Σελίδα 18 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920212223 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 341

Θέμα: Suzuki GSX250R

  1. #256
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλή ως τιμή πώλησης, αλλά μην ξεχνάς ότι πρόκειται για βαριά μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού με πολλά έξοδα συντήρησης και υψηλή κατανάλωση καυσίμου. Δεν ξέρω αν θα σε κάλυπτε γι' αυτά που θέλεις να κάνεις, αφού έχει σχεδιαστεί για οδήγηση σε ανοικτό δρόμο.

    Στα καλά του η άπλετη ροπή χαμηλά, μιας και λένε ότι οδηγείται σβέλτα ακόμα και χωρίς να ξεπερνάς τις 3.000 rpm, το γεγονός ότι δεν είναι εμπορικό, άρα δεν είναι πολύ πιθανό στόχος κλοπής και η καλή ποιότητα.
    Αν εξαιρέσεις την κίνηση στην πόλη είναι παντού πιο οικονομικό απο το δικό μας σε καύσιμο, έχει αρκουδόγκαζο και φορτώνεται σαν σκανια 43

  2. #257
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Αν εξαιρέσεις την κίνηση στην πόλη είναι παντού πιο οικονομικό απο το δικό μας σε καύσιμο, έχει αρκουδόγκαζο και φορτώνεται σαν σκανια 43
    Eσυ που έχεις ήδη Bandit 650 απ οτι βλεπω δεν θα είχες θέμα, ετσι κι αλλώς και τα 2 το ίδιο βαρος εχουν σχεδόν.
    Βάρος φορτηγού.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #258
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Eσυ που έχεις ήδη Bandit 650 απ οτι βλεπω δεν θα είχες θέμα, ετσι κι αλλώς και τα 2 το ίδιο βαρος εχουν σχεδόν.
    Βάρος φορτηγού.
    Το ίδιο βάρος έχουν. Βάρος φορτηγού οκ, δεν είναι σπορ μηχανή. Προορίζεται για ταξίδια με τριβαλιτσο. Δεν νομίζω να το έσωζαν 10 κιλά λιγότερα.

  4. #259
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Την περασμενη βδομαδα εγιναν οι ανακλησεις. Τρεις τελικα στον αριθμο: ECU, διακοπτης φισω φρενου και χειριστηριο μιζας.

    Σημερα ειχαμε πρωτη επισκεψη στην πιστα καρτ του Ρυσιου για μια χαλαρη πρωτη γνωριμια. Δεν μπηκα για να πιεσω, οδηγηση με ροη και χωρις αποτομα φρενα και ανοιγματα γκαζιου (το οριο στροφων των 7500 τηρειται ακομα). Πιο πολυ ηθελα να δω τη συμπεριφορα της σε μεγαλυτερες κλισεις καθως και να πατηθει ολο το λαστιχο. Εχουμε και λεμε: ενιωσα πολυ γρηγορα ανετα μαζι της, γενικα ουδετερη και προβλεψιμη συμπεριφορα. Τα ορια κλισης δεν αργησαν να ερθουν. Πρωτα βρηκαν τα μαρσπιε για να συναντησουμε σχετικα γρηγορα το δευτερο οριο που ηταν το προστατευτικο της εξατμισης. Σε αυτην την κλιση (που ειναι δηλαδη και το οριο για στοκ μηχανη) το μπροστα λαστιχο εχει τελειωσει ολο ενω το πισω εχει καπου δυο χιλιοστα υπολοιπο. Αν και δεν μπορουσα να παω πιο χαμηλα, η αισθηση που ειχα ηταν οτι το επομενο οριο θα ηταν η μπροστα αναρτηση και τελευταιο το μπροστα λαστιχο. Τα λαστιχα σταθηκαν στο υψος τους και μου εφυγε καθε αμφιβολια σχετικα με το αν υπαρχει λογος αλλαγης.

    Μαρσπιε και εξατμιση

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2020-07-14_22-27-49.jpg 
Προβολές:	531 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	419623

    Μπροστα λαστιχο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2020-07-14_22-27-52.jpg 
Προβολές:	527 
Μέγεθος:	77,7 KB 
ID:	419624

    Πισω λαστιχο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2020-07-14_22-27-55.jpg 
Προβολές:	533 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	419625

    Οπως ειχα υποσχεθει: Οταν εχεις πιστα στις 7 και ντελιβερι στις 9.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2020-07-14_22-33-23.jpg 
Προβολές:	534 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	419626

    Δεν μπορω να μιλησω για συμπεριφορα μοτερ και επιδοσεις ή φρενα καθως οπως ειπα κινηθηκα σε ρυθμους βολτας. Γενικα παντως περασαμε ωραια...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2020-07-14_22-30-58.jpg 
Προβολές:	539 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	419627

  5. #260
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Πάντως ωραία είσοδο, στην στροφή.
    Το έχεις.
    Και σημασία έχει ότι πέρασες ωραία. Αυτό μετράει.

  6. #261
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Ετσι γινόταν και στο Ninja 250.Τερμάτιζε το μπροστά και το πίσω είχε ενα περιθώριο.Αναμενόμενο να βρίσκει σιγα σιγά όλο κάτω.Διασκέδαση το Ρύσιο για μικρά μηχανάκια!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #262
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μια ενημερωση στο θεμα του γραναζιου, μιας και απ΄ο,τι ειδα ενδιαφερει και τουλαχιστον εναν ακομα ιδιοκτητη. Ειχα ζητησει απο το μηχανικο μου να παραγγειλει 15αρι μπροστινο κανα μηνα πριν, μου ειπε οκ και πως θα με ενημερωσει οταν το παραλαβει. Χθες τον ρωτησα τι γινεται με την παραγγελια και μου ειπε οτι τελικα η JT με την οποια δουλευει δε βγαζει 15αρι και πως πρεπει να το βρω εγω απο καπου αλλου. Μπηκα σε οσες εταιρειες γραναζιων γνωριζα και 15αρι πουθενα. Παντου μονο το στοκ 14. Τελικα με ψαξιμο σε φορουμ για Inazuma ειδα οτι οντως το συγκεκριμενο γραναζι το εβρισκαν μονο απο Aliexpress. Εγω το παρηγγειλα, οποτε ξανα στην αναμονη. Το προϊον ειναι αυτο για οποιον μπορει να ενδιαφερεται.

    Κατα τ'αλλα το στρωσιμο τελειωσε και χθες μπηκαμε και Ρυσιο χωρις περιορισμους. Εβγαλα και προστατευτικο καπακι εξατμισης, feeler και αντιβαρα μαρσπιε για να κερδισουμε κανα εκατοστο κλισης. Πλεον το μπροστινο λαστιχο καποιο παραπονο σα να εχει αρχισει να μου κανει...

  8. #263
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Και κατι ακομα προς τους ιδιοκτητες. Αν δεν το εχετε κανει ακομα, ασχοληθειτε με την πισω προφορτιση. Το ειχα αμελησει και το ειχα αφησει οπως το πηρα. Ειναι στο 3 απο το 7, που ειναι μαλακο για τους περισσοτερους ανδρες. Ειμαι 80 κιλα, συν η μπαγκαζιερα & τσαντα κανενα εφτακιλο και βρηκα οτι στο 5 δουλευει πολυ καλα για μενα. Σημαντικη διαφορα, αξιζει να ασχοληθειτε.

    Για να κανετε τη ρθμιση: με το κλειδι ανοιγετε το πισω καθισμα- απο κατω υπαρχει ενα αλενακι (Νο5 ειναι νομιζω). Με αυτο ξεβιδωνετε τις δυο βιδες που κρατανε το καθισμα του οδηγου. Κατω απο το καθισμα υπαρχει εργαλειοθηκη με τον ειδικο γαντζο καθως και καλη προσβαση στην αναρτηση. Το manual λεει οτι για να κανεις τη ρυθμιση χρειαζεται να βγει και η μπαταρια αλλα εγω ρυθμισα χωρις να τη βγαλω. Απλα βαλτε τον γαντζο στο πιο ψηλο σημειο της εγκοπης που εχει. Για να σφιξει τραβας με τη φορα του ρολογιου.

  9. #264
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ηρθε επιτελους και το γραναζι μετα απο μπολικη αναμονη (50 μερες απο τη μερα που εγινε η παραγγελια στο Ali). Χωρις πολλα πολλα, το 15αρι μπροστα ειναι απλα το σωστο γραναζωμα για το μηχανακι. Η πρωτη ταχυτητα εχει πλεον λογο υπαρξης και η μηχανη εγινε απο πενταταχυτη εξαταχυτη. Πραγματικα μονο θετικα πραγματα εχω να πω. Δεν εχει κατι να σκεφτειτε οι κατοχοι, απλα κανετε την παραγγελια και περιμενετε. Ενημερωτικα, υπαρχει και η λυση για 41 πισω απο την JT (κωδικος προϊοντος JTR823.41- παραγγελια μπορει να γινει στην Bike alert που ειναι επισημος εισαγωγεας, με τιμη 27.80€). Απο την εικονα που εχω πλεον με το 15αρι (ειναι ισοδυναμο με -3.3 πισω δοντια) πιστευω πως θα ειναι κι αυτο βιωσιμη λυση, αλλα μαλλον οχι η ιδανικη. Η αλλαγη γραναζωματος παντως δεν επηρεαζει το κοντερ, το οποιο παιρνει δεδομενα απο τον μπροστα αισθητηρα του abs...

    ...αυτο ομως που επηρεαζει το κοντερ ειναι η αλλαγη διαστασης στο μπροστα λαστιχο.
    Δευτερη αλλαγη λοιπον που εκανα στη μηχανη ηταν να βαλω ενα S22 μπροστα (110/70R17). Να πω για αρχη πως για μενα η αλλαγη στη διασταση ειναι σωστη κινηση. Διορθωνει αρκετα τα αρνητικα της αργης γεωμετριας που εχει η μηχανη. Ακομα λοιπον κι αν δεν ψαχνει κανεις για ss λαστιχο (οπου το 70αρι προφιλ ειναι μονοδρομος), γνωμη μου ειναι οτι αξιζει το επομενο ελαστικο σας να μην ειναι στη μαμα διασταση. Μοναδικο αρνητικο που βλεπω εγω η μικρη αλλαγη στην ενδειξη του κοντερ, αφου το 70αρι εχει 3.3% μικροτερη περιμετρο και φερνει αντιστοιχη "αισιοδοξια" στο κοντερ. Για προσωπικους λογους και ιδιαιτεροτητες χρησης δεν αλλαξα και το πισω λαστιχο. Ξερω πως ειναι λιγο θεμα ταμπου να μπερδευουμε ειδη ελαστικων και δεν ειναι κατι που θα το προτεινω και σε αλλους. Εγω το μονο που εχω να πω ειναι πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την επιλογη μου και οτι τα 25 αλογα του μοτερ δεν ειναι σε θεση να δημιουργησουν προβληματα στο μαμα πισω λαστιχο. Γενικα παντως θα επιμεινω στην αρχικη μου αποψη οτι τα IRC ειναι πολυ τιμια λαστιχακια και ειναι επαρκεστατα για το 99% των ιδιοκτητων που θα επιλεξουν μια τετοια μηχανη. For the record: τιμη μπροστα S22 80€ τοποθετημενο.

    Τελευταια αλλαγη (οχι χρονικα), η smoke ζελατινα double bubble του ebay. Εντυπωσιαστηκα με την ποιοτητα και τη λειτουργια της, γεγονος που εξηγειται απο το οτι ειναι σχεδιαστικο αντιγραφο του αντιστοιχου προϊοντος της Puig. Το χρωμα της νομιζω πως δενει με τη μαυρη σιλουετα της μηχανης και δινει ακομα περισσοτερο ενα χαρακτηρα touring στο συνολο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	420992

    Περιμενω τα νεα και των αλλων ιδιοκτητων. Εγω αισιως εχω φτασει τις 3500χλμ και εχω μονο καλα λογια να λεω για τη μηχανη. Εχει αποδειχτει ανελπιστα καλη αγορα. Προσωπικα το ρισκο που πηρα αγοραζοντας μια μηχανη που δεν ειχα οδηγησει ποτε πιστευω οτι μου βγηκε και με το παραπανω. Καλα χιλιομετρα σε ολους.

  10. #265
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    τι ωραίο μηχανάκι έχεις ρε φίλε!
    like! του πάει η smoke ζελατίνα!

    καλό αυτό με το ότι κοντέρ παίρνει απο μπροστά διότι θα δεις με την προσθήκη του γραναζιού στα ίδια km/h την διαφορά των rpm
    + ότι μικρότερο λάστιχο θα σου εμφανίζει στο κοντέρ 150km/h τελικής άνετα, κάνε κομεντ στους youtuber που λυσσάνε με τα γραναζώματα δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #266
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    βασικά δεν το πάω στο αισθητικό κομμάτι αλλά στο συγκεντρωμένο βάρος στην ουρά ενός σπορ μοντέλου

    ίσως το ξεψαχνίζω πολύ , έχεις δίκιο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για να απαντησω και πρακτικα, δε διαπιστωσα καποια διαφορα στη συμπεριφορα. Στα 180 αρχικα κιλα του δεν φανηκε και καμια μεγαλη διαφορα. Αν ηταν 150 κιλα ισως να φαινοταν καποια αλλαγη.
    Επανέρχομαι στην ερώτηση για να συμπληρώσω μια παρατήρηση που έχω κάνει για την μπαγκαζιέρα μετά από κάποια χιλιόμετρα. Σε συγκεκριμένο φάσμα ταχύτητας (~65-80χαω) υπάρχει η τάση για κοσκίνισμα του τιμονιού. Το φαινόμενο είναι πιο αισθητό με φορτωμένη τη βαλίτσα και με δυνατό αέρα. Όχι κάτι ενοχλητικό εξού και άργησα να το καταλάβω. Το εντόπισα σε συγκεκριμένο σημείο της καθημερινής διαδρομής μου όπου όταν με πιάνει φανάρι μπορεί να αφήσω για λίγο τα χέρια απ' το τιμόνι ενώ το μοτέρ φρενάρει τη μηχανή. Αν οδηγάς κανονικά δύσκολα να το εντοπίσεις, ενώ εμφανίζεται μόνο στο φάσμα που ανέφερα. Δεν έχει να κάνει με την αλλαγή διάστασης ελαστικού, το είχα παρατηρήσει και πριν απ' την αλλαγή.

    Αυτό με την τελική το σκέφτηκα κι εγώ δόκτορα.
    143 είχε μαμά, +3,3% πάμε στα 148, συν 5-6 απ'το γρανάζι... Πάμε για ρεκόρ.

  12. #267
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Πέτρο, η ζελατινα εδειξε πολυ! Τη χρειαζοταν! Κουκλι τωρα, δεν φαινεται τοσο "αδειο" μπροστά!!

    0-100 ποσο να εχει αραγε εχει με το αλλαγμενο γραναζωμα;;

  13. #268
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Πέτρο, η ζελατινα εδειξε πολυ! Τη χρειαζοταν! Κουκλι τωρα, δεν φαινεται τοσο "αδειο" μπροστά!!

    0-100 ποσο να εχει αραγε εχει με το αλλαγμενο γραναζωμα;;
    Thanks φιλε. Συμφωνω, δεν το περιμενα πως θα κανει τοσο διαφορα η ζελατινα. Ισορροπησε λιγο και με τον ογκο της μπαγκαζιερας πισω.

    Χωρις προφανως να εχω κατσει να μετρησω χρονους, η αισθηση που εχω ειναι οτι σε επιταχυνση απο σταση δεν εχω χασει κατι. Ο πιο αργος ρυθμος φορτωματος στροφων εχει αντισταθμιστει απ'το γεγονος οτι η πρωτη ταχυτητα πλεον εχει λογο υπαρξης. Τα 100 ερχονται με μια σχεση κατω στο κιβωτιο οποτε ο,τι χανεις απο ρυθμο επιταχυνσης χονδρικα το κερδιζεις απ'την μια λιγοτερη αλλαγη σχεσης. Ακομα κι αν υποθεσουμε πως εχει χασει καποια κλασματα, η αισθηση που παιρνεις στην επιταχυνση ειναι τωρα πολυ πιο "φυσικη". Ειλικρινα δεν τιθεται θεμα συζητησης, η αλλαγη ειναι ξεκαθαρα θετικη συνολικα. Μια μικρη πτωση των ρεπριζ ειναι αναμενομενη φανταζομαι, αλλα κι εκει η ηλεκτρικη λειτουργια του μοτερ σε ξελασπωνει (εννοωντας οτι δεν υπαρχει αναγκη για κατεβασματα ταχυτητων).

  14. #269
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ηρθε επιτελους και το γραναζι μετα απο μπολικη αναμονη (50 μερες απο τη μερα που εγινε η παραγγελια στο Ali). Χωρις πολλα πολλα, το 15αρι μπροστα ειναι απλα το σωστο γραναζωμα για το μηχανακι. Η πρωτη ταχυτητα εχει πλεον λογο υπαρξης και η μηχανη εγινε απο πενταταχυτη εξαταχυτη. Πραγματικα μονο θετικα πραγματα εχω να πω. Δεν εχει κατι να σκεφτειτε οι κατοχοι, απλα κανετε την παραγγελια και περιμενετε. Ενημερωτικα, υπαρχει και η λυση για 41 πισω απο την JT (κωδικος προϊοντος JTR823.41- παραγγελια μπορει να γινει στην Bike alert που ειναι επισημος εισαγωγεας, με τιμη 27.80€). Απο την εικονα που εχω πλεον με το 15αρι (ειναι ισοδυναμο με -3.3 πισω δοντια) πιστευω πως θα ειναι κι αυτο βιωσιμη λυση, αλλα μαλλον οχι η ιδανικη. Η αλλαγη γραναζωματος παντως δεν επηρεαζει το κοντερ, το οποιο παιρνει δεδομενα απο τον μπροστα αισθητηρα του abs...

    ...αυτο ομως που επηρεαζει το κοντερ ειναι η αλλαγη διαστασης στο μπροστα λαστιχο.
    Δευτερη αλλαγη λοιπον που εκανα στη μηχανη ηταν να βαλω ενα S22 μπροστα (110/70R17). Να πω για αρχη πως για μενα η αλλαγη στη διασταση ειναι σωστη κινηση. Διορθωνει αρκετα τα αρνητικα της αργης γεωμετριας που εχει η μηχανη. Ακομα λοιπον κι αν δεν ψαχνει κανεις για ss λαστιχο (οπου το 70αρι προφιλ ειναι μονοδρομος), γνωμη μου ειναι οτι αξιζει το επομενο ελαστικο σας να μην ειναι στη μαμα διασταση. Μοναδικο αρνητικο που βλεπω εγω η μικρη αλλαγη στην ενδειξη του κοντερ, αφου το 70αρι εχει 3.3% μικροτερη περιμετρο και φερνει αντιστοιχη "αισιοδοξια" στο κοντερ. Για προσωπικους λογους και ιδιαιτεροτητες χρησης δεν αλλαξα και το πισω λαστιχο. Ξερω πως ειναι λιγο θεμα ταμπου να μπερδευουμε ειδη ελαστικων και δεν ειναι κατι που θα το προτεινω και σε αλλους. Εγω το μονο που εχω να πω ειναι πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την επιλογη μου και οτι τα 25 αλογα του μοτερ δεν ειναι σε θεση να δημιουργησουν προβληματα στο μαμα πισω λαστιχο. Γενικα παντως θα επιμεινω στην αρχικη μου αποψη οτι τα IRC ειναι πολυ τιμια λαστιχακια και ειναι επαρκεστατα για το 99% των ιδιοκτητων που θα επιλεξουν μια τετοια μηχανη. For the record: τιμη μπροστα S22 80€ τοποθετημενο.

    Τελευταια αλλαγη (οχι χρονικα), η smoke ζελατινα double bubble του ebay. Εντυπωσιαστηκα με την ποιοτητα και τη λειτουργια της, γεγονος που εξηγειται απο το οτι ειναι σχεδιαστικο αντιγραφο του αντιστοιχου προϊοντος της Puig. Το χρωμα της νομιζω πως δενει με τη μαυρη σιλουετα της μηχανης και δινει ακομα περισσοτερο ενα χαρακτηρα touring στο συνολο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	420992

    Περιμενω τα νεα και των αλλων ιδιοκτητων. Εγω αισιως εχω φτασει τις 3500χλμ και εχω μονο καλα λογια να λεω για τη μηχανη. Εχει αποδειχτει ανελπιστα καλη αγορα. Προσωπικα το ρισκο που πηρα αγοραζοντας μια μηχανη που δεν ειχα οδηγησει ποτε πιστευω οτι μου βγηκε και με το παραπανω. Καλα χιλιομετρα σε ολους.
    Πολύ ωραίο Πέτρο, σωστή η αλλαγή του γραναζώματος. Ψήνεσαι για ανταλλαγή με το bandit;

  15. #270
    Για το κοσκίνισμα. Βρες βαρύτερα αντίβαρα τιμονιού, κλιπ ον, τι έχει και βάλε. Μέτρα τα με μια ζυγαριά ακριβείας και βάλε διπλό βάρος, μετά με δοκιμές θα δεις πιο το εξαλείφει

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 08:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 00:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 02:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF