Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: πατέντα σε κράνος για να μπαίνουν γυαλιά μυωπίας;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2015
    Μηνύματα
    5

    πατέντα σε κράνος για να μπαίνουν γυαλιά μυωπίας;

    Υπάρχει τρόπος σε κράνος τα μαξιλαράκια του οποίου δεν διαθέτουν "αυλάκι" για γυαλιά να δημιουργηθεί με κάποια πατέντα ένα τέτοιο;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    δεν είχα πρόβλημα με κανένα κράνος και κανένα γυαλι. Μήπως ειναι χοντρος σκελετος όπως τα ηλίου? κάποιοι τα εσκαβαν αλλα ειναι λίγο τζεπετιά

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    δεν κάνουμε πατέντες με κράνη. εάν δεν μπορούν να συνυπάρξουν ή αλλάζεις κράνος ή γυαλιά

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Πας σε εναν τσαγκαρη και τους λες να σου κανει προσεκτικα δυο γαζωματα περιπου εκει που εχω τις κοκκινες γραμμες.Δες που βολευει εσενα,αλλα με πολυ προσοση να μην κοψει το πλαστικο.Το εκανα πριν τρια χρονια και με βολεψε παρα πολυ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4406.jpg 
Προβολές:	371 
Μέγεθος:	13,2 KB 
ID:	383179

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Πολυ επικίνδυνο να φοράς γυαλιά μεσα απο το κράνος,με μια απλη πτωση θα σε σκίσει ασχημα ο σκελετος στη μύτη σου(το εχει παθει φιλος).Προσπάθησε να φοράς φακούς.

    μπορεις να αφαιρέσεις λίγο υλικό για να μη σε ζορίζει αλλά δεν το συνιστώ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    ΕΠΕΣΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΓΥΑΛΙΑ.......




    2 φορές το κράνος έπαθε ζημιά χοντρή.
    Σε καμμία περίπτωση δεν ένοιωσα να χτυπάει ο σκελετός στο πρόσωπο μου.
    Ή εγώ είμαι πολύ τυχερός ή ο φίλος σου πολύ άτυχος,τι να πω..??
    Εννοείται το κράνος πάντα κλειστό..!!
    Και πάντα οι φακοί ΑΘΡΑΥΣΤΟΙ ΟΡΓΑΝΙΚΟΙ,βασικό αυτό.
    Οι φακοί επαφής δεν είναι ανεκτοί από όλους και είναι προτιμότεροι μόνο αν
    υπάρχει μεγάλη μυωπία όχι μόνο για αισθητικούς λόγους.
    Όμως θέλουν φροντίδα και ειδικά για χρήση σε μοτό απαιτείται το κράνος να είναι
    πάντα κλειστό όταν κινείσαι κ.λ.π.....σκόνες,μυγάκια και βάλε.
    Δεν είναι ότι καλύτερο οι φακοί επαφής για κάποιον που κινείται με μοτό.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Φίλε ποιό κράνος έχεις και δεν μπορείς να βάλεις τα γυαλάκια; Μήπως δεν προσπάθησες αρκετά να τα προσαρμόσεις; σόρι αλλά μου ακούγεται απίθανο εγώ βάζω να φανταστείς δύο γυαλάκια, το ένα πάνω στο άλλο

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πολυ επικίνδυνο να φοράς γυαλιά μεσα απο το κράνος,με μια απλη πτωση θα σε σκίσει ασχημα ο σκελετος στη μύτη σου(το εχει παθει φιλος).Προσπάθησε να φοράς φακούς.

    μπορεις να αφαιρέσεις λίγο υλικό για να μη σε ζορίζει αλλά δεν το συνιστώ.


    Επεσα και εγω πολλές φορές (πιτσιρικάς) με κρανος και γυαλιά,,,,,δεν ειχα θεμα ευτυχως μπορεί και να ετυχε όμως,
    Με γυαλιά εχω προβλημα στο χωμα, θολωνουν και ειδικά σε βροχη-υγρασία -ομίχλη δυσκολευομαι πολυ,
    Οι φακοι μειονεκτούν στην ασφαλτο γιατί ξηραίνεται ο οφθαλμός και απαραίτητα πάλι γυαλιά ηλιου η οδηγησης.

  9. #9
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όταν είχα φάει το high side στα μέγαρα τα γυαλιά δε με ενόχλησαν καθόλου.

    Για να σου κάνουν ζημιά τα γυαλιά θα πρέπει να μετακινηθεί το κράνος. Αν μετακινηθεί το κράνος σημαίνει ότι δεν είναι σωστό μέγεθος. Σίγουρα λοιπόν δε θα φταίνε τα γυαλιά.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2015
    Μηνύματα
    5
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τα γυαλιά φταίνε. Είναι λεπτά με σκελετό από τιτάνιο και λυγίζουν πολύ εύκολα για αυτό και δεν μπαίνουν. Pan (dvs) Η ιδέα σου ακούγεται ενδιαφέρουσα και σε ευχαριστώ. Θα δω πάντως τι θα κάνω. Ίσως φτιάξω ένα οικονομικό δεύτερο ζευγάρι να το έχω κάτω από τη σέλα και να το χρησιμοποιώ όταν φοράω κράνος.

  11. #11
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Αν θα πας σε φθηνό ζευγάρι, ενημέρωσε τον οπτικό για την χρήση του, γιατί μπορεί να χρειαστεί κανένα φίλτρο για αντανακλάσεις κλπ. και να στραβωθείς στην οδήγηση, αν δεν το έχεις.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της oneos
    Εγγραφή
    15/06/2016
    Μηνύματα
    46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από γιώργος κ. Προβολή μηνύματος
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τα γυαλιά φταίνε. Είναι λεπτά με σκελετό από τιτάνιο και λυγίζουν πολύ εύκολα για αυτό και δεν μπαίνουν. Pan (dvs) Η ιδέα σου ακούγεται ενδιαφέρουσα και σε ευχαριστώ. Θα δω πάντως τι θα κάνω. Ίσως φτιάξω ένα οικονομικό δεύτερο ζευγάρι να το έχω κάτω από τη σέλα και να το χρησιμοποιώ όταν φοράω κράνος.
    Αν θελεις στειλε μου σε μυνημα μια φωτο του γυαλιου σου μηπως μπορω να βοηθησω πριν κανεις οτιδηποτε! Οπτικος εδω!
    Εγώ δεν είμαι μοτοσυκλετιστής , είμαι ένας rider της στιγμής , με μπουφανάκι dainese και με κρανάκι..

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2016, 22:05
  2. 2 σε 1 για να συμφέρει. Επισκευή ζάντας & ασφάλεια.
    από o_gavros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2013, 12:57
  3. που σε bart? Για να σε δω τώρα!!!
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 13:55
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:47
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF