Σελίδα 21 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 111617181920212223 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 341

Θέμα: Suzuki GSX250R

  1. #301
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Σχετικά με το γραναζωμα οι απόψεις διίστανται Χρήστο. Το μαμά είναι μάλλον το πιο all around, το μακρύ βολεύει αν το έχεις για commuter (να δουλεύει ξεκούραστα στα 110-120 χαω), το κοντό όπως είπες για καμία καρτόπιστα. Όλα έχουν να κάνουν με τη χρήση που κάνεις εν τέλει.

    Στα πόσα χιλιόμετρα είσαι;

  2. #302
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Γεια σου Πετρο
    Τις εντυπωσεις μου τις παρεθεσα κυριως σε αντιπαράθεση καποιον περιοδικων που ειχαν αναφερει σε τεστ τους, το μακρυτερο γραναζωμα ως μονοδρομο, δεν ειναι η πραγματικότητα.
    Νομιζω και καποιος απο εδω που το πηρε, αλλαξε αμεσα το γραναζι και μετα απο λιγο το πουλησε. Αν τους ακουσε, χαντακωθηκε. Ισως και οσοι απο τους 35 που το αγορασαν και πουλησαν σχεδον αμεσα

    commuter αν εννοεις μεσα στην πολη με τιποτα, εκτος πολης με εκτη στο αυτοκινητόδρομο ναι.
    Μακαρι να το ειχες να αλλαζαμε να έβλεπες αμεσα την διαφορά. Μιλαμε τυφλος και ειδα ξανα το φως μου.

    2200χλμ

  3. #303
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Κοίτα, για να ξαναγυρισες στο μαμά σημαίνει ότι δε σε βόλεψε προφανώς. Δε θα έβλεπα κανένα φως εγώ γιατί με είχε καταβολέψει στον περιφερειακό στο πήγαινε έλα στη δουλειά που ήταν και το 90% των χιλιομέτρων του.

    Το λάθος στη σκέψη σου είναι ότι επειδή δεν ταίριαξε στη χρήση που κάνεις εσύ (εξαιρετικά ιδιαίτερη, πράγμα που αποδεικνύουν και τα ελάχιστα χιλιόμετρα) θεωρείς αυτόματα λάθος όλους όσους πρότειναν το μακρύ γρανάζωμα (δημοσιογράφους, εμένα, κοκ). Δεν κάναμε κανένα λάθος, απλά έχουμε διαφορετική άποψη. Όπως και πολλοί που έδωσαν το μηχανάκι μπορούν να έχουν άπειρους άλλους λόγους να το κάνουν.

    Σεβαστή η δική σου γνώμη, μην ακυρώνεις και των άλλων όμως. Να σου θυμίσω πως το μηχανάκι το πούλησα με τα τριπλά χιλιόμετρα από ό,τι έχεις γράψει μέχρι τώρα. Οπότε η σφαιρικότητα της γνώμης σου δεν είναι αυταπόδεικτη επειδή το έχεις παραπάνω καιρό. Ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του και με βάση τα κριτήριά του. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

  4. #304
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Νομιζω παει καιρος να σκρολαρω πανω κατω για να δω τι εγραψα και γιατι παρεξηγήθηκε καποιος...δεν ειναι προσωπικη υποθεση πετρο, για αυτα που μου εσυρες..

    Παμε μια τελευταια προσπαθεια και το αφηνω εδω

    Δεν εγραψα αν με βολεψε, ουτε με βαση τα κριτήρια μου γενικα για τα μηχανάκια, αλλα την αισθηση μου για την αποδοση του συνολου για την παρέμβαση αυτη στο συγκεκριμένο μηχανακι.

    Δεν ακυρωνω (με την εννοια αυτη) κανεναν. Η αποψη μου ειναι οτι ο τυπος εχει κανει λαθος εκτίμηση και νομιζω εχω δικαίωμα να το κρινω αυτο. Τεχνικα αναλυω λιγο παραπανω γιατι το πιστευω αυτο.
    Τα μοτερ στα 250 ειναι οριακα για τετοιο βημα, για all around χρηση χωρις να χασεις μερος αποδοσης
    Το οτι θα παει ξεκουραστα το μοτερ στον ανοιχτο δρομο ειναι η μιση αληθεια. Η αλλη μιση βρίσκεται στο μεχρι να το καταφερει αυτο, το εργο w θα χρειαστει περισσοτερο χρονο. Και αυτο ειναι το προβλημα.

    Εσυ προβάλεις την υποκειμενική σου αποψη με το τερεν που το χρησιμοποίησες και καλα κανεις, ο τυπος εχει μια πιο συγκεντρωτική αποψη και εκει στόχευα συμπληρωματικα για μελλοντικούς υποψηφίους.

  5. #305
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Εκτός κι αν έκανες καμία μέτρηση για όλα αυτά που λες, εξακολουθεί να ισχύει αυτό που γράφω στις δύο τελευταίες περιόδους στο προηγούμενο σχόλιο. Το ότι αλλάζοντας γρανάζι κάπου θα κερδίσεις και κάπου θα χάσεις είναι αυτονόητο έτσι κι αλλιώς,.

    Θες να δώσεις νότα αντικειμενικής αλήθειας σε μια υποκειμενική γνώμη. Εκεί διαφωνώ κι εκεί στοχευω κι εγώ, "για μελλοντικούς υποψηφίους" όπως λες.

    Καμία παρεξήγηση btw, αυτά τα λένε όσοι δε γνωρίζονται προσωπικά.

    Υγ:.άντε να δούμε να το εννοούσες ότι το αφήνεις εδώ.

  6. #306
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    322
    Σε αλλαγή βήματος με μικρή ιπποδύναμη, παίζει ρόλο και το βάρος του αναβάτη. Αν είσαι κατηγορία φτερού, μικρότερη η χασούρα στο νεύρο.

  7. #307
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    322
    Άλλο και τούτο. https://youtu.be/R7ArUwOd8_0

  8. #308
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Άλλο και τούτο. https://youtu.be/R7ArUwOd8_0
    αυτό δεν είναι GSX250R αλλά GIXXER SF 250 (μονοκύλινδρο aero - sohc - 4v και 20kg λιγότερο απο το δικύλίνδρο)
    https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...50_motogp.html
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #309
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    χλμ δεν κάνω, αλλά μια σειρά ψυχοθεραπευτικών μαστορεμάτων για τις τουριστικές αναβαθμίσεις (κατα τις δικες μου προτιμήσεις πάντα) τις έκανα

    για tank bag υπάρχουν πολλές επιλογές, μου έχει κάτσει καμια 20ρια χρόνια τώρα η γαλλική bagster στην κορυφή απο όλες αυτές.
    130 με τα μεταφορικά απευθείας απο την bagster γαλλίας

    επίσης
    προσθήκη χουφτες (εν καιρό θα γίνουν μάυρες, γιατί κάνουν τριχρωμία με το σύνολο, πως θα δώ.. απο βαφή μέχρι αυτοκόλλητη μεμβράνη, το σκέφτομαι ακόμη)
    προσθήκη διακόπτη στον προβολέα (ξέρω θα φρικάρει ο συμπολίτης)
    Προσθήκη οργανάκι με usb 5v / 2a με θερμοκρασία περιβάλλοντος και βολτόμετρο (μαζί με την περιποίηση σε κύκλωμα προστασίας με ασφάλεια και ρελε)
    προσθήκη ram mount για gps nav.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220325_185455.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	435426
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220325_170413.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	435427
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220422_222200.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	106,0 KB 
ID:	435428
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220422_222424.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	435429
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220422_222308.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	109,3 KB 
ID:	435430
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #310
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Δεν ενοχλούν πάντως οι χούφτες. Δείχνουν ανάλαφρες και αξεσουαρ τουρισμού.

    Μήπως ξέρεις, θα μπορούσε με την "ευκολία" που έβαλες διακόπτη στον προβολέα να ελέγξεις όλα τα φώτα της μοτό;

  11. #311
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν ενοχλούν πάντως οι χούφτες. Δείχνουν ανάλαφρες και αξεσουαρ τουρισμού.

    Μήπως ξέρεις, θα μπορούσε με την "ευκολία" που έβαλες διακόπτη στον προβολέα να ελέγξεις όλα τα φώτα της μοτό;
    ολα δουλεύουν, κοβει μονο την γραμμή πορείας(χαμηλή σκάλα που λέμε). η λάμπα είναι διπολική
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #312
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122


    δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω.. εννοείς ότι με τον διακόπτη που έβαλες ελέγχεις τα πορείας μπρος - πίσω;

    λυπάμαι για την λάμπα σου..

  13. #313
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος


    δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω.. εννοείς ότι με τον διακόπτη που έβαλες ελέγχεις τα πορείας μπρος - πίσω;

    λυπάμαι για την λάμπα σου..
    γιατροτζώνη μου, πρέπει να αλλάξουμε καμια δεκαριά απαντήσεις για να καταλάβω τι θέλεις να πεις.. Anyway ευχαριστώ.
    το διακοπτάκι έχει φορεθεί μακροχρόνια και σε άλλες μοτό χωρίς καμία αστοχία σε τίποτα.
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #314
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Αν γίνεται να ελέγχω όλα τα φωτα της μοτό με έναν διακόπτη σαν το δικό σου. αυτή είναι η ερώτηση.

  15. #315
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν γίνεται να ελέγχω όλα τα φωτα της μοτό με έναν διακόπτη σαν το δικό σου. αυτή είναι η ερώτηση.
    εγώ δεν έκανα αυτό. εγώ έβαλα σε σειρά ένα διακοπτάκι για να διαχειρίζομαι την low beam που ανάβει με το που περιστρέφεται ο γενικός διακόπτης(για εργασίες και για άλλες περιπτώσεις που δεν θέλω να στεγνώνει την μπαταρία όταν χρειάζομαι το μοτερ off)
    παράκατω δείχνει που παρεμβαίνω και απο που

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2022-04-23 13-27-17a.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	55,0 KB 
ID:	435438

    Στην ερώτηση σου, οχι, ο κεντρικός διακόπτης (με τις αναλογες προδιαγραφές αντοχής στα ρέυματα) είναι αυτός που κάνει αυτή την δουλειά
    you rise you fall you're down then you rise again

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 23:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 01:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 12:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 11:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF