Σελίδα 19 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 914151617181920212223 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 341

Θέμα: Suzuki GSX250R

  1. #271
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Για το κοσκίνισμα. Βρες βαρύτερα αντίβαρα τιμονιού, κλιπ ον, τι έχει και βάλε. Μέτρα τα με μια ζυγαριά ακριβείας και βάλε διπλό βάρος, μετά με δοκιμές θα δεις πιο το εξαλείφει
    Τα αντιβαρα δεν εξυπηρετουν αυτο το σκοπο, δουλεια τους ειναι να μειωνουν κραδασμους.
    Ουσιαστικα, αλλαζουν τη συχνοτητα ταλαντωσης, σε υψηλοτερη η χαμηλοτερη, αναλογα το βαρος τους.

    ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ, αν μπορουσαν να εξαλειψουν το κουνημα, στην ουσια θα το μασκαρευαν σε χαμηλοτερη η υψηλοτερη ταχυτητα...

    Τετοιες λυσεις, ειναι τυπου "τσιροτο".
    Οπως για παραδειγμα, το να προσπαθησεις να σταματησεις ταλαντωση του τιμονιου σε υψηλη ταχυτητα, εχοντας αχρηστα τουλεμαν λαιμου, βαζοντας σταμπιλιζατερ.

    Το κουνημα ειναι φυσιολογικο, η μπαγαζιερα και καθε μπαγαζιερα ειναι ο χειροτερος και απο το χειροτερο συνεπιβατη! Ειδικα σε καποιες περιπτωσεις σαν και του Πετρου. Ειναι ομως χρηστικη γιατι κουβαλαει το αγαπημενο του μιξερ

  2. #272
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίο Πέτρο, σωστή η αλλαγή του γραναζώματος. Ψήνεσαι για ανταλλαγή με το bandit;
    Σ'ευχαριστω Κωστα. Ξερω πως κανεις πλακα, αλλα η αληθεια ειναι πως θα σκεφτομουν να το δωσω μονο για >4000€ στην παρουσα φαση. Δεν ειναι λεφτα που θα μου τα δωσει κανεις φυσικα, απλα δεν υπαρχει κατι αλλο στην αγορα που να καλυπτει τοσο καλα τις αναγκες μου αυτη τη στιγμη με λιγοτερα χρηματα. Παρεμπιπτοντως, ο λογαριασμος ειναι στα 3160€ για αγορα + οσα εχει πανω το μηχανακι (σχαρα, tank pads, γραναζι, ζελατινα, λαστιχο). Πραγματικα ο Σφακιανακης μας εκανε δωρο...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Για το κοσκίνισμα. Βρες βαρύτερα αντίβαρα τιμονιού, κλιπ ον, τι έχει και βάλε. Μέτρα τα με μια ζυγαριά ακριβείας και βάλε διπλό βάρος, μετά με δοκιμές θα δεις πιο το εξαλείφει
    Σ'ευχαριστω Στεφανε για την προταση, αλλα ειλικρινα ειναι ανεπαισθητο και περιοριζεται σε συγκεκριμενη και κυριως irrelevant ταχυτητα. Σκεψου πως ειχα την μπαγκαζιερα φορεμενη για πανω απο μηνα μεχρι να το εντοπισω. Αν ηταν κατι που το εκανε σε ταχυτητα ταξιδιου ισως και να ασχολιομουν.

  3. #273
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστω Κωστα. Ξερω πως κανεις πλακα, αλλα η αληθεια ειναι πως θα σκεφτομουν να το δωσω μονο για >4000€ στην παρουσα φαση. Δεν ειναι λεφτα που θα μου τα δωσει κανεις φυσικα, απλα δεν υπαρχει κατι αλλο στην αγορα που να καλυπτει τοσο καλα τις αναγκες μου αυτη τη στιγμη με λιγοτερα χρηματα. Παρεμπιπτοντως, ο λογαριασμος ειναι στα 3160€ για αγορα + οσα εχει πανω το μηχανακι (σχαρα, tank pads, γραναζι, ζελατινα, λαστιχο). Πραγματικα ο Σφακιανακης μας εκανε δωρο...
    Όταν είδα την τιμή της προσφοράς είχα δύο μηχανάκια ήδη και το σκέφτηκα σοβαρά και για το τρίτο. Τώρα που έδωσα το freewind σκέφτομαι τι μαλακία έκανα που δεν πήρα τρίτο μηχανάκι. Καλόμαθα με το freewind στο χάος της Αθήνας και το bandit μου φαίνεται δεξαμενόπλοιο πλέον εντός των τειχών.

  4. #274
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους .

    1. Έχει παραγγελθεί και από εμένα το 15αρι μπροστά γρανάζι όπως και ο ptc .

    2. Μόλις παρήγγειλα και φιλτράκι dna στα 49euro https://www.e-dnafilters.gr/product/...ter-P-S2N13-01

    3. Όπως περιμένω και για το μικρο σελακι του συνοδηγου μια moto centric tail bag https://www.aliexpress.com/item/4000...archweb201603_

    Λίγα χλμ έως στιγμής .

    Εν αναμονή να έρθουν τα πραγματάκια και να τοποθετηθούν

    Σερβις 1000χλμ κανονισμένο την επόμενη δευτέρα .

    Σύντομα θα γίνουν 2-3 μικρές ακόμα αλλαγές και έτοιμο .

    Καλά χιλιόμετρα σε όλους !

  5. #275
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lord84 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους .

    1. Έχει παραγγελθεί και από εμένα το 15αρι μπροστά γρανάζι όπως και ο ptc .

    2. Μόλις παρήγγειλα και φιλτράκι dna στα 49euro https://www.e-dnafilters.gr/product/...ter-P-S2N13-01

    3. Όπως περιμένω και για το μικρο σελακι του συνοδηγου μια moto centric tail bag https://www.aliexpress.com/item/4000...archweb201603_

    Λίγα χλμ έως στιγμής .

    Εν αναμονή να έρθουν τα πραγματάκια και να τοποθετηθούν

    Σερβις 1000χλμ κανονισμένο την επόμενη δευτέρα .

    Σύντομα θα γίνουν 2-3 μικρές ακόμα αλλαγές και έτοιμο .

    Καλά χιλιόμετρα σε όλους !
    Θα χρειαστεί να δει κάποιος τα μίγματα αν είναι να έχεις ανοικτό φίλτρο.
    Είναι σημαντικότερο από το φίλτρο, ειδικά αν στρώνεις ακόμα.

  6. #276
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    @doctor_john Την δευτέρα θα γίνει το 1ο σερβις στην σουζουκι οπου θα αλλαξουν και το φιλτρακι αντί για μαμά , στο dna .

    Μετα προσεχως και συντομα χιλιομετρικα θα παει για τσεκ απ στον μηχανικο μου να δω τι θα πει για περαιτερω ( ειδικευεται σε μιγματα-dynojet-velocity stacks κτλ ) .

  7. #277
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    https://imgur.com/gallery/nDpRiww
    Μαζί με 3 Ανακλήσεις
    Ecu - Διακόπτη φρένου + Διακόπτη Μίζας

  8. #278
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Φτάσαμε αισίως στα 5000 χλμ. Δεύτερο σέρβις με λάδια /φίλτρο/ ρύθμιση βαλβίδων στα 89,5€.

    Με το 15αρι γρανάζι και με το μοτέρ να δείχνει ότι ανοίγει η συμβίωση πάει απ'το καλό στο καλύτερο. Και πόσο βολικό πράγμα να έχεις μηχανάκι με 400 χλμ αυτονομία.

  9. #279
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Προλαβα να της κανω 6800χλμ τελικα. Μονο καλα λογια εχω να λεω για το μηχανακι, απο εμενα ναι με κλειστα ματια σε οποιον μπορει να το διαβαζει αυτο και το σκεφτεται. Αρκει να μην εχει βλεψεις για σπορ καταστασεις. Ειπαμε, το μηχανακι ειναι ενα gsx250f και ειναι εξαιρετικο commuter με ποιοτητα κυλισης και συμπεριφορα μεγαλυτερης μηχανης. Οικονομικο, ανετο και συγχρονο. Δεν του λειπουν 5 αλογα, απλα του περισσευουν καμια 15αρια κιλα. Αλλα αυτο εχει και τα θετικα του.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2021-02-13_15-01-21.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	425610

    Μια τελευταια σημειωση, βρηκα και αλλο 15αρι μπροστινο γραναζι απο τουρκικη εταιρεια. Για οποιον δε θελει να περιμενει δυο μηνες για να του ερθει απο το Αλι.

  10. #280
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Όσοι θυμάστε, όταν αγόραζα το μηχανάκι(και όπως κάνω σε όλα μου τα μηχανάκια) ήθελα να το φέρω στα μέτρα μου. Στην προκειμένη να αντικαταστήσω τα κλιπονς με τιμόνι κανονικό.
    Μπήκα λοιπόν στον κόπο να βάλω παραγγελία για τα parts που ήθελα να έχω όπως και κάποιες προσθήκες απο μηχανουργείο για να ενσωματωθούν όπως θα έπρεπε.

    Μετά απο καιρό βρήκα λιγο χρόνο και ασχολήθηκα και ενώ διαβασμένος (για το τι παω να κάνω), στο customizing ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να κολλήσεις.

    Ορίστε το αποτέλεσμα(όχι ολοκληρωμένο)
    Έχω δουλειά ακόμη, κάποιες ατέλειες θα γίνουν εν καιρό, θα το πάω βόλτα άυριο να αποκομίσω το οδηγικό φιντμπακ της νέας θέσης οδήγησης.
    Ένα τετράγωνο που έκανα είσαι κορδωμένος κανονικά. Αλλά ήδη σε πρωτη φάση θέλω να το χαμηλώσω λίγο και παιρνει γιατι έχει έξτρα αποστάτη 2-3 αλλα για αφαιρέσω χρειάζεται μηχανουργείο το σπείρωμα των καβαλέτων
    Θα γίνει όμως όπως το έχω στο μυαλό μου, αισθητικά δε μου κάθετε άσχημα, ίσα που φαίνεται διαφορετικό. Ενώ η πρακτικότητα του handlebar αναντικατάστατη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210227_172020.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	425916
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210227_172008.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	89,9 KB 
ID:	425917
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210227_172030.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	81,0 KB 
ID:	425918
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210227_171433.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	425919
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210227_171419.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	425920
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #281
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ωραιο Χρηστο! Περα απο το οτι το θελεις λιγο χαμηλοτερο, ειχες καμια αλλη δυσκολια; Καλωδια, σωληνακια, ντιζες ολα κομπλε, δεν τεντωνει τιποτα; Στο στριψιμο υπαρχει καθολου επαφη τιμονιου με ζελατινα; Τα αντιβαρα δεν ταιριαξαν; Αν εχεις και καμια πιο μακρινη φωτο ανεβασε αν θες (οπως η πιο πανω η δικια μου πχ), δεν μπορω να καταλαβω καλα πώς δειχνει στο συνολο της μηχανης. Γενικα δε φαινεται να χτυπαει ιδιαιτερα παντως στο ματι.

    Ρε συ και μια ακομα ερωτηση. Εκανες κατι με κεντρικο σταντ που ελεγες; Με ρωτησε ο αγοραστης της σχαρας αν ξερω κατι (μιας και του ειπα κι αλλα πραγματα για τη μηχανη και καταλαβε πως το εχω ψαξει λιγο παραπανω). Του ειπα οτι ενας φιλος σκοπευε να βαλει το σταντ του v-strom, αλλα ο μηχανικος του του ειπε πως δε βλεπει απο κατω να υπαρχουν οι βασεις που εχει το v-strom για να μπει.


    Η νεα ιδιοκτητρια του δικου μου ειναι κατενθουσιασμενη παντως, της εχει αρεσει πολυ.

  12. #282
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αντιβαρα δε ταιριάζουν τα δικα του, το ειχα προβλέψει και αγορασα αφτερμαρκετ, αλλα θελουν οι εσωτερικες κοντρες τους τορνο για να ενσωματωθούν στην εσωτερικη διάμετρο του τιμονιού.
    Στην ζελατινα δεν υπαρχει προβλημα ακουμπάει ελάχιστα στο τερμα του τιμονιού, ομως για την ζελατινα θα φτιάξω κωνικου στιλ αποστατες για να αλλαξω λιγο την γωνια σε πιο αμβλεια.
    Λύθηκαν ολα πλαστικα απο μπροστά πισω, οπως επισης καποια tie wraps. Ο συμπλεκτης αλλαξε path για να μπορέσει να δουλέψει.

    Για τον μπροστινό σωληνα φρενου ηταν κατι που δεν ειχα λυση, παραδόξως ομως εκατσε και δε δυσκολεύει πουθενα. Οπως επισης συνολικα σε πρωτη φαση δε φαινεται να υπαρχει θεμα απο τερμα σε τερμα.
    Ωστόσο εχω καβατζα ντιζα συμπλέκτη και γκαζιου απο vstrom250 που εν καιρο αναλογα θα πράξω.

    Για το σταντ δικο του ανακλινομενο δε γίνεται τίποτα. εναλλακτική λυση μονο μεσω lift stand
    Και ο λόγος οφείλεται στο πλαίσιο ειναι διαφορετικό στα δυο μοντελα.

    Μονο αν εχεις εικονα και απο τα δυο μοντελα και εχεις γατο σε μηχανουργειο να ενσωματώσει με ηλεκτροκολληση μια κόντρα για να πιάσουν τα ελατηρια και αξονα του μαμα σταντ του vstrom250. Αλλα ειναι αρκετα πειραματικό για να το προτείνω

  13. #283
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ωραίος!
    Τέτοιες μετατροπές κάνουν πολύ στο εξωτερικό σε SS. Προσωπικά δεν με χαλάνε καθόλου και μάλιστα είχα κάνει και εγώ έτσι το GSXR που είχα.

  14. #284
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Κατά βάθος είστε κρυφοσκουτεράκηδες, αλλά δεν θέλετε να το αποδεχθείτε.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #285
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κατά βάθος είστε κρυφοσκουτεράκηδες, αλλά δεν θέλετε να το αποδεχθείτε.
    Πέραν του χαβαλέ, με ενδιαφερει απο που έβγαλες το συμπέρασμα περι σκουτερ?

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 08:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 00:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 02:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF