Σελίδα 5 από 23 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 341

Θέμα: Suzuki GSX250R

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Σεμνά νέοι

  2. #62
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    κονιτσιβα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	katana-sword-samurai-resize1200630.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	23,5 KB 
ID:	418198
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Που είναι το πρόβλημα; Αν κάνεις δηλαδή 20χλμ καθημερινά commuting με συμπλέκτη έχεις θέμα;
    Όχι βέβαια. Αν τα κάνεις με σκούτερ όμως (ή παπί) θα τα κάνεις πιο ξεκούραστα και εύκολα.
    Πάντα προσωπική άποψη, κάνω 150-250χλμ εβδομαδιαίως στην Αθήνα, από τότε (2007) που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ σκούτερ για αυτές τις μετακινήσεις, δεν ξανακοίταξα πίσω.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #64
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Και το πάω παραπέρα για σένα, ονειροπολείς και σκέφτεσαι το Κατανα; είσαι άρρωστος φίλε
    Εγώ φταίω ή εσείς που δε μπανάρετε το Μπάκλεϋ και τον αφήνετε να διαφθείρει τους υπόλοιπους;

    (δε μπα' να λέτε, εμένα μου αρέσει...)

  5. #65
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    παίδες πήγα και το έκανα τεστ ενα μισάωρο...το βγαλα μια Συγγρου και πήγα και κέντρο..
    πρώτες εντυπώσεις θετικές...περισσότερα θα σας πω αργότερα γιατί πήζω από δουλειά μέχρι αργά σήμερα.

    μέχρι τότε πάρτε μάτι ένα απολαυστικό βιντεακι που ψάρεψα από γιουτουμπ αυτές τις μέρες που ψάχνομαι
    https://www.youtube.com/watch?v=PGU84vS9HD8
    Οπως λενε και οι εγγλεζοι "Is it more fun to ride a slow bike fast than a fast bike slow"

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    καλημέρα .

    όπως σας είπα έκλεψα εχθές μεσημέρι μια ωρίτσα και πετάχτηκα Σφακιανάκη για ένα τεστ κατόπιν συνεννόησης.

    Οι ευγενέστατοι άνθρωποι του χώρου με εξυπηρέτησαν άμεσα στο αίτημά μου και τους ευχαριστώ για όλα.
    Πρώτα απ΄όλα να τονίσουμε ότι το μηχανάκι είναι αυτό ακριβώς που λένε τα χαρτιά, ένα δικύλινδρο διακοσοπενηντάρι με 25 άλογα τροχό και ss σουλούπι βάρους πάνω από 180 κιλά γεμάτο με τα ζουμιά του.

    τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω, όποτε κάθε σύγκριση με μεγαλύτερα είναι εντελώς άκυρη και ελαφρώς άδικη για το σουζουκάκι...και στα βιντεακια στο youtube τα ίδια βλέπω από κάτω στα σχόλια...είναι αργό ο ένας, είναι βαρύ ο άλλος, δεν πάει πάνω από 150 ο τρίτος και πάει λέγοντας...
    τεσπα ο καθένας κρίνει με τα δικά του προσωπικά κριτήρια..εγώ θα μείνω σε αυτά που είδα εγώ, ομολογώντας εξ αρχής ότι πήγα στην έκθεση με πολύ καλή εντύπωση για τη μοτοσυκλέτα από την έρευνα που της έκανα εδώ και κάποιες μέρες που άκουσα για την προσφορά, ώστε να φρεσκάρω αυτά που είχα διαβάσει και παλιότερα γι αυτήν...πάρτε για αρχή και ζαχάρωμα μερικές στατικές φώτο από στάση που έκανα κατά τη διάρκεια του τεστ και συνεχίζω σε επόμενο ποστ για να χωρέσει το κείμενο..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gsx1.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	418210

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gsx2.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	70,8 KB 
ID:	418211

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gsx3.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	418212

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gsx4.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	72,3 KB 
ID:	418213
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    η μηχανή είχε στο ρολόι 14500 χιλιόμετρα περίπου και από πάνω της έχουν περάσει ουκ ολίγοι στα δύο χρόνια που την έχει διαθέσιμη η αντιπροσωπεία για τεστ ράϊντ (περιοδικά και υποψήφιοι αγοραστές) οπότε καταλαβαίνετε αυτομάτως ότι δεν θα έχει περάσει και λίγα.

    κι όμως από τα πρώτα μέτρα διαπίστωσα απουσία ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ τριγμού ή παράξενου θορύβου ή έστω κάποιας παραφωνίας στα χειριστήρια της (διακόπτες κτλ) όλα παραμένουν ποιοτικότατα και σαν καινούργια... στη στατική ερευνα που της έκανα από κάτω πίσω στην ουρά μπροστά στα καλάμια της γύρω από το ψαλίδι παντού...καμία παρουσία οξείδωσης ή ξεφτίσματος, το κοστούμι της πλαστικά κτλ όλα κομπλέ...το μόνο σημείο που είδα μια ανεπαίσθητη κρουστα σκουριάς ηταν στην βάση των κλιπ ονς εκεί που πατάει το παξιμάδι της βίδας του πηρουνιού (βλέπε τέταρτη φώτο δεξί κλιπ) αλλά πολύ λίγη και ίσως να ήταν και σκόνη μιξ με υγρασία απο πλύσιμο..οχι τιποτα πολύ ακραιο τελοσπάντων...
    άρα με το καλημέρα θετικά vibes που λεν και στο χωριό μου..

    η στάση οδήγησης για το ύψος μου (1.83) είναι ελαφρώς σκυφτή προς τα εμπρός με μια σχετική πίεση να πέφτει στα χέρια μου και πίσω ψηλά στον αυχένα μου μετά από ένα τέταρτο οδήγησης μέσα στην ζούγκλα της Αθήνας...η μοτοσυκλέτα έκανε μαζί μου ένα κύκλο από Κέντρο Ομόνοια προς Συγγρού μέχρι κάτω και πάλι πίσω από Συγγρού προς Πειραιώς για να επιστρέψω Γκάζι στην αντιπροσωπεία...

    μέσα στην κίνηση μιλάμε για απόλυτη άνεση, δεν με προβλημάτισε πουθενά...ελίσσεται παντού και βγαίνει πρώτη στο φανάρι παρέα με τις πάπιες και τα μικρά σκούτερ...στο άνοιγμα του φαναριού (κι εδώ είναι ένα πολύ σημαντικό σημείο για εμένα γιατί οδηγώ διαρκώς μέσα σε κίνηση) φεύγει άνετα αρκετά μπροστά από τα κουτιά μέχρι το επόμενο φανάρι χωρίς πρόβλημα...δεν σε προλαβαίνουν με τίποτα οπότε δεν κινδυνεύεις. Το βάρος της προσωπικά δεν με χάλασε...μου έδωσε μάλιστα μια αίσθηση μεγαλύτερης μότο και ωραίου στιβαρού πατήματος στο δρόμο που μου άρεσε....δεν την αισθάνεσαι δλδ λίγη ως μηχανή ανάμεσα στα πόδια σου, ξέρετε αυτή την αίσθηση που έχουν κάποια μικρά μοτοσυκλετάκια οτι είναι φτερό στον άνεμο, κατά τ' άλλα σε προσπάθεια για εσακια σε παράδρομο της Συγγρού αλλά και στο κατέβα της Λεωφόρου με κάποια χλμ στο κοντέρ (100+) είδα ότι αλλάζει κατεύθυνση κάπως νωχελικά..πως να το πω...δεν ακούει ρε παιδί μου με τη μια σε αυτό το τίναγμα της μέσης που κάνουμε για να αλλάξουμε λωρίδα...ειναι σαν να έχει βάρος χαμηλά κοντά στους τροχούς και την καθυστερεί λίγο...όχι τίποτα εξωφρενικό αλλά το αναφέρω γιατί το διαπίστωσα γρήγορα αυτό.

    συνεχίζω παρακάτω
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 15/05/2020 στις 09:55.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    γενικότερα για να πάει νευρικά πρέπει να τη δουλέψεις ψηλά σε στροφές...και ανεβάζει πολύ εύκολα στροφές στέλνοντας στα αυτιά σου ένα ωραίο ήχο από φιλτροκούτι και εξατμισούλα.

    πολύ γρήγορα από στάση και στα πρώτα 200 μέτρα έπιανα τον εαυτό μου να πηγαίνει με 5η, ειδικά οι 2 πρώτες σχέσεις είναι εξαιρετικά κοντές με το μαμά γρανάζωμα αλλά δεν με χάλασε κάτι..έτυχε να βγαίνω από στενό πάνω σε διασταύρωση για να στρίψω και είδα σχεδόν σταματημένος ότι είχα τρίτη μέσα και στο άνοιγμα του γκαζιού άκουσε αμέσως και άνοιξε κι έφυγε χωρίς ίχνος σκορτσαρίσματος..

    μέχρι τα εκατό εκατόν δέκα ανεβάζει μια χαρά και δεν κομπιάζει κάπου...μετά αν έχεις ανοικτό δρόμο μπροστά σου (κάθοδος Συγγρού) θα βγεις αριστερά και θα πας άνετα με σπασμένη έκτη μέχρι 135-140 και τέλος, δεν έχει άλλο...και δεν μπορεί να μείνει και πολύ ώρα εκεί γιατί θα το πάρεις στο χέρι...το καλό είναι για εμένα ότι με 120-125 στο ρολόι δλδ πραγματικά χλμ 115-120 δείχνει να δουλεύει ακούραστα και μπορεί να σε πάει τη βολτίτσα σου μακρινή ή κοντινή ανετότατα με αυτή την ταχύτητα...για μέσα στην πόλη δεν μου χρειάζεται κάτι παραπάνω...εδώ κοιτάγαμε μέχρι εχθές παπιά...και επειδή είπα παπιά να πω σε αυτό το σημείο πως η σέλα αν και σκληρή με κούρασε στο μισάωρο πολύ λιγότερο από τη σέλα των vf185 και gtr150 που έχω επίσης τεστάρει. (το αναφέρω απλά για όσους αμφιταλαντεύονται ανάμεσα σε παπί ή μότο τύπου ss250)

    τα φρένα αρκετά καλά και στο τσαρούχωμα στη γυαλιστερή Σπύρου Πάτση δεν είδα κάτι περίεργο...σταμάτησε ομαλά στέλνοντάς μου σήμα στα πεντάλ ότι ενεργοποιήθηκε το abs...το μπροστά μόνο θέλει αρκετή πίεση στη μανέτα για να το φτάσεις στο φουλ φρενάρισμα..

    ο συμπλέκτης πολύ μαλακός και το κιβώτιο ταχυτήτων με καλή αίσθηση κούμπωναν όλες οι σχέσεις όμορφα ενώ έβρισκα αμέσως την νεκρά όποτε δοκίμασα...μια δυο φορές από νεκρά δεν πήρε άμεσα την πρώτη αλλά αυτό ίσως οφείλεται και στον τρόπο που πάτησα εγώ το λεβιέ ή στα λαδάκια που είχε μέσα το μοτέρ..όπως και να χει με την δεύτερη πιο δυνατή προσπάθεια μπαμ μπήκε..

    ο πίνακας οργάνων είναι το κλού της μοτοσυκλέτας αυτής...μιλάμε για πολύ χαϊ τεκ φάση...όλα ντιτζιταλ (και με rpm light παρακαλώ) και πολύ μεγάλη ευκρίνεια μέσα στη λιακάδα που οδήγησα...φαντάζομαι το βράδυ θα ναι ακόμα καλύτερος με αυτό το μπλε μπακραουντ φωτισμό που έχει κι εχω δει σε φώτο..

    το ζελατινάκι μπροστά είναι καθαρά διακοσμητικό...δεν κόβει κάτι κι αν κόβει είναι καθαρά απο το ύψος της...κοιλιάς...τιποτα αλλο ο αερας σκαει κανονικά στα μουτρα σου σαν να οδηγάς ολόγυμνο..

    το τιμονάκι είναι άνετο δεν κουράζει τα χέρια και περνάει κάτω από τους καθρέφτες των αυτοκινήτων...οι καθρέφτες είναι σε καλό σημείο κλείνουν-μαζεύουν αν θες και δεν τρέμουν στα 100+...βέβαια οδήγησα χωρίς μπουφάν οπότε επειδή είναι κάπως μικροί υποθέτω ότι θα βλέπεις κι ένα κομμάτι του ώμου σε όποια γωνία και αν τους ρυθμίσεις.

    οι αναρτήσεις είναι μαλακές και απορροφούν καλά τις ανωμαλίες του δρόμου, δεν αισθάνθηκα να με κοπανάνε ακόμα και σε γραμμές τραίνου που πέρασα στην Ιερά Οδό.

    το μηχανάκι έχει κάποιος ύψος και παρόλο που φοβόμουν το κάτω μέρος του κουστουμιού (επειδή είναι όλο ντυμένο) ανέβηκε και κατέβηκε σχετικά ψηλό πεζοδρόμιο σαν αληταμπουράκος δεν βρήκε πουθενά..να σας δώσω να καταλάβετε το μπαντιτ που είχα πριν θα έβρισκε σίγουρα.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 15/05/2020 στις 09:58.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #69
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Βρε ατιμε, το μαρκετινκ της σουζουκι να εγραφε δεν θα τα εγραγε καλυτερα..
    Και με τρωνε κατι 2k που εχω στην ακρη(καβατζομενα απο την οικογενεια)..
    Αχ....τι μΕ καμνεις.....
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 15/05/2020 στις 10:19.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Εγω που έχω οδηγήσει το inazuma φιλου πέρασα κάλα, σε διαδρομή Αρτέμιδα - Καματερό.
    Δηλαδή οδηγείς σαν μηχανή, θα μπείς με πίσω φρένο σε στροφή θα ανοίξεις το γκάζι θα πλαγιάσεις.
    Με το σκουτερ ( sym gts 300) ήμουν πιο γρήγορος στην ίδια διαδρομή. Το ξεκούραστος είναι και θέμα προσωπικό.
    Αλλα με αυτό ευχαριστήθηκα περισσότερο την οδήγηση.
    Οπότε κάποιες φορές ίσως είναι καλύτερα να χαίρεσαι με αυτό που οδηγείς.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    τιμή: 2850 ολα μέσα με το κλειδί στο χέρι..

    εγω αν τελικά καταλήξω θα το πάρω σε μαύρο και αυτή είναι η τιμή που σας λέω απο πάνω.

    για την έκδοση με τα χρώματα τύπου motogp υπολογίστε +100 ευρωπαϊκά.

    τα λάστιχα τα irc που φοράει δεν είναι κατι ιδιαίτερο και λογικά θα χρειαστούν αλλαγή σύντομα γιατί τα μηχανάκια αυτά κάθονται στις αντιπροσωπείες εδώ και δυο χρόνια οπότε ανάλογο είναι και το dot των ελαστικών..

    σε ερώτηση που έκανα αν εγώ το έπαιρνα σήμερα το σε χρώμα μαύρο που θα μου έδινε η αντιπροσωπεία έχει εισαχθεί το 2018, να διευκρινίσω προς αποφυγήν παρεξηγήσεως οτι η άδεια βγαίνει κανονικά με την ημερομηνία της κυκλοφορίας δηλαδή η τρέχουσα..

    από ανταλλακτικά φυσικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα (για τη Σουζούκι μιλάμε όχι λινγκ-λονγκ τσινγκ-τσονγκ κτλ) αλλωστε το μηχανακι φοράει το ίδιο μοτερ με το μικρο στρώμα250 και μοιράζονται και άλλα περιφερειάκα, όπως και να χει δεν υπάρχει θέμα.

    το σερβις επειδή αναφέρθηκε παραπάνω από φίλο..

    είναι κάθε πεντε χιλιάδες χλμ λάδι-φίλτρο και μόνο στο ροντάρισμα και οταν πιάσει τα πρωτα χίλια χλμ ή δυο μήνες κυκλοφορίας (ότι έρθει πρώτο) θέλει αλλαγή λαδιών φίλτρου έλεγχο σφιξίματα σημείων και ρύθμιση βαλβίδων..κόστος αυτού του πρώτου και μόνο σέρβις: 100 ευρώ

    κατά τ άλλα παίρνει 2,2 λίτρα λάδι οπότε κάντε τα μαθηματικά για όποιον σκοπεύει από κάποιο σημείο και μετά να το συντηρεί μόνος του (όπως εγώ δλδ)

    εγώ αν το πάρω θα κοιτάξω άμεσα να βελτιώσω τη σέλα (έχω κάπως μεγαλώσει και ο κ@λος την αναζητά μια άνεση) και να αλλάξω σχετικά σύντομα τα λάστιχα..άρα πιστεύω όλα-όλα με ένα τριχιλιαρο άντε τρία εκατό θα μαι έτοιμος να κάνω αυτά που γουστάρω και με μηχανή κούτα μην ξεχνιόμαστε..

    ότι θέλετε που μου διέφυγε να αναφερθώ ρωτάτε.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  12. #72
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Πολύ ωραία παρουσίαση.
    Τώρα θα πάνε όλοι να το πάρουν!


    Το είχε πάρει ο κουμπάρος σαν μηχανάκι αντικατάστασης σε καποια φάση και μου είχε πει τα ίδια πανω κάτω.
    Πιστεύω οτι το μοτεράκι το ρύθμισαν έτσι ήσυχο και ροπάτο για το Vstrom και δεν ασχολήθηκαν πολύ να το ζωντανέψουν για το GSX.
    Το λέω γιατι θεωρητικά σαν 2κύλινδρο μπορούσε να είναι αρκετα διαφορετικό αν ήθελε η Suzuki.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ωραίος ο Παύλος. Όπως τα περιμέναμε τα πράγματα. Ένα ποιοτικό σύνολο με μειονεκτήματα τη σχέση ισχύος/βάρους και την αργή γεωμετρία. Σε θέματα αξιοπιστίας δεν έχει να φοβηθείς κάτι, το ίδιο μοτέρ έχει δοκιμαστεί και σε άλλα μοντέλα χωρίς να υπάρχουν θέματα.

    Στο θέμα του σέρβις πάντως βρήκα το πρόγραμμα συντήρησης του Inazuma και όντως είναι ανά 5000 έλεγχος βαλβίδων. Θυμάμαι που το είχα διαβάσει και σε review για το μικρό στρώμα ως μειονέκτημα. Εμένα πάντως αυτό μου είπαν, αυτό έγραψα. Έλεγχος βαλβίδων ανά 5000. Είναι πάντως με κοκοράκια το μοτέρ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200515_085323.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	418214




    Για όποιον δεν έχει βλέψεις για παιχνίδια σε καρτόπιστες και θέλει ένα εργαλείο που να τα κάνει όλα νομίζω είναι nobrainer αγορά σε αυτή την τιμή. Εγώ δυστυχώς έχω και τέτοιες βλέψεις οπότε ακόμα το σκέφτομαι.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 15/05/2020 στις 10:44.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    επίσης να πούμε οτι η σουζουκι το κατασκευάζει το εν λόγω στο εργοστάσιο της στην Κίνα.

    έχει κυκλοφορήσει αρκετά σε αυτή την τεράστια χώρα και υπάρχουν αρκετά πραγματάκια για να του βάλει κανείς (φιμε ανεμοθώρακα, προέκταση σταντ, σπαστές μανέτες, βάσεις gps, ολόκληρο κοστούμι, βαλίτσα πίσω κ.α.) σε σαϊτ τύπου aliexpress.

    αυτό που λέει ο φίλος για ρύθμιση βαλβίδων κάθε πέντε χιλιάδες με προβληματίζει είναι η αλήθεια και θα το διευκρινίσω με την σουζουκι για να είμαστε πλήρως ενήμεροι...πάντως στην σχετική ερώτηση που έκανα εχθές για τις προγραμματισμένες συντηρήσεις η απάντηση που πήρα (ολίγον στο πόδι βέβαια) ήταν αυτή..πρώτο σέρβις με βαλβίδες στα χίλια και από κει και πέρα κάθε 5 λάδι φίλτρο, γιατί αν κάθε 5χιλιάδες θέλουμε κατοστάρα για να μείνουμε εντός εγγύησης (για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να τηρείς τα προβλεπόμενα υποθέτω) τότε αλλάζει το πράμα..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    επίσης να πούμε οτι η σουζουκι το κατασκευάζει το εν λόγω στο εργοστάσιο της στην Κίνα.

    έχει κυκλοφορήσει αρκετά σε αυτή την τεράστια χώρα και υπάρχουν αρκετά πραγματάκια για να του βάλει κανείς (φιμε ανεμοθώρακα, προέκταση σταντ, σπαστές μανέτες, βάσεις gps, ολόκληρο κοστούμι, βαλίτσα πίσω κ.α.) σε σαϊτ τύπου aliexpress.

    αυτό που λέει ο φίλος για ρύθμιση βαλβίδων κάθε πέντε χιλιάδες με προβληματίζει είναι η αλήθεια και θα το διευκρινίσω με την σουζουκι για να είμαστε πλήρως ενήμεροι...πάντως στην σχετική ερώτηση που έκανα εχθές για τις προγραμματισμένες συντηρήσεις η απάντηση που πήρα (ολίγον στο πόδι βέβαια) ήταν αυτή..πρώτο σέρβις με βαλβίδες στα χίλια και από κει και πέρα κάθε 5 λάδι φίλτρο, γιατί αν κάθε 5χιλιάδες θέλουμε κατοστάρα για να μείνουμε εντός εγγύησης (για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να τηρείς τα προβλεπόμενα υποθέτω) τότε αλλάζει το πράμα..
    Σώπα καημένε στα + είναι, θα νομίζεις ότι έχεις Ντουκάτι

Σελίδα 5 από 23 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 08:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 00:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 02:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF