Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Έρχεται νέος ΚΟΚ και μαζί με αυτόν νέες διατάξεις...

  1. #1

    Έρχεται νέος ΚΟΚ και μαζί με αυτόν νέες διατάξεις...

    Όπως αυτή που τιμωρεί με διοικητικό πρόστιμο ως 400 ευρώ τους πονηρούς καβατζίδηδες...

    Αντιγράφω:



    Ειδικότερα στο άρθρο 48 του νέου Κ.Ο.Κ. για την κατάληψη τμήματoς oδoύ και πεζόδρoμoυ αναφέρει χαρακτηριστικά:

    1. H πρoσωρινή ή διαρκής κατάληψη τμήματoς τoυ oδoστρώματoς με εγκαταστάσεις ή εμπόδια απαγoρεύεται, ιδιαίτερα αν με αυτά παρεμπoδίζεται η κυκλoφoρία, η επιτρεπόμενη στάση ή στάθμευση oχημάτων ή περιoρίζεται η oρατότητα αυτών πoυ χρησιμoπoιoύν τις oδoύς.

    2. Kατ' εξαίρεση της διάταξης της πρoηγoύμενης παραγράφoυ, μπoρεί να επιτραπεί σε έκτακτες περιπτώσεις ή ζώνες μικρής κυκλοφορίας εντός κατοικημένων περιοχών, αν υπάρχει αρκετός χώρoς γι' αυτό, η κατάληψη τμήματoς oδoύ με πρoσωρινές εγκαταστάσεις ή εμπόδια ύστερα από άδεια των Δημoτικών ή Koινoτικών Aρχών μετά γνώμη των αρμόδιων Aστυνoμικών Aρχών.

    3. Aυτoί πoυ ανεγείρoυν oικoδoμές μέσα σε κατoικημένες περιoχές ή εκτελoύν άλλα έργα και καταλαμβάνoυν oλόκληρo τo πεζoδρόμιo μπρoστά από την oικoδoμή ή τo έργo, υπoχρεoύνται να κατασκευάσoυν πρόσθετo πεζoδρόμιo ή να πάρoυν άλλα κατάλληλα μέτρα για την ασφαλή διέλευση των πεζών. Mε απόφαση τoυ Yπoυργoύ Περιβάλλoντoς, Χωρoταξίας και Δημόσιων Έργων καθoρίζoνται oι λεπτoμέρειες για την εφαρμoγή της διάταξης αυτής.

    4. Όταν επιτρέπεται, όπως πιo πάνω, η κατάληψη τμήματoς oδoύ πρέπει αυτό να επισημαίνεται υπoχρεωτικά από αυτόν πoυ τo κατέλαβε κατά τις διατάξεις τoυ άρθρoυ 9 τoυ παρόντoς Kώδικα.

    5. H κατάληψη επιφάνειας πεζόδρoμoυ για oπoιαδήπoτε άλλη χρήση, εκτός γι' αυτήν πoυ έχει κατασκευαστεί, απαγoρεύεται, εφόσoν παρεμπoδίζεται η κυκλoφoρία των πεζών, ως και η είσoδoς - έξoδoς oχημάτων άμεσης ανάγκης ή εξυπηρέτησης των παρoδίων.

    6. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο τετρακοσίων (400,00) ευρώ.




    Εννοείται πως ο τροχαίος που αγνοεί τους περνώντες με κόκκινα εμπρός του ή τους ακράνωτους ή οτιδήποτε άλλο δεν θα ασχοληθεί να γράψει για καφάσι/χρέπι/καρέκλα/καδρόνι επί της οδού, άσε που και να ρωτήσει ποιός το έβαλε σιγά μην βγει ο γραικός ο μάγκας (κατά τα άλλα) να πει "δικό μου είναι".

    Αλλά λέμε τώρα, σε ένα παράλληλο σύμπαν.



    Να δω πότε θα φτάσει η παιδεία σε σημείο τέτοιο που να μην χρειάζονται ηλίθια άρθρα του ΚΟΚ για να συμμαζεύονται τα ασυμμάζευτα.

  2. #2
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Δεν ειναι κατι νεο αυτο,αλλο το οτι αυτες τις μερες αναδημοσιευεται συνεχεια.
    Παντα απαγορευοταν,να θεωρεις τσιφλικι σου το δρομο μπροστα απο το σπιτι σου.
    Ακομα και παρκινγκ να εχει καποιος,εμπροσθεν αυτου απαγορευεται να παρκαρει ακομα κι ο ιδιοκτητης του.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    το καφάσι/χρέπι/καρέκλα/καδρόνι ειναι κατι που το βγαζεις και παρκάρεις κανονικά. εμεις στην γειτονιά μου το χρησιμοποιούμε κατα κόρων. ειναι κατι σε φάση "αν θες μην μου πιάσεις την θέση" και βασίζετε στον αλληλοσεβασμο (να μου πεις ενα αδιέξοδο ανηφορικό στενο ειναι δεν μπαίνουν πολλοί άσχετοι)...
    το θεμα ειναι κατι ζαρντινιέρες/βαρέλια κτλπ κτλπ που δεν μετακινούνται αλλα ειναι εκει για να μην παρκάρει αμάξι και χαλάει την θεα.(αλλα στην ουσια ειναι αισθητικά χειρότερα) και τελικά δημιουργούν πρόβλημα... δεν λεω για παρατημένα μηχανάκια που απλα κρατάνε παρκινγκ γιατι αυτα θα έπρεπε ο δημος να τα μαζεύει άμεσα. όχημα χωρίς πινακίδες δεν εχει θεση στον δρόμο.

    αλλα ο νόμος οπως και οι περισσότεροι νομοι στην ελλαδα ειναι για τον πουτσο καβαλα. ειναι πρόβλημα που παρκάρω την μηχανή μου στο 80cm πεζοδρόμιο μπροστά απο την κολόνα της ΔΕΗ ασχετο αν η κολόνα ειναι 70 πόντους οπου παλι δεν υπάρχει χώρος για τον πεζο.

  4. #4
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει κατανοηση σχετικα με το παρκαρισμα,σε μια γειτονια...
    Αλλα το θεμα ειναι οτι καποιοι θεωρουν αυτονοητο δικαιωμα τους το οτι μπροστα απο το σπιτι τους,παρκαρουν μονο αυτοι και κανενας αλλος.
    Και δε λεω,αν εχει ελευθερες θεσεις καλο ειναι να τηρειται,αλλα αν δεν υπαρχουν και ειναι μονο μια η κενη θεση,δεν εχει κανενας υποχρεωση να ψαχνει γυρω γυρω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    ειναι κατι σε φάση "αν θες μην μου πιάσεις την θέση"
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει κατανοηση σχετικα με το παρκαρισμα,σε μια γειτονια...
    Αλλα το θεμα ειναι οτι καποιοι θεωρουν αυτονοητο δικαιωμα τους το οτι μπροστα απο το σπιτι τους,παρκαρουν μονο αυτοι και κανενας αλλος.
    Και δε λεω,αν εχει ελευθερες θεσεις καλο ειναι να τηρειται,αλλα αν δεν υπαρχουν και ειναι μονο μια η κενη θεση,δεν εχει κανενας υποχρεωση να ψαχνει γυρω γυρω.
    προσωπικά ετσι το βλέπω παντού. και κάπου που πήγα και έπρεπε να παρκαρω για να ξεφορτώσω έβγαλα ενα καφασι και παρκαρα. βεβαια μια θεια βγήκε και ελεγε τα δικά της αλλα της εξήγησα ευγενικά πως αν θέλει να το λύσουμε μπορούμε να πάρουμε την αστυνομία. όταν έφυγα ξανά έβαλα το καφάσι στην θέση του.

  6. #6
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει κατανοηση σχετικα με το παρκαρισμα,σε μια γειτονια...
    ααααα ΧΑΧΑ-ΧΑ-ΧΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!
    Μεχρι και μαχαιρι μου εχουν βγαλει για παρκαρισμα εμπροσθεν του σπιτιου τους.......

    Εγω θελω να δω τι θα κανουν με κατι σκαλοπατια που ειναι χτισμενα απο το σπιτι μεχρι την ακρη του πεζοδρομίου...
    Να δω τι θα κανουν με κατι γαμοδεντρα που εχουν φυτεψει οι δημοι στα πεζοδρομια και πρεπει να κατέβεις στο δρόμο για να προχωρήσεις.
    να δω τι θα κανουν με κατι σιδερενιες κολονες που εχουν φυτεψει κατι συνταξιουχοι του δημου 2μ εκατερωθεν των εισοδων τους
    να δω τι θα κανουν με αυτους που ανεβαζουν και παρκαρουν ολοκληρο το αυτοκινητο στο πεζοδρομιο......
    ....με τα αυτοσχεδια απαγορευτικα...


    Α-ΧΑΧΑΧΑ-ΧΑΧΟΥΧΑ παπάρια θα κάνουν

    ΜΟΝΟ τιποτα τζιχαντιστες μπορει να επιβαλουν κανα νομο εδω καποτε.

    ηρθε η αλλη χθες στο μαγαζι, και απαιτουσε να βαλουμε κωνους και απαγορευτικα στο δρομο ωστε να μην παρκαρει κανεις για να μπορει να ερχεται το ταξι στην πορτα να την μαζευει.
    Μου εδειξε και χαρτι οτι εχει 100% αναπηρια.
    την εστειλα να κανει αιτηση στην τροχαια και στο δημο.


    Τζιχάντ!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    παιδεια λεγετε οχι τζιχαντ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Πριν 5 λεπτά. Και του το είπα του γείτονα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1040174 [800x600].jpg 
Προβολές:	442 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	383365
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  9. #9
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    παιδεια λεγετε οχι τζιχαντ.
    Δες τις ειδησεις για το παιδακι στο μενιδι, και ξανασκεψου που απευθυνεσαι για παιδεία.

    και οχι, και οι νεοτερες γενιες το ιδιο σκατα βαινουν.

    εβλεπα τις προαλλες 25αρι με καγκουροαυτοκινητο στο φαναρι να ακουει με 100 ντεσιμπελ κατι πουστολεβεντικα κρητικα :

    "όπλο στα χέρια μου κρατωωωωωωωωωωω,
    από μικρό παιδίιιιιιιιιιι........"


    Τζιχάντ λέμε

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Δες τις ειδησεις για το παιδακι στο μενιδι, και ξανασκεψου που απευθυνεσαι για παιδεία.

    και οχι, και οι νεοτερες γενιες το ιδιο σκατα βαινουν.

    εβλεπα τις προαλλες 25αρι με καγκουροαυτοκινητο στο φαναρι να ακουει με 100 ντεσιμπελ κατι πουστολεβεντικα κρητικα :

    "όπλο στα χέρια μου κρατωωωωωωωωωωω,
    από μικρό παιδίιιιιιιιιιι........"


    Τζιχάντ λέμε
    βασικά η νοοτροπία σου παραπέμπει σε ταλιμπάν

    όποιος ακούει κλαρινοκρητικά συγκρίνεται με ένα δολοφόνο;

    όποιος ακούει gangsta rap; άσε να μαντέψω, κατευθείαν φυλακή.

    καλά δεν μιλάμε για αυτόν που παίζει παιχνίδια με όπλα. τον βάζεις στη πλατεία και τον λιθοβολείς.

  11. #11
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Ο νόμος πιάνει και τις λαϊκές αγορές;

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Δες τις ειδησεις για το παιδακι στο μενιδι, και ξανασκεψου που απευθυνεσαι για παιδεία.

    και οχι, και οι νεοτερες γενιες το ιδιο σκατα βαινουν.

    εβλεπα τις προαλλες 25αρι με καγκουροαυτοκινητο στο φαναρι να ακουει με 100 ντεσιμπελ κατι πουστολεβεντικα κρητικα :

    "όπλο στα χέρια μου κρατωωωωωωωωωωω,
    από μικρό παιδίιιιιιιιιιι........"


    Τζιχάντ λέμε
    εγώ σου λέω παιδεία για να μην σκοτώνονται παιδάκια όπως στο περιστατικό που έγινε στο Μενίδι και εσύ μου ξανά λες για Τζιχάντ.

    πως να σου πω να πας να σε δει κανας γιατρός χωρίς να το πάρεις στραβά?

  13. #13
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εγώ σου λέω παιδεία για να μην σκοτώνονται παιδάκια όπως στο περιστατικό που έγινε στο Μενίδι και εσύ μου ξανά λες για Τζιχάντ.

    πως να σου πω να πας να σε δει κανας γιατρός χωρίς να το πάρεις στραβά?
    ειμαι σε ηλικία που μπορώ να κάνω κουβέντα χωρίς να παίρνω τίποτα στραβά,
    και από τη άλλη είμαι too old για οποιονδήποτε γιατρό.
    Επίσης δεν προσβάλλομαι ευκολα και σπάνια νευριάζω.

    Να μην σκοτώνονται παιδάκια, ούτε κανείς άλλος.

    Εσύ έχεις τη δική σου άποψη, την ίδια είχα κι εγώ κάποτε.
    Βασικά ακομα την ίδια εχω.

    Η διαφορά μας προφανώς είναι οτι εγω απλά δεν πιστεύω πλέον ότι υπαρχει ελπιδα για παιδεία στην ελλαδα

  14. #14
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    βασικά η νοοτροπία σου παραπέμπει σε ταλιμπάν

    όποιος ακούει κλαρινοκρητικά συγκρίνεται με ένα δολοφόνο;

    όποιος ακούει gangsta rap; άσε να μαντέψω, κατευθείαν φυλακή.

    καλά δεν μιλάμε για αυτόν που παίζει παιχνίδια με όπλα. τον βάζεις στη πλατεία και τον λιθοβολείς.
    Παιχνίδια με όπλα? Darts και σκοποβολή ας πουμε?
    Σε ελεγχόμενο περιβάλλον , ή μπαλωθιές από το μπαλκόνι κι όποιον πάρει ο χάρος?

    και μην κάνεις ευκολες μαντεψιές, πέφτεις έξω

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Δεν ξέρω τι είναι πιο φαιδρό, ο "νέος" Κ.Ο.Κ. ή ο "νέος" αντικαπνιστικός νόμος;...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2007, 06:31
  2. Δεν βάζεις κράνος και ζώνη;... δώσε το 1/3 του μισθού σου...νεός ΚΟΚ
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 180
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 02:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF