Σελίδα 5 από 35 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 516

Θέμα: Τιτιβίσματα Νορβηγίας. Πως τελικά αντιμετώπισα τον μινώταυρο Nordkapp...

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Υπήρχαν και μόνιμοι κάτοικοι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4ZPDG5.jpg 
Προβολές:	634 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	383647


    Πως νιώθεις αν ζεις σε ένα τέτοιο μέρος...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gjycOa.jpg 
Προβολές:	636 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	383648


    Μαγικά... Η βαρετά ποιος τους ξέρει


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3SGgsB.jpg 
Προβολές:	632 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	383649

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FQdJuF.jpg 
Προβολές:	626 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	383650


    Έφτασε η ώρα όμως να ξανά σαλπάρω προς τη στεριά, το φέιζερ με περιμένει και να ξεκινήσω προς το σπίτι. Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες από το Seebruck...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ois0vh.jpg 
Προβολές:	628 
Μέγεθος:	113,0 KB 
ID:	383651


    Και το φέιζερ που με πήγε εκεί...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xmVxac.jpg 
Προβολές:	629 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	383652

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Μεχρι που εφτασα στο Μόναχο...


    Όπως καταλαβαίνετε από το μέχρι τώρα πρόγραμμα μου εγώ είχα ήδη ψιλό ξεχαστει ότι θα πήγαινα στη Νορβηγία, και με πετάει μία και ο πεθερός μου...


    - Τι να την κάνεις τη Νορβηγία, κάτσε εδώ να γυρίσεις Αυστρία Γερμανία Ελβετία και άσε τις αρκούδες...


    Με φλασαρε... Κόλλησα για λίγο...Ίσως και να το σκέφτηκα αλλά αστραπιαία του είπα...


    - Όχι αύριο θα φύγω, αν δεν πάω φέτος δεν θα πάω ποτέ. Πάω να ζήσω την περιπέτεια μου στις αρκούδες...


    Και όντως το πρωί έφτασε η μέρα που επιτέλους, θα ξεκινούσα για επάνω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fa2uJM.jpg 
Προβολές:	627 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	383653

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    ΔΕΥΤΕΡΑ 15-06- 2015 ΗΜΕΡΑ 6

    Το πρωί μετά τα καθέκαστα άρχισα να ετοιμάζομαι με τη γνωστή μου απάθεια.Η πεθερά μου προσπαθούσε να με ξεματιάσει μπας και συνέλθω. Ο πεθερός μου απορούσε... πού με βρήκε η κόρη του... και εγώ ετοιμαζόμουν.

    Τα πράγματα (σκηνή sleeping bag) δεν τα είχα κατεβάσει καθόλου από το φέιζερ όλες τις ημέρες που έμεινα στο Μόναχο, πρώτον γιατί βαριόμουν. Kαι δεύτερον, για να με βλέπουν καλύτερα και να με προσέχουν περισσότερο οι υπόλοιποι οδηγοί που πήγαινα σαν χαμένος μέσα στο Μόναχο.

    Ανεβάζω το φειζερ από το κλειστό γκαράζ, τοποθετώ μόνο το Bagster και την μπαγκαζιέρα και αφού χαιρέτησα τους γονείς, αρχισε να ριχνει καρεκλες!


    Η πεθερά μου να ωρύετε...

    - Που πας, θα πνίγεις!!!!

    Ε περίμενα να κόψει λίγο η βροχή και με το που έκοψε… καλο μου δρόμο


    Ο Τομ μετά από την γνωστή χρονοκαθυστέρηση (Ούτε θησαυροφυλάκιο σε τράπεζα να ήταν!!) έβγαλε σήμα και βγήκα στην αούτομπαν. Ο καιρός ήταν χάλια, έβρεχε καλύτερα ομως να βραχω παρά να σκάσω από τη ζέστη. Κλασικά δεν είχα την παραμικρή ιδέα μέχρι που θα φτάσω μιας και, ήδη από τα πρώτα χιλιόμετα άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα σημάδια της κόπωσης που είχα όλες τις προηγούμενες μέρες. Tρανταζομουν πάνω στο μηχανάκι σαν να με βαρούσε ρεύμα. Ωραία, αν μετά από 100 km τρανταζομαι, τρεις μέρες θα κανω να φτάσω στη Νορβηγία...

    Όλες τις μέρες που ήμουν στα πεθερικά ζήτημα να κοιμόμουν 4-5 ώρες. Ημουν σε υπερένταση προσπαθούσα άλλα δεν με έπιανε ύπνος, δεν μπορούσα να ξεκουραστώ και στην τελική... Διακοπές ήμουν, και όταν ταξιδεύω μόνος τον ύπνο τον βάζω δυστυχώς, σε δευτερεύουσα φυσική ανάγκη. Είναι κάτι που φυσικά δεν το επιζητώ, αλλά έτσι λειτουργεί ο οργανισμός μου. Αφού ξυπνούσα μόνος μου από τις τέσσερις το πρωί λες και πήγαινα στις φάμπρικες να βγάλω μεροκάματο.Τι να πεις, αλλοπρόσαλλος τέλειος... Έλα όμως που τώρα ζοριζόμουν.

    Κάπου εκεί και ενώ πήγαινα μέσα στην βροχή με καμια 150 χιλιόμετρα το μπροστινό αμάξι, παταει απότομα φρένο και το φειζερ με πέταξε κολια… Οτι πρέπει ήταν, για να με ξυπνήσει λιγο.



    Το έθνικό οδικό δίκτυο της Γερμανίας είναι σαν λαβύρινθος, υπάρχουν πολλές δεκάδες εθνικές αρτηρίες που διασχίζουν τη γερμανική επικράτεια προς όλες τις κατευθύνσεις. Οπότε αν είναι να κάνεις πολλά χιλιόμετρα στη γερμανική γη, αναπόφευκτα θα αλλάξεις και πολλές αούτομπαν.

    Έκει θέλει προσοχή για την βενζίνη. Φυσικά βρίσκεις βενζινάδικο ανά 40 με 50 km αλλά πολλές φορές, προτού να φτάσεις στο βενζινάδικο αλλάζεις αούτομπαν, όπου σε αυτή την αούτομπαν μπορεί ήδη να το έχεις προσπεράσει, και φτάνοντας προς το επόμενο πρατήριο, πάλι μπορεί να στρίψεις και ούτω καθεξής...

    Όπου έβρισκα βενζινάδικο φούλαρα, έπινα καφέ και χάζευα τους υπόλοιπους ταξιδιώτες που προσπαθούσαν να ξεπιαστούν. Κάποιοι άλλοι όμως δεν είχαν τέτοια προβλήματα μιας και ...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	iob9Gl.jpg 
Προβολές:	599 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	383668[/B]


    Είχαν στήσει ολόκληρο σπιτι από έξω.

    Η βροχή σταματησε και είπα να ξεκινήσω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	g8gKrL.jpg 
Προβολές:	596 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	383669

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Η γερμανική αούτομπαν φημίζεται για την μονοτονία της, τεράστιοι αψεγάδιαστη δρόμοι, πανομοιότυπο τοπίο όρια ταχύτητας, όσο πάει... Εντάξει πολλές αούτομπαν έχουν όριο ταχύτητας αλλά κανείς δεν τα τηρεί, και από συζητήσεις που είχα μου λέγανε ότι... Αν έχεις από πίσω σου περιπολικό και ξεπεράσεις το όριο ταχύτητας δεν σε γράφουν... Αν όμως πηγαίνεις στο όριο πόσο μάλλον πιο σιγά, σε σταματάνε για έλεγχο... Θεωρούν ύποπτο το οτι πηγαίνεις σιγά γιατί μπορεί να είσαι μεθυσμένος ή ακόμα, να κουβαλάς παράνομες ουσίες (Αυτές οι πληροφορίες μπορεί να είναι λανθασμένες γιατί προέρχονται, από συζητήσεις και όχι από κάποιο κρατικό φορέα οπότε, για καλό και για κακό μην της ασπάζεστε γιατί αν σας γράψουν... Εγώ δεν πρόκειται να σας πληρώσω την κλήση!!)

    Ολοι τρέχουν λοιπόν μέσα σε αυτούς και εγώ... 130... 140... 150..180... Να φύγουν τα χιλιόμετρα αλλά μαζί με τα χιλιόμετρα μου κάηκαν και τα λάδια. Το κόκκινο φωτάκι άναψε οπότε, στάση για συμπλήρωμα...

    Μετά από άλλα 300 km πάλι τα ίδια, εκεί άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια. Το λάδι που κουβαλούσα είχε φτάσει κάτω από το μισό, εγώ είχα διανύσει γύρω στα 2500 km από το σπίτι και είχα να πάω στη Νορβηγία. Τώρα, θα με φτάσει το λάδι... Χλωμο! Θα βρω να αγοράσω, ακόμα πιο χλωμό μιας και τα βενζινάδικα πουλούσαν τα πάντα, εκτός από λάδια μοτοσυκλέτας. Λες να έπαθε κάτι το φειζερ... Παίρνω το μηχανικό τηλέφωνο.

    - Ρε συ Μάκη τι έπαθε το φέιζερ και καιει σαν φριτέζα...

    - Επειδή τρέχεις είναι, συμπλήρωνε και μην μασάς...

    - Ε για να το λες εσυ κάτι ξέρεις...

    Δεν μασάω μία, οπότε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DFPtPu.jpg 
Προβολές:	595 
Μέγεθος:	96,0 KB 
ID:	383671


    Ας φάμε μια σούπα.

    Αλλά προτού να γευτώ το πεντανόστιμο γκούλας, να το δοκιμάσετε είναι τρέλα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8Sd0FM.jpg 
Προβολές:	592 
Μέγεθος:	70,3 KB 
ID:	383672


    Φόρτισα μία και το κινητό στο βενζινάδικο γιατί μου είχε βγάλει πάλι την ψυχή. Το σύστημα που είχα κάνει για να το φορτίζει, ευτυχώς φόρτιζε αλλά το usb πότε έκανε επαφή ποτέ δεν έκανε. Συν το οτι, ο Τομ μου έτρωγε πολλή μπαταρία για να μου λέει τα δικά του όποτε, είχα πρόβλημα. Πάλι τα ίδια με πέρσι δηλαδή, απίστευτο! !

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Για να μην σας κουράσω πολύ, όλη η μέρα ήταν βενζίνη καφές...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DETnVB.jpg 
Προβολές:	594 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	383673


    Στο τζάμπανταν, ελεγχο και συμπλήρωμα λαδιών και φτου απ'την αρχή. Αλλά δεν με χαλούσε όμως, γιατί όλο και έβλεπα φτιαγμένα αυτοκίνητα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pDHzB4.jpg 
Προβολές:	590 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	383674


    Διαχρονικές μοτοσυκλέτες ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WWD7yc.jpg 
Προβολές:	595 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	383675


    Αλλά φυσικά να θαυμάσω και το φειζερ που με είχε πάει μέχρι εκεί...

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MarBv2.jpg 
Προβολές:	592 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	383676


    Η κούραση που είχα το πρωί κατά τη διάρκεια της ημέρας μου είχε περάσει αλλά τώρα που νύχτωνε, άρχισε να επανέρχεται και αυτή. Ελα κάνε λίγο υπομονή σε λίγο μπαίνουμε Δανια. Σούρουπο ποια, περνάω τα ανύπαρκτα σύνορα και ανηφορίζω. Ο δρόμος στην Δανία αποτελείται από δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση και είναι μόνο ευθεία... Εκεί και για να στρίψεις ευθεία πας.

    Πρέπει να ήταν 23:30 το βράδυ όταν πλέον δεν άντεχα άλλο, ήμουν κομμάτια είχα διανύσει 1000 και, χιλιόμετρα από το Μόναχο και ζοριζόμουν να οδηγήσω..Είχε αρχίσει να πονάει το κορμί μου από την κούραση. Τα τραντάγματα πλέον που είχα το πρωί γίνανε, πόνος και σφίξιμο για να συνεχίσω να οδηγώ. Μπα δεν μας παίρνει άλλο πρέπει κάπου να βρω να κοιμηθώ. Βενζινάδικο όμως πουθενά τώρα, που να σταματήσω... Πουθενά, και με τα χιλια ζόρια συνέχισα να οδηγω.

    Όταν βλέπω μια πινακίδα για ένα ξενοδοχείο σε ένα παράδρομο της εθνικής, χωρίς δεύτερη σκέψη στρίβω δεξιά κάνω 3 km και φτάνω. Φυσικά κλειστό. Βασικά μόλις είδα το ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων κατάλαβα τη δουλειά, αλλά λέω δεν βαριέσαι, θα χτυπήσω το κουδούνι σάμπως... Εχω κάτι καλύτερο να κάνω!! Φτάνω στην πόρτα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ysCmCC.jpg 
Προβολές:	589 
Μέγεθος:	54,6 KB 
ID:	383677


    Κουδούνι πουθενά. Τι έγινε ρε παιδιά πλάκα με κάνετε... Στην Δανία δεν έχουν κουδούνια!! Αλλο τούτο πάλι!!!! Κοιτάω τον τιμοκατάλογο, 35€ το πρωινό. Μια χαρά!! Εντάξει αποκλείεται να έμενα εκεί αλλά μιας και δεν ήξερα τι να κάνω, το έπαιζα και καλά, υποψήφιος πελάτης!

    Παρκάρω το φέιζερ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fa85yM.jpg 
Προβολές:	591 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	383678


    Με το άλλοθι και καλά ότι ενδιαφέρομαι για δωμάτιο, παίρνω τη φωτογραφική μηχανή και αρχίζω να βγάζω φωτογραφίες... Τι να κάνω!!

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6CDW68.jpg 
Προβολές:	587 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	383679


    Τρώω κάτι σαντουιτσάκια στο όρθιο που μου είχε κάνει η πεθερά μου για το δρόμο, καπνίζω δύο τσιγάρα και περιμένω. Να φωνάζω να χτυπάω την πορτα, τίποτα. Τότε βλέπω από την πίσω μεριά μία κυρία να βγαίνει έξω για να κάνει τσιγάρο. Την πλησιάζω, Ατάραχη αυτή...

    - Μιλάς αγγλικά

    Μου κάνει νεύμα πως ναι


    - YOU, Ρεσεψιόν... τι ρωτάω

    - No

    - Έχει πουθενα κουδούνι να χτυπησω.... Θέλω δωμάτιο

    - No

    - Μπορείς να μιλήσεις με το ξενοδοχείο να μου ανοίξουν, για να πάρω ένα δωμάτιο...

    - No!!! Και μπαίνει μέσα...

    - ?????

    Χέστηκα στο γέλιο! Ούτως ή άλλως σιγά μην έπαιρνα δωμάτιο άλλα τέτοια αντιμετώπιση πια... Μα καλά που ήρθα, ΣΤΗ ΔΑΝΙΑ!!! Το διασκέδασα τρελά άσχετα που ήμουν μέσα στην ερημιά της Δανίας και δεν ήξερα, που θα κοιμηθώ.

    Αφού πέρασε λίγο ακόμα η ώρα λέω να συνεχίσω και άλλο ευθεία τον δρόμο μπας και, βρω καμιά καβάτζα. Παίρνω το μηχανάκι και οδηγώ. Ο δρόμος πλέον δεν είχε άσφαλτο αλλά ένα ψηλό χαλίκι. Ρε μάγκα τι κάνω εγώ εδώ! Περνάω ένα γήπεδο και συνεχίζω, φτάνω σε ένα υποσταθμό της Δ.Ε.Η, και συνεχίζω... Τότε φτάνω έξω από μία αποθήκη, λέω Νίκο χέστο, μην πας πιο μακριά. Παρκάρω το μηχανάκι, εν τω μεταξύ να έχει ένα ψόφο, εναν αέρα. Παγωνιά!

    Φοράω αδιάβροχο το full face τα γάντια το κράνος, ακουμπάω πάνω στη λαμαρίνα από την αποθήκη και κοιτάζοντας τον σκοτεινό ουρανό της Δανίας που όμως, ακόμα είχε πινελιές ημέρας επάνω του, παρότι ήταν μιάμιση ώρα το πρωί, κοιμηθηκα. Με ενα χαμόγελο, απέραντης ευτηχίας

    Μετά από μιάμιση ώρα κοκαλωμένος ξύπνησα. Πωπώ τι ώρα είναι, κοιτάω το κινητό τρεις και. Εντωμεταξύ είχε ξημερώσει ήδη. Πάμε να φύγουμε να πιούμε καφέ σε κανένα βενζινάδικο γιατί, δε λέει εδώ! Ανεβαίνω στο μηχανάκι και ξεκινάω ελπίζοντας να βρω βενζινάδικο γρήγορα. Τυχερός ήμουν, με το που βρήκα στην εθνική μετά από καμιά 20 km βρίσκω βενζινάδικο. Στροφή και μπαίνω μέσα, παίρνω καφέ βρίσκω πρίζα για το κινητό και άραξα, σιγά μην ξανά κοιμόμουν σήμερα.

    Συνεχίζεται...

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Τα βενζινάδικα το βράδυ στην Δανία λειτουργούν με αυτόματες πόρτες, φτάνεις στην πορτα σε βλέπει ο υπάλληλος και σε ανοίγει. Για να βγεις να κάνεις τσιγάρο πρέπει να σε ανοίξει για να ξαναμπείς, πάλι πρέπει να σε ανοίξει. Ναι είναι ιστορία!

    Μιλάμε για βενζινάδικα υπερπαραγωγής


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	QknuLQ.jpg 
Προβολές:	531 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	383702


    Που είχαν τα πάντα εκτός από λάδι για μηχανή


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mAQ1Pq.jpg 
Προβολές:	532 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	383703


    Ουπς μιας και το ανέφερα πάω να βάλω λάδια, είχα κάψει παραπάνω από 500 γραμ λάδι για 1000 km... Ούτε δίχρονο να ειχα.

    Άντε βρες λάδια τώρα στη Δανία και αντε πες οτι βρω, πόσο λάδι να αγοράσω ενα μπουκάλι, θα με φτάσει...

    Και αν εκει πάνω στο Νordkapp μείνω από λάδια τι θα κάνω, εκεί θα βρω λάδια χλωμό, εδώ δεν βρίσκω στη Δανία...

    Και πόσο θα τα αγοράσω, τα λαδια των αυτοκινήτων κάνουν γύρω στα 30 € το λίτρο, τις μοτοσυκλέτες πόσο θα κανει...

    Και που θα το αποθηκεύσω, εδώ δεν έχω κωλόχαρτο μαζί μου τα λαδια που θα τα βάλω...

    Γενικά είναι κάποιες από τις ανησυχίες που με έτρωγαν εκείνο το ξημέρωμα στο βενζινάδικο κάπου στη Δανία... Χέστα όλα, ας πιούμε ένα ακόμα καφέ και βλέπουμε.

    Βγαίνω εξω για τσιγάρο και βλέπω ένα ζευγάρι γερμανών που πήγαιναν και αυτοι στο Hirtshals, αλλά έχοντας διαφορετικό από εμένα προορισμό


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PMCB3p.jpg 
Προβολές:	531 
Μέγεθος:	91,7 KB 
ID:	383704


    Θα πήγαιναν στην Ισλανδία. 1500 € το εισιτήριο για έξι μέρες πάνε έλα με το πλοίο και με καμπίνα. Θα μέναμε σε camping και θα γυρνούσαν για μία εβδομάδα γύρω-γύρω το νησί. Δύο εβδομάδες δηλαδή μαζί με τα ακτοπλοΐκά.

    Αφού χαιρετηθήκαμε στήνομαι κανένα πεντάλεπτο μπροστά στην πορτα του βενζινάδικου να με ανοίξει ο υπάλληλος... Καλά με ξέχασε αυτός...Τουαλέτα πήγε!! Βρε πάτε καλά, τι συστήματα είναι αυτά!

    Μετά απ' ωρα μπαίνω και αρχινάω να ψάχνω στο ίντερνετ για συνέργεια μοτοσυκλέτας στην Δανία, δεν έβγαλα άκρη. Είπα και την Ανθή να ψάξει και αυτή, τίποτα. Τώρα; Τώρα πάμε και βλέπουμε. Κοιτάω τον χάρτη και το παίζω λοττο σε ποια πόλη να αναζητήσω την τύχη μου για συνεργείο. Τελικά αποφασίζω να πάω στο Αλμποργκ. Μεγάλη πόλη φαινόταν, ηταν στον δρόμο μου για το Ηirtshals, μια χαρά. Πάμε και ο θεός βοηθός! Πάντως χωρίς λάδια από τη Δανία δεν θα έφευγα..

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ξεκινάω κατά τις οχτώ, πωπώ 4 ωρες έμεινα στο βενζινάδικο ούτε κατάληψη να το έκανα. Φτάνω σε άλλο βενζινάδικο και βλέπω το πρώτο αμάξι με νορβηγικές πινακίδες. Εντωμεταξύ έξω να έχει εναν ψόφο, να φυσάει, εγώ να φοράω και το αδιάβροχο και να κρυώνω... Και βλέπω το νορβηγο με το κοντομάνικο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rT3Ec3.jpg 
Προβολές:	532 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	383705


    Και τον ρωτάω...

    – Αυτός ο καιρός για τη Νορβηγία είναι για κοντομάνικο;

    – Φυσικά ζέστη έχει

    – Τη γαμήσαμε!!!

    – What

    – Nothing nothing ...



    Το είχα πάρει απόφαση ότι λάδια δεν θα έβρισκα πουθενά και ότι μάλλον θα πλήρωνα κανένα 50 € το λίτρο στην καλύτερη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	I2sCQn.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	45,5 KB 
ID:	383706


    Και φτάνω στο Αλμποργκ... Μπαίνω μέσα στην πόλη κοιτάω δεξιά αριστέρα μπας και βρω κανένα συνεργείο, ναι καλά. Και ολό εισέρχομαι στο κέντρο.Έ λεω όλο και θα βρω κάποιον να ρωτήσω,δεν κυκλοφορούσε ψυχή. Κάτι γερόντια μόνο που σιγά να μην ξέρανε αυτά που έχει συνεργείο για μοτοσικλέτες!

    Τον μόνο νεαρό που βρήκα ήταν ένας ποδηλάτης. Του κάνω νόημα να σταματήσει,ανεβαίνω στο πεζοδρόμιο με το φειζερ... Ήμουν για φυλακή. Και τον ρωτάω αν ξερει κανένα συνεργείο, οχι!! Καμιά ιδέα τον λέω που θα μπορούσα να βρω λάδια... Σκέφτεται, και μου λέει ένα μαγαζί. Σίγα μην καταλάβω εγώ τώρα.
    Μπαίνει από το κινητό του στο ίντερνετ, βρίσκει τη διεύθυνση και μου την περνάει στο κινητό. Αυτό θα πει βοήθεια, από ένα άγνωστο ποδηλάτη που αφιέρωσε περισσότερο από μισή ώρα μαζί μου, χωρίς να έχει και λόγο στην τελική. Αφού τον ευχαρίστησα ξεκίνησα 20 km πίσω για να βρω το μαγαζί. Απ' ό,τι με είπε ήταν κάτι σαν το Praktiker και ότι έχει τα πάντα. Φτάνω και όντως είχε τα πάντα, ακόμα και...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 6zvAGK.jpg‎  

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Μοτοσυκλετιστικά είδη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WS11Qk.jpg 
Προβολές:	527 
Μέγεθος:	83,9 KB 
ID:	383708


    Φτανω στα λάδια, τώρα τι λάδια να πάρω... Δεν ήξερα την τυφλα μου γιατί είχαν περίεργες περιεκτικότητες. Σιγά μη το ρισκάρω αφού έχω το Μάκη, καλά μιλάμε τον τρέλανα...

    Με τα πολλά αγόρασα ημισυνθετικό λάδι 10-40 στην εξευτελιστική τιμή των 9 €, μια χαρά. Αφού αγόρασα τρία μπουκάλια να έχω. Που θα τα βάλουμε τώρα, με έκοψε όμως. Aγόρασα και ένα χταπόδι να το δέσω, πάνω από το χταπόδι που είχα ήδη για να κερδίσω χώρο. Και με την κατάλληλη ανακατανομή των πραγμάτων, είμουν μια χαρά.

    Άμα σου μπει το αυγό ξέρετε που, στροφάρεις διαφορετικά και αποκτάς ταξιδιωτικές εμπειρίες χωρίς από πριν, να της έχεις βιώσει. Οπότε το παν είναι να ξεκινήσεις και όλα τα υπόλοιπα, στο δρόμο θα στρώσουν!

    Προτού να φτάσω επιτέλους στο λιμάνι κόβω για για άλλη μία φορά να βάλω βενζίνη, και βλέπω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WCkrYV.jpg 
Προβολές:	530 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	383709


    Ένα μοτοσικλετικο γκρουπ από την Πολωνία που πήγαιναν και αυτοι Nordkapp. Δεν μιλούσαν αγγλικά αλλά με νοήματα βγάλαμε τρελό γέλιο!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zh05wS.jpg 
Προβολές:	530 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	383710


    Εδώ φαίνεται και η σούπερ ανακατανομή των πραγμάτων στο φέιζερ. Το tangbag από το φούσκωμα ήταν έτοιμο, να πετάξει σαν μπαλόνι.

    Μετά απ' όλα αυτά φτάνω στο Ηirtshals, στο δρόμο οδηγώντας φανταζόμουν το λιμάνι κάπως έτσι...

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	proxy.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	383711


    Οπότε και να μην έβρισκα καράβι κάπου θα την έπεφτα.

    Βρίσκω τον δρόμο για το λιμάνι και πάω. Φυσικά δεν ήξερα την τύφλα μου ούτε ποιες εταιρείες ποια πλοία φεύγουν, ούτε τι ώρα φεύγουν ούτε τίποτα. Βλέπω πινακίδα fiord lines... fiord = Νορβηγία , ωραια εκεί θα πάω.

    Εντάξει το ότι δεν ήξερα τα δρομολόγια και γενικός την τυφλα μου δεν ευθύνεται τόσο ο χύμα χαρακτήρας μου, αλλα η αιώνια αδεια. Αν είχα ανθρωπινη αδεια να δεις ποσο καλά θα τα ήξερα όλα!! Για να κανεις αυτό το ταξίδι κάθε λεπτό της αδειας σου είναι πολύτιμο οποτε πρέπει όχι μονο να τα ξέρεις όλα, αλλα πολλές φορες αναγκάζεσαι να κλείσεις εισιτήρια από την πατρίδα και έχεις τρελή πίεση, η αγχός να προλάβεις το καράβι…

    Το λιμάνι εν τω μεταξύ άθλιο και τρισάθλιο, ελεεινό. Αφού σε ένα σημείο ο δρόμος που οδηγούσε στην ακτοπλοϊκή εταιρεία είχε αμμο πάνω στην άσφαλτο, αφού δεν σαβουρντιστικα πάλι καλά.

    Φτάνω στην εταιρεία, ρωταω για εισιτήριο μου λέει, φεύγει στις έξι για Κρίστιανσαντ.

    - Πόσο κάνει

    - 52€!

    - Ακόμα καλύτερα.

    Κόβω το εισιτήριο και πάω να βρω κάτι να φάω, για να μην με σκίσουν στο καράβι, αλλα και να βάλω βενζίνη από την Δανία για να μην έχω άγχος να βρω βενζίνη στην Νορβηγία. Βενζίνη έβαλα, φαγητό δεν βρήκα. Αλλα βρήκα ένα τεράστιο ενυδρείο που όμως, για να το γυρνούσες ολόκληρο ήθελες τρεις ώρες. Εκληνε όμως στης 13 00 και αναγκαστικά, το άφησα.
    Εκεί φτιάχνοντας τα πράγματα μου έπεσε η DSLR από το μηχανάκι και έσκασε ευτυχώς, με την θήκη της πάνω στην μπότα μου… Πω πω ευτυχώς δεν πάθαμε ζημία. Και μη εχοντας κατι αλλο να κανω, πάω να περιμένω για να κάνω τσεκιν. Ούτως ή άλλως σε δυο ωρες θα άνοιγαν οι πύλες για να περάσω.

    Φτάνοντας στην πύλη ήμουν ο πρώτος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	QOxzlK.jpg 
Προβολές:	525 
Μέγεθος:	98,1 KB 
ID:	383712


    Αρχισαν να καταφθάνουν και κάποια αυτοκινούμενα και πιάσαμε συζήτηση. Συζήτηση στην συζήτηση τους το πέταξα.

    - Θα με βγάλετε μια φωτογραφία.

    - Φυσικα

    Θυμούμενος ομως τα περσινά μου, τους είπα

    - Το κεφάλι μέσα ε...

    - Χαχαχα φυσικά.

    Με βγάζει φωτογραφίες και μου λέει

    - Για δες σου αρέσουν

    Της κοιτάω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	f7g1tI.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	383713


    - Σουπερ την λέω...

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fljUTx.jpg 
Προβολές:	521 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	383714


    Α και μία ξώφαλτση!!! Δηλαδή έλεος όλα τα φρούτα σε μένα θα τύχουν... Έλεος!

    Έπιασα συζήτηση με έναν γερμανό που ήταν μαζί μου στα γραφεία της εταιρείας για να κόψουμε εισιτήρια και ήταν μέσα στην αγωνία, γιατί ήταν σε λίστα αναμονής. Τότε, του στέλνουν μήνυμα ότι μπορεί να πάρει το εισιτήριο του. Χαρά να δεις ο δικός σου, γιατί κανονικά θα έπρεπε να περιμένει τρεις μέρες... Και αφού γύρισε ξανά πιάσαμε συζήτηση οταν βλέπω, ένα περίεργο τύπο να ρωτάει τις κοπέλες που θα άνοιγαν σε λίγο τις μπαρες για να μπούμε στο πλοίο... Αν θα του πρότειναν να κόψει εισιτήριο με χαμηλότερο κόστος αλλά σε περίπτωση που το πλοίο ανέβαλε το δρομολόγιο του, θα έχανε τα λεφτά. Οι κοπέλες του λένε... Όχι γιατί μάθαμε ότι το καράβι έχει χαλάσει, καλύτερα περίμενε. Το έπιασα εγώ και φρίκαρα, αλλά δεν έδωσα και πολλή σημασία γιατί έλεγα ότι μπορεί να μην ήθελαν να αναλάβουν τα κορίτσια την ευθύνη για τον άνθρωπο. Ναι καλά, μετά από μισή ώρα μου έρχεται μήνυμα.


    Fjord Line

    Ki re gjest! Kansellert avgang. Avgangen fra Hirtshals tirsdag 16.06.15 kl. 18:00 er kansellert pgrunn av tekniske rsaker. For mer informasjon, vennlingst ta kontakt med vart kundesenter pa telefon +47 815 33 500. Vi beklager de ulemper kanselleringen matte medfore. Vennlig hilsen Fjord Line.


    Το κοιτάω, τι γλώσσα είναι αυτή... Ρε σεις τι δανέζικά sms είναι αυτά! Όλοι φυσικά πήραν το ίδιο μήνυμα και κάνεις δεν κατάλαβε Χριστό. Ένας από όλους μας παίρνει τηλέφωνο και μας λέει στο χαλαρό... Παιδιά χάλασε το πλοίο δεν φεύγουμε, Φρίκαρα!

    Τώρα τι θα κάνω εγώ εδώ και με εισιτήριο κιόλας για την Νορβηγία... Να έχω αφρίσει και να βλέπω όλους τους υποψηφίους πελατές να φεύγουν από το λιμάνι μαζί με αυτόν που ήταν στη λίστα αναμονής... Τζάμπα η χαρά του! Ε ναι αφού χάλασε το πλοίο τι να κάνουνε... Συμβαίνουν αυτά!

    Προτού να φύγει ένας μπαίνω μπροστά του τον σταματάω, για να τον ρωτήσω...

    - Τώρα τι γίνεται;

    - Θα μας στείλουν SMS πότε θα ταξιδέψουμε...

    - Τι!

    Και πάω στα γραφεία, ανεβαίνω επάνω κάνεις... Ώπα λεω κλείσανε. Πλησιάζω, οι κοπέλες δούλευαν κανονικά, απλώς δεν ήταν κανένας άλλος πελάτης για να διαμαρτυρηθεί, Ή ακόμα και να ενδιαφερθεί για το τι θα γίνει με το εισιτήριο του...Αφού θα επαιρναν SMS γιατί να πάνε!!!!!!!

    Πάω στις κοπέλες και τις ρωτάω τι έγινε

    - Χάλασε το πλοίο... μου λενε

    - Τώρα τι μπορώ να κάνω;

    - Αν θες μπορεί να πάρεις το άλλο μας πλοίο που πάει στο Stavanger και φεύγει στις οχτώ!

    - Άψογα!

    - Αλλά κάνει πολλές ώρες ,θα φτάσεις κατα τις έξι το πρωί!

    - Super θα κάνω και κρουαζιέρα... Και πόσο παραπάνω κοστίζει;

    - Τίποτα!

    Μιλάμε μόνο που δεν τις φίλησα. Ανθη για τα εισιτήρια θα τις φιλούσα όχι γιατί ήταν δίμετρες ξανθιές, μην με παρεξηγήσεις!

    Φυσικά της είπα ότι αν στην Ελλάδα χαλούσε το πλοίο θα γινόταν πόλεμος τώρα εδώ, η τηλεόραση θα ερχόταν! Τις φαινόταν περίεργο, πιθανόν όσο και σε εμένα που πήγα στα γραφεία και δεν υπήρχε ψυχή... Ρε συ σε άλλο πλανήτη πάω!

    Το ότι ήμουν πολύ χαρούμενος οφειλόταν πέραν του ότι, το αναπάντεχο αυτό σκηνικό μου δημιούργησε, μνήμες αγωνία και φυσικά περιπέτεια που υπό φυσιολογικές συνθήκες, δεν θα της βίωνα ….Αλλά με έφτιαξε και πρακτικά γιατί κέρδισα μια διανυκτέρευση στο πλοίο χωρίς πλέον να ανήσυχο το τι θα κάνω με τον ύπνο μου με το που έφτανα, ψαρωμένος σίγουρα στην Νορβηγία

    Τώρα τι κάνουμε για να περάσει η ώρα, ξαναφτιάχνω τα πράγματα στο φέιζερ τρώω το τελευταίο σάντουιτς από την πεθερά και περιμένω... Ομως τα φτυσα μιας και, η ξεκούραση που μου είχε προσφέρει η αποθήκη στη Δανία είχε στερέψει. Ανεβαίνω επάνω στα γραφεία, μπαίνω στην αίθουσα αναμονής, βάζω να φορτίσω μπαταρία φωτογραφικής μηχανής και κινητό... Και σε μία πολυθρόνα ξεράθηκα!

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ξυπνάω στις εφτά, αμαν πέρασε η ώρα παίρνω τα υπάρχοντα μου που ήταν διασκορπισμένα στο θάλαμο αναμονής και τρέχω να κάνω τσεκιν. Το πλοίο είχε έρθει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nR2Clg.jpg 
Προβολές:	515 
Μέγεθος:	75,6 KB 
ID:	383715


    Φτάνω στην πύλη με κοιτάει κοπέλα!

    – Άργησες μου λέει!!!

    - Τι.... Με φλασαρε.

    – Ναι άργησες, έπρεπε να κάνεις τσεκιν πιο πριν

    - Τώρα!... Εντωμεταξύ είχα ξυπνήσει με τη μία

    - Δεν πειράζει δεν είναι γεμάτο το πλοίο, άλλα αν ηταν γεμάτο θα έχανες το εισιτήριο σου. Επρεπε να έρθεις μέχρι τις εφτά, γιατί αλλιώς θα το δίναμε σε άλλον...

    Τι συστήματα είναι αυτά...Πω πω γλίτωσα! Ήμουν ήδη πεντε ωρες στο λιμάνι και θα έχανα το πλοίο! Αυτά μόνο σε μένα συμβαίνουν...

    Δένουμε τα μηχανάκια...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r8nm8U.jpg 
Προβολές:	514 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	383716


    Μέχρι να τα δέσουμε φυσικά γνωριστήκαμε κιόλας, ανεβαίνω στο πλοίο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jKzlHi.jpg 
Προβολές:	516 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	383717

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	c677YU.jpg 
Προβολές:	512 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	383718


    Και κάθομαι σ' ένα τραπεζάκι να πιω καφέ, οπου ξαναβρεθήκαμε με τον Τομ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	049sTp.jpg 
Προβολές:	512 
Μέγεθος:	81,4 KB 
ID:	383719


    Τι καφές και μαλα..... Άμα γνωριστείς με πολωνό μηχανόβιο, καφές γίνεται γρήγορα μπύρες και σφηνάκια.

    Ο Τομ (όχι ο ψηφιακός σπασαρχ...ας, ο άλλος) έμενε μόνιμα στο Μπέργκεν και γυρνούσε από τις διακοπές που έκανε στην πατρίδα του. Καλά πίνοντας είπαμε τα πάντα... Για τη ζωή στη Νορβηγία, για το ότι τα πράγματα και εκεί δεν είναι ρόδινα, απολύουν κόσμο. Και ότι, αν δούλευε δεκα χρόνια τα λεφτά που θα μάζευε αποκλείεται να τον έφταναν να ζήσει μια άνετη ζωή στην Πολωνία, οπως πιθανόν να νομίζουμε εμείς εδώ.

    Αυτός εργαζόταν σε μια εταιρία εξόρυξης πετρελαίου στην Σιβηρία, δούλευε δυο εβδομάδες σερί πολλές ώρες την μέρα , και την τρίτη είχε άδεια για να γυρίσει σπίτι του...
    Και οτι για παράδειγμα δεν υπάρχει πορνεία στη Νορβηγία, απαγορεύεται από το νόμο

    - Και αν δεν έχεις και θες, τι κάνεις;… Δεν μου απάντησε, μου έδειξε!

    Συζητούσαμε για της τοπικές ταξιδιωτικές ονειροπολήσεις το ότι δηλαδή, όνειρο ζωής τον νορβηγών είναι να πάρουν το καράβι από το Μπέργκεν και να κάνουν δεκαπενθήμερη κρουαζιέρα διασχίζοντας από θάλασσα όλα τα φιόρδ, προσπερνώντας και το Nordkapp, φτάνοντας στο Hamningberg και ξανά πάλι πίσω …. Κρουαζιέρα άξιας από 4 έως 15 χιλιάδες ευρώ … Και εγώ σκεπτόμουν καλά τόσο μαλακές είναι αυτή, μάλλον δεν ξέρουν πώς να φανέ τα λεφτά τους!!!

Σελίδα 5 από 35 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως θέλουμε τον κόσμο τελικά?
    από Lupo στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2010, 04:56
  2. Τελικά αξίζει τον κόπο?
    από btmxyz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 15:00
  3. Πως κέρδισε τον αγώνα?????
    από sapila racing στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2006, 13:58
  4. Πώς βλέπουν οι Αμερικάνοι τον κόσμο
    από DrIoannis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 23:28
  5. πως βλεπουν οι αθηναιοι τον κοσμο
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 12:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF