Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Μακρύ ΣΚ; Μακρύς δρόμος...

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Η ώρα πέρασε, και αφού αλληλουποσχεθήκαμε με τον Σ πως η επόμενη φορά δεν θα είναι όταν βγούμε στη σύνταξη, χωρίσαμε και επιστροφή στο Μέτσινγκεν. Η βραδιά ήταν γλυκιά και κάναμε μια "αναγκαστική" για καύσιμα δικά μας και του μοτοσακού: Βενζίνη και μπύρες, καθώς το επόμενο πρωί θα έπρεπε να την κοπανίσω...

    Μπύρες και μπαλκόνι... αλλά για το γαμώτο της υπόθεσης ξαναπαραγγείλαμε πίτσες από τον γνωστό Ινδό... Τυρίλα ατελείωτη και κουβεντούλα μέχρι αργά μετά τα μεσάνυχτα. Στο ντουρουμάδικο από κάτω, το γλένταγαν κατά το κλείσιμο και ο ένας από τα παιδιά του καταστήματος είχε γίνει λιάρδα και έδινε σόου. Οι άλλοι είχαν πεθάνει στα γέλια και προσπαθούσαν να τον συμμαζέψουν, κι εμείς από το μπαλκόνι κάναμε χάζι και μπουρου μπούρου.... Σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να μην το ξημερώσω, καθώς ήθελα να ξεκινήσω σχετικά νωρίς. Είχα πλάνο: να πάω μέχρι Würzburg https://en.wikipedia.org/wiki/W%C3%BCrzburg από επαρχιακούς δρόμους πριν ξεκινήσει η επίσημη επιστροφή. Ήταν ήδη αργά, χαιρέτησα λοιπόν και πήγα να ξαπλώσω, διαβάζοντας το βιβλίο μου στο τάμπλετ μέχρι να με πάρει ο ύπνος. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ξύπνησα όταν το τάμπλετ μου έφυγε από τα χέρια και μου έσκασε στο κούτελο. Νο πρόμπλεμ, το πέταξα απλά στην άκρη και ψόφησα μέχρι το πρωί...
    Τελευταία τροποποίηση από cpt.Harlock; 07/06/2017 στις 01:17.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Ξύπνησα με μια αίσθηση υπερβολικής ζεστασιάς στο πρόσωπο. Ξαπλώνοντας δεν είχα κλείσι το πατζούρι στο παράθυρο για να ξυπνήσω με φυσικό τρόπο. Δεν ήθελα να μεσημεριάσω, αλλά δεν μου πήγαινε να βάλω και ξυπνητήρι... Ήταν μόνο 8 το πρωί, αλλά ο ήλιος ήταν ήδη κάτι παραπάνω από λαμπερός. Η πρόβλεψη για την μέρα ήταν... ΖΕΣΤΗ!

    Πήγα στο σαλόνι όπου ο Γ είχε ήδη σηκωθεί με τον μικρό. Λίγο αργότερα ήρθε και η Ε και ετοίμασε ένα σπιτικό φρέντο all the money.... Ρούφηξα με μανία μέχρι και την τελευταία σταγόνα και άρχισα να ετοιμάζω τα πράγματα στα σαμάρια. Προσεχτικά πακέταρα και ένα δώρο που μου έκανε ο μικρός: ένα μεταλλικό μοντέλο βέσπας, ή "βρουμ βρουμ" όπως έλεγε τα δίκυκλα, στα οποία έδειχνα ήδη προτίμηση. Κατέβηκα με τον Γ να βοηθήσει να βάλουμε τα σαμάρια και αφού χαιρετηθήκαμε, ξεκίνησα...

    Την φύση της περιοχής την είχα ψιλοτσεκάρει σε ένα ολιγόωρο κενό των ημερών όπου είχα πεταχτεί στα τριγύρω βουνά, για να γευτώ τις Schwaebische Alb https://en.wikipedia.org/wiki/Swabian_Jura - τις άλπεις τις περιοχής. Η βόλτα ήτω καταδρομική και ούτε φωτό δεν έβγαλα. Η μεγάλη διαφορά με τις πιο βόρειες περιοχές ήταν η ποικιλία των δέντρων. Στον βορρά, τα δάση έχουν πολύ λιγότερα είδη δέντρων, ενώ στον νότο, έχει περισσότερα, έχει θάμνους και γενικά περισσότερη ποικιλία... Τώρα, στην διαδρομή προς το Wurzburg διέσχιζα τα καλύτερα! Πυκνά δάση με στροφιλίκια, σε πολλά σημεία η διαφορά θερμοκρασίας στο δάσος ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή με τη θερμοκρασία εκτός. Πράγμα που έκανε το ταξίδι ακόμα καλύτερο, γιατί είχε 30+ βαθμούς! Εγώ όμως κρυμμένος μέσα στα δάση της διαδρομής, γούσταρα όσο δεν πήγαινε!

    Το ντεπόζιτο ήταν γεμάτο, οι μπαταρίες του αναβάτη γεμάτες και αυτές, κι έτσι πήγαινα ασταμάτητα. Σε ένα ξέφωτο, βγαίνοντας από ένα χωριό στα δάση πάνω σε έναν λόφο, έκανα μια στάση για νερό...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170528_121031.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	383293

    Δυστυχώς σταφύλια δεν είχε να την κάνω ταράτσα...

    Συνέχισα λοιπόν και σύντομα ήμουν πάλι μέσα σε δάση. Συναντήσεις καθ' οδόν κάμποσες...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2017-06-06-23h10m27s452.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	383294
    Τελευταία τροποποίηση από cpt.Harlock; 07/06/2017 στις 00:18.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    και δάση...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2017-06-06-23h12m00s549.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	74,3 KB 
ID:	383295

    και ξέφωτα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2017-06-06-23h12m35s234.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	68,4 KB 
ID:	383296

    Το στομάχι είχε κάψει ήδη και τα σπέτσλε και την πίτσα του Ινδού από το προηγούμενο βράδυ, ενώ με τόση ζέστη, δεν είχε μείνει σταγόνα μπύρας μέσα μου. Αισθανόμουν να μένω από δυνάμεις, οπότε όταν είδα τις ακόλουθες ομπρελίτσες και καρεκλίτσες, έκανα ένα τεστ στο abs...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2017-06-06-23h22m42s940.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	383297
    Τελευταία τροποποίηση από cpt.Harlock; 07/06/2017 στις 00:25.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Στο διπλανό τραπέζι, κάθονταν πατέρας και γιος, συνταξιδευτές με τις μηχανές τους... Χαιρετηθήκαμε διακριτικά με ένα νεύμα και ένα χαμόγελο. Ζήτησα μια παγωμένη μπύρα αμέσως πριν δω μενού και ξεφόρτωσα τα πράγματα στο τραπέζι. Στο ίδιο τραπέζι (ήταν μακριοί πάγκοι) κάθονταν ένα ζευγάρι ποδηλάτες που βόλταραν τα βουνά. Παράτησα τα πράγματα βιαστικά και έτρεξα στην τουαλέτα και μπήκα κάτω από τη βρύση...

    Όταν δροσίστηκα για τα καλά, πήγα στο τραπέζι μου, και σχεδόν αμέσως ήρθε και η μπύρα. Πίνοντας την πρώτη γουλιά, σκεφτόμουν τον πατέρα και τον γιο με τις μηχανές δίπλα μου. Ήταν αραγμένοι και έπιναν μπύρα κουβεντιάζοντας. Ο πατέρας τυπάς, μαλλιάς με τισερτ "Tool" κι ο γιος ωραίος τυπάς φαινόταν. Ηλικίες υπολόγιζα γύρω στα 50 και 20... "Τι αναμνήσεις θα έχετε και οι 2 σας κάποτε ρε κερατάδες...." είπα από μέσα μου, όχι με ζήλια, αλλά με ένα γιγαντιαίο RESPECT... Σε κάποια στιγμή, γύρισαν προς το μέρος μου και έγνεψαν με τα ποτήρια τους "Γεια μας" - ανταπέδωσα και σταμάτησα τις σκέψεις μου για να αφοσιωθώ σε κάτι πολύ σημαντικό: Την ανάγνωση του μενού. Πείναγα, αλλά ήξερα καλά πως δεν έπρεπε να φάω. Η κουζίνα παραδοσιακή γερμανική, δηλαδή ψητά κρέατα, λίπη κτλ, οπότε τα προσπέρασα όλα ψάχνοντας κάτι... κάτι.... κάτι πιο "σνακ". Βρήκα κάτι που έγραφε για ψωμί - αλλαντικά - και αυγό. "Αυτό" λέω και αγκάλιασα ξανά την ποτήρα με τη μπύρα μου...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170528_140551.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	65,4 KB 
ID:	383298

    "Εγώ σάντουιτς νόμιζα πως θα ήταν κύριε Σόιμπλε"....

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Έφαγα τσάκα τσάκα και ετοιμάστηκα να συνεχίσω. Είχα κάνει πολλά χιλιόμετρα, αλλά "φιδίσια", είχα αρκετό δρόμο ακόμα μέχρι τον προορισμό μου. Συνέχισα το ταξίδι στο ίδιο μοτίβο, μέχρι που έφτασα στο Würzburg. Μπήκα στο κέντρο, έκανα 1-2 γυροβολιές στην πόλη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2017-06-06-23h42m44s819.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	79,5 KB 
ID:	383299

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2017-06-06-23h44m07s101.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	383300

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2017-06-06-23h44m23s969.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	383301

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    ...Εδώ εργάζονται τα τζιμάνια της Garmin, που φτιάχνουν τα GPS apps μας για να κάνουμε ταξιδάρες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2017-06-06-23h45m18s816.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	80,0 KB 
ID:	383302


    Αφού είχα σκάσει από ζέστη και με είχε πιάσει ντάγκλα θανατερή, χρειαζόμουν μια λύση: Σκεφτόμουν μια βαθιά δροσιά και έναν παγωμένο καφέ... Ένα φρέντο ή ένα φραπεδάκι έστω ρε γμτ... Αλλά στα τουριστικά καφέ του κέντρου δεν ψηνόμουν να κάτσω. Σταμάτησα και ρώτησα μια παρέα που προτείνουν να πιω κανένα καφέ. Μου πρότειναν να κατέβω στο ποτάμι, μου βρήκαν και μου έδειξαν το σημείο στο GPS όπου έχει μια μεγάλη βεράντα με καφέ και πιτσαρία στην όχθη. Το βρήκα εύκολα. Για κρύο καφέ ούτε λόγος φυσικά, είχαν όμως καφέ με παγωτό... Ας είναι όμως... Γαλακτομπούρεκο αντί για καφέ.

    Το κατέβασα παρ' όλα αυτά με βουλιμία, ζήτησα και λίγο νερό και ίσιωσα... Πλήρωσα, και επέστρεψα στη μηχανή αφού περπάτησα λίγο κατά μήκος της όχθης. Σκεφτόμουν πως με το που θα ανέβαινα στη μηχανή, θα ξεκινούσε επίσημα η βαρετή και αναπόφευκτα βιαστική επιστροφή... Περπάτησα λίγο χαζεύοντας τον κόσμο να σουλατσάρει στην πασαρέλα του ποταμού, έφτασα στη μηχανή.

    Έκατσα πάνω στη μηχανή, και αμέσως έβαλα το GPS με προορισμό το σπίτι. Αλλαγή προφίλ διαδρομής: Επιλεγμένο προφίλ - "Γρήγορο"...

    Έπιασα να φορέσω το κράνος και συνειδητοποίησα πως χαμογελούσα φαρδιά-πλατιά. Ήμουν σίγουρος πως το χαμόγελο αυτό θα κράταγε για μέρες μετά την επιστροφή. Δεν έκανα λάθος καθόλου. Έβαλα το κράνος και ξεκίνησα.

    Εθνική οδός - τίποτα αξιοσημείωτο, πέρα του ότι μου έσπασε ένας ιμάντας από τα σαμάρια και τον άκουσα να σέρνεται στον τροχό...

    Σπίτι έφτασα αργά το βράδυ πριν την πρώτη μέρα πίσω στη δουλειά. Στο γραφείο με ρώταγαν όταν επέστρεψα πως ήταν το "long weekend" μου. "Καλά!" απαντούσα χωρίς πολλά πολλά, φορώντας ακόμα εκείνο το πλατύ χαμόγελο...

    The end.
    Τελευταία τροποποίηση από cpt.Harlock; 07/06/2017 στις 01:09.

  7. #22
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Όμορφο, αρκετά διαφορετικό και με μία έντονη αίσθηση "εντοπιότητας" το ταξιδιωτικό σου!

    Πάντα όρθιος και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  8. #23
    ο τολμων νικα και τον μερφυ το ηθικο διδαγμα της ιστοριας!μπραβο φιλε μου,ενα τετοιο σκ αξιζει περισοτερο και απο 15 μερες σε μια ξαπλωστρα σε νησι για μενα
    Lost on purpose..again

  9. #24
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    καπετανιε μου....respect...εισαι τοσο μακρυα αλλα συναμα και τοσο κοντα μας...ησουν απολαυση....τουλαχιστο για μενα που ειμαι εδω στην αθηνα κ το να φτασω εκει πανω μου φαινεται βουνο ( κυριως οικονομικα). να ξερεις οτι στο γραπτο σου αντιληφθηκα πολλες απο τις αισθησεις και τα συναισθηματα σου σε αυτην την εκδρομουλα....κ ας βρεχει εξω... το γραφειο μου εχει λιακαδα...να σαι καλα και να κανεις παντα τετοιες εκδρομουλες (ή και μεγαλυτερες) και οπως λεει κ ενας αοιδος.....με τον καιρο να ναι κοντρα..
    Τελευταία τροποποίηση από airmav; 08/06/2017 στις 09:55.
    ..without engineers, science is just philosophy..

  10. #25
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Να, κάτι τέτοια με κάνουν να σκέφτομαι πως το σπασμένο πόδι δεν αξίζει να δώσω την μηχανή.
    ΑΛΛΑ, που βρίσκεσαι και έχεις τέτοιους δρόμους;

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Να, κάτι τέτοια με κάνουν να σκέφτομαι πως το σπασμένο πόδι δεν αξίζει να δώσω την μηχανή.
    ΑΛΛΑ, που βρίσκεσαι και έχεις τέτοιους δρόμους;
    Σαξονία βρίσκομαι, το έχω ξανα-αναφέρει αν θυμάμαι καλά. Όποιος περνάει γύρω από Βερολίνο/Πράγα, ας σφυρίξει κι αν βολέψει χτυπάμε καμιά μπύρα!
    Καλή ανάρρωση, και ΟΧΙ, δεν ξεφορτώνεσαι τη μηχανή επειδή έσπασε το πόδι!!!

  12. #27
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085


    versys???
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    αυτες ειναι αποφασεις, στο αψε-σβισε.

  14. #29
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Βουρ για τα επόμενα!!



    p.s Μένεις σε τόσο καλό σημείο έχοντας την Ευρώπη στο πιάτο. Κάθε ΣΚ βόλτα !

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dukeandthecity Προβολή μηνύματος


    versys???
    Ναι, 650

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος...
    από McGyver στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 21:09
  2. Ενας dukas ενας δρομος μια γωνια......
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 08:47
  3. Κάνατε καμιά εξόρμηση το ΣΚ??
    από Electra στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 12:03
  4. Ειμαστε Για Μεγαρα Το Σκ?
    από XTMPAM στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 11:43
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 20:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF