Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Έρχεται νέος ΚΟΚ και μαζί με αυτόν νέες διατάξεις...

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    637
    [QUOTE=SONone;2879795]το καφάσι/χρέπι/καρέκλα/καδρόνι ειναι κατι που το βγαζεις και παρκάρεις κανονικά. εμεις στην γειτονιά μου το χρησιμοποιούμε κατα κόρων. ειναι κατι σε φάση "αν θες μην μου πιάσεις την θέση" και βασίζετε στον αλληλοσεβασμο (να μου πεις ενα αδιέξοδο ανηφορικό στενο ειναι δεν μπαίνουν πολλοί άσχετοι)...

    Ούπς, κάνεις τα ίδια πράγματα με αυτά που απαγορεύονται και κοροϊδεύουμε και μετά κριτικάρεις για παιδεία.
    Γνώμη μου, κλασικό παράδειγμα νεοέλληνα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος

    Ούπς, κάνεις τα ίδια πράγματα με αυτά που απαγορεύονται και κοροϊδεύουμε και μετά κριτικάρεις για παιδεία.
    Γνώμη μου, κλασικό παράδειγμα νεοέλληνα.
    κανεις συγκεκριμενοποίηση σε κατι που ειπα γενικά. αν ήξερες ανάγνωση θα καταλαβαινες οτι δεν βαζω ΕΓΩ προσωπικά αλλα είπα γενικά για την γειτονιά μου. επίσης αν είχες κριτική σκέψη θα μπορούσες να κάνεις συνδυασμό τον 2 ποστ μου που λενε

    "είναι κάτι σε φάση "αν θες μην μου πιάσεις την θέση" και βασίζετε στον αλληλοσεβασμο"
    και
    "προσωπικά ετσι το βλέπω παντού. και κάπου που πήγα και έπρεπε να παρκαρω για να ξεφορτώσω έβγαλα ενα καφασι και παρκαρα. όταν έφυγα ξανά έβαλα το καφάσι στην θέση του."

    έτσι λοιπών θα είχες μια ποιο γενική άποψη για το άτομό μου.

    Γνώμη μου, κλασικό παράδειγμα νεοέλληνα.

    είμαι υπεύθυνος γι αυτα που λεω. Οχι για αυτα που καταλαβαινεις

    φιλικά πάντα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Όταν υπάρχει συνεννόηση στη γειτονιά όλα είναι καλά. Αν δεν υπάρχει θα πρέπει να υπάρχει ο νόμος για να βρεθεί ποιός έχει δίκιο, απλά πράγματα

    amyroukai@ πως κατάφερες βρε μπαγάσα κι ενέπλεξες και τους " κακούς μπάτσους" που δεν γράφουν τους παραβάτες του κόκκινου, κράνους κλπ με ξεπερνάει. Τόσο νομοταγής είσαι εσύ βρε παιδάκι μου ;Ρ

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Όταν υπάρχει συνεννόηση στη γειτονιά όλα είναι καλά.
    ο δρόμος δεν ανήκει στους γείτονες. είναι δημόσιος

    και εγώ θα ήθελα να βάλω ένα τελάρο ή ένα καβαλέτο στο δρόμο να μην εμποδίζουν τον ιδιωτικό χώρο
    που παρκάρω το μηχανάκι μου αλλά δεν μπορώ να στερήσω κομμάτι δημόσιου για την ιδιωτική μου χρήση.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Παιχνίδια με όπλα? Darts και σκοποβολή ας πουμε?
    Σε ελεγχόμενο περιβάλλον , ή μπαλωθιές από το μπαλκόνι κι όποιον πάρει ο χάρος?

    και μην κάνεις ευκολες μαντεψιές, πέφτεις έξω
    ηλεκτρονικά παιχνίδια

  6. #21
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    ηλεκτρονικά παιχνίδια
    κακόγουστα ίσως μερικές φορές.
    Επικίνδυνα ίσως όταν ξεπερνάνε τις 15 ώρες συνεχούς παιξίματος.

    Τιποτα περισσότερο.

    Εχω σπαταλήσει χρόνια από τη ζωή μου για το Age of Conan. Βάρβαρο game.
    Το απόλαυσα.

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Όταν υπάρχει συνεννόηση στη γειτονιά όλα είναι καλά. Αν δεν υπάρχει θα πρέπει να υπάρχει ο νόμος για να βρεθεί ποιός έχει δίκιο, απλά πράγματα

    amyroukai@ πως κατάφερες βρε μπαγάσα κι ενέπλεξες και τους " κακούς μπάτσους" που δεν γράφουν τους παραβάτες του κόκκινου, κράνους κλπ με ξεπερνάει. Τόσο νομοταγής είσαι εσύ βρε παιδάκι μου ;Ρ
    Ναι είμαι. Όρια ταχύτητας δεν έχει νόημα να συζητήσουμε εδώ, αλλά στα υπόλοιπα είμαι νομοταγής όχι γιατί το επιτάσσει ο νόμος αλλά το επιτάσσει η λογική μου και ήμουν από πάντα έτσι γιατί έτσι με έμαθαν και οι οικείοι μου γενικώς. Δεν θα σου πω ότι είμαι ο αλάνθαστος γιατί είναι ηλιθιότητα να το πει κάποιος αυτό, αλλά αυτό το καφριλίκι που βλέπουμε γύρω μας στον δρόμο κάθε μέρα δεν με αφορά με την έννοια του ότι δεν συμβάλλω σε αυτό.

    Το ότι έχω κινδυνέψει η ζωή μου τέσσερις φορές σε ατύχημα χωρίς δική μου υπαιτιότητα από κακούς/αδιάφορους οδηγούς σε ότι αφορά τον ΚΟΚ αλλά και την κοινή λογική με έχει κάνει αρκετά πιο συνειδητοποιημένο και πολύ πιο "αυστηρό". Το ισοπεδωτικό "όλοι μαζί τα φάγαμε" του Πάγκαλου σε ότι αφορά την οδήγηση γενικώς όπως το απευθύνεις σε εμένα, μπορώ να καταλάβω γιατί το γράφεις έτσι αφού είναι πολλοί και είναι εκεί έξω και τους βλέπουμε. Και ξανά η προηγούμενη παράγραφος.



    Επί του θέματος "κατάληψη οδοστρώματος", ειδικά σε "λαϊκές γειτονιές" όπου ο κάθε ένας θεωρεί τσιφλίκι του την περιοχή που βλέπει το οικόπεδο στο οποίο μένει και θεόδοτο δικαίωμα το καβάτζωμα της "δικής του" θέσης, με ταυτόχρονη θεόδοτη δικαιοδοσία οιουδήποτε επαρκούς ή μη χώρου σε όποια γειτονιά βρεθεί για επίσκεψη, είναι ακόμα ένας κοινωνικός εμετός που δεν θα συμμαζευτεί με κανέναν νόμο. Γιατί η παιδεία που λέμε σε προηγούμενα ποστ, λείπει. Και δεν εννοώ τα πτυχία, είτε αληθινής σχολής είτε "ανωτάτης του πεζοδρομίου πανεπιστημιακής".

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    amyroukai@ Αν ξαναδιαβάσεις το νόμο θα διαπιστώσεις ότι αφήνει πολλά παραθυράκια κι αυτό όχι για να τη βγάζουν λάδι οι "παράνομοι" αλλά γιατί είναι κάτι ελάσσονας σημασίας. Μη περιμένεις λοιπόν να βγει ο μπάτσος αυτοβούλως με το μπλοκάκι στις γειτονιές και να γράφει " καφάσια". Ο συγκεκριμένος νόμος δεν έχει αυτό το σκοπό.
    Αντίθετα τα όρια ταχύτητας που ειδικά όταν παραβιάζονται μέσα στη πόλη είναι πιο σημαντικά κι από τη παραβίαση του κόκκινου, κατά τη γνώμη μου. Πόσα ατυχήματα θα είχαν αποφευχθεί σκέψου αν πηγαίναμε σιγότερα προλαβαίνοντας τη μαλακία του άλλου.
    Τέλος αναφέρω το παράνομο παρκάρισμα που όλοι μα όλοι, πλην εσένα να φανταστώ :Ρ , κάποιες φορές έχουμε διαπράξει.

    Και ας αφήσουμε κάποια στιγμή τους μπάτσους να κάνουν τη δουλειά τους όπως ξέρουν ανθρώπινα κι ανθρωπινά, θέλω να πιστεύω

  9. #24
    Εκ των απαντήσεων γίνονται πολλά κατανοητά γενικώς, ομολογώ ότι για δύο δευτερόλεπτα αναρωτήθηκα γιατί σκάλωσες έτσι άσχημα, μετά όμως κατάλαβα ότι πραγματικά δεν με νοιάζει γιατί σκαλώνει ο κάθε ένας, οπότε καλή καρδιά Θεόδωρε.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Χαίρομαι που έγινα κατανοητός
    Μανώλης

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Κατατέθηκε χθες στη Βουλή το νομοσχέδιο για το νέο Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ).
    Ο νέος νόμος ταξινομεί τις παραβάσεις του ΚΟΚ σε τρεις κατηγορίες: Στις χαμηλής, μεσαίας και υψηλής επικινδυνότητας. Η διαβάθμιση θα γίνει μετά από εισήγηση της Επιτροπής Οδικής Ασφάλειας.

    Ο νέος ΚΟΚ θα προβλέπει μείωση 40% σε όλα τα πρόστιμα αλλά παράλληλα τριπλάσια προσαύξησή τους με εισοδηματικά κριτήρια. Από την κατηγορία της επιβολής προστίμων με εισοδηματικά κριτήρια, εξαιρούνται σειρά από σοβαρές παραβάσεις, όπως π.χ. η κατανάλωση αλκοόλ, η παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη και οι διατάξεις για τον τρόπο προσπέρασης οχημάτων.

    Για τις παραβάσεις όπως η χρήση κινητού, η έλλειψη κράνους και ζώνης ασφαλείας, η στάθμευση σε ράμπες ή η παρεμπόδιση της διάβασης των ατόμων με αναπηρία και η χρήση της Λωρίδας Έκτακτης Ανάγκης έρχονται τσουχτερά πρόστιμα που θα καθοριστούν με υπουργικές αποφάσεις.

    Προβλέπονται επίσης και δύο πρόσθετες κατηγορίες παραβάσεων: Της πολύ υψηλής συχνότητας και τις αντικοινωνικής συμπεριφοράς. Και στις δύο θα αφαιρείται η άδεια οδήγησης για 60 ημέρες.


    -Το νομοσχέδιο προσαρμόστηκε στην απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, αναφορικά με τα ταξί και την κόντρα των οδηγών με την Uber. Ξεκαθαρίστηκε δηλαδή ότι οι υπηρεσίες της Uber συνιστούν μεταφορικό έργο, ενώ επιχειρείται να ρυθμιστεί συνολικά η λειτουργία των εταιρειών διαδικτυακής μεσολάβησης για τη μίσθωση ταξί.

    Συγκεκριμένα, οι εταιρείες διαμεσολάβησης (Taxiplon, Taxibeat, Mytaxi, Uber κλπ.) καλούνται πλέον να αποκτήσουν ειδική άδεια και να ορίσουν νόμιμο εκπρόσωπό τους στην Ελλάδα.



    -Τα πάνω-κάτω και για τις περίφημες «γουρούνες» φέρνει ο νέος νόμος. Σύμφωνα με το άρθρο 31 του νομοσχεδίου, οι τετράτροχες μοτοσικλέτες με κινητήρες έως 125 κ.εκ. δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν σε ασφαλτοστρωμένες οδούς αλλά θα έχουν τη δυνατότητα να τις διασχίζουν κάθετα.

    Επιπλέον το άρθρο 31 ξεκαθαρίζει πως αν εκμισθωθεί «γουρούνα» σε πρόσωπο που δεν έχει απαιτούμενη άδεια οδήγησης, επιβάλλεται στον εκμισθωτή, στο μισθωτή και στον οδηγό, αν ο τελευταίος επίσης δεν έχει άδεια οδήγησης, πρόστιμο 1.000€. Σε περίπτωση υποτροπής επιβάλλεται πρόστιμο 2.000€ και κατάσχεση του οχήματος.



    -Με τον νέο ΚΟΚ κάθε πινακίδα κυκλοφορίας οχήματος που θα αφαιρείται, θα καταχωρείται μηχανογραφικά στο αρχείο, στο οποίο θα τηρούνται τα στοιχεία όλων των οχημάτων της οικείας οργανικής μονάδας του υπουργείου Μεταφορών. Σε ό,τι αφορά στα οχήματα που είναι σε ακινησία, μετά την πάροδο 2 ετών, η αρμόδια ΔΟΥ θα προβαίνει σε καταστροφή των πινακίδων κυκλοφορίας τους.

    Σε περίπτωση αφαίρεσης των κρατικών πινακίδων οχήματος, η αρμόδια υπηρεσία της Ελληνικής Αστυνομίας θα προβαίνει σε καταστροφή των πινακίδων κυκλοφορίας του οχήματος με την πάροδο 2 ετών από τη λήξη του διοικητικού μέτρου της αφαίρεσης. Οι αρμόδιες κατά περίπτωση υπηρεσίες θα χορηγούν βεβαίωση καταστροφής των πινακίδων κυκλοφορίας, κατόπιν αίτησης εκ μέρους του ιδιοκτήτη – κατόχου του οχήματος.


    -Ριζικές αλλαγές φέρνει ο νέος νόμος για τα όσα αυτοκίνητα εισάγονται στην χώρα μας και είναι μεταχειρισμένα. Στόχος είναι με τους νέους μηχανισμούς ελέγχου να μειωθούν τα παράνομα κυκλώματα.

    Για την αλλαγή αυτή μάλιστα, το υπουργείο Μεταφορών αναμένεται να δημιουργήσει ένα Ψηφιακό Μητρώο Οδικών Μεταφορών, στο οποίο θα καταγράφονται ψηφιακά, ανά επιχείρηση, τα οχήματα, οι οδηγοί και οι σχέσεις εργασίας.


    Πηγή

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δεν ήξερα αν πρέπει να το βάλω στα αστεία ή εδώ..
    https://www.youtube.com/watch?v=97FVWZGf2kI

    Αλλαγές φέρνει ο νέος Ποινικός Κώδικας αφού όσοι οδηγούν ενώ είναι σωματικά ή ψυχικά εξαντλημένοι ή έχουν σοβαρό τεχνικό πρόβλημα στο όχημά τους, θα διώκονται.

    Ειδικότερα, το άρθρο 290 Α του νέου Ποινικού Κώδικα κάνει για πρώτη φορά αδίκημα την οδήγηση σε περίπτωση που ο οδηγός έχει σωματική ή ψυχική εξάντληση, σύμφωνα με το OPEN, με φυλάκιση έως τριών ετών.


    Πηγή

    Αν ισχύει, ο τροχονόμος θα σε κατεβάζει από τη μοτοσυκλέτα ή το αμάξι σου και θα σε υποβάλλει επιτόπου σε εργομετρικά ή ψυχολογικά τεστ;!

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Και ξαφνικά γεννιέται νέο επάγγελμα.
    Ο τροχονόμος-ψυχιατρος-γυμναστης!!!.
    -Ελα φίλε λίγο στην άκρη. Λοιπόν νιώθεις καλά;.
    -Δηλαδη;.
    Στο σπίτι όλα καλά;. Σε κουράζει η γυναίκα σου;.Τα παιδια;. Νιώθεις ψυχική εξάντληση;.
    -Δεν καταλαβαίνω.
    -Γυμνάζεσαι;. Είναι βαριά η δουλειά σου;
    -Δουλευω σε γραφείο αλλά πάω και γυμναστήριο.
    -Αχα!.Γυμναστήριο ε . ΠΕΣΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΠΕΝΉΝΤΑ ΚΆΜΨΗΣ!!!.ΤΩΡΑ!!!.
    -Μα τι λέτε κύριε τροχονομε;.
    -Πεσε κάτω ΤΩΡΑ!. Νεα εγκύκλιος ΚΟΚ. Τεστ σωματικής εξάντλησης.ΤΩΡΑ!!!.

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Και αντε πες η σωματικη εξάντληση μετριέται, η ψυχική πως?
    Γενικά ειναι πολυ μαλακες οι ανθρωποι αντι να βαζουν ρεαλιστικους νομους και να τους επιτηρούν αδιάκοπα βγαζουν κατι απειρες μαλακιες ανεφαρμοστες χωρις ιχνος επιτήρησης.
    Οι ικανότητα των πολιτικων ειναι γιωτα10

  15. #30
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Και ξαφνικά γεννιέται νέο επάγγελμα.
    Ο τροχονόμος-ψυχιατρος-γυμναστης!!!.
    -Ελα φίλε λίγο στην άκρη. Λοιπόν νιώθεις καλά;.
    -Δηλαδη;.
    Στο σπίτι όλα καλά;. Σε κουράζει η γυναίκα σου;.Τα παιδια;. Νιώθεις ψυχική εξάντληση;.
    -Δεν καταλαβαίνω.
    -Γυμνάζεσαι;. Είναι βαριά η δουλειά σου;
    -Δουλευω σε γραφείο αλλά πάω και γυμναστήριο.
    -Αχα!.Γυμναστήριο ε . ΠΕΣΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΠΕΝΉΝΤΑ ΚΆΜΨΗΣ!!!.ΤΩΡΑ!!!.
    -Μα τι λέτε κύριε τροχονομε;.
    -Πεσε κάτω ΤΩΡΑ!. Νεα εγκύκλιος ΚΟΚ. Τεστ σωματικής εξάντλησης.ΤΩΡΑ!!!.
    μην το δει ο πλιτσερίνος την έβαψες. Ποιος είναι αυτός ο Κάμψης?? Κανένα παιδί από το χωριό που δεν το ξέρουμε??

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2007, 06:31
  2. Δεν βάζεις κράνος και ζώνη;... δώσε το 1/3 του μισθού σου...νεός ΚΟΚ
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 180
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 02:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF