Σελίδα 3 από 35 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 516

Θέμα: Τιτιβίσματα Νορβηγίας. Πως τελικά αντιμετώπισα τον μινώταυρο Nordkapp...

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Καταρράκτες να πέφτουν από το πουθενά


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ICtR9z.jpg 
Προβολές:	694 
Μέγεθος:	108,7 KB 
ID:	383549


    Μια εκκλησία που δεν ξέρω τίποτα περισσότερο για αυτήν...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6V2HeN.jpg 
Προβολές:	685 
Μέγεθος:	90,1 KB 
ID:	383550


    Ένα ορυχείο αλατιού που ανέβαινες επάνω με τελεφερίκ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GGXu25.jpg 
Προβολές:	691 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	383551

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Σκηνές ανθρώπινης ευτυχίας...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fkiMD9.jpg 
Προβολές:	692 
Μέγεθος:	106,7 KB 
ID:	383552


    Είχε τόσο ζέστη που και χωρίς την μάλλινη μπλούζα ήταν αδύνατο να κάτσω στην παραλία να πιω καφέ, οπότε έκατσα από πίσω στην μικρή πλατεία του χωριού.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lg4FBs.jpg 
Προβολές:	692 
Μέγεθος:	111,2 KB 
ID:	383553


    Πάω σε ένα ξενοδοχείο - καφέ, ρωτάω αν σερβίρουν καφέ, μου λένε...

    - Με πρωινο;

    - NO!!

    Και έκατσα λίγο μπας και στανιάρω, μετά τον καφέ ξανά τριγύρισα λίγο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uITcyt.jpg 
Προβολές:	687 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	383554

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	iORJSt.jpg 
Προβολές:	688 
Μέγεθος:	108,8 KB 
ID:	383555


    Ώσπου έφτασα στο γκαράζ να πάρω το μηχανάκι. Έσταζα από τον ιδρώτα σαν να είχα βγει από την θάλασσα. Ρωτάω τον υπάλληλο εκεί αν οι χρεώσεις για μηχανή είναι ίδιες με αυτοκίνητο, ναι μου λέει... Πάω να πληρώσω.,αλλά με λυπήθηκε μάλλον στην κατάσταση που ήμουν και μου το χάρισε. Τι βγάλαμε και τζάμπανταν μια χαρά.

    Αλλά ακόμα δεν είχα τελειώσει με το μέρος... Γύρισα λίγα χιλιόμετρα πίσω και πήγα στο Dachstein, έκοψα εισιτήριο για να ανέβω πάνω στο βουνό όπου με περίμεναν, δύο εκπλήξεις...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	abOW1B.jpg 
Προβολές:	691 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	383556


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8aKGAH.jpg 
Προβολές:	690 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	383557

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Mπαίνω σε τελεφερίκ για πρώτη φορά στη ζωή μου, βεβαίως σφίχτηκα λίγο γιατί τα παλαιότερα χρόνια είχα υψοφοβία, αλλά πληρώνοντας 40 € εισιτήριο ξεπέρασα την ανησυχία μου με τη μία...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Y711Qo.jpg 
Προβολές:	685 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	383558


    Η πρώτη ατραξιόν να την πω (Και μετά κάποιοι λένε ότι δεν είμαι βλήμα! ) ήταν ένα σπήλαιο κάπου ψηλά μέσα στο βουνό. Όλα καλά αλλά ένα έχω να πω... Κόβοντάς τα εισιτήρια δεν υπήρχε η παραμικρή ενημέρωση για το ότι θα έπρεπε να περπατήσω σχεδόν μια ωρα σε μία ανηφόρα θανάτου μέχρι να φτάσω εκεί. Έκπληξη !!

    Άντε εμένα δεν με πειράζει μιας και ήμουν ήδη βατραχάνθρωπος από τον ιδρώτα, αλλά υπήρχαν και ηλικιωμένοι άνθρωποι ανάμεσα μας που μόλις μάθαιναν τα νέα... (φυσικά αφού ήδη είχαν κόψει το εισιτήριο και ανέβει πάνω στο βουνό) χλόμιαζαν!

    Ε ναι, και μετά λένε για τα ελληνικά δεδομένα, σε αναλόγου είδους τουριστικές εξορμήσεις, Πηγαίνετε στην Αυστρία και μετά τα λέμε!

    Καλή μου ανάβαση λοιπόν ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LFzohy.jpg 
Προβολές:	685 
Μέγεθος:	108,6 KB 
ID:	383559


    Και φτάνω επιτέλους στην κορυφή, ξέρετε κλασικά ήταν φουλ στους κινέζους. Οι κινέζοι φωτογραφίζουν τα πάντα από τα σουβενίρ, μέχρι και εμένα.Πλησιάζω μία κινέζα και τη ρωτάω

    - Μιας που εσείς σαν λαός ξέρετε τα πάντα για την φωτογραφία, τι μου προτείνεις για ρύθμιση στην φωτογραφική μηχανή για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα...

    Ε ναι σιγά μην έχανα την ευκαιρία για ένα μίνι μάθημα φωτογραφίας. Τελοσπάντων μου λέει και είμαι έτοιμος πλέον να αποτυπώσω το μεγαλείο της σπηλιάς, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα και πολύ καλά...

    Μπαίνουμε στο σπήλαιο όπου πάλι καλά, μας άφησαν να βγάλουμε φωτογραφίες και ξεκινάμε...

    Στην αρχή σαν ορεκτικό μας έδειχναν και το πιο σημαντικό, μας πρόβαλαν και τόνιζαν με απίθανους χρωματισμούς διάφορα απολιθώματα που υπήρχαν στους βράχους..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WTo5B6.jpg 
Προβολές:	681 
Μέγεθος:	21,1 KB 
ID:	383560

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Μέχρι φυσικά να μπούμε στο κυρίως θέμα που δεν ήταν άλλο από το να δούμε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rC3JwD.jpg 
Προβολές:	679 
Μέγεθος:	62,0 KB 
ID:	383561


    Τα παγόβουνα μέσα στη σπηλιά...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VsV89R.jpg 
Προβολές:	677 
Μέγεθος:	68,7 KB 
ID:	383562


    Μαγεία...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fcjcK5.jpg 
Προβολές:	673 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	383563

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Μέσα στο σπήλαιο ανέβαινες εκατοντάδες μεταλλικά σκαλιά τα οποία ήταν μούσκεμα από την υγρασία μιας που, έσταζε νερό από την οροφή και εγώ φυσικά προσευχόμουν να μη φάω καμιά βούτα αφού οι μπότες της μηχανής, γλιστράνε ακόμα και στην άμμο... Eυτυχώς τα κατάφερα.

    Το καλό ήταν πέρα βέβαια από το υπερθέαμα, οτι είχε και ψόφο και στάνιαρα λιγάκι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	74Qv1N.jpg 
Προβολές:	674 
Μέγεθος:	77,8 KB 
ID:	383565


    Αφού τελείωσε η ξενάγηση, μετά από τόσα σκαλοπάτια βγήκαμε φυσικά από ένα πολύ πιο ψηλό σημείο από ότι μπήκαμε στη σπηλιά και μας υποδέχθηκε μια ονείρεμενη θέα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GUuxJh.jpg 
Προβολές:	676 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	383566


    Τσιγάρο για να ξαποστάσω και πάλι πίσω στην βάση μας οπου με περίμενε και άλλη ξενάγηση. Πήρα αλλο τελεφερίκ αυτήν τη φορά και ανέβηκα ακόμα πιο πάνω στα 2100 m. Εδώ να πω καθώς ανέβαινε το τελεφερίκ, οι στήλες που το συγκρατούσαν είχαν ανομιοροφή υψομετρική διαφορά οπότε για να τους διασχίσουμε, το τελεφερίκ έδωσε μια απότομη ώθηση και μας τίναξε με φορά προς τα εμπρός, σαν να μας εκσφενδόνισε στο κενό. Χέστηκα αλλά γούσταρα κιόλας! Ουφ αφού γλίτωσα, πάμε πάνω να δούμε τι θα μας δείξει το βουνό...

    Αλλά επειδή είχα υποψίες αν τα μπινελίκια που έριξα για τις αυστριακές τουριστικές υπηρεσίες είχαν υπόσταση το τσέκαρα, και ρώτησα έναν υπάλληλο...

    - Τα πέντε δάχτυλα (όχι μούντζα), τα πέντε δάχτυλα είναι μακριά από δω.

    - Όχι εδώ είναι.

    - Έχει περπάτημα.

    - Όχι εδώ είναι...

    Ναι καλά, 50 λεπτά περπάτημα μέχρι να φτάσω... (Εδω κολλάει η μούντζα)

    Η θέα φτάνοντας με το τελεφερίκ στο βουνό


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FLFP2X.jpg 
Προβολές:	678 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	383567

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6JvbjM.jpg 
Προβολές:	670 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	383568


    Και περπατώντας προς τα πέντε δάχτυλα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FedQuH.jpg 
Προβολές:	673 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	383569


    Μέχρι που έφτασα (από ότι με είπαν) σε μία από τις πιο διάσημες θεές των Άλπεων...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uSADH3.jpg 
Προβολές:	672 
Μέγεθος:	107,6 KB 
ID:	383570

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	n7klT4.jpg 
Προβολές:	671 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	383571


    Καθώς ανέβαινα με το δεύτερο τελεφερίκ για να δω την μούντζα ( τα πέντε δάχτυλα ήθελα να πω), είδα μαζί μου στο βαγόνι κάποιους να κουβαλάνε κάτι τεράστιους ορειβατικούς σάκους. Βασικά σκέφτηκα να τους ρωτήσω αν κουβαλάνε κανένα πτώμα μαζί τους αλλά το άφησα, γιατι κανείς Γερμανός δεν μιλαει αγγλικα . Μέχρι που εξ ουρανού πραγματικά, μου ήρθε η απάντηση...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	G4bbno.jpg 
Προβολές:	671 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	383572


    Ανεμόπτερα... Απίστευτο!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rLhX9D.jpg 
Προβολές:	671 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	383573


    Εκείνη την ώρα βασικά βλέποντας τους, σκέφτηκα να πάρω ένα τηλέφωνο τη μάνα μου και να την πω... Ότι μόλις γυρίσω από το ταξίδι με το καλό, θα πουλήσω το φέιζερ μπας και επιτέλους ηρεμήσει και να ασχοληθώ... με τον ανεμοπτερισμο!!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Όταν έχεις όμως και μία γυναίκα στο σπίτι, μαμάδες ουσιαστικά δεν έχεις μία αλλά δύο. Ουπς το ξέχασα αυτό, πάμε να φύγουμε γιατί με περιμένουν τα πεθερικά μου στο Μόναχο, εχω δρόμο ακόμα. Πρωτου να ξεκινήσω όμως μοναχός για το Μόναχο έπρεπε να ξαναπερπατήσω καμιά ώρα πίσω για να πάρω το πρώτο τελεφερίκ, οποτε ευκαιρία για να δούμε λίγο ακόμα το μέρος.Φτάνω σε μια εξέδρα για να δω πιο αμφιθεατρικά το τοπίο και τσουπ, τι βλέπουν τα ματάκια μου...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5ANm83.jpg 
Προβολές:	673 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	383574


    Ένα μέρος που επρόκειτο να πάω, Απίστευτο! (Ασχετα που τελικά δεν πήγα). Ανεβαίνοντας σε μια εξέδρα είχε μικρά πινακάκια με κάποια από τα αξιοθέατα του κόσμου, οπου φυσικά και τα της Νορβηγίας δεν θα μπορούσαν να λείπουν

    Μετέπειτα έφτανες σε ένα σημείο που αν ήθελες έδινες το στίγμα σου στο διαδίκτυο...Εγώ όμως έπρεπε να φύγω για να δώσω το στίγμα μου και στα πεθερικά μου...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0QsAp9.jpg 
Προβολές:	668 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	383575


    Αφού κατέβηκα δύο τελεφερίκ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PR8ArM.jpg 
Προβολές:	669 
Μέγεθος:	108,8 KB 
ID:	383576


    Πήρα το φειζερ και ξεκίνησα.

    Ο Τομ κλασικά με έκανε ξεναγήσεις από παραμυθένια τοπία, μέχρι που τα έφτυσα και άραξα να ξεκουραστώ.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NMimGI.jpg 
Προβολές:	666 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	383577


    Ήδη είχα ψοφήσει και αργά το απόγευμα μπαίνω στο Μόναχο ευελπιστώντας, ότι ο Τομ θα με πάει στη διεύθυνση που μέναν τα πεθερικά μου. Στρίψε από εδώ στρίψε από εκεί πλησίαζα, φτάνω στο χιλιόμετρο και βαράει το τηλέφωνο... Ήταν η Ανθή που αναρωτιόταν τι ώρα θα φτάσω στο σπίτι. Ελα μου όμως, που την ώρα που βάρεσε το τηλέφωνο ο Τομ έδωσε προτεραιότητα στην εισερχόμενη μου κλήση και έχασα την στροφή για το σπίτι... Με αποτέλεσμα εκεί που είχα ενα km για να φτάσω να έχω τώρα δεκα, σουπερ...

    Βασικά στο Μόναχο και σε κάθε μεγαλούπολη του εξωτερικού είναι μεγάλη φρίκη να οδηγείς μοτοσυκλέτα μέσα στην πόλη. Μια τα φανάρια κάθε 100 m, μια το ότι οδηγάς σαν αυτοκίνητο. Το οτι φοβάσαι μη γλιστρήσεις στις γραμμές του τραμ και αν προσθέσεις, τα απίστευτα χαμηλά όρια ταχύτητας, ε δεν θέλει και άλλο. Οπότε τα 10 km παραπάνω είναι θέμα.

    Και οχι μονο, γιατί...Τον τομ μονο τον άκουγα και δεν τον έβλεπα, γιατί δεν είχα θήκη για να βλέπω το κινητό ( Σιγα μωρέ τη να κάνω την θήκη!) Και η φωνητικές του κατεύθυνσης με μπέρδευαν. Μου έλεγε στρίψε σε 100 μετρά, αλλα εγώ δεν ήξερα αν έπρεπε να στρίψω… π.χ. στα ογδόντα μετρα που είχε και άλλη στροφή. Χωρίς να βλέπεις τα 100 με τα 80 μετρα δεν απέχουν και πολύ. Και αν έστριβα λάθος, ο τομ μέχρι να συνελθει και να ξανά χαράξει πορεία περνούσε κάποια ώρα και εγώ, έφτανα σε άλλη διασταύρωση και δεν ήξερα προς τα πού να κατευθυνθώ.… Οποτε καταλαβαίνετε τη φυστικομα έτρωγα!!

    Αν είσαι οργανωμένος ταξιδιώτης και δεν έχεις ξανά ταξιδέψει πουθενά για να δεις τη μπορείς να πάθεις, αυτά παθαίνεις… Ε για να μην μακρηγορώ (Τώρα μακρηγορείς που έφτασες, τόση ώρα μας έβγαλες την ψυχή) έφτασα.

    Αφού με καλοδέχτηκαν πήρα τηλέφωνο την Ανθή να της πω τα νέα...

    - Θυμάσαι που είχαμε ξεκαθαρίσει στους γονείς σου ότι αύριο θα φύγω, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις

    - Ναι

    - Αλλαξα γνώμη, δεν με πάει καρδιά να τους αφήσω μετά από λίγες ώρες. Τόσο με περίμεναν, γαϊδουριά μεγάλη

    - Ναι έτσι είναι

    - Ε βέβαια, υπάρχει και θεός!

    - Αγάπη μου εσύ

    - Έτσι βέβαια...

    - Ναι ...

    - Θα έχω την ευκαιρία να κάνω ένα ακόμα μικρό πέρασμα από τις Άλπεις...

    - Κουφάλα!!



    Καλό σας βράδυ....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ANlWa2.jpg 
Προβολές:	663 
Μέγεθος:	108,7 KB 
ID:	383578


    Το ότι συμπτιξα δύο μέρες του ταξιδιού σε μια δεν ξέρω κατά πόσο το βλέπετε σωστό... Αλλά όσο αφορά εμένα, αυτό που κατάλαβα σε αυτό το ταξίδι είναι το πόσο τελικά διαφέρουν οι ημερολογιακές με τη τις, ταξιδιωτικές μέρες ενός ταξιδιού. Οι ημερολογιακές μέρες μπορεί να έχουν μηδενική χρονικά ταξιδιωτική υπόσταση... Όπως και το ότι μία ταξιδιωτική μέρα, να έχει πολλά εικοσιτετράωρα διάρκεια ανάλογα πάντα, με τις συνθήκες του ταξιδιού...

  11. #41
    Αγαπητοί κύριοι, όπως (φαντάζομαι πως) δεν διακόπτετε την προβολή μιάς ταινίας για να σχολιάσετε, έτσι θα παρακαλούσα να σεβαστείτε τον αφηγητή και την αφήγηση και να την κρατήσετε καθαρή από δημόσια σχόλια (μπορείτε πάντοτε να γράφετε κάτι σε βρουμ) μέχρι να τελειώσει και μετά την ολοκλήρωση να σχολιάσετε ελεύθερα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    ΣΑΒΒΑΤΟ 13-06-2015 ΗΜΕΡΑ 4

    Ξυπνάω κατά τις τέσσερις το πρωί, τα πεθερικά μου χάζεψαν και πίνοντας καφέ περιμένω να σηκωθούν. Πινοντας καφέ με κοιτούσαν περίεργα που τρέμαν τα χέρια μου από την υπερένταση και εγώ, προσπαθούσα να τους πείσω ότι δεν είμαι δαιμονισμένος αλλά απλά εκστασιασμένος για το μεγάλο μου ταξίδι.

    Παρότι ήταν ακόμα πρωί προβληματιζόμουν με τον Τομ γιατί με πήγαινε από όπου νάνε, βρε λες να μην έχω σωστές ρύθμισης στο gps. Και πώς κοιταω, τον είχα να με πηγαίνει από οικολογικές διαδρομές και αυτός με έκανε…. Οικολογικές ξεναγήσεις!! Κοιτώ είχε άλλες δυο επιλογές, μια με την ταχύτερη διαδρομή, και μια με την συντομότερη… Ωχ τώρα ποια να βάλω! Μετα από αρκετή σκέψη λέω να βάλω την συντομότερη για να πάω, οπου πάω σύντομα

    Οι ώρες πέρασαν και ετοιμάστηκα να φύγω, που να πάω όμως...Χα έλα μου ντε! Τα πεθερικά μου δεν είχαν ίντερνετ για να το ψάξω οπότε με τον τρίτο καφέ της ημέρας μου ήρθε η φλασιά... Θυμήθηκα ένα παζλ που είχαμε αγοράσει με την Ανθή πριν χρόνια με την απεικόνιση του, να είναι ο επόμενος μου προορισμός..Και όμως καμιά φορά, οι ταξιδιωτικές σου πληροφορίες έρχονται από εκεί που δεν το περιμένεις... αφού δεν είχα ίντερνετ.

    Προς αναζήτηση του παζλ λοιπόν είπα να ξεκινήσω. Ετοιμάζομαι, βάζω το κράνος και περιμένω ο Τομ να βγάλει σήμα από το δορυφόρο για να βγω από το Μόναχο... Μετά από 10 λεπτά βγάζω το κράνος και κάνω ένα τσιγάρο... Μετά από άλλα 20 λεπτά σκέφτομαι ή, να πετάξω τον Τομ στο κάδο ή να πιω ακόμα έναν καφέ... Και πάνω που ήμουν έτοιμος να αποφασίσω ο Τομ, μάλλον την κατάλαβε τη δουλειά και συνδέθηκε. Πλέον το κινητό το έβαζα μέσα στο Tag bag για να βλέπω, που πάω και φτερωτά ανεβαίνω στο μηχανάκι και ξεκινάω.

    Αφού έκανα μια ωρα να βγω από το Μόναχο όδευα μπρος ολοταχώς (στο περίπου) προς τον επικείμενο μου προορισμό και αυτό γιατί, ο Τομ επέλεξε και πάλι τριτεύον οδικό δίκτυο με αποτέλεσμα τα χιλιόμετρα που με χώριζαν από το στόχο μου να τα έκανα σε 3 ωρες... Βρε λες να εβαλα λαθος επιλογη στο gps!! Με έστελνε μέσα από χωριά. Να με λέει να στρίβω μέσα από αυλές σπιτιών και φράχτες. Στους κυκλικούς κόμβους να μου λέει να κινούμαι αριστερά (για άγγλο με πέρασε)... Η ζέστη να είναι θανατηφόρα να στάζω ολόκληρος, να μην έχω νερό να πιω και φυσικά να μην βρίσκω πουθενά να αγοράσω...

    Και όταν...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jyqEc5.jpg 
Προβολές:	552 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	383593


    Σε κάτι υπαίθρια στουμφοσπιτα μου λέγαν οτι δεν πουλάνε νερό τους κοιτούσα, σαν τον Δρακουμέλ...

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ήμουν για λιποθυμία. Ευτυχώς...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	y0hm1m.jpg 
Προβολές:	549 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	383594


    Bρίσκω μια βρύση και στάνιαρα λιγάκι...Και ξανάξεκίνησα μπας και φτάσω επιτέλους.

    Εντάξει ωραία η ξενάγηση αλλά ολα έχουν ένα όριο και τότε, φτάνοντας στην τελευταία διασταύρωση προτού αντικρίσω το παζλ των ονείρων μου σε πραγματική διάσταση, βλέπω σήμανση προς την αούτομπαν του Μονάχου δεξιά... Έλεος! Δηλαδή όλα αυτά που μου έκανε ο Τομ ήταν, προαιρετικό Φιστίκομα...

    Τελικά από ότι κατάλαβα αν βάλεις την συντομότερη διαδρομή στο Τομ , μπορεί να σε κάνει 500 γύρους του θριάμβου, για να γλιτώσεις ένα χιλιόμετρο! Και αφού κάνεις πεντε ώρες παραπάνω για να φτάσεις, και τον ρωτήσεις …

    - Καλά ρε τομ γιατί με πήγες έτσι...

    - Για να γλιτώσεις ένα χιλιόμετρο!!! Συντομοτερα δεν ειναι !!!!


    Χαλάλι ομως, αφού έφτασα και αντίκρυσα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9nVWEV.jpg 
Προβολές:	550 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	383595


    Το κάστρο Neuschwahnstein... Ρε συ αυτό είναι πιο ωραίο από το παζλ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	i97KVC.jpg 
Προβολές:	548 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	383596


    Ωραία κάτσε να παρκάρουμε να το δούμε και από κοντά, ευκολα το λες δύσκολα το κάνεις...

    Φτάνω στο χωριό Schwangau, παω από εδώ πάω από εκεί πουθενά πάρκινγκ. Σταματαω σε μια καντίνα να πιω ένα νερό γιατί είχα λιώσει, πληρώνω 3,5 ευρώ το μικρό μπουκαλάκι (Και μετά θεωρούμε ότι η Νορβηγία είναι πανάκριβη, πηγαίνετε πρώτα στην Αυστρία και το συζητάμε...) Βασικά το κάστρο είναι στα σύνορα αλλά ανήκει στη Γερμανία, το κωλοπιασμα που σου κάνουν όμως είναι το ίδιο!!

    Ρωτάω για το μηχανάκι στο παρκινκ, μου λέει ο υπάλληλος...

    - Εδώ δεν δεχόμαστε μηχανάκια.

    - Τι!

    - Πήγαινε το αλλού.

    - (Βρε λες να μην είχαν χώρο για μηχανές … Αλλο και τούτο πάλι!)

    Τελικά με τα πολλά βρίσκω πάρκινγκ με 2 € (πάλι καλά). Κόβω εισιτήριο (12 €) για το παλάτι, αλλά για να πάω στο παλάτι επρεπε να κόψω εισιτήριο και για το λεωφορείο που θα μας ανέβαζε επάνω... Και φυσικά άλλο εισιτήριο για να με κατεβάσει... Στην Αυστρία - Γερμανια τα πάντα είναι με εισιτήριο, τίποτα δεν είναι δωρεάν, ούτε ο ήλιος.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Το χωριο Schwangau δεν είχε μονό το Neuschwahnstein ως αξιοθέατο είχε και το


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rPWSDO.jpg 
Προβολές:	545 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	383597


    Hohenschwangau Κάστρο, αλλά σε αυτό δεν πήγα γιατί θα έπρεπε να ξανακόψω ένα κάρο εισιτήρια. Ε ναι και από μακριά καλό είναι.

    Ανεβαίνω με το λεωφορείο, εν τω μεταξύ επειδή στο δρόμο για το κάστρο επιτρεπόταν να κινηθεί μόνο το συγκεκριμένο λεωφορείο και ο οδηγός, έκανε αυτή τη διαδρομή 20 φορές την ημέρα το πήγαινε με τις μπάντες...Ούτε στο ράλι Ακρόπολις να ήμουν. Εμείς να πηγαίνουμε πέρα δώθε σαν, μαούνα στα ρηχά αλλά τον οδηγό δεν τον ένοιαζε... Φυσικά αφου αυτος καθόταν και εμείς είμασταν όρθιοι, χέστηκε!

    Με το που έπιασε η μαούνα λιμάνι κατεβαίνουμε από το λεωφορείο. Στο δρόμο για το κάστρο είχε μια διχάλα, με πινακίδες φυσικά. Εγώ όμως επειδή είμαι στην κοσμάρα μου δεν διαβασα τις πινακίδες και πήγα από εκεί που πηγαίνανε όλοι... Μέσα στο πλήθος και εγώ.

    Και περπατάμε και περπατάμε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sc6zgz.jpg 
Προβολές:	544 
Μέγεθος:	111,4 KB 
ID:	383598


    Που πάμε ρε παιδιά... Φτάνω σε μία ξύλινη γέφυρα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vScOIR.jpg 
Προβολές:	546 
Μέγεθος:	108,3 KB 
ID:	383599

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Που γινόταν ο κακός χαμός από κόσμο και έβλεπες το κάστρο φάτσα. Από τα ποδοβολήτα όμως και την κυκλοφοριακή συμφόρηση η γέφυρα ταλαντευόταν και θυμούμενος αυτό...


    https://youtu.be/WXjt0RgxcMs


    Έτρεξα να σωθώ


    Και περπατάω και περπατάω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	whJvQT.jpg 
Προβολές:	540 
Μέγεθος:	112,2 KB 
ID:	383600


    Βλέπω κάποιους να κρέμονται στο κενό... ρε σεις πλάκα με κάνετε από εκεί θα πάμε στο κάστρο. Και περπατάω και περπατάω, αλλά δεν ρωτούσα όχι. Και περπατάω μέχρι που ρώτησα...

    - Ρε παιδιά για το κάστρο καλά πάω...

    - Όχι!!!, Από εδώ βλέπεις το κάστρο από ψηλά.Η είσοδος για το κάστρο είναι από την άλλη πλευρά...

    Αααααα... Καλά δεν παίζομε με τίποτα!! Μία διχάλα είχε ο δρόμος και εγώ πήρα την λάθος... Εμ δεν έβαλα τον Τομ να με πάει, καλά να πάθω μόνο να τον βρίζω ξέρω, γιατί αν δεν ειχα τον Τομ... ακόμα στο Νόβι Σαντ θα ήμουνα.

    Βγάζω φωτογραφίες το κάστρο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MdbKvw.jpg 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	383601

Σελίδα 3 από 35 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως θέλουμε τον κόσμο τελικά?
    από Lupo στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2010, 04:56
  2. Τελικά αξίζει τον κόπο?
    από btmxyz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 15:00
  3. Πως κέρδισε τον αγώνα?????
    από sapila racing στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2006, 13:58
  4. Πώς βλέπουν οι Αμερικάνοι τον κόσμο
    από DrIoannis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 23:28
  5. πως βλεπουν οι αθηναιοι τον κοσμο
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 12:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF