι τζαμπα και λες οτι το BMW θα παει εκει χωρις να γινει 5 κομματια.

    Εχω πει πιο πανω οτι η κατηγορία ειναι ψευδο-on off.Εννοειται οτι δεν συγκρινονται με το Africa αλλα εδω τα έχετε κάνει ολα ίσιωμα,σε λίγο θα μου πείτε οτι περνανε και τα CBR απο ολους τους χωματοδρομους!
    Eγώ εκτίθεμαι λες? ΟΚ. Θα το δούμε.

    - Το NC750X DCT ειναι 229 κιλά γεμάτο με το πολύ μικρό τεποζιτο των 14 λίτρων.
    Ετσι λέει εδω http://www.honda-motorcycles.gr/imag.../NC750X_GR.pdf

    Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν λες , αλλά γράφεις οτι:
    '.Αν πιστευεις το αντίθετο απλα δεν έχεις πετυχει οδηγούς με τετοια μηχανακια που ξέρουν τι κάνουν.'
    Αρα αν δεν πιστεύω αυτό που θέλεις, απλά τώρα βγήκα απ τ αυγό μου.

    Επίσης για να γίνει 5 κομμάτια ενα BMW του 1975 λόγω άσχημου χωματόδρομου θα πρέπει πρώτα το NC να εχει γίνει χαρτοπόλεμος. Δεν ξερεις περι τίνος πρόκειται καν.

    Δεν ξέρω κιόλας μήπως εκτίθεσαι!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    κάποιοι άνθωποι αποφασίζουν με γνώμονα τις ανάγκες τους και οχι το γούστο. Τα ον οφ ειναι η μόνη κατηγορία μαζί μετα ελάχιστα πλέον ντυμένα στριτ που καλύπτουν τις ανάγκες του 90% των ελλήνων. Ζελατίνα, βαλίτσα, δικάβαλο, κατανάλωση κτλ δεν προσφέρουν όλες οι μοτο δυστυχώς. Όποιος μπορεί να έχει 2-3 μηχανάκια η αμάξι μπορει να πάρει οτι θέλει αλλα μην τα ισοπεδώνετε τα ον οφ. Ον οφ δεν ειναι αλλα τέλος πάντων αυτές τις μπουρούχες.
    Έτσι όπως τα λες είναι και έχεις δίκιο. Δεν τα ισοπεδώνουμε, απλά η διαφορές τους με ένα street μηχανάκι είναι υπαρκτές και ισσοπεδοτικες πολλές φορες. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν άλλα θετικά και δεν υπερέχουν και αυτά με τη σειρά τους σε άλλους τομείς.
    Η επιλογή πολλές φορές είναι και θέμα γούστου. Πχ δεν μπορείς να πείσεις τον blitzer να πάρει τέτοιο μηχανάκι γιατί δεν έχει γούστο!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Νομίζω κάπου χαθήκατε στη μετάφραση.

    Το versys και το tracer είναι street μηχανάκια που έχουν δανειστεί λίγο απ τον χαρακτήρα (όχι τις δυνατότητες) των on off.

    Ο bill λέει ότι έχουν πολλές δυνατότητες στο δρόμο και έχει δίκιο και ο σαπιλας λέει ότι ένα καθαρά street μηχανάκι έχει περισσότερες και δεν βλέπει τον λόγο να τις θυσιάσει και επίσης έχει δίκιο.

    Bill η πιο όρθια θέση και οι μεγαλύτερες διαδρομές που έχει το tracer και το versys τα κάνουν χειρότερα στο δρόμο χωρίς όμως να υπάρχει συμαντικο αντίκρισμα σε δυνατότητες εκτός δρόμου. Έχουν δλδ τις ίδιες ή σχεδόν τις ιδιες δυνατότητες εκτός ο δρόμου με ένα fazer αλλά το fazer είναι καλύτερο στο δρόμο.

    Σε κάποιους αναβάτες αρέσει αυτή η όρθια θέση και δεν ενδιαφέρονται για εκτός δρόμου διαδρομες. Σε αυτούς απευθύνονται αυτά τα μηχανάκια.

    Δε μπορούμε να συγκρίνουμε ένα hornet με ένα tracer. Το hornet είναι καλύτερο στην άσφαλτο η οποία είναι το περιβάλλον και των δύο.

    Απλα δε βρίσκουν κάτω και ειναι πολυ πιο άνετα σε εναν χωματοδρομο λόγω μεγαλυτερων διαδρομων.Προς Θεου πουθενα δεν είπα οτι κανουν εντουράδες,αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα και λέμε οτι τα γυμνα πάνε το ιδιο.Αλλο να τυχει κάποια στιγμη να περάσεις(και με το R1 εχω βιντεο που περναω και απο λάσπες στην Αρτοτινα δε λεει κατι) και άλλο να το επιδιώκεις οπως εγω που σε κάθε εξορμηση παταω 30-40km χώμα.Δεν υπαρχει συγκριση παιδια.

    Blitzer στειλε τη διαδρομη να την έχω υποψιν ρε συ!Κριμα που δεν υπαρχει και βιντεο.Οπως είπες και ο ιδιος ομως,τα πονας τα μηχανακια ετσι.Εγω παω ανετος χωρις προβλημα και το βεντιλατερ αναβει πολυ δυσκολα πανω στα βουνα.Αυτη ειναι η διαφορα.

    Ωραία συζητηση παιδια!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Για χαλαρές και ψιλογρήγορες βόλτες μια χαρά είναι τα ψηλά στριτ. γι'αυτό και είναι πολύ δημοφιλής κατηγορία.

    τώρα όποιος θέλει να πηγαίνει στα όρια με μεγάλες κλίσεις κτλ θα πάει στα κλασικά χαμηλά στριτάκια

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Η καρδιά μου πονούσε. Εγώ δεν είχα πρόβλημα, μόνο το μηχανάκι σκεφτόμουν... το οποίο, αν εξαιρέσεις ότι συχνά έφτανε 105-110 βαθμούς, μια χαρά πήγαινε (για γυμνό), με πολλή προσοχή, φυσικά. Εννοείται ότι αν είχα ακόμα το DRZ ή το 640, θα το είχα κάνει στον μισό χρόνο, ακόμα και με δρομίσια λάστιχα/τροχούς.

    @amyrou: Βρες μια τη διαδρομή, εσύ που την επέλεξες.

    Δεν κάνουμε και ένα σπλιτ αυτό, να συνεχιστεί κάπου αλλού η κουβέντα; Ένας μοντ, ρε παιδιά!
    Life begins at 45°.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Eγώ εκτίθεμαι λες? ΟΚ. Θα το δούμε.

    - Το NC750X DCT ειναι 229 κιλά γεμάτο με το πολύ μικρό τεποζιτο των 14 λίτρων.
    Ετσι λέει εδω http://www.honda-motorcycles.gr/imag.../NC750X_GR.pdf

    Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν λες , αλλά γράφεις οτι:
    '.Αν πιστευεις το αντίθετο απλα δεν έχεις πετυχει οδηγούς με τετοια μηχανακια που ξέρουν τι κάνουν.'
    Αρα αν δεν πιστεύω αυτό που θέλεις, απλά τώρα βγήκα απ τ αυγό μου.

    Επίσης για να γίνει 5 κομμάτια ενα BMW του 1975 λόγω άσχημου χωματόδρομου θα πρέπει πρώτα το NC να εχει γίνει χαρτοπόλεμος. Δεν ξερεις περι τίνος πρόκειται καν.

    Δεν ξέρω κιόλας μήπως εκτίθεσαι!
    Ρε κουκλε εγραψες ''Στα μέρη που θα φτάσει το NC έχω απλές μοτοσυκλέτες που φτανουν και πιο εύκολα μάλιστα γιατί δεν ζυγίζουν 220 κιλά άδειες.''

    Και οπως είδες και εσυ,το manual που εχω εγω ειναι 214 γεμάτο και το DCT 229 γεματο.

    Το θέμα δεν ειναι τι θα πιστεψεις,το θέμα ειναι στην πράξη τι γινεται.Το να λέμε στη θεωρια οτι το BMW κανει το ενα και το NC κανει το άλλο παραμένει στη θεωρια.Σου είπα και καποιες σελιδες πισω να βρεθουμε για καμια βόλτα,αν θες να τα βάλουμε και σε κανα χωματοδρομο να δουμε στην πράξη τι ισχυει και τι οχι.Και δεν στο λέω σε στυλ κοντρας,εχω περιεργεια να δω διαφορες με το συγκεκριμένο BMW που μοιαζει σε καμπύλες ροπης με το NC.Eπισης εχω περιεργεια να δω αν μπορει να κρατηθει σε στροφιλικι με το ταπεινο NCακι!Ψήσου λεμε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #30
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Στο 32:10 του επιμαχου video ειναι η ουσια..

    Με ενοικιαζομενα σκουτερ εχω παει σε τετοιες διαδρομες πολυ πιο σβελτα (και οχι γιατι ειμαι κανενας καλος).
    Αυτο δεν ειναι "παω χωμα". Αυτο ειναι περναω αναγκαστικα, με τα χιλια ζορια, και με πονο ψυχης για καθε χαλικι που παταω, ταλαιπωρωντας εαυτον και μοτοσυκλετα.

    Αυτα τα μηχανακια, οπως ειπωθηκε πολλακις, ΔΕΝ ειναι, επ'ουδενι για χωμα.
    Εχουν πλεονεκτηματα που εκτιμαω και τα θεωρω αξιολογες επιλογες. Αν επαιρνα καινουργιο, κατι απο αυτην την κατηγορια θα ηταν. Αλλα μη λεμε οτι να ειναι. Στο χωμα ειναι παντελως αχρηστα.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 2 από 26 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Street VS Sport
    από zik_virches στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2015, 09:47
  2. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2012, 19:07
  4. GSR vs Street Triple
    από mantzou στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2009, 09:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF