Σελίδα 1 από 26 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 376

Θέμα: street vs street

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031

    street vs street

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Πεσ'τα!!

    Αυτο σκεφτομουν καιρο (οχι για τις κοντρες). Βλεπω συνεχεια ερωτησεις για all round οικονομικα μηχανακια και ειναι και τα μονα φρεσκα μοντελα που κυκλοφορουν, και αυτα σε περιορισμενο αριθμο. Κατα τα αλλα ολα ειναι παπιο-σκουτερ ή μηχανακια 10ετιας+...
    Βλεπωντας τι γινεται στο εξωτερικο και απο προσωπικη εμπειρια και απο vlogs κλπ συνειδητοποιω πως ειναι αλλος ενας δεικτης της ελειηνης καταστασης μας σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη.
    Και φυσικα μακαρι το προβλημα να ηταν απλα αυτο.. Ειναι απλα ενα χαλικακι πανω στην κορυφη του παγοβουνου.

    Αλλα ετσι ειναι, οταν φιλος μου ανειδικευτος παιρνει 90€ το 8ωρο στη Γερμανια για λαντζα και αλλος, παλι Γερμανια, 200€ το 8ωρο για stage building και εμεις εδω δουλευουμε για ψιχουλα..

    Aραξτε, ειναι γλυκια πρεζα ο καναπες και η αποπολιτικοποιηση..
    Συμφωνώ μαζί σου,τα πραγματα δεν ειναι οπως παλιά.Όμως αν θες τη δική μου γνωμη σαν κάτοχος ταυτοχρονα και του commuter NC αλλα και του CBR600 αυτο που έχω να σου πω ειναι οτι τα πάντα είναι θέμα αναγκων.Η συγκεκριμένη κατηγορία των μεσαιων ψευδο on off είναι πραγματικά η καλύτερη all in one ας το πούμε.Εχεις ενα μηχανάκι το οποιο στριβει αξιοπρεπέστατα,κινειται με σχετική άνεση και οικονομια μεσα στην πόλη χωρις θερμοκρασιες κλπ,ταξιδευει γρηγορα-ανετοτατα με πολυ καλες ταχυτητες τοσο μονοκάβαλο οσο και δικαβαλο φορτωμενο,μπαινει χωματόδρομο και βλεπει και την εναλλακτικη Ελλάδα που εχει απιστευτες ομορφιες(πχ φαραγγι πανταβρεχει,Αγραφα κλπ),κοστιζει αρκετα λιγοτερο σε χρηση και συντηρηση.

    Με ενα SS τι κάνεις εκτος απο το να πηγαινεις καταδρομικες?Τιποτα άλλο καλα.Και στο λεει ενας ανθρωπος που έχει γυρισει την Ελλαδα με R1 και Ζ1000.

    Και θα μου πεις και εσυ δικαιως '' Ναι ρε μεγαλε αλλα γιατι να παρεις Vstrom,NC,Versys,Tracer και να μην πάρεις ενα Fazer 600 ή ενα Fazer1000 να κανεις οτι κανεις και να έχεις και γκαζάκι να ευχαριστιέσαι?'' Θα σου απαντησω οτι με αυτα τα μηχανάκια δε θα μπεις χωματοδρομους για 30km ενω στα δύσκολα επαρχιακά της Ελλάδας δε θα κάνεις το κατι παραπάνω και θα καις και βενζινες τζαμπα τοσο εντος οσο και εκτος.

    Ειχα Ζ750 '05,Ζ1000 '05,R1 '07.Τωρα έχω τα δυο μηχανακια που σου είπα,αν με ρωτησεις ποιο ειναι το καλυτερο που είχα ποτε θα σου απαντήσω μακραν το NC700.Γιατι?Γιατι με πήγε παντου,ταξιδεψα σε 20 χωρες με αυτο,γυρισα ολη την Ελλάδα απο χωμα και άσφαλτο(δες το καναλι μου στο youtube).Με τα υπολοιπα απλα ταξιδεψα απο ασφαλτο αυστηρα στην Ελλάδα,εριξα 300αρες ,γκάζια,σούζες οκ αλλα μέχρι εκει.Τις καλυτερες ταξιδιωτικές εμπειρίες τις έζησα με το μεσαίο ταπεινο ψευδο on off το οποιο δε με αφησε ποτε και δε μου ζήτησε και τιποτα ενω κινούμαι με δαυτο κατι παραπάνω απο αξιοπρεπως στο επαρχιακό δικτυο της Ελλαδας.

    Κατα τη γνωμη μου σαν πραγματική αξία είναι καλύτερα ολα αυτα τα μεσαια on off,τα υπόλοιπα είναι υπερβολές,ειναι για να καλύπτουμε τις ψευδαισθήσεις μας.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ μαζί σου,τα πραγματα δεν ειναι οπως παλιά.Όμως αν θες τη δική μου γνωμη σαν κάτοχος ταυτοχρονα και του commuter NC αλλα και του CBR600 αυτο που έχω να σου πω ειναι οτι τα πάντα είναι θέμα αναγκων.Η συγκεκριμένη κατηγορία των μεσαιων ψευδο on off είναι πραγματικά η καλύτερη all in one ας το πούμε.Εχεις ενα μηχανάκι το οποιο στριβει αξιοπρεπέστατα,κινειται με σχετική άνεση και οικονομια μεσα στην πόλη χωρις θερμοκρασιες κλπ,ταξιδευει γρηγορα-ανετοτατα με πολυ καλες ταχυτητες τοσο μονοκάβαλο οσο και δικαβαλο φορτωμενο,μπαινει χωματόδρομο και βλεπει και την εναλλακτικη Ελλάδα που εχει απιστευτες ομορφιες(πχ φαραγγι πανταβρεχει,Αγραφα κλπ),κοστιζει αρκετα λιγοτερο σε χρηση και συντηρηση.

    Με ενα SS τι κάνεις εκτος απο το να πηγαινεις καταδρομικες?Τιποτα άλλο καλα.Και στο λεει ενας ανθρωπος που έχει γυρισει την Ελλαδα με R1 και Ζ1000.

    Και θα μου πεις και εσυ δικαιως '' Ναι ρε μεγαλε αλλα γιατι να παρεις Vstrom,NC,Versys,Tracer και να μην πάρεις ενα Fazer 600 ή ενα Fazer1000 να κανεις οτι κανεις και να έχεις και γκαζάκι να ευχαριστιέσαι?'' Θα σου απαντησω οτι με αυτα τα μηχανάκια δε θα μπεις χωματοδρομους για 30km ενω στα δύσκολα επαρχιακά της Ελλάδας δε θα κάνεις το κατι παραπάνω και θα καις και βενζινες τζαμπα τοσο εντος οσο και εκτος.

    Ειχα Ζ750 '05,Ζ1000 '05,R1 '07.Τωρα έχω τα δυο μηχανακια που σου είπα,αν με ρωτησεις ποιο ειναι το καλυτερο που είχα ποτε θα σου απαντήσω μακραν το NC700.Γιατι?Γιατι με πήγε παντου,ταξιδεψα σε 20 χωρες με αυτο,γυρισα ολη την Ελλάδα απο χωμα και άσφαλτο(δες το καναλι μου στο youtube).Με τα υπολοιπα απλα ταξιδεψα απο ασφαλτο αυστηρα στην Ελλάδα,εριξα 300αρες ,γκάζια,σούζες οκ αλλα μέχρι εκει.Τις καλυτερες ταξιδιωτικές εμπειρίες τις έζησα με το μεσαίο ταπεινο ψευδο on off το οποιο δε με αφησε ποτε και δε μου ζήτησε και τιποτα ενω κινούμαι με δαυτο κατι παραπάνω απο αξιοπρεπως στο επαρχιακό δικτυο της Ελλαδας.

    Κατα τη γνωμη μου σαν πραγματική αξία είναι καλύτερα ολα αυτα τα μεσαια on off,τα υπόλοιπα είναι υπερβολές,ειναι για να καλύπτουμε τις ψευδαισθήσεις μας.




    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...........ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ



    Για την τελευταία σου πρόταση........

    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ

    Αυτό το φωνάζω χρόνια εδώ μέσα,αλλά εισπράττω χλευασμό...!!!
    Και καλά αν έχεις και περισσεύουν,άντε να πάει στο διάολο.
    Όταν κάνεις ΠΕΤΡΑ το σκατό σου όμως..??
    Και η μόνιμη επωδός.......κουμάντο στη τσέπη μου ρε..??
    Εγώ γουστάρω να δουλεύω ένα μήνα για να κάνω σέρβις το σούπερ μοτόρι μου,
    και όταν καταφέρνω να το βγάζω βόλτα......θα παίρνω ταπεράκι...!!!
    ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ......
    είναι μια άλλη ιστορία,πάντως ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ ,όπως πιστεύετε..!!!
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..........και ψύχραιμα,ηρεμία......
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 01/06/2017 στις 07:48.

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ωραία τα είπατε ωραία τα συμφωνήσατε αλλά εγώ διαφωνώ μαζί σας.
    Όταν το μοναδικό κριτήριο είναι ο εαυτός μας τα συμπεράσματά δε μπορεί να είναι ασφαλή ούτε μπορούμε να τα γενικεύουμε..

  4. #4
    Ακόμα ένα νήμα αναλώνεται στο ποιός έχει το μεγαλύτερο κοκόρι στο κοτέτσι.


    Ακόμα ένα νήμα στο οποίο η ασχετολογία και τα κωμικά τσιτάτα έδωσαν ρεσιτάλ γέλιου.


    Δεν θα σχολιάσω ένα ένα γιατί δεν υπάρχει λόγος. Μην συνεχίσετε στον ίδιο δρόμο.



    υ.γ. χρυσό μου συνταξιούχο γηραιό αγόρι, δεν παίρνεις τα φιλαράκια σου για πρωινό καφέ αντί να σκορπίζεις την σοφία σου τα πρωινά εδώ; Έλα να σε χαρώ γιατί έντεκα χρόνια το ίδιο ποστ, έχει γίνει πιο γραφικό και από τον νυν αξιότιμο πρώην πανελλήνιο ανεκδοτικό τηλεοπτικό φραπεδορήτορα συνάδελφό μου. Το μάθαμε πιά. Όλη η ελλάδα πρέπει να κυκλοφορεί με ως 500 κυβικά ή πενήντα άλογα το πολύ, ΕΚΤΟΣ από εσένα. Νισάφι. Και για τα σκληρά κόπρανα πίνε περισσότερο νερό, όσο προλαβαίνεις γιατί θα ακριβύνει. Κρίμα να ζορίζεσαι σε αυτή την ηλικία επάνω στον "θρόνο". Οι φτωχοί δεν τα κάνουν πέτρα, τα κάνουν παξιμάδι κατά την λαϊκή ρήση. Και οι φτωχοί καλύτερα να μην αγοράζουν μοτοσικλέτα καθόλου γιατί είναι ακριβή, τραγικά ακριβή σε συντήρηση και βενζίνες σε σχέση με ένα μικρό αυτοκίνητο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...........ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ



    Για την τελευταία σου πρόταση........

    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ

    Αυτό το φωνάζω χρόνια εδώ μέσα,αλλά εισπράττω χλευασμό...!!!
    Και καλά αν έχεις και περισσεύουν,άντε να πάει στο διάολο.
    Όταν κάνεις ΠΕΤΡΑ το σκατό σου όμως..??
    Και η μόνιμη επωδός.......κουμάντο στη τσέπη μου ρε..??
    Εγώ γουστάρω να δουλεύω ένα μήνα για να κάνω σέρβις το σούπερ μοτόρι μου,
    και όταν καταφέρνω να το βγάζω βόλτα......θα παίρνω ταπεράκι...!!!
    ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ......
    είναι μια άλλη ιστορία,πάντως ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ ,όπως πιστεύετε..!!!
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..........και ψύχραιμα,ηρεμία......
    Το ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι εντελως πένητες και μόνο εσύ το ματωμένο αγόρι που βγάζει γούστα με τα σουπερ μοτορια του με ξεπερνά...

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    .
    .
    .
    .
    Κατα τη γνωμη μου σαν πραγματική αξία είναι καλύτερα ολα αυτα τα μεσαια on off,τα υπόλοιπα είναι υπερβολές,ειναι για να καλύπτουμε τις ψευδαισθήσεις μας.
    Εγώ οδηγώ μοτοσυκλέτες πολλά χρόνια, έχω καβαλήσει ουκ ολίγες μοτοσυκλέτες κι έχω κάνει πολλά χλμ.
    Ποτέ μου δεν είχα on-off ούτε μεσαία, ούτε μικρή ούτε μεγάλη. Αντίθετα είχα κι έχω (εκτός απο SS) απλές μοτο δρόμου, και μεσαία και μεγάλη και καινούρια και παλιά κλπ. Γυμνές τις λένε σήμερα, μοτοσυκλέτες τις λέγαμε παλιά που δεν υπήρχε καν η κατηγορία.
    Δεν είχα και δεν έχω on-off γιατί δεν μου αρέσουν, δεν μου κάνουν κλικ, δεν μου προσφέρουν κάτι εκτός απο άνεση στις λακκούβες και άνετη απόσταση μαρσπιε.
    Αντίθετα οταν τις ζορίζεις στον δρόμο κουνάνε, τα φρένα δεν φτάνουν και το όριό τους γενικά είναι χαμηλό εκτος μερικών εξαιρέσεων που δεν εχουν τέτοια θέματα (πχ ΚΤΜ950/990) .
    Επίσης οπου φτάνει το NC φτάνει άνετα και μια απλή μοτο που έχει σχετικά στενά λάστιχα κι οχι 120/180 χωρίς κανένα πρόβλημα, ασε που αν σου πέσει θα πληρώσεις πολύ λιγότερα.

    Επίσης όλα τα μηχανακια αυτης της κατηγορίας, TDM, V strom, Versys κλπ κλπ έχουν όγκο που εμένα δεν μου χρειάζεται. Είναι στην ουσία τα SUV των μοτοσυκλετών. Ψηλά με όγκο και βάρος χωρίς λόγο.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 01/06/2017 στις 10:09.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ οδηγώ μοτοσυκλέτες πολλά χρόνια, έχω καβαλήσει ουκ ολίγες μοτοσυκλέτες κι έχω κάνει πολλά χλμ.
    Ποτέ μου δεν είχα on-off ούτε μεσαία, ούτε μικρή ούτε μεγάλη. Αντίθετα είχα κι έχω (εκτός απο SS) απλές μοτο δρόμου, και μεσαία και μεγάλη και καινούρια και παλιά κλπ. Γυμνές τις λένε σήμερα, μοτοσυκλέτες τις λέγαμε παλιά που δεν υπήρχε καν η κατηγορία.
    Δεν είχα και δεν έχω on-off γιατί δεν μου αρέσουν, δεν μου κάνουν κλικ, δεν μου προσφέρουν κάτι εκτός απο άνεση στις λακκούβες και άνετη απόσταση μαρσπιε.
    Αντίθετα οταν τις ζορίζεις στον δρόμο κουνάνε, τα φρένα δεν φτάνουν και το όριό τους γενικά είναι χαμηλό εκτος μερικών εξαιρέσεων που δεν εχουν τέτοια θέματα (πχ ΚΤΜ950/990) .
    Επίσης οπου φτάνει το NC φτάνει άνετα και μια απλή μοτο που έχει σχετικά στενά λάστιχα κι οχι 120/180 χωρίς κανένα πρόβλημα, ασε που αν σου πέσει θα πληρώσεις πολύ λιγότερα.

    Επίσης όλα τα μηχανακια αυτης της κατηγορίας, TDM, V strom, Versys κλπ κλπ έχουν όγκο που εμένα δεν μου χρειάζεται. Είναι στην ουσία τα SUV των μοτοσυκλετών. Ψηλά με όγκο και βάρος χωρίς λόγο.
    Όπως να υποθέσω δεν θα έπαιρνες και SUV κουτί ? αν είναι έτσι είσαι η εξαίρεση στην Ελλάδα που ζει κυρίως για το "φαίνεσθαι" ...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    δεν ξέρω τι λετε, εγω απο τότε που πήρα βεστρόμ τα γκομενάκια με κάνουν πολύ κέφι ναουμ

    ον οφ λεμε

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Όπως να υποθέσω δεν θα έπαιρνες και SUV κουτί ? αν είναι έτσι είσαι η εξαίρεση στην Ελλάδα που ζει κυρίως για το "φαίνεσθαι" ...
    Όταν λέω εγώ εδώ και χρόνια ότι θα πάρω ον/οφ μόνο αν πετάξω τα μπαλάκια μου στα σκουπίδια, δε μου κάνεις τέτοια κοπλιμέντα.

    +3456654654 στον σπαρίλα. Ακριβώς έτσι.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όταν λέω εγώ εδώ και χρόνια ότι θα πάρω ον/οφ μόνο αν πετάξω τα μπαλάκια μου στα σκουπίδια, δε μου κάνεις τέτοια κοπλιμέντα.

    +3456654654 στον σπαρίλα. Ακριβώς έτσι.
    Ναι σου κρατάω μούτρα ρε...χαχαχα
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2877926

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ οδηγώ μοτοσυκλέτες πολλά χρόνια, έχω καβαλήσει ουκ ολίγες μοτοσυκλέτες κι έχω κάνει πολλά χλμ.
    Ποτέ μου δεν είχα on-off ούτε μεσαία, ούτε μικρή ούτε μεγάλη. Αντίθετα είχα κι έχω (εκτός απο SS) απλές μοτο δρόμου, και μεσαία και μεγάλη και καινούρια και παλιά κλπ. Γυμνές τις λένε σήμερα, μοτοσυκλέτες τις λέγαμε παλιά που δεν υπήρχε καν η κατηγορία.
    Δεν είχα και δεν έχω on-off γιατί δεν μου αρέσουν, δεν μου κάνουν κλικ, δεν μου προσφέρουν κάτι εκτός απο άνεση στις λακκούβες και άνετη απόσταση μαρσπιε.
    Αντίθετα οταν τις ζορίζεις στον δρόμο κουνάνε, τα φρένα δεν φτάνουν και το όριό τους γενικά είναι χαμηλό εκτος μερικών εξαιρέσεων που δεν εχουν τέτοια θέματα (πχ ΚΤΜ950/990) .
    Επίσης οπου φτάνει το NC φτάνει άνετα και μια απλή μοτο που έχει σχετικά στενά λάστιχα κι οχι 120/180 χωρίς κανένα πρόβλημα, ασε που αν σου πέσει θα πληρώσεις πολύ λιγότερα.

    Επίσης όλα τα μηχανακια αυτης της κατηγορίας, TDM, V strom, Versys κλπ κλπ έχουν όγκο που εμένα δεν μου χρειάζεται. Είναι στην ουσία τα SUV των μοτοσυκλετών. Ψηλά με όγκο και βάρος χωρίς λόγο.
    Eννοείται τα πάντα είναι θέμα γούστου.Αν μου ελεγες 4 χρονια πριν να πάρω ενα μεσαιο on-off θα σου ελεγα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ουτε να τα βλεπω,η συγκεκριμένη ανάγκη προέκυψε λογω των πολλών km που είχα ξεκινησει και έκανα.Όμως οταν το απέκτησα και ειδα τις αρετες του και τον allaround χαρακτηρα του το εκτίμησα διαφορετικα,ειναι απο αυτα που μολις συμβιωσεις μαζι εκτιμας την αξια τους και τον απελευθερωτικο χαρακτηρα τους.

    Οσο για τα ορια τους,σε καμια περιπτωση δεν ειναι χαμηλά για χρηση δρομου πάντα.Αν πιστευεις το αντίθετο απλα δεν έχεις πετυχει οδηγούς με τετοια μηχανακια που ξέρουν τι κάνουν.Όντως ειναι λιγοι αλλα υπάρχουν,τα μηχανάκια μπορουν να πάνε πολυ γρηγορα αυτο ειναι το μονο σιγουρο,οδηγοί δεν υπάρχουν.

    Αναφέρεις οτι οπου φτανει το NC φτανει και μια απλή μοτο.Σε τι μοτο αναφέρεσαι?Ας πουμε εδω https://www.youtube.com/watch?v=m-Dd-aFHj0w&t=1775s ποσες μοτο μπορουν να πάνε εκτος αυτης της κατηγορίας?Μπορει να πάει ενα fazer ας πουμε ή ενα γυμνό?

    Επισης αναφέρεσαι σε βάρος,εχεις οδηγησει Versys,NC,Tracer και τα βρήκες βαριά ή απλα κοιτας τα χαρακτηριστικά?Γιατι εγω μια χαρα ελαφριά τα βλέπω στο δρόμο.Ας πουμε το R1 ειχε πιο βαρια αίσθηση και απο τα 3,θα μου πεις οκ 1000 τετρακύλινδρο αλλα με βαρυ στροφαλο και κλειστα σχετικα κλιπον οχι μεγαλο τιμονι.

    Ξαναλέω οτι ειναι απολυτα λογικό και σεβαστό να μη σου αρεσουν αυτα τα μηχανάκια.Εγω εξετάζω τον πολύπλευρο χαρακτήρα τους και κατα πόσο ταιριάζουν σε εναν παράδεισο οπως η Ελλάδα αν θες να τη γυρίσεις.Τα πάντα όμως ειναι και θέμα αναγκων,αν θες να πηγαινεις την Κυριακη μεχρι το Σουνιο η την Επίδαυρο βόλτα ξεκαυλωματος σαφως και δε σε καλύπτει η συγκεκριμένη κατηγορία.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    Βασικά ΝΑΙ, ένα fazer πάει όπου πάει το NC-X και δεν το λέω θεωρητικά, το έχω κάνει και μονοκάβαλος και δικάβαλος, πολλά χιλιόμετρα χώμα (για στριτ μηχανάκι). Όπως έχουν κάνει άλλοι πολλά περισσότερα και σε χωματόΔΡΟΜΟΥΣ με SS, ακόμα και σε παγκόσμια κλίμακα (πρόσφατα ο teapotone, τον ανέβασαν και εδώ).

    Φοράει το NC-X 17άρες ζάντες, ότι φορούσε το Z που είχες πριν. Με τα "ίδια" δρομίσια λάστιχα. Με τις ίδιες διαδρομές αναρτήσεων. Με το ίδιο βάρος. Με περισσότερα πλαστικά.

    Αν η όρθια θέση και μόνο σε κάνει να πιστεύεις ότι καβαλάς κατσίκι είναι απλά μιά εντύπωση και όχι η πραγματικότητα. Οπότε ΟΚ, δεκτή η υποκειμενική σου παρατήρηση και καταγράφηκε και εξηγήθηκε αλλά ας μην δοθεί συνέχεια στο ίδιο μοτίβο γιατί δεν έχει νόημα. Δηλαδή αν δεν παραδεχτεί το πανελλήνιο ότι είναι κορυφαίο το μηχανάκι του καθ' ενός, εκεί θα επιμένει στο διηνεκές...;

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Εγώ τον bill τον καταλαβαίνω. Από CBR πήγε σε nc και η διαφορά είναι χαοτική.
    Όμως ο σαπιλας και ο blizer έχουν δίκιο. Τα ον οφφ υπολείπονται σημαντικά στον δρόμο σε σχέση με τα street. Όμως το nc δεν είναι ον οφφ.
    Τα καλά ον οφφ είναι μέτρια και εντός και εκτός δρόμου. Δεν θα μπορούσαν να είναι αλλιώς τα πράγματα όταν μπασταρδευεις δύο κατηγορίες. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει κάποιος ον οφφ αν δεν θέλει να κινείται και εντός και εκτός.

    Edit. Και δεν έχει καμία σχέση πόσο γρήγορος μπορεί να είναι κάποιος με το όνομα οφφ του στην άσφαλτο. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει το δεδομένο και αυτό είναι ότι τα ον οφφ είναι χειρότερα απ τα street.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Βασικά ΝΑΙ, ένα fazer πάει όπου πάει το NC-X και δεν το λέω θεωρητικά, το έχω κάνει και μονοκάβαλος και δικάβαλος, πολλά χιλιόμετρα χώμα (για στριτ μηχανάκι). Όπως έχουν κάνει άλλοι πολλά περισσότερα και σε χωματόΔΡΟΜΟΥΣ με SS, ακόμα και σε παγκόσμια κλίμακα (πρόσφατα ο teapotone, τον ανέβασαν και εδώ).

    Φοράει το NC-X 17άρες ζάντες, ότι φορούσε το Z που είχες πριν. Με τα "ίδια" δρομίσια λάστιχα. Με τις ίδιες διαδρομές αναρτήσεων. Με το ίδιο βάρος. Με περισσότερα πλαστικά.

    Αν η όρθια θέση και μόνο σε κάνει να πιστεύεις ότι καβαλάς κατσίκι είναι απλά μιά εντύπωση και όχι η πραγματικότητα. Οπότε ΟΚ, δεκτή η υποκειμενική σου παρατήρηση και καταγράφηκε και εξηγήθηκε αλλά ας μην δοθεί συνέχεια στο ίδιο μοτίβο γιατί δεν έχει νόημα. Δηλαδή αν δεν παραδεχτεί το πανελλήνιο ότι είναι κορυφαίο το μηχανάκι του καθ' ενός, εκεί θα επιμένει στο διηνεκές...;
    Δεν εχω αυτην την προθεση ουτε καν,αλλα προφανως δεν ειδες το βίντεο για να λες οτι ενα Ζ παει εκει.Εννοειται δεν εχει ιδιες διαδρομες αναρτησεων ουτε την ιδια αποσταση απο το εδαφος.Απο που προεκυψαν αυτα?

    Και εγω εχω μπει σε χωματοδρομους με SS και με γυμνα,σε καμια περιπτωση ομως σε τετοιους οπως του βίντεο.Και αυτο το κάνω για 150.000km.Κανενα fazer δε θα αντεχε ουτε μεχρι τα 50.000 στα περιφειακα του και στα πλαστικα του.

    Παιδια μην τα ισοπεδωνετε ολα,τα μηχανακια της συγκεκριμενης κατηγοριας θα πάνε πολυ πιο άνετα δεν ειπαμε οτι θα κανουν εντουραδες...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εγώ τον bill τον καταλαβαίνω. Από CBR πήγε σε nc και η διαφορά είναι χαοτική.
    Όμως ο σαπιλας και ο blizer έχουν δίκιο. Τα ον οφφ υπολείπονται σημαντικά στον δρόμο σε σχέση με τα street. Όμως το nc δεν είναι ον οφφ.
    Τα καλά ον οφφ είναι μέτρια και εντός και εκτός δρόμου. Δεν θα μπορούσαν να είναι αλλιώς τα πράγματα όταν μπασταρδευεις δύο κατηγορίες. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει κάποιος ον οφφ αν δεν θέλει να κινείται και εντός και εκτός.

    Edit. Και δεν έχει καμία σχέση πόσο γρήγορος μπορεί να είναι κάποιος με το όνομα οφφ του στην άσφαλτο. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει το δεδομένο και αυτό είναι ότι τα ον οφφ είναι χειρότερα απ τα street.
    Δεν πηγα απο CBR σε NC.Το NC το πήρα το 2015 για 2ο οχημα ενω ηδη ειχα ενα R1.Το CBR το πηρα τον Γενάρη.Τα on off που δεν έχουν 17αρες οντως είναι μετρια,δε βρισκεις και λάστιχα της προκοπής,τα 3 συγκεκριμενα μηχανάκια Versys,NC,Tracer είναι ψηλά street ουσιαστικα και οχι on off.Δεν υστερουν τόσο οσο πιστευετε συγκριτικα με τα stretαδικα,οι 17αρες τα βοηθανε παρα πολυ όπως και το δικυλινδρο μοτερ τους,ελαφρια αισθηση και τέρμα γκαζι παντου χωρις αγχος.Παρτε βολτα ένα με καλό λαστιχο και θα αναθεωρησετε.Και μην ξεχναμε οτι μιλάμε για ελληνικές συνθηκες,δηλαδη μηδενικη προσφυση,λακκουβες,σαμαρια.Χαρακτηριστικά που ευνοούν τα πιο αδυναμα και μαλακά μηχανακια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 26 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Street VS Sport
    από zik_virches στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2015, 09:47
  2. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2012, 19:07
  4. GSR vs Street Triple
    από mantzou στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2009, 09:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF