Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Benelli TNT 125 CBS

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    καλοριζικο κ οντως πανεμορφο το μικρο ,
    μια απορια συντροχοι ,επειδη το οδηγησε το honda msx125 ο φιλος εδω κ εμεινε πολυ ευχαριστημενος ,
    βρηκα τυχαια μια αγγελια για msx 125 του 2016 με μολις 10 (δεκα) χλμ ????????
    δηλαδη το πηρε απο το μαγαζι κ το πηγε κ το αφησε στο σαλονι του για μπιμπελό μαλλον...
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-msx-125
    Λιγο που ειδα εχει αρκετα msx πρωτα χερια με λιγα χλμ. Το μηχανακι εχει ειδικο κοινο.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Καλορίζικο, πάντα όρθιος.
    Οι μικροί τροχοί πώς τα πάνε με τις κακοτεχνίες των ελληνικών δρόμων? Μ αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα μοτοσυκλετακια, αλλά δε ξέρω εάν μπορούν να υποκαταστήσουν την πρακτική καθημερινότητα ενός παπιου(μπαγκαζιερα, δεύτερο άτομο, κόστος ελαστικών)

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Κοιτα. Η εμπειρία μου με πάπια είναι πάρα πάρα πολύ μικρή, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω.
    Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα σε απλές κακοτεχνίες. Σε μεγάλες λακκούβες όμως, παρόλο που το μπροστά το νοιώθεις μια χαρά, το πίσω αμορτισέρ τερματίζει και τα τρως όλα στη μέση... έχω μάθει να τις αποφεύγω...
    Όπως είπα και πιο πριν, το πίσω αμορτισέρ, θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Αποτι έχω δει υπάρχει ένα yss που λένε καλά λόγια.

    Παρόλα αυτά, για εμένα είναι ανεκτό, οπότε δεν σκοπεύω να ασχοληθώ, τουλάχιστον για τώρα.

    Μπαγκαζιερα παίζει και να μπαίνει, μιας και υπάρχει βάση after market.
    2ο άτομο δεν χωράει, εκτός αν είστε και οι 2 60 κιλά...
    Το κόστος των ελαστικών είναι περίπου 100€ με σημερινές τιμές. Δεν έχει σαμπρέλες. Δεν γνωρίζω το κόστος των ελαστικών για παπί.

    Εγώ που έχω συνηθίσει χωρίς μπαγκαζιερα, το χειμώνα κουβαλάω τσάντα με αδιάβροχο και το καλοκαίρι μόνο ένα τσαντακι στο πόδι, δεν με ενοχλεί η έλλειψη χώρου.

    Όταν θέλω να πάρω 2ο άτομο, παίρνω το ducati. Το μικρό το πήρα αποκλειστικά για να πηγαίνω στη δουλειά.

    Η αλήθεια είναι ότι το target group της κατηγορίας είναι οι πιτσιρικάδες 18 χρόνων, που δεν μπορούν να πάρουν μεγαλύτερο.
    Οδηγικα, είναι πολύ πιο κοντά σε μοτοσυκλέτα πάρα σε παπί.
    Ένα τρανό παράδειγμα είναι τα φρενα του.

    Δεν νομίζω ότι αντικαθιστά το παπί. Αλλά για εμένα που ήθελα ένα μικρό μοτοσυκλετακι, ήταν προτιμότερο από τύπου cbf 125 κλπ, γιατί έχει περισσότερο χαβαλέ.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Ένα μικρό update.

    Το μαυρο κουτάκι του CBS (στο οποίο είχα αναφερθεί νωρίτερα), έχει μία βίδα που είναι για τη ρύθμισή του.
    Βιδώνοντάς τη, μειώνεται η ποσότητα του υγρού που πηγαίνει στην μπροστά δαγκάνα, καθώς πατάς το πίσω φρένο.

    Την βίδωσα τέρμα και ουσιαστικά το CBS καταργήθηκε.
    Το αποτέλεσμα είναι αυτό ακριβώς που περίμενα.
    Το πίσω φρένο πλέον, είναι λειτουργικό. Πολύ προοδευτικό μέν, λειτουργικό δέ.
    Αν πατήσεις αρκετά, πλέον μπλοκάρει ο τροχός. Η διαδρομή του πετάλ μέχρι αυτό το σημείο, είναι η μισή σε σχέση με πριν που λειτουργούσε το CBS.

    Συμπληρωματικά, έλυσα τη μπροστά δαγκάνα απο το δίσκο, έλυσα τη βίδα εξαέρωσης για το έμβολο του CBS, πίεσα το έμβολο να πάει τέρμα πίσω και ξαναέδεσα. Με τη ρύθμιση της βίδας του CBS, τα υγρά δεν μπορούν να κινηθούν απο και πρός την δαγκάνα, οπότε ήταν αναγκαίο να λυθεί η βίδα της εξαέρωσης ωστε τα υγρά να βγούν απο εκεί για να κινηθεί το έμβολο.

    Τα πράγματα ήταν όπως τα περίμενα.
    Η τρόμπα του πίσω φρένου, είναι μικρή για να σηκώσει και τη πίσω δαγκάνα και το έμβολο της μπροστά.
    Είναι σχετικά καλή για να διαχειριστεί τη δαγκάνα του πίσω φρένου. Προσωπικά θα ήθελα να έχει λίγο μεγαλύτερο έμβολο ωστε η διαδρομή να είναι ακόμα μικρότερη, αλλα πιθανό, όταν στρώσουν τα φρένα, να είναι κομπλέ.
    Πάντως, το πίσω φρένο είναι σαφώς καλύτερο απο πρίν.


    Η επόμενη μόντα αφορά το πλαινό στάντ.
    Ο κινητήρας δεν παίρνει μπροστά όταν το στάντ είναι κατεβασμένο, ανεξαρτήτου αν έχεις νεκρά ή όχι. Εγώ θέλω να παίρνει όταν έχει νεκρά, αλλα δεν θέλω να παίρνει όταν έχει ταχύτητα οπότε η πλήρης κατάργηση του διακόπτη του στάντ, δεν μου κάνει.

    Μέσα στο ΣΚ (ευελπιστώ), θα λύσω τα πλαστικά, ωστε να έχω πρόσβαση στη φύσα του διακόπτη, και με σύμμαχο το πολύμετρο και το ηλεκτρικό διάγραμμα απο το service manual, θα μπριτζάρω κατάλληλα τον αισθητήρα νεκράς με το διακόπτη του στάντ.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Πώς παει η συμβιωση; Ευχαριστημενος;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Ναι, δεν μπορώ να πώ. Δεν έχω κανένα παράπονο.

    Δεν έχω βρεί το χρόνο να ασχοληθώ με το στάντ και το διακόπτη του ακόμα.
    Όταν το κάνω θα ενημερώσω.


    Έχω 1200Km τώρα. Καταναλώσεις βλέπω 2,8 με 2,9Lt/100Km, συστηματικά. Το πηγαίνω πάντα τάπα, οπότε αυτή η κατανάλωση μου φαίνεται φυσιολογική.
    Είμαι σίγουρος, οτι αν το οδηγήσω πιο πολιτισμένα θα είναι χαμηλότερη.

    Γενικά απο οδική συμπεριφορά είμαι πολύ ευχαριστημένος για αυτό που είναι.

    Ένα "μείον" που έχω δεί, είναι οτι με 5η ταχύτητα, βαράει ο κόφτης στα 113Km κοντέρ. Θα ήθελα η 5η να είναι λίγο μακρύτερη.
    Δεν θέλω να μακρύνω το γρανάζωμα συνολικά.
    Γενικά, δεν με ενοχλεί που τερματίζει στα 113 γιατι δεν το πήρα για εθνική και αττική οδο. Για μέσα στη πόλη, μία χαρά είναι.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Έτυχε ποτε να μετρησεις απόκλιση κοντερ με gps; 100+ έστω και στον κοφτη δεν ειναι άσχημα.

    Θα μπορουσε όμως να είναι ένα τσικ πιο μακρυ.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Όχι, δεν έχω μετρήσει.

    Ξέρω οτι υπάρχει τρόπος να καλιμπράρεις την απόκλιση του κοντέρ, μπαίνοντας σε ένα μενού, αλλα δεν έχω ασχοληθεί.

    Δεν παίζει να πιάνει στη πραγματικότητα 100. Άντε να τα ακουμπάει. Είμαι σίγουρος οτι είναι αρκετά μεγάλη η απόκλιση.

    Παρόλα αυτά, την τελική του την πιάνει αρκετά εύκολα, αν έχεις μεγάλη ευθεία. Ένας σημαντικός παράγοντας βέβαια, είναι οτι είμαι 56 κιλά χωρίς τον εξοπλισμό...
    Για παράδειγμα, στην Εθνική ή την Αττική οδό, όσο δεν είναι ανηφόρα ή δεν φυσάει κόντρα, τελικιάζει αμέσως και είσαι μονίμως στον κόφτη.

    Όμως, όπως είπα και νωρίτερα, δεν με ενδιαφέρει η τελική. Αμα θέλω να τρέξω, έχω άλλη μοτοσυκλέτα...
    Για εμένα, η επιτάχυνσή του είναι πολύ ικανοποιητική για τα κυβικά του. Στα φανάρια φεύγω μπροστά απο όλα τα παπιά και τα 200άρια σκούτερ και είμαι πολύ κοντά στα 300άρια (σκούτερ).
    Είναι που είναι κοντό το γρανάζωμα, έχει και 5 ταχύτητες, βοηθάει...

    Σίγουρα θα μπορούσε να έχει μακρύτερο γρανάζωμα, αλλα για τη χρήση που κάνω εγώ, δεν το χρειάζομαι.


    Παρόλα αυτά, με πριζώσατε τώρα και θα βάλω gps να το μετρήσω, να δώ τι πιάνει πραγματικά.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Η απόκλιση μονο ακαδημαικά έχει ενδιαφέρον, ειδικά στην τελική. Θα έλεγα θα είχε εξίσου ενδιαφέρον και στις υπόλοιπες "καθημερινές" ταχύτητες, δηλ πόσα χάνει στα 60, 80 κλπ.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Λοιπόν, στα 110 κοντέρ, το GPS έδειξε 99Km/Ηr

    Περίμενα μεγαλύτερη απόκλιση να σας πώ την αλήθεια.

    Τελική κοντέρ είναι 113 (114 σε κατηφόρα, με ούριο άνεμο, και το ένα πόδι να σπρώχνει το δρόμο προς τα πίσω), άρα έχω άλλα 3 χλμ/ώρα τελικής.

    Χοντρικά δηλαδή, το GPS θα δείξει 102 μέγιστη ταχύτητα.



    BTW, το καλιμπράρισμα του κοντέρ γίνεται πειράζοντας ένα ποσοστό απόκλισης που έχει.
    Άν αυτό το ποσοστό, επηρεάζει μόνο τη ταχύτητα και όχι και τη καταγραφή της απόστασης, να είστε σίγουροι οτι θα πάω να το κάνω όσο % χρειάζεται, για να δείχνει τελική κοντέρ 250 και όταν το καβαλάει κάποιος φίλος μου, θα του λέω "πρόσεχε γιατι είναι πολύ γρήγορο..."

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli TnT
    από DimST στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2005, 13:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF