Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ηχεία αυτοκινήτου.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223

    Ηχεία αυτοκινήτου.

    θα ηθελα μια γωμη απο καποιον γνωστη στο θεμα ηχεια.(για αυτοκινητο)
    εχω αυτο http://www.kenwood-electronics.co.uk...mm/DDX5016DAB/ το μηχανημα στο αυτοκινητο και πισω 2 οβαλ ηχεια,kenwood.
    θελω ν αλλαξω αυτα στης πορτες γιατι δεν αντεχουν,ειναι τα μανισια.
    θα μου αρεσε να βαλω 2 μικρα γουφερακια και 2 τουιτερ στο ταμπλο.
    ενισχυτη δεν εχω και δεν θελω απλα θελω να γουσταρω μουσικη οσο το δυνατον καθαρα και δυνατα.
    η πορτα ειναι αυτη,αν βοηθαει η φωτο για το μεγεθος του ηχειου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	door.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	383177
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    θα ηθελα μια γωμη απο καποιον γνωστη στο θεμα ηχεια.(για αυτοκινητο)
    εχω αυτο http://www.kenwood-electronics.co.uk...mm/DDX5016DAB/ το μηχανημα στο αυτοκινητο και πισω 2 οβαλ ηχεια,kenwood.
    θελω ν αλλαξω αυτα στης πορτες γιατι δεν αντεχουν,ειναι τα μανισια.
    θα μου αρεσε να βαλω 2 μικρα γουφερακια και 2 τουιτερ στο ταμπλο.
    ενισχυτη δεν εχω και δεν θελω απλα θελω να γουσταρω μουσικη οσο το δυνατον καθαρα και δυνατα.
    η πορτα ειναι αυτη,αν βοηθαει η φωτο για το μεγεθος του ηχειου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	door.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	383177
    Θα σου πω ένα μυστικό...Τα μαμίσια ΟΕΜ ηχεία συνήθως είναι αρκετά ευαίσθητα και σχεδιασμένα να σηκώνουν στάθμες με τους ενισχυτές που είναι ενσωματωμένοι στα περισσότερα ραδιο-cd (τυπικά 4χ20watt).
    Αν βάλεις ποιοτικά διαιρούμενα θα ανακαλύψεις ότι μπορεί σε χαμηλές στάθμες να παίζουν καλύτερα-καθαρότερα, αλλά μόλις πας να ανεβάσεις ένταση για να το φχαριστηθείς τότε πολύ γρήγορα ο ενσωματωμένος ενισχυτής του ραδιο-cd θα κρεμάσει και το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο απ' ότι πριν.
    Αν θέλεις 4 ποιοτικά ηχεία (ώστε να μπορείς να βγάλεις τα γούστα του καθαρά και δυνατά), τότε η προσθήκη εξωτερικού τελικού είναι μονόδρομος.
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 03/06/2017 στις 20:17.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    το ραδιο που εχω δεν ειναι μανισιο,οπως και τα πισω ηχεια,τα οποια ακομα δεν καταφερα να τα κανω να παραμορφωσουν.
    απλα εχω 2 στης πορτες που παραμορφωνουν με το καλημερα και 2 επανω στο ταμπλο απο τα οποια το ενα το κρυβω με ενα τραπεζακι που εχω.
    του ταμπλο θελω να τα καταργησω εντελως και να βαλω 2 καλα στης πορτες.

    υγ. θελω να πιστευω πως το ραδιο που εχω εχει μιας καποιας ποιοτητας ενισχυτη μεσα του.
    υγ2. την λυση του τελικου δεν την θελω γιατι κανενας μετασχηματιστης απο 24v. σε 12v. δεν θα τον σηκωσει και η λυση να τραβηξω ρευμα απο την μια μπαταρια αποκλειεται.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    ακου τι θα κάνεις
    η ενίσχυση του ραδιο cd είναι τετρακάναλη σωστά
    θα πάρεις ένα διαιρούμενο σετ(τουίτερ γουφερ) για αυτοκίνητο συγκεκριμένα προσοχή 4ohm, η διάμετρος που παρατηρώ του γούφερ πρέπει να είναι 16cm για να το τσεκάρεις αφαίρεσε την σίτα και μέτρησε τα απο άκρη σε άκρη.
    θα τροφοδοτήσεις το κάθε κανάλι με ένα μεγάφωνο δηλαδή τέσσερα σύνολο και μην ανησυχείς τα τουιετράκια για αυτοκίνητα ενσωματώνουν πυκνωτή που κόβει τις χαμηλές συχνότητες συνεπώς δε πρόκειται να παθουν τίποτα


    το πρόβλημα με την παραμόρφωση που αντιμετωπίζεις το πιθανότερο οφειλόταν στο ότι τα 4 ηχεία σε πόρτες και ταμπλό μοιραζόντουσαν 2 μονο κανάλια όπου σε παράλληλη σύνδεση μεταξύ τους η ωμική αντίσταση τους έπεφτε στα 2ohm με αποτέλεσμα ο ενισχυτής να οδηγούνταν πολύ πιο γρήγορα στην παραμόρφωση (πιθανόν απο το 50%).
    *οι ενισχυτές αυτοκίνητου ορίζουν 4ohm φορτίο εξόδου και δεν πρέπει να πέφτουν κάτω απο αυτή την τιμή εάν θέλουμε να διατηρήσουν το εύρος την πιστότητα/ποιότητα και την χαμηλή παραμόρφωση των χαρακτηριστικών τους.

    υ.σ.πριν αποφασίσεις να αντικαταστήσεις τα μεγάφωνα κάνε το εξής: τσέκαρε την υπάρχον συνδεσμολογία και τροφοδότησε το κάθε μεγάφωνο απο τα υπάρχον 4 ανα καναλι απο τα 4 του παρόν ενισχυτή σου και γράψε μας εάν συνεχίζει το πρόβλημα παραμόρφωσης
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    καλημερα,ναι τα 4 ηχεια (πορτες και ταμπλο)μοιραζονται 2 καναλια αλλα ετσι ειναι απο την μανα του,πιθανον να εχει και κανα κροσοβερ.
    του ταμπλο τα ηχεια μπουκωνουν,οχι τοσο της πορτας,κανα 2 φορες τα εβγαλα για αλλη δουλεια και ειναι παλιοκαιρισμενα-ξερα και επειδη εχουν ειδικο σχημα,δεν μπορω να βρω στο εμποριο κατι για να τ αντικαταστησω παρα μονο γνησια volvo (ντεμεκ).
    γι αυτο ειπα να βαλω 2 καλουτσικα γουφερακια στης πορτες και 2 τουιτερακια,ουτως η αλλως το δεξι ηχειο του ταμπλο το εχω χασει απο το τραπεζακι που εχω και το πλακωνει ενω συνοδηγο δεν εχω σχεδον ποτε,το αλλο ειναι διπλα μου και τα τουιτερακια θα τα βαλω καπου που να μην τα εμποδιζει κατι,τα πισω ειναι στο μισο μετρο απο την πλατη μου,χωρις εμποδιο.
    πιστευω με ενα καλο (τα πισω ειναι αστερια) πακετακι ηχειων θα ευχαριστηθω ηχο.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παλικαρι μου απο την μανα ηταν, γιατι η μανα του βαζει στις περισσοτερες περιπτωσεις το φτηνιαρικο 2καναλο συστηματακι. Τωρα που το αλλαξες και εχεις kenwood μπορείς να διαμορφώσεις την διαταξη οπως σου πρότεινα.
    Επισης κροσοβερ αποκλείεται να εχει, κροσσοβερ βαζουμε οταν θελουμε να διαχωρίσουμε συχνότητες ενω αυτα του ταμπλο θα ειναι 4ιντσων full range η κατι αντιστοιχο και ενδεχομένως βάση πολυκαιριας θα εχει σχιστει ο κωνος τους
    Επισης σε ρύθμιση των tones αστο φλατ εαν προσθέσεις μπασα θα τα παρεις πιο γρηγορα στα χερια (λογο της παραμόρφωσης)

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου
    από Alexander στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2014, 19:47
  2. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2005, 10:57
  3. Επικινδυνη οδηγηση...αυτοκινητου κ' πεζων
    από Πατρινός στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 22:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF