Σελίδα 23 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 341 από 341

Θέμα: Suzuki GSX250R

  1. #331
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν καταλαβαίνω πως γίνεται. Το κέντρο του τροχού δεν μετράμε;
    ναι έχεις δίκιο γιατροτζώνη, απο το κέντρο του τροχού μετράμε συνεπώς θα ήταν το μισό απο το σύνολο της διαμέτρου,
    αρα τα -8 συνολικής διαμέτρου (110/80 vs 120/70) είναι -4 η διαφορά σε ύψος απο το έδαφος. Ενώ με το 110/70 (σε σχέση πάντα με το 110/80) που θα πάω τώρα, είναι σε σύνολο -22 και θα έχει -11 απόσταση απο το έδαφος.
    Thank για την διόρθωση
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #332
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Επιτάχυνση έχασε γιατί είναι ποιο βαρύ το λάστιχο.
    Περιστρεφόμενη μάζα,. Εδώ 200 γραμμάρια ελαφρωνεις το βολάν και βλέπεις διαφορά στο πως ανεβάζει το μοτέρ, πόσο αν μιλάμε για πολύ βαρύτερο λάστιχο. Επίσης η απόσταση του περιστρεφόμενου φορτίου από το κέντρο παίζει τεράστιο ρόλο. Το βολάν χωράει στην παλάμη ο τροχός όχι,. Όσο ποιο κοντά η μάζα στο κέντρο τόσο το καλύτερο (επιτάχυνση,ευστροφία) όσο ποιο μακριά τόσο το χειρότερο αλλά κερδίζεις σε ροπή και να κρατάει τα χιλιόμετρα που έχεις σε ανηφόρες,. Αν αυξήσεις την μάζα στο όριο ενως μεγάλου περιστρεφόμενου κομματιού είναι λογικό αυτό να αυξάνει στροφές πολύ ποιο αργα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο Κώστα, τώρα βγάζει νόημα,
    ο παράγοντας που επηρέασε την επιτάχυνση στην περίπτωση μου ειναι το περισσότερο αναρτώμενο βάρος του ίδιου του λάστιχου. Τώρα πόσο ζυγίζει περισσότερο δεν γνωρίζουμε, έχει να κάνει και απο μοντέλο σε μοντέλο και τις ιδιαιτερότητες τους. Ενώ κατασκευαστικά τα 120 είναι για φορτίο 58Η ενώ τα μαμα ήταν 57H που και αυτό δείχνει κάτι και έπρεπε να το είχα λάβει υπόψη.
    Για κάποιο λόγο τα Dunlop γενικα ειναι αρκετά πιο βαριά απο τα υπόλοιπα. Φαίνεται οτι σε τόσο μικρό μηχανάκι αυτό εκανε διαφορά.
    Βέβαια πιστευω οτι μπορεί και η περίμετρος του πίσω να ειναι μεγαλύτερη απ οτι βγάζουν οι απλοί υπολογισμοί και να συνεισφέρει κι αυτό λόγω έμμεσης αλλαγης 'γραναζώματος'.
    Το λέω γιατι έχω δεί οτι τα Dunlop D211 και D212 που εχω χρησιμοποιήσει σε R6 έχουν αισθητα μεγαλύτερη περίμετρο σε σχέση με ιδιας διαστασης ελαστικά άλλη μάρκας!
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 03/05/2022 στις 09:35.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #333
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βέβαια πιστευω οτι μπορεί και η περίμετρος του πίσω να ειναι μεγαλύτερη απ οτι βγάζουν οι απλοί υπολογισμοί και να συνεισφέρει κι αυτό λόγω έμμεσης αλλαγης 'γραναζώματος'.
    Το λέω γιατι έχω δεί οτι τα Dunlop D211 και D212 που εχω χρησιμοποιήσει σε R6 έχουν αισθητα μεγαλύτερη περίμετρο σε σχέση με ιδιας διαστασης ελαστικά άλλη μάρκας!
    Σίγουρα παίζει ρόλο κι αυτό. Γρήγορη κορώνα σημαίνει μεγαλύτερη περίμετρος σε σχέση με ίδιας διάστασης ελαστικό με αργή κορώνα. Τα ΤΤ έχουν γρήγορη κορώνα, αυτό εντόπισε ο Χρήστος στα θετικά που αναφέρει ότι το μηχανάκι πάει τρένο όταν πέσει χαράζοντας πορεία. Τα μαμά λάστιχα εν τω μεταξύ έχουν πολύ αργή κορώνα, οπότε η διαφορά που εντοπίστηκε ήταν ακόμα πιο έντονη.

  4. #334
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ωωωχχ.....όσο το συζητάμε ξεκαθαρίζει το τοπίο...

    συνεπώς, έτσι βγάζει νόημα, η αργότερη επιτάχυνση αποδίδεται στο πισινό και οχι στο μπροστινό, (το οποιο εκτός απο το παραπανω αναρτώμενο βάρος που μπορεί να έχει) συμβάλει στη δευτερεύον τελική μετάδοση η οποία πιθανόν να μεγάλωσε βήμα λόγω μεγαλύτερης συνολικής διαμέτρου του ελαστικού που οφείλεται στην κορόνα του..
    Ενώ το μπροστινό συμβάλει στην αργότερη εναλλαγή κατεύθυνσης.....

    Τι κάνεις τώρα μάστορα?? τα άλλαζεις όλα??
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #335
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ωωωχχ.....όσο το συζητάμε ξεκαθαρίζει το τοπίο...

    συνεπώς, έτσι βγάζει νόημα, η αργότερη επιτάχυνση αποδίδεται στο πισινό και οχι στο μπροστινό, (το οποιο εκτός απο το παραπανω αναρτώμενο βάρος που μπορεί να έχει) συμβάλει στη δευτερεύον τελική μετάδοση η οποία πιθανόν να μεγάλωσε βήμα λόγω μεγαλύτερης συνολικής διαμέτρου του ελαστικού που οφείλεται στην κορόνα του..
    Ενώ το μπροστινό συμβάλει στην αργότερη εναλλαγή κατεύθυνσης.....

    Τι κάνεις τώρα μάστορα?? τα άλλαζεις όλα??
    Τωρα τα εβαλες και δεν πιστεύω οτι μπορείς να τα επιστρέψεις και να παρεις πισω τα χρήματά σου.
    Ισως βεβαια μπορεί να γινει καποια συμφωνία για μερος του ποσού, δεν ξέρω.
    Η γνωμη μου ειναι οτι αφού τα εβαλες χρησιμοποίησέ τα. Εν ανάγκη βαλε ενα δοντι μεγαλύτερο πίσω γρανάζι.
    Κια οπως ειπα και πριν αφου τα εβαλες πήγαινε και κανε κι ενα track day να τα χαρείς.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #336
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Εγώ πάλι θα προτιμούσα να χάσω ένα πενηντάρικο απ το να φοράω για δύο χρόνια κάτι που δεν μου ταίριαξε.

    Μίλα με τον έμπορο. Πιστεύω πως θα μπορεί να σε εξυπηρετήσει και να τα διαθέσει στον επόμενο ενδιαφερόμενο σε λίγο χαμηλότερη τιμή. Όλοι κερδισμένοι θα βγείτε.

  7. #337
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    μίλησα με τον έμπορο, του έδωσα χρόνο να με καλέσει και να μου πει την πρόταση του, για να δούμε...
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #338
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    δόθηκαν τα χέρια
    βρέθηκε χρόνος, κλείστηκε το ραντεβού και βουαλά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220505_173235.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	435636
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220505_173247.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	435637

    δεν μου έχει ξανατύχει, πληρώνεις λίγο παραπάνω και αποκτάς αποψη για 2 ζευγάρια μέσα σε μια εβδομάδα...

    εκανα μια μικρή βόλτα αλλά σε καίριες διαδρομές προς το βουνό με παρατεταμένες ανηφόρες και ναι αυτό το λάστιχο δεν έχει καμιά επίδραση στο βήμα του μηχανακίου, θέλουν στρώσιμο αλλά μια πρόχειρη εκτίμηση, η εναλλαγή κατεύθυνσης έχει γίνει πολύ εύκολη. Περισσότερα εν καιρό.
    Πάντως ανεξάρτητα αν τα TT δεν κάνουν για αυτό το μηχανάκι, είναι εντυπωσιακό λάστιχο για αναλογο μηχανάκι και αναβάτες με σπορτίβ ανησυχίες συνίστανται ανεπιφύλακτα.
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 06/05/2022 στις 09:48.
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #339
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Πολύ καλή εξέλιξη, μπραβο.

    Οπότε μεγειά σου και παλι!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #340
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Βόλτες δεν κάνουμε αλλά κάποια πράγματα αλλάζουν, σήμερα έκατσα και έβαλα τα αυτοκόλλητα σε ρόδες και κεντρικά στο σώμα της μοτο
    δενκακο νομίζω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1307b.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	442536
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #341
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Όχι απλά δεν είναι κακό, θα έπρεπε να βγαίνει έτσι και από το εργοστάσιο μη σου πω!!! Πολύ σουπερ!

    Βέβαια δεν είμαι αντικειμενικός γιατί πάντα μου άρεσε ο συνδυασμός μαύρου με αυτό το μπλε. Το R1 μου που ήταν κατάμαυρο είχα μπει στη πρίζα να το κάνω κάπως έτσι (έστω και με τις μαμά ζαντες)! Τώρα πως κατέληξα με άσπρο μηχανάκι τόσα είναι μεγάλη ιστορία!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha R1 blue black.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	66,6 KB 
ID:	442537
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 23 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 08:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 00:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 02:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF