Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Κράνος HJC

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258

    Κράνος HJC

    Πρέπει να αλλάξω το Shark S500 που έχω από το 2004 (ένα μεγάλο διάστημα,πάνω από 7 χρόνια δεν το φορούσα διότι η μηχανή είχε πρόβλημα και δεν τη χρησιμοποιούσα) και είδα το παρακάτω κράνος.Η μηχανή μου είναι το ταπεινό honda ax-1 και η χρήση της καθαρά για μετακινήσεις εντός πόλης,ίσως και μέχρι το αεροδρόμιο.Σίγουρα αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα πήγαινα σε πιο ακριβό,και πιο επώνυμο,ίσως ένα Shark πάλι,αλλά δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 100 ευρώ.Το έχει κάποιος;Έχει κάποιος άποψη για το κράνος;

    HJC CS-15 Rafu MC-1Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hjc-cs-15-rafu-integralhelm-44294_3.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	45,6 KB 
ID:	383590

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    αν μπορούσες να διαθέσεις ένα κατοστάρικο ακόμη θα μπορούσες να πας στο HJC FG-ST(χωρίς γραφικά) το οποίο παρέχει καλύτερο υλικό κατασκευής πιο ελαφρύ και πιο ανθεκτικό/στιβαρό(kevlar/fiberglass)
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη η εποχή αυτή,με πολλά έξοδα..Ήδη το μηχανάκι μου έχει πάει 600 ευρώ για επισκευές...

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Σαν μάρκα είναι μια χαρά η hjc πάντως.
    Απλά δοκίμασε ότι κι αν πάρεις να σου κάθεται καλά στο κεφάλι.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Γιατι νομιζεις οτι το hjc δεν ειναι τοσο επονυμο.Μπενει στο moto gp.Ειναι πολυ επονυμο.Την αντηπροσοπεια της colori την ειχε ενας φιλος και ψονιζα απο εκει.Τα περισοτερα κρανη που ειχα ηταν hjc.Με 100-150 ευρω εχω παρει κρανος αυτης της μαρκας που δε σφυριζει μετα τα 120,δε θαμπωνει με την ανασα κτλ.Δεν ειναι arai αλλα ειναι αξιοπρεπεστατο.Για το συγκεκριμενο κρανος δ ξερω αλλα για τη μαρκα αυτα π ηξερα στα ειπα.Παντος αυτο που μας διχνεις φενετε ωραιο κ για μενα καθοτι και γω σε αυτα τ λεφτα πεζω και το full face μου θελει αλαγμα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Το κράνος το δοκίμασα και μου άρεσε.Είδα ότι κάποιοι αναβάτες στους αγώνες χρησιμοποιούν κράνη της εταιρείας.Σίγουρα δεν είναι Arai,Shoei,Shark,Nolan κλπ στην παράδοση.Γι'αυτό ρώτησα.Αφού φίλε "Παπασούζα" εγκρίνεις κι εσύ μιας και είχες κράνη της εταιρείας,θα το "χτυπήσω"!Από το shark που έχω τώρα,το οποίο το είχα πάρει 125 ευρώ,αλλά έχουν περάσει 13 χρόνια,σίγουρα πιο ασφαλές θα είναι.
    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vamael
    Εγγραφή
    12/01/2010
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από downhill Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δεν είναι ,Shark,Nolan κλπ
    Σίγουρα δεν είναι, είναι καλύτερα πλέον.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Από εχθές στο..κεφάλι μου το νέο κράνος!Μια χαρά κρανάκι φαίνεται από τα χιλιόμετρα που έκανα με αυτό.Κι έχει και ωραίο αερισμό.

  9. #9
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από downhill Προβολή μηνύματος
    Από εχθές στο..κεφάλι μου το νέο κράνος!Μια χαρά κρανάκι φαίνεται από τα χιλιόμετρα που έκανα με αυτό.Κι έχει και ωραίο αερισμό.
    2ο HJC αυτό που έχω τώρα στην κατηγορία 150-200 € και μπορώ με σχετική σιγουριά να σου πω πως για τα λεφτά τους είναι μια χαρά . Μονο σε γραφικά θα έλεγα πως υστερούν , τουλάχιστον μέχρι το 2015 που πήρα το δικό μου . Μεγεία και αχρείαστο

    ΑΣΧΕΤΟ αλλά θυμήθηκα παλιότερα που του αχώνευτου του φταιγε η HJC . Τον βλέπουμε και τώρα !!
    Modenas Kriss 125

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από downhill Προβολή μηνύματος
    Από εχθές στο..κεφάλι μου το νέο κράνος!Μια χαρά κρανάκι φαίνεται από τα χιλιόμετρα που έκανα με αυτό.Κι έχει και ωραίο αερισμό.
    Καλοφορετο και αχρειαστο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Ευχαριστώ.
    Η αλήθεια είναι ότι εχθές,έχοντας μόλις κάνει 15χλμ και 100μ από το σπίτι μου παρά λίγο να δοκιμαστεί...Πετάχτηκε ένας από ένα stop διότι δεν έβλεπε αφού κάποιος είχε παρκάρει ένα φορτηγό,και από τύχη δε με έριξε...Και μερικοί λένε "εδώ κοντά πάω,δε χρειάζεται το κράνος"...Κι έξω από το σπίτι σου μπορεί να χρειαστεί...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δυστηχως υπαρχουν πολοι ανεγκεφαλοι που το κρανος το αγωραζουν μονο για τα γραφικα και πολυ μακρινες διαδρομες.
    Παντα προσοχη.Ακομα και οταν πηγενουμε 100 μετρα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλορίζικο, αγρατζούνιστο και πάντα να το φοράς όταν οδηγείς.


  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο, αγρατζούνιστο και πάντα να το φοράς όταν οδηγείς.

    Ευχαριστώ.
    Εγώ φίλε,δεν μπορώ να οδηγήσω χωρίς κράνος.Ούτε 2μ δεν μπορώ να κάνω.Όπως δεν μπορώ να βγω από το σπίτι χωρίς γυαλιά ηλίου.Κάτι μου λείπει επάνω μου!Οπότε ένα είναι σίγουρο,ότι θα το λιώσω πολύ σύντομα από τη χρήση!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF