Σελίδα 7 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 341

Θέμα: Suzuki GSX250R

  1. #91
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yellowdeer34 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που σκέφτομαι είναι στατικές χαζοπτώσεις να πω την αλήθεια...
    Ακόμα και σε μια τέτοια μπορεί εύκολα να προκαλέσει στρέβλωση του πλαισίου το μανιτάρι. Οι κατασκευαστές έχουν λόγο που δεν προβλέπουν κάτι τέτοιο.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #92
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2019
    Μηνύματα
    24
    Αν δεν προβλέπεται από τον κατασκευαστή προφανώς αλλάζει το πράγμα.... Θενκς

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και σε μια τέτοια μπορεί εύκολα να προκαλέσει στρέβλωση του πλαισίου το μανιτάρι. Οι κατασκευαστές έχουν λόγο που δεν προβλέπουν κάτι τέτοιο.
    Καλα, οι κατασκευαστες εχουν πολλους λογους να μην το προβλεπουν. Απο αυτους θα αγορασεις και τα σπασμενα πλαστικα σε τιμη χρυσου αν σπασουν απο μια χαζοπτωση.

    @yellowdeer34

    Δεν ειναι οτι διαφωνω απαραιτητα με τον Bowleno, ουτε εχει αδικο σε αυτο που σου ειπε. Απλα επειδη απαντησε μονο αυτος εγω να πω πως ειναι λιγο γκριζα ζωνη το θεμα. Αλλος λεει ναι, αλλος οχι. Εγω στις περισσοτερες μηχανες μου φορουσα μανιταρια και τρεις φορες με εχουν γλυτωσει απο χαζοπτωση. Αλλος παλι επαθε μεγαλη ζημια επειδη επεσε και η μηχανη εφερε στροφες αφου επιασε το μανιταρι καπου και γυρισε ολη τη μηχανη στον αερα. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος, με τις πιθανοτητες παιζεις.

    Για το σουζουκι παντως κι απο μενα ενα μεγαλο ναι, ο,τι πρεπει για τη χρηση που θες και εχει και το ABS του που θα σου φανει πολυ χρησιμο.

  4. #94
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καλα, οι κατασκευαστες εχουν πολλους λογους να μην το προβλεπουν. Απο αυτους θα αγορασεις και τα σπασμενα πλαστικα σε τιμη χρυσου αν σπασουν απο μια χαζοπτωση.

    @yellowdeer34

    Δεν ειναι οτι διαφωνω απαραιτητα με τον Bowleno, ουτε εχει αδικο σε αυτο που σου ειπε. Απλα επειδη απαντησε μονο αυτος εγω να πω πως ειναι λιγο γκριζα ζωνη το θεμα. Αλλος λεει ναι, αλλος οχι. Εγω στις περισσοτερες μηχανες μου φορουσα μανιταρια και τρεις φορες με εχουν γλυτωσει απο χαζοπτωση. Αλλος παλι επαθε μεγαλη ζημια επειδη επεσε και η μηχανη εφερε στροφες αφου επιασε το μανιταρι καπου και γυρισε ολη τη μηχανη στον αερα. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος, με τις πιθανοτητες παιζεις.

    Για το σουζουκι παντως κι απο μενα ενα μεγαλο ναι, ο,τι πρεπει για τη χρηση που θες και εχει και το ABS του που θα σου φανει πολυ χρησιμο.
    Έτσι ακριβώς
    Κι εγώ λέω ναι στο μηχανάκι για την χρήση που το θέλει.
    Στο δικό μου (Πήγασος) δεν έχω βάλει διότι δεν έχει σημεία να πιάσουν "σωστά" (αν υπάρχει τέτοιος όρος) τα μανιτάρια και ο κίνδυνος για το πλαίσιο είναι πολύ μεγάλος. Γκρίζα ζώνη, λοιπόν. Απλά ενημερώνουμε το παλικάρι ώστε να έχει μια ολοκληρωμένη εικόνα και να πράξει κατά το δοκούν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #95
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2019
    Μηνύματα
    24
    Σας ευχαριστώ και τους δύο...
    Να πω την αλήθεια δεν ήταν στις προτεραιότητες μου η συγκεκριμένη μηχανή μιας και είμαι 35+ και θεωρώ ότι ταιριάζει περισσότερο σε νεαροτερη ηλικία. Αλλά μηχανή με ABS σε αυτά τα λεφτά παίζει μονο το duke 200 και κάτι Daytona... Μεταχειρισμένα φυσικά...
    Άλλες αμφιβολίες που έχω είναι σχετικά με τη θέση οδήγησης, το ποσό σκυφτη και κουραστική μπορεί να είναι...
    Και τα clip ons και τι διαφορές έχουν με τα συμβατικά τιμόνια....

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Aκουγεται οτι μπορει να κανει ζημια στο πλαισιο......εγω πρωσοπικα δεν εχω δει ζημια σε πλαισιο απο αυτο...αντιθετα στο
    CBX 500 του φιλου που εφυγε σε λαδια ειχε καποια της baracuda που εδεναν στο πλαισιο και εσκασε η μηχανη με high siding κατω
    δεν επαθε τιποτα .
    Μπορει να ειναι και μυθος για να αγοραζουν φαιρινκ και πλαστικα!

    Ενα βιντεο βρηκα παντως https://www.youtube.com/watch?v=YRDx6E9kGK8

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Υπάρχουν πολλά βίντεο,ένα που θυμάμαι είναι του Hunter Honda που είχε φάει τούμπα σε ένα track day με το cb1000 του. Βίντεο εδώ,aftermath εδώ.

    Μια ωραία σύνοψη επί του θέματος κάνει εδώ ο Ari,που έχει και τα κατάλληλα παράσημα.

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Τελικη ενημερωση για το θεμα των διαστηματων σερβις. Τα manuals εχουν τον πινακα που ποσταρα πιο πριν (του Ινα), δηλαδη ρυθμιση βαλβιδων ανα 5000. Ωστοσο η ελληνικη αντιπροσωπεια εχει δωσει οδηγια στα εξουσιοδοτημενα να γινεται ο ελεγχος ανα 10000, αφου εμπειρικα ειδαν οτι δε χρειαζοταν ρυθμιση πιο συχνα (κρατωντας ετσι και τους πελατες τους πιο ικανοποιημενους). Στην Αθηνα κανουν τον πρωτο ελεγχο στα 1000, στη Θεσσαλονικη (με δικη τους πρωτοβουλια ουσιαστικα) εχουν μεταφερει αυτον τον πρωτο ελεγχο στις 5000. Αν καταλαβα καλα αυτο εγινε για να μην κακοφαινεται στον πελατη που πριν λιγες μερες πληρωσε καινουρια μηχανη και μετα απο μολις 1000χλμ του βγαινει ξανα ενα εκατοσταρικο στο πρωτο σερβις. Και στις δυο περιπτωσεις φυσικα τα ιδια λεφτα θα δωσεις, απλα μοιραζονται αλλιως. Οπως και να'χει εσενα σε νοιαζει οτι ακολουθεις τη συντηρηση που σου προτεινει η αντιπροσωπεια σου. Ετσι κι αλλιως αν προκυψει κατι που καλυπτεται απ΄την εγγυηση σε αυτους θα πας. Βρηκα και αυτη τη σχετικη αναφορα στο αρθρο του MOTO για το Inazuma.

    Διαβάζοντας το manual εντύπωση μας έκανε η οδηγία του κατασκευαστή για τον έλεγχο των βαλβίδων κάθε 5.000 χιλιόμετρα, νούμερο πολύ ασυνήθιστο για τα δεδομένα της κατηγορίας, ενώ στα ίδια χιλιόμετρα προτείνει και αλλαγή λαδιών. Το 2013 που είχε πρωτοεμφανιστεί ο κινητήρας μέσω του Inazuma, ο έλεγχος για το διάκενο των βαλβίδων γινόταν όπως προέβλεπε το εγχειρίδιο συντήρησης, όμως με την πάροδο των ετών και με το άνοιγμά του κάθε 5.000 χιλιόμετρα, διαπιστώθηκε πως δεν είναι απαραίτητη αυτή η διεργασία. Έτσι τα επίσημα συνεργεία εκτελούν την εργασία κάθε 10.000 χιλιόμετρα για να μην επιβαρύνονται οι ιδιοκτήτες με περιττά έξοδα.


    Ολα αυτα τα συζητησα σημερα με τον αντιπροσωπο, αφου ξαναπηγα για να δωσω την προκαταβολη για το σουζουκάκι. Το σκεφτηκα λογικα και αν και δεν ειναι 100% αυτο που εψαχνα (θα ηθελα μαλλον λιγο πιο "σπορ" χαρακτηρα), θεωρησα πως θα ημουν βλακας αν εδινα 2000-2300€ για μεταχειρισμενα 250αρια δεκαετιας με ~50000χλμ. Οπως ειπωθηκε ηδη πιστευω οτι ειναι αγορα χωρις ρισκο, αφου ακομα και αν στην πορεια δω οτι δε με καλυπτει η μεταπωληση θα ειναι με ελαχιστη απωλεια. Μεγαλυτερο ρισκο εχω να χασω λεφτα απο μια σοβαρη βλαβη που θα μου βγαλει ενα Ninja 250 του 2008 που εχει περασει απο 3-4 χερια. Η μηχανη δεν βρισκεται εδω, θα ερθει απο βδομαδα απο Αθηνα. Να δουμε τωρα αν θα κρατηθω να την αφησω χωρις πινακιδα στην αντιπροσωπεια μεχρι να φυγει το GN250 ή θα υποκυψω στον πειρασμο.

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Έχω πάθει πλάκα με αυτή τη προσφορά, ότι πρέπει για κάποιον που το θέλει για δεύτερο μικρότερο και για νέους οδηγούς. Ότι πιο vfm έχω δει τελευταία!

  10. #100
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Στην τοσο τσαμπα τιμη μενουν πολλα Ρεστα που αξιζει να επενδυσεις στο μηχανακι.
    Με το καλημερα λάστιχα φυσικα καθοτι τα ναυλον irc ειναι dot16

    1: Βρηκα Pirelli Angel στα 160€ περασμενα στις μαμα διαστασεις.

    2: Κάνεις 1000χλμ στρωσιματος και καπακια αλλαζεις πισω γραναζι σε 39αρι να μακρυνει (για μπροστα κραταω ακομα επιφυλαξη και θα επανερθω).

    3: Ένα ελευθερο φίλτρο Dna Bmc η παρομοιο

    4: Βάζεις και ενα τελικό απλο φτηνο

    Με λιγότερο απο 500€ μαζι με τα λάστιχα έχεις τελειώσει *!

    Όχι τρελα πραγματα , απλά , αξιόπιστα για ανάσα και να μακρυνει επειδη ειναι κοντο οσο δεν παει.

    Τυπος απο Νεα Ζηλανδια με σκετο τελικο και 39γραναζι πισω ανεβαζε ανετα μετα τα 140 και εως τα 164 τελικης.

  11. #101
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lord84 Προβολή μηνύματος

    Τυπος απο Νεα Ζηλανδια με σκετο τελικο και 39γραναζι πισω ανεβαζε ανετα μετα τα 140 και εως τα 164 τελικης.
    Θα θέλει γκρεμό βέβαια για να γίνει αυτό εκτός κι αν τα 164 ειναι στο κοντέρ.
    Διάβασα που εγραψες για πίσω απο 46 σε 39 κι εμπρός απο 15 σε 14.
    Αν αλλάξεις μόνο το πίσω απο 46 σε 39 είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που δικάβαλο θα έχει πρόβλημα.
    Γιατί να αλλάξεις και τα δύο με αυτα τα νούμερα? Η μια αλλαγή αναιρεί την άλλη στην ουσία.
    Το πιο εύκολο είναι να βαλεις 16 απο 15 εμπρός, αν χωράει. Αλλιώς 3 κάτω πίσω
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Το στοκ γραναζωμα νομιζω ειναι 14/46. Πιο καλα δεν ειναι να πας σε 15 μπροστα; Θα σου κοντυνει λιγο και το μεταξονιο, που για καλο το βλεπω.
    Εγω παντως στα περισσοτερα μηχανακια μου πηγαινα ενα δοντι κατω στο μπροστα, οποτε κατι μου λεει πως θα μου ταιριαξει το "μοτοκροσαδικο" γραναζωμα.
    Παρεμπιπτοντως, λογικα η αλλαγη γραναζιου δεν επηρεαζει και την ενδειξη κοντερ; Δλδ ο τυπος που το μακρυνε δε θα βλεπει στο κοντερ νουμερα κοντα στου gps;

  13. #103
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Καλορίζικο ptc επραξες ορθά, νομιζω σε πέτυχα μποτσαρη/ολγας 10:30am

  14. #104
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Παιδιά 10+ μοτοσικλετες μικρες και μεγαλες δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με γραναζωματα.
    Στο συγκεκριμενο όμως θα αλλαχτεί να απλωσει το μοτερ οσο μπορεί

    Το γραναζωμα του ειναι 14/46

    Μπροστά αν αλλαχτει απο 14 πας σε 15 οχι το αναποδο φυσικα.

    Πισω πιο λογικο ναι να πας στο 42 αντι 39

    Δεν ξερω βεβαια μετα ποσο αντικτυπο θα εχει η αλλαγη αυτη

    Εδώ ειμαστε να τα λέμε στις σκεψεις αλλα.και στις αλλαγες οταν γίνουν

    Καλοριζικο σε Όλους με Πολλα Χιλιόμετρα

    Υ.Γ. Βάλτε Φωτογραφίες στις παραλαβες !

    https://youtu.be/FETGf0y9zoo
    Τελευταία τροποποίηση από Lord84; 16/05/2020 στις 15:50.

  15. #105
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Δειτε το παρακάτω οι ενδιαφερόμενοι για τους υπολογισμούς σας(προσθετοντας το μοντελο στη πανω στήλη).
    https://www.gearingcommander.com/
    Προσωπικά επειδη ειπαμε εχει φορτιο να υπερνικήσει το μοτερ, θα πήγαινα μαξιμουμ μια λύση μεχρι -3 δόντια πισω (δηλαδή 14/43). Δεδομένο οτι οι αναβατες δε ξεπερνανε τα 80kg (κσι ειδικότερα για περιπτώσεις που βολταρει μόνιμα με συνεπιβατη).

Σελίδα 7 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 23:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 01:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 12:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 11:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF