Σελίδα 2 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 341

Θέμα: Suzuki GSX250R

  1. #16
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Xρηστικες, καθημερινες, οικονομικες μοτοσυκλετες ειναι κατα κυριο λογο. Και εισαγωγικες για τα ss σε νεους αναβατες.
    Ποσα αλογα να βγαλεις απο 250 τετραχρονα κυβικα διατηρωντας καλη αξιοπιστια, προδιαγραφες ρυπων και χαμηλο κοστος..;;;

    Αμα θελανε θα μπορουσανε ευκολα να το κανουν 40 αλογα και 120 κιλα αλλα ποιο θα ηταν το κοστος του μετα..;; Καθε ποτε θα ηθελε service..;; Ποιος θα το προτιμουσε εναντι ενος 600 που θα ηταν καλυτερο σε ολα και πιο οικονομικο..;;
    Γιατί η Honda ξέρει..37 αλογατα σε 250cc
    http://www.hondaprokevin.com/2017-ho...cle-cbr-250-rr
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #17
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Γιατί η Honda ξέρει..37 αλογατα σε 250cc
    http://www.hondaprokevin.com/2017-ho...cle-cbr-250-rr
    Α, ρε Χονταρα!!!
    Αμα βαζανε και αλουμινενιο πλαισιο θα ηταν ετη φωτος μπροστα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Xρηστικες, καθημερινες, οικονομικες μοτοσυκλετες ειναι κατα κυριο λογο. Και εισαγωγικες για τα ss σε νεους αναβατες.
    Ποσα αλογα να βγαλεις απο 250 τετραχρονα κυβικα διατηρωντας καλη αξιοπιστια, προδιαγραφες ρυπων και χαμηλο κοστος..;;;

    Αμα θελανε θα μπορουσανε ευκολα να το κανουν 40 αλογα και 120 κιλα αλλα ποιο θα ηταν το κοστος του μετα..;; Καθε ποτε θα ηθελε service..;; Ποιος θα το προτιμουσε εναντι ενος 600 που θα ηταν καλυτερο σε ολα και πιο οικονομικο..;;


    ρε Μπομπ τι λες?
    μιλαμε για τον ανταγωνισμο...ποιος μιλησε να το κανουν race replica?
    το kawasaki ninja 250r βγαζει 33 αλογα..
    το honda cbr 250 βγαζει τα ιδια αλογα και ειναι μονοκυλινδρο...
    το yamaha yzf 250 r4 βγαζει 36 αλογα...


    full σουζουκακιας ειμαι αλλα τα σωστα να λεγονται...ειναι ψοφιο το πραγμα...κριμα..

  4. #19
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ρε Μπομπ τι λες?
    μιλαμε για τον ανταγωνισμο...ποιος μιλησε να το κανουν race replica?
    το kawasaki ninja 250r βγαζει 33 αλογα..
    το honda cbr 250 βγαζει τα ιδια αλογα και ειναι μονοκυλινδρο...
    το yamaha yzf 250 r4 βγαζει 36 αλογα...


    full σουζουκακιας ειμαι αλλα τα σωστα να λεγονται...ειναι ψοφιο το πραγμα...κριμα..
    To ανεφερα ετσι διοτι επαιξε συγκριση με το RGV Γ.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Αν ηθελε σερβις καθε 500χλμ, full rebuild καθε χρονο και κοστιζε μια περιουσια μαλλον κανενας.
    Μιλουσα για την περιπτωση του να ειχε μπολικα αλογα και χαμηλο βαρος.
    Τέτοια συντήρηση δεν ήθελαν ούτε τα GSXR250 πριν 25 χρόνια. Και έβγαζαν και τα διπλά άλογα. Στο θεό βέβαια, αλλά τότε αυτό έψαχναν.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    gsxr250 το 1990 45 αλογα και 138 κιλα
    rgv250 το 1990 62 αλογα και 128 κιλα
    σημερινο gsxr= 25 αλογα και 181 κιλα

    οποτε σε 25 χρονια χαθηκαν 20-37 αλογα
    και το βαρος αυξήθηκε απο 40-50 κιλα

    και δεν μιλαω καν για διπλα δισκοφρενα εμπρος,αλουμινενια-πλαισια-ψαλιδια,ποιοτητα υλικων,πλαστικων κτλ.
    4κυλινδρα ή v2 μοτερ.

    εξέλιξη?

  7. #22
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Τα ταΐζουν καλά εκεί στην Ιαπωνία ρε και παχυνανε με αποτέλεσμα να μην τραβάνε.άτιμο junkfood
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    gsxr250 το 1990 45 αλογα και 138 κιλα
    rgv250 το 1990 62 αλογα και 128 κιλα
    σημερινο gsxr= 25 αλογα και 181 κιλα

    οποτε σε 25 χρονια χαθηκαν 20-37 αλογα
    και το βαρος αυξήθηκε απο 40-50 κιλα

    και δεν μιλαω καν για διπλα δισκοφρενα εμπρος,αλουμινενια-πλαισια-ψαλιδια,ποιοτητα υλικων,πλαστικων κτλ.
    4κυλινδρα ή v2 μοτερ.

    εξέλιξη?


    για να ειμαστε δικαιοι...τοτε με τα διχρονα, τα 250cc ηταν η μεσαια κατηγορια...δεν υπηρχε διχρονο χιλιαρι ξερω 'εγω...τα 500 ηταν top of the class...
    αρα τα 250 διχρονα ηταν σαν να λεμε σημερινα 600ss...

    για τα τετραχρονα που στροφαριζαν στον Θεο, ειχαν περισσοτερα αλογα απο τα σημερινα λογω στροφων αλλα δεν νομιζω να εβγαζε 45 αλογα το 250...
    σκαρτα 45 εβγαζαν τα 400αρια cbr 400 και cb1...με επισης πολυ υψηλο στροφαρισμα...
    τωρα κατι αντιστοιχο ειναι τα ΚΤΜ τα 390...
    βαλε και τις εκπομπες ρυπων που εχουν φιμωσει τα μοτερ ολοι και βγαινει το κατα ποσο εξελιχθηκαν...

    τωρα οσον αφορα το βαρος, στανταρ παιζει ρολο η ποιοτητα υλικων και το κατα ποσο ειναι προσιτο στο ευρυ κοινο απο θεμα κοστους το μηχανακι...

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Ακριβώς. Τότε τα 250 εξυπηρετούσαν άλλον σκοπό. Τώρα είναι για τα πιτσιρίκια, που δεν έχουν άδεια κατηγορίας Α.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    @Kickstart

    Για κάποιον που κοιτούσε τα σούπερ παπιά για commuting νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή.
    Το μηχανάκι είναι ουσιαστικά ένα ντυμένο Inazuma με abs. Δε με προβληματίζουν τα λίγα άλογα, όσο το μεγάλο βάρος και μεταξόνιο. Είναι επιπέδου μεγάλης μηχανής (πχ ΜΤ07).

    Για να μην παρεξηγηθώ, προφανώς είναι απίστευτο vfm στα 2800, απλά το θέμα είναι αν σου κάνει τη δουλειά σου. Αν αυτή η δουλειά είναι καθαρά commuting τότε ναι. Αν περιμένεις και το παιχνίδι/χαρά του μικρού τότε ίσως απογοητευτείς. Όποιος έχει καβαλήσει το inazuma με καταλαβαίνει μάλλον. Δεν είναι cbr250r, ούτε Ninja250r. Είναι μια λίγο διαφορετική κατηγορία. Θα περιμένω εντυπώσεις κι απ' τη δοκιμή. Θεσσαλονίκη δυστυχώς το αποκλείω να το έχουν για τεστ, θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Εγώ πάλι αναρωτιέμαι πως μια μοτοσυκλέτα (δηλαδή συμπλέκτης) μικρού κυβισμού (δηλαδή ψιλοψόφια) τύπου SS (δηλαδή όχι και τόσο άνετη θέση οδήγησης) είναι ιδανικότερη ενός σκούτερ ή παπιού εφόσον ήδη υπάρχει "μεγάλη" μηχανή (νομίζω έχει γράψει ότι έχει ο Kickstart). Σίγουρα είναι δέλεαρ η τιμή, η εγγύηση κτλ αλλά θα βολεύει?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Δεν είναι. Προφανώς όποιος αγοράζει κάτι τέτοιο, το κάνει και για το λουκ/στιλ. Από πρακτικής άποψης, δεν έχει κανένα νόημα.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Η μεγάλη που είχα έφυγε μέσα στην καραντίνα...την πούλησα.

    αυτή τη στιγμή είμαι χωρίς μηχανή (εντάξει το εντουρο που έχω για βουνό δεν πιάνεται) και κοιτάω να πάρω κάτι για κάθε μέρα πήγαινε έλα 20 χλμ στη δουλειά και κανα γύρω γύρω...μηχανή μεγαλύτερη για ταξιδια κτλ θα κοιταξω μετα το καλοκαίρι οταν θα χει καταλήξει η ιστορία με την πανδημία και τις συνέπειες της (στις τσεπες μας εννοω)..

    κοιτούσα πάπια όπως έχουμε πει σε αλλα τοπικ...το gtr150 και το vf185 αλλα και το crypton s...τώρα τελευταία σκεφτόμουν και το citycom...ολα σε καινούργιο φυσικά...αλλα με την προσφορά που προέκυψε από την σουζουκι ομολογω οτι γλυκοκοιταω το gsx.

    αφού το οδηγήσω φυσικά θα καταλήξω...πάντως απο βιντεακια που το ψαχνω στο νετ δεν διαφέρει οδηγικα πάρα πολύ από νιντζα και cbr250...ίδια φάση ειναι πάνω κάτω...σίγουρα πιο βαρύ των άλλων (αυτό εχει και θετικα σταθεροτητα στο δρομο, οχι φύλλο στον άνεμο αν βγει λίγο παραεξω) και προσωπικά δεν με χαλάει..

    οπως δεν με χαλαν και τα λιγότερα άλογα...καθημερινό μοτοσυκλετακι...abs ψεκαστό, μπάνικο, υστερεί λίγο σε πρακτικότητα (αν και είδα οτι παίρνει και βαλιτσάκι αν το θέλει κάποιος) μια χαρά κατά την ταπεινή μου άποψη..

    αν το κάνω τεστ θα σας γράψω εντυπώσεις.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Αν πιστεύεις ότι θα σε εξυπηρετήσει, πολύ καλά κάνεις, με τέτοια τιμή. Μέχρι κι εγώ το σκεφτόμουν χτες. Αλλά έχω γίνει σκουτεράκιας.
    Life begins at 45°.

  15. #30
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν πιστεύεις ότι θα σε εξυπηρετήσει, πολύ καλά κάνεις, με τέτοια τιμή. Μέχρι κι εγώ το σκεφτόμουν χτες. Αλλά έχω γίνει σκουτεράκιας.
    σύνελθε εσυ...
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 2 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 08:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 00:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 02:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF