Σελίδα 6 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 341

Θέμα: Suzuki GSX250R

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Πήρα ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία. Εγώ κατάλαβα λάθος τελικά. Ρύθμιση βαλβίδων ανά 10000 με πρώτη ρύθμιση στις 5000. Μου είπε ότι κανονικά λέει πρώτη ρύθμιση στα 1000 αλλά την κάνουν στις 5000 γιατί πιο νωρίς δε χρειάζονται ποτέ. Άρα στα 1000 λάδι+ φίλτρο, στα 5000 λάδι+ φίλτρο+ βαλβίδες, στα δέκα λάδι+ φίλτρα+ μπουζί κοκ. (Πάντως κι αυτό το πρόγραμμα 80-100€ ανά 5κ το βλέπω.)

    Μάλλον άνοιγαν τα Inazuma άδικα τόσα χρόνια για ρύθμιση και κατάλαβαν πως ήταν υπερβολή.

    Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 15/05/2020 στις 10:19.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πήρα ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία. Εγώ κατάλαβα λάθος τελικά. Ρύθμιση βαλβίδων ανά 10000 με πρώτη ρύθμιση στις 5000. Μου είπε ότι κανονικά λέει πρώτη ρύθμιση στα 1000 αλλά την κάνουν στις 5000 γιατί πιο νωρίς δε χρειάζονται ποτέ. Άρα στα 1000 λάδι+ φίλτρο, στα 5000 λάδι+ φίλτρο+ βαλβίδες, στα δέκα λάδι+ φίλτρα+ μπουζί κοκ. (Πάντως κι αυτό το πρόγραμμα 80-100€ ανά 5κ το βλέπω.)

    Μάλλον άνοιγαν τα Inazuma άδικα τόσα χρόνια για ρύθμιση και κατάλαβαν πως ήταν υπερβολή.

    Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση.
    Και ανά 10 συχνά μου ακούγεται, σιγά το μοτέρ το αγωνιάρικο

  3. #78
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Το τι λένε υπάλληλοι σε μια ελληνική αντιπροσωπεία ίσως θα έπρεπε να το βλέπουμε μόνο σαν ένα δείγμα προσεκτικής συναρμολόγησης του εργοστασίου.
    Αν η suzuki λέει πρώτη στα 1000 δεν το λέει γιατι περιμένει απαραίτητα να εχουν ξερυθμιστεί οι βαλβίδες, μπορεί
    απλά να θέλει να ελεχθούν και να σφιχθούν ξανα με την ροπή που χρειάζονται.

    Αν βλέπω σωστά, η ρύθμιση βαλβίδων είναι παιχνιδάκι σε αυτό το μοτέρ και μάλιστα το πως αρέσει στον καθένα να οδηγεί
    έχει αντίστοιχη διαχείρηση της ρύθμισης με το φίλλερ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GSX250R_AL8_Engine_2-633x356.jpg 
Προβολές:	219 
Μέγεθος:	27,7 KB 
ID:	418216

    Αν υποθέσουμε ότι άνοιγαν τα inazuma ήταν άδικο για ποιόν; υπερβολή για ποιό λόγο;

    Αυτού του τύπου οι γενικεύσεις και "οδηγίες" σε γραμμή παραγωγής δεν χωράνε σε επαγγελματίες.
    Είναι αδύνατο να γνωρίζεις τι συμβαίνει. Πιθανά (αν ρυθμίζεις και όχι ελέγχεις, στα 1000χλμ) να έχεις μια καλή εικόνα
    του τι συμβαίνει συχνότερα.

    Μέχρι εκεί όμως, οδηγία του στυλ "δεν έχει θέμα, θα το δούμε στις 5000" είναι ζαριά, όπως και να το δείς.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 15/05/2020 στις 11:22.

  4. #79
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Και ανά 10 συχνά μου ακούγεται, σιγά το μοτέρ το αγωνιάρικο
    Είναι με κοκοράκια και βίδα κόντρα παξιμάδι όπως παλιά.
    Γι αυτό και το μικρό διάστημα ρύθμισης βαλβίδων, αλλά απ την άλλη την ρύθμιση την κάνεις πολύ εύκολα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Μωρέ πανεύκολα την κάνεις μόνος σου
    αλλά δεν ξέρω το πρώτο διάστημα μήπως σε υποχρεώνει να πηγαίνεις by the book για να ισχύει η εγγύηση (τετραετία) οπότε κάθε τρεις και λίγο (που θα έρχεται το προγραμματισμένο κλασικό λάδι-φίλτρο) να ανοίγει καπάκι και να σε χρεώνει "έλεγχο-ρύθμιση"...
    από μόνη της η εργασία χρεώνεται 40-50 ευρώ.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #81
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    επειδή υπάρχουν διαφορές στην απόδοση με το μοτέρ του ιναζουμα κράτω επιφυλάξεις για το τι περιγράφει το Owners manual μεσα, μπορει να είναι στις 10k και με την βούλα. Εκανα μια προσπάθεια να βρω κάτι αλλά δεν βρήκα
    Αν σου δεσμευτεί η αντιπροσωπεία να κάνει αυτό που λέει ο ptc ανα 10k είναι οκ, πόσα χλμ κάνεις τον χρόνο, αν κάνεις 10k θα το κανεις μια φορά, τέσσερις στην τετραετία, κλαιν, δε θα με απέτρεπε να το αγοράσω, απο την άλλη μετά το περας (αν το κράτησεις) κοκοράκι / φίλερ και ρύθμιση στο "φτερό".
    2800 είναι αυτά
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #82
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36

    Gsx

    Σύντροχοι καλησπέρα .
    Διαβαζω χρόνια αλλα γραφτηκα μολις για να σας πω την αποψη μου για το συγκεκριμενο μοτοσυκλετακι.
    Εχοντας μεγάλο 1200 on off που καλυπτω τα μεγαλα ταξιδια μου Ελλαδας και εξωτερικού οπως επισης και ενα μικρο καθημερινο , πρακτικο και ακρως οικονομικο address110 (που και αυτονπερυσι το πηρα σε εκπτωση κουτα 1900€) κοίταγα χθες γενικα για μηχανάκια και διαβασα για τις εκπτωσεις που ΞΑΝΑκανει ο Σφακιανάκης.
    Αγοράζω κυρίως μηχανακια VFM αξιόπιστα και Ιαπωνικά . (ειχα αγορασει το 2011 το gsf1255 σε τιμή 5.995 απο 9.500...)
    Στα 5 χιλιάρικα ασφαλως και.πας στον δυνατοτερο ανταγωνισμό , ακομα και στα 4 δεν θα το έπαιρνα.
    Αλλα στα σκαρτα 3 χιλιάρικα είναι Κλοπή το μηχανάκι (+4χρονια εγγυηση + οδικη ).

    Το ειχα οδηγησει το 2018 ως οχημα αντικαταστασης και ειχα παει πηγαινε ελα λιμανάκια.
    Χθες μετα που διαβασα για τις εκπτωσεις απο περιοδικο ξαναπήγα γτ δεν θυμομουν αν ειχα οδηγησει το 125 η το 250.
    Οντως το μηχανακι Δεν ειναι γρήγορο.
    Ανεβαινεις πανω και ειναι στενο κ παναλαφρο παρα τα 181 κιλά.
    Ελίσσεται παντου για πλακα. Ο συμπλεκτης βουτυρο , το μπροσυινο Καταπληκτικο οπως και τα φρενα.
    Το φινιρισμα παντου Άριστο , φαινεται και σε κοιτανε ολοι σαν να εχεις το 600 βασικά.
    Αν δειτε απο εξωτερικό για να εχεις μια καλυτςρη τελικη ως πορεία αλλαζεις το.πισω γραναζι απο 46 σε 39 και το μπροστα απο 15 σε 14 και κερδιζεις 20 km τελικής .
    Είναι ενα καθημερινό μηχανάκι ποιοτικό , 2κυλινδρο και υδροψυκτο , ενα κόσμημα σε εμφανιση με ελαχιστο κοστος αγορας και κτησης πλεον
    με καλύτερο σημειο του τον Hi Tec πινακα οργάνων με 2 δεικτες καταναλωσης ξεχωριστους σε trip1 + trip2 , ένδειξη λυχνίας σε οσες rpm το θες , ρολοι , και πολλα αλλα .

    Δεν ειναι δικαιο να συγκρινεται με τον πολυ ακριβοτερο ανταγωνισμό (με την Τσαμπα αγορα εχεις περιθωριο για τσιγκλισμα-βελτιωση παντως, και εμενα με ξενιζουν τα μονο 24.6 αλογα
    (θελει 30 εστω ...)

    Αγοράστηκε και κλείστηκε το τελευταίο Μπλε που υπάρχει φυσικά και χωρις καθολου σκέψη παρα κοιταγμα ολων αναφορων και βιντεο που ειναι λιγα σχετικα .

    Η τιμη είναι σκάνδαλο και θα πρεπει να κρινεται απο αυτήν για μένα.

    Εδω τα παπια εχουν 3.500€ τι να λεμε

    Οσοι το σκεφτεστε βιαστητε για τα μαυρα γτ δεν θα υπαρχουν για πολυ σιγουρα !

    Να στε καλα και καλες βολτες σε ολους !
    Τελευταία τροποποίηση από Lord84; 15/05/2020 στις 14:31. Αιτία: Διορθωση

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    @doctoras

    Άσε τις σκέψεις και πάμε αύριο πρωί στην Μπότσαρη να τα κλείσουμε. Σπάσε κουμπάρα, ψάξε και στα μαξιλάρια του καναπέ, θα μαζευτούν...

    edit: Τα μαυρα ειναι 2018 μοντελα, οποτε δεν υπαρχει και θεμα με τα λαστιχα.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 15/05/2020 στις 15:33.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Έχει δίκιο ο lord, κι εγώ έτσι το σκέφτομαι... Σε αυτά τα λεφτά είναι όντως μεγάλη πρόκληση. Εγώ μέχρι Δευτέρα το αργότερο θα χω πάρει την απόφαση μου.

    Ειδικά σήμερα πρωί με την κίνηση που είχε λαλησα με το κάρο μες το κέντρο μέχρι να έρθω δουλειά..
    Και το βραδάκι θα φάω το ίδιο πακέτο..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #85
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Δε θέλει πολύ σκέψη..ειναι ένα τα κάνω όλα και συμφέρω χωρίς όμως τρελές απαιτήσεις....σε αυτά τα λεφτά σκούτερ 125 άντε 150 με το ζόρι καινούριο....αν δε θέλει κάποιος σκούτερ σε αυτά τα κυβικά γιατί θέλει και μια εκδρομή η για τις ανέσεις του σκούτερ(χώρος, πόδια κλπ)το παίρνει με κλειστά μάτια...απ ότι λεει ο κόσμος δείχνει αξιόπιστο όμορφο και όταν το πουλήσεις θα χάσεις και 200 άντε 300 ευρώ...πωωω καταστροφή....γενικα από έξοδα λειτουργικά δείχνει το ίδιο σε τιμές με ένα σκούτερ στα 150cc με μικρές αποκλίσεις μπρος τα πάνω ...και διάφορα στην κατανάλωση να ναι κάνα λίτρο??αλλη καταστροφη από κει...οποτε...μπραβο στο Σφακιανάκη ναι μεν θέλει να τα ξεφορτωθει για τον Α,β λογο αλλά το κάνει έξυπνα...

    Προσωπικά αν δεν είχα καινούριο σκούτερ ίσως έπαιρνα ένα χτες....κανεις και ωραία προπόνηση σε καρτοπιστα με ένα τέτοιο...
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Ελληνικό περιοδικο το μετρησε και ειχε 3/100 καταναλωση εντος Αθήνας με οικονομικη οδηγηση ...
    2/100 αν πας εκτος αθηνας σταθερα στα 80 ομως
    4/100 με μικτη οδηγηση , αθηνας ανοικτου δρομου και μαζι με τελικές.
    Οπότε και μιας και ξεχασα να το αναφερω ειναι πιο οικονομικο σε καυσιμο απο τα διάφορα σκουτερ 150-250 κυβικών η εστω εχει παρόμοια.

    Υ.Γ. Στο Σπασμενο από τους
    πελατες-δοκιμαστες 250αρι του Σφακιανακη γυρισα και ειδα κατανάλωση στα 4.1 ... και αυτη η καταναλωση ειναι εντος κινησης και απο πελατες πιθαμους αγοραστες οπου ολοι καταλαβαινουμε ποσο θα το πιεζαν τερμα να δουν πως πηγαινει ..

    Επίσης και 1-2-3 χρονια να το κρατησετε και να το πουλήσετε δεν νομιζω να χάσετε καθολου , τα αντιστοιχα εχουν εκτοξευθεί σε τιμή !
    Win Win είναι η φάση .
    Καλορίζικα σε όλους .

  12. #87
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2019
    Μηνύματα
    24
    Μερικές ερωτήσεις από μένα προς τους γνώστες γιατί έχει μπριζωθεί αρκετά...

    Θα το προτείνατε για πρώτη μηχανή σε αρχάριο κυρίως για μετακίνηση μέσα στην πόλη;
    Πόση ευελιξία έχει στην κίνηση; Δυνατότητας για μανούβρες κλπ.
    Υπάρχει δυνατότητα για τοποθέτηση προστατευτικών μανιταριών;
    Από άποψη γεωμετρίας πως είναι; Εννοώ πόσο επιθετική είναι η θέση του αναβάτη;

  13. #88
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yellowdeer34 Προβολή μηνύματος
    Μερικές ερωτήσεις από μένα προς τους γνώστες γιατί έχει μπριζωθεί αρκετά...

    Θα το προτείνατε για πρώτη μηχανή σε αρχάριο κυρίως για μετακίνηση μέσα στην πόλη;
    Πόση ευελιξία έχει στην κίνηση; Δυνατότητας για μανούβρες κλπ.
    Υπάρχει δυνατότητα για τοποθέτηση προστατευτικών μανιταριών;
    Από άποψη γεωμετρίας πως είναι; Εννοώ πόσο επιθετική είναι η θέση του αναβάτη;
    Οτι πρέπει είναι για αρχάριο και για την χρήση που περιγράφεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #89
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yellowdeer34 Προβολή μηνύματος
    Μερικές ερωτήσεις από μένα προς τους γνώστες γιατί έχει μπριζωθεί αρκετά...

    Θα το προτείνατε για πρώτη μηχανή σε αρχάριο κυρίως για μετακίνηση μέσα στην πόλη;
    Πόση ευελιξία έχει στην κίνηση; Δυνατότητας για μανούβρες κλπ.
    Υπάρχει δυνατότητα για τοποθέτηση προστατευτικών μανιταριών;
    Από άποψη γεωμετρίας πως είναι; Εννοώ πόσο επιθετική είναι η θέση του αναβάτη;
    Τα μανιτάρια άστα καλύτερα, διότι σε ενδεχόμενο "καλό" πέσιμο (μακριά από μας...) Αντί για τα πλαστικά της μηχανής θα πάρεις στο χέρι το πλαίσιο με ότι αυτό συνεπάγεται (αχρήστευση μοτό, υποχρεωτικό λύσιμο όλο το μηχανάκι για να πάει καλίμπρα πράγμα που κοστίζει ΠΟΛΥ....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #90
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2019
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τα μανιτάρια άστα καλύτερα, διότι σε ενδεχόμενο "καλό" πέσιμο (μακριά από μας...) Αντί για τα πλαστικά της μηχανής θα πάρεις στο χέρι το πλαίσιο με ότι αυτό συνεπάγεται (αχρήστευση μοτό, υποχρεωτικό λύσιμο όλο το μηχανάκι για να πάει καλίμπρα πράγμα που κοστίζει ΠΟΛΥ....)
    Αυτό που σκέφτομαι είναι στατικές χαζοπτώσεις να πω την αλήθεια...

Σελίδα 6 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 23:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 01:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 12:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 11:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF