Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Πρόβλημα με μεταβίβαση

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10

    Πρόβλημα με μεταβίβαση

    Καλησπέρα, πρόσφατα πήγα να πάρω μια μηχανή και έκανα το λάθος να παω στα κεπ για τη μεταβίβαση.
    Λοιπόν, πήρα την προσωρινή άδεια μέχρι να έρθει η κανονική (50 μερες) και τώρα που πέρασαν οι 50 μέρες και δεν ήρθε πήρα στα κεπ και μου είπαν οτι δεν την έχουν στείλει γιατι υπάρχει μια εκκρεμότητα.
    Η εκκρεμότητα είνια πως τα τέλη του '12 δεν είναι πληρωμένα ενώ του '13,14,15,16,17 είναι κομπλέ, το θέμα ειναι πως εγω είμαι 3ο χέρι και ο πρηγούμενος απο εμένα πήρε τη μηχανή το '13, πως γίνεται να έχω εγώ τώρα το πρόβλημα με τα τέλη και δεν εμφανίστηκαν όταν έκανε τη μεταβίβαση ο προηγούμενος απο εμένα;
    Το χειρότερο ειναι πως όλο αυτό έγινε αθήνα και μένω μακριά και δε μπορώ να κάνω κάτι απο εδώ οπότε αναγκαστηκά θα παει ο πρώην κάτοχος οποίος θα μπορεί απο βδομάδα ή αν στείλω εναν συγκενή μέσα στη βδομάδα στο υπουργείο.
    Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον; ξέρετε τι διάολο πρέπει να κάνω εγω τώρα; (πέρα απο το να περιμένω ακόμα, 'ποιός ξέρει πόσο ακόμα',...θεε μου..)

  2. #2
    Κάποιος από τους δύο σας θα πληρώσει την οφειλή και περαστικά του..

    αλλά τα οφειλόμενα τέλη, δεν έπρεπε να τα στείλουν στην ΔΟΥ του οφειλέτη για πληρωμή από τον ίδιο; Αφού βαρύνουν συγκεκριμένο ΑΦΜ.

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Σου λενε μαλακιες! Τα χρεη απο τα απληρωτα τελη βαρυνουν τον κατοχο εκεινης της χρονιας. Αν τα τελη του 2012 ειναι απληρωτα πηγαινουν σε αυτον, που ειχε στην κατοχη του το οχημα την 31.12.2011, οποτε και εληξε η προθεσμια πληρωμης. Οσα τετοια βρισκονται ληξηπροθεσμα κατα τη μεταβιβαση τα προωθει η δου μεσω του αφμ σε αυτον, που τα οφειλει. Δεν εχει κανενα λογο το κεπ να σε καθυστερει, εκτος αν βαριουνται. Οταν πηγε ο προηγουμενος ιδιοκτητης να παρει τη βεβαιωση περι μη οφειλης τελων απο τη δου δεν το ειδαν εκει; Σιγουρα το ειδαν. Και θα εκαναν τις απαραιτητες ενεργειες για να εισπραξουν την οφειλη. Το κεπ δεν καταλαβαινω γιατι δεν προχωραει στη μεταβιβαση. Μηπως δε μας λες κατι;

  4. #4
    "βεβαιωση περι μη οφειλης τελων απο τη δου"
    το '12 δεν πρεπει (βασικα σιγουρα) να υπηρχε ως εννοια η υποχρεωση.

    Οποτε καποιος δεν εκανε σωστα την δουλεια του τοτε και καποιος αλλος παιδευεται σημερα.

    Εντιτ: μιας και μολις το θυμηθηκα. Το '12 πουλησα οχημα με οφειλες. Κανεις ποτε πουθενα δεν ειχε ενσταση.
    Οι οφειλες αυτες μου ηρθαν το '15, με το 'καπελακι' τους, τις ρυθμισα, τις πληρωσα και ποτε δεν εχω ξαναδει η ακουσει τον αγοραστη απο τοτε.

    Βεβαια με την συνεπεια του ελληνικου κρατους, ολα ειναι δυνατα/πιθανα.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Σου λενε μαλακιες! Τα χρεη απο τα απληρωτα τελη βαρυνουν τον κατοχο εκεινης της χρονιας.

    απλα για να απαντησω σε αυτο μονο, τον νοεμβριο του 05 που ειχα παρει ενα αμαξι, δεν ειχε πληρωσει τα τελη ο πρωην ιδιοκτητης, και κυνηγουσε εμενα η εφορια μετα συνεχεια.
    τι να πω.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    "βεβαιωση περι μη οφειλης τελων απο τη δου"
    το '12 δεν πρεπει (βασικα σιγουρα) να υπηρχε ως εννοια η υποχρεωση.
    ναι αλλά υπήρχε πριν 50 μέρες, άρα ο πρώην ιδιοκτήτης θα έπρεπε να το κοιτάξει προ της μεταβίβασης ή/και το ΚΕΠ δεν έπρεπε να προχωρήσει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    μα καλά όταν κάνατε τη μεταβίβαση στα ΚΕΠ δεν ζήτησαν από το πωλητή το χαρτί της εφορίας που πιστοποιεί ότι το όχημα δεν οφείλει τέλη κυκλοφορίας;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Κάτι ύποπτο συμβαίνει, για να γίνει μετ/ση θέλει χαρτί από την εφορία ότι το όχημα δεν χρωστάει τα παρελθόντα τέλη, ο Αμιρου εχει δίκιο.

  9. #9
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Μην το παιδευετε. Η εφορια την κανει την δουλεια. Το τελευταιο οχημα, που πουλησα ειχε οφειλες απο τον προηγουμενο. Πηγα να παρω βεβαιωση περι μη οφειλης τελων και μου λεει ο υπαλληλος: μια στιγμη να το βγαλω φωτοτυπια να στειλω τις οφειλες στο αφμ, που τις χρωσταει. Και τις εστειλε, οπως εμαθα αργοτερα. Το ειχα παρει απο γνωστο. Αλλα ειναι της εφοριας δουλεια. Οχι του κεπ.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Κάποιος από τους δύο σας θα πληρώσει την οφειλή και περαστικά του..

    αλλά τα οφειλόμενα τέλη, δεν έπρεπε να τα στείλουν στην ΔΟΥ του οφειλέτη για πληρωμή από τον ίδιο; Αφού βαρύνουν συγκεκριμένο ΑΦΜ.
    ναι..και παιζει να ειναι αρκετά..δεν εχω ιδέα που θα πάνε και τον ρώτησα αν έχει τα στοιχεία του προηγούμενου και μου λέει δε ξέρει αν/που τα έχει μετά απο 5 χρόνια

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Σου λενε μαλακιες! Τα χρεη απο τα απληρωτα τελη βαρυνουν τον κατοχο εκεινης της χρονιας. Αν τα τελη του 2012 ειναι απληρωτα πηγαινουν σε αυτον, που ειχε στην κατοχη του το οχημα την 31.12.2011, οποτε και εληξε η προθεσμια πληρωμης. Οσα τετοια βρισκονται ληξηπροθεσμα κατα τη μεταβιβαση τα προωθει η δου μεσω του αφμ σε αυτον, που τα οφειλει. Δεν εχει κανενα λογο το κεπ να σε καθυστερει, εκτος αν βαριουνται. Οταν πηγε ο προηγουμενος ιδιοκτητης να παρει τη βεβαιωση περι μη οφειλης τελων απο τη δου δεν το ειδαν εκει; Σιγουρα το ειδαν. Και θα εκαναν τις απαραιτητες ενεργειες για να εισπραξουν την οφειλη. Το κεπ δεν καταλαβαινω γιατι δεν προχωραει στη μεταβιβαση. Μηπως δε μας λες κατι;
    Άρα ούτε εμένα επιβαρύνουν αλλά ούτε και τον προηγούμενο; Όσο για το περι μη οφειλής που λες έχει μια λογική..αλλά δε ξέρω τι να σου πω..
    Μηπως δε μας λες κατι;
    δεν ειναι κατι άλλο να σας πω..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    "βεβαιωση περι μη οφειλης τελων απο τη δου"
    το '12 δεν πρεπει (βασικα σιγουρα) να υπηρχε ως εννοια η υποχρεωση.

    Οποτε καποιος δεν εκανε σωστα την δουλεια του τοτε και καποιος αλλος παιδευεται σημερα.

    Εντιτ: μιας και μολις το θυμηθηκα. Το '12 πουλησα οχημα με οφειλες. Κανεις ποτε πουθενα δεν ειχε ενσταση.
    Οι οφειλες αυτες μου ηρθαν το '15, με το 'καπελακι' τους, τις ρυθμισα, τις πληρωσα και ποτε δεν εχω ξαναδει η ακουσει τον αγοραστη απο τοτε.

    Βεβαια με την συνεπεια του ελληνικου κρατους, ολα ειναι δυνατα/πιθανα.
    Αυτό μου είπε και ο συγκενής μου που θα έστελνα να μάθει...μου λεει οτι τότε παίζει να μην είχα ασχοληθεί καν γιατί μπορεί να μην υπήρχε καν ηλ. σύστημα για να τα ελέγχει λεπτομερώς κλπ. και τώρα τη τρώω εγώ τη π.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalgeorge Προβολή μηνύματος
    απλα για να απαντησω σε αυτο μονο, τον νοεμβριο του 05 που ειχα παρει ενα αμαξι, δεν ειχε πληρωσει τα τελη ο πρωην ιδιοκτητης, και κυνηγουσε εμενα η εφορια μετα συνεχεια.
    τι να πω.
    Και τα φορτώθηκες εσυ αντί για να τα δώσει ο κάτοχος μέχρι το 2005; τέτοια να ακούω και τρελαίνομαι..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    μα καλά όταν κάνατε τη μεταβίβαση στα ΚΕΠ δεν ζήτησαν από το πωλητή το χαρτί της εφορίας που πιστοποιεί ότι το όχημα δεν οφείλει τέλη κυκλοφορίας;
    Μα το παρέδω...κοίτα παρακάτω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Κάτι ύποπτο συμβαίνει, για να γίνει μετ/ση θέλει χαρτί από την εφορία ότι το όχημα δεν χρωστάει τα παρελθόντα τέλη, ο Αμιρου εχει δίκιο.
    Τι να πω..δε ξέρω..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Μην το παιδευετε. Η εφορια την κανει την δουλεια. Το τελευταιο οχημα, που πουλησα ειχε οφειλες απο τον προηγουμενο. Πηγα να παρω βεβαιωση περι μη οφειλης τελων και μου λεει ο υπαλληλος: μια στιγμη να το βγαλω φωτοτυπια να στειλω τις οφειλες στο αφμ, που τις χρωσταει. Και τις εστειλε, οπως εμαθα αργοτερα. Το ειχα παρει απο γνωστο. Αλλα ειναι της εφοριας δουλεια. Οχι του κεπ.
    Δλδ λες οτι όλα θα πανε καλά μόλις παει αυτό εφορία;..

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΥΓ: περι μη οφειλής τελών απο τη δου το έδωσε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	383466
    Τελευταία τροποποίηση από SΣπύρος; 12/06/2017 στις 19:48.

  11. #11
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Ναι η εφορια θα τον βρει και θα του τα χρεωσει. Πες στο κεπ να τελειωνουν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Το θεμα ειναι γιατι τα κεπ δεχτηκαν να κανουν μεταβιβαση με ενα χαρτι απο την ΔΟΥ που προφανως ελεγε οτι χρωσταγε.
    Εγω στο υπουργειο θυμαμαι οτι δεν αφηναν να γινει μεταβιβαση αν χρωσταγε ακομα και απο 10 χρονια πριν.
    Για αλλη μια φορα λεω μεταβιβαση υπουργειο και μονο υπουργειο να εχεις το κεφαλι σου "πιο" υσυχο.
    Κανε μια βολτα και απο υπουργει μηπως και μαθεις κατι παραπανω.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  13. #13
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ειναι γιατι τα κεπ δεχτηκαν να κανουν μεταβιβαση με ενα χαρτι απο την ΔΟΥ που προφανως ελεγε οτι χρωσταγε.
    Εγω στο υπουργειο θυμαμαι οτι δεν αφηναν να γινει μεταβιβαση αν χρωσταγε ακομα και απο 10 χρονια πριν.
    Για αλλη μια φορα λεω μεταβιβαση υπουργειο και μονο υπουργειο να εχεις το κεφαλι σου "πιο" υσυχο.
    Κανε μια βολτα και απο υπουργει μηπως και μαθεις κατι παραπανω.
    κοίτα τη φωτογραφία, το χαρτί που έχει από το κεπ λέει ότι παρέδωσε χαρτί από τη δου ότι δεν χρωστάει τέλη.
    κάποιος έκανε κάπου λάθος και τώρα ο καθένας κοιτάζει να μεταβιβάσει το πρόβήμα αλλού και όλη την ταλαιπωρία την τραβάει ο μόνος που δεν φταίει

  14. #14
    Πιθανότατα ο υπάλληλος του ΚΕΠ έκανε το λάθος γιατί παρέλαβε το χαρτί χωρίς να το διαβάσει, αφού η οφειλή λογικά αναγράφεται και το λάθος το βρήκαν στο υπουργείο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Πιθανότατα ο υπάλληλος του ΚΕΠ έκανε το λάθος γιατί παρέλαβε το χαρτί χωρίς να το διαβάσει
    https://www.youtube.com/watch?v=Yv3YFN6jIaM

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με μεταβιβαση - αδεια κυκλοφοριας
    από berretta στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2016, 07:50
  2. προβλημα με μεταβίβαση, κωλυσιεργία αγοραστή
    από gkr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2015, 09:48
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ
    από jimmy7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2013, 11:06
  4. Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2012, 14:39
  5. Πρόβλημα με μεταβίβαση
    από apostolos72 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF