Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Benelli TNT 125 CBS

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246

    Benelli TNT 125 CBS

    Benelli Tornado Naked T το πλήρες όνομα...
    Mονοκύλινδρος, 4χρονος, αερόψυκτος κινητήρας 124,8cc, Euro 4 με μέγιστη ισχύ 11,7 hp στις 9.000 rpm (ροπή 1,0 kgm, στις 7.000 rpm). Διαθέτει κιβώτιο ταχυτήτων πέντε σχέσεων.

    Ζάντες διαμέτρου 12 ιντσών με ελαστικά 120/70 και 130/70.

    Η μπροστινή ανάρτηση διαθέτει τηλεσκοπικό ανεστραμμένο πιρούνι με καλάμια μεγάλης διαμέτρου 41 mm. H διαδρομή του πιρουνιού φτάνει τα 120 χιλιοστά.

    Πίσω υπάρχει μονό αμορτισέρ, παράκεντρα τοποθετημένο, που διαθέτει ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου.

    To μεταξόνιο είναι μικρό,στα 1.215 mm, το ρεζερβουάρ χωράει 7,2 λίτρα και η ελάχιστη απόσταση από το έδαφος στα 160 mm.

    Στα φρένα του Benelli Tornado Naked T συναντάμε μπροστά δισκόφρενο με διάμετρο 220 mm (δαγκάνα δύο εμβόλων) και πίσω επίσης υδραυλικό δισκόφρενο με δίσκο διαμέτρου 190 mm με λειτουργία CBS.

    Το συνολικό βάρος φτάνει τα 121 κιλά γεμάτο.

    Σε 3 αποχρώσεις:λευκό ,κόκκινο και μαύρο.Τιμή: 2.250€
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	benelli_tnt_125_2.jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	383804
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	benelli_tnt_125_7.jpg 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	53,9 KB 
ID:	383805
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	benelli_tnt_125_8.jpg 
Προβολές:	333 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	383806
    Τελευταία τροποποίηση από lleonidas; 16/06/2017 στις 20:49.

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    πολυ ομορφο.Κριμα που δεν ειμαι πιτσιρικάς.
    Φίου φίου φι φι φίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Αν εξαιρέσουμε τους καθρέφτες που το κάνουν να μοιάζει λίγο με έντομο από το πλάι, όντως στις φωτογραφίες φαίνεται όμορφο και ξεχωριστό μοτοσυκλετάκι.
    https://www.youtube.com/watch?v=lHxKkNkxO2k

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20220501_182432~2.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	435560

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Εδώ και καιρό, σκεφτόμουν την αγορά 2ης μοτοσυκλέτας, για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά, μίας και η συντήρηση (και κυρίως η κατανάλωση) μοτοσυκλέτας 1000cc για 15km πήγαινε/έλα την μέρα ήταν πλέον πλήρως ασύμφορη.
    Ήθελα κάτι μέχρι 250cc οικονομικό στην αγορά και τη συντήρηση.

    Το Πάσχα που λέτε, κατέβηκα στο χωριό με τη φαμίλια.
    Εκεί έχω έναν τρελό φίλο, ο οποίος έχει αλλάξει 100 μηχανάκια, απο 1000άρια μέχρι 250άρια 4κύλινδρα κλπ.
    Είχε λοιπόν απέξω απο το μαγαζί του, ένα Honda MSX 125 (του 2015-2016) και πάνω στη συζήτηση, μου λέει "το έχεις οδηγήσει αυτό?", "όχι" του λέω... "Πάρτο κάντο βόλτα" μου λέει...
    Και το πήρα...

    Είναι ένα "mini moto" που δεν σου κόβει το μάτι για πολλά πολλά.
    4τάχυτο κιβώτιο με συμπλέκτη, ένα 2βάλβιδο μοτέρ 125cc 8-9 άλογα, το οποίο στην όψη μοιάζει πολύ με παπιού.
    12άρες ζάντες και usd μπροστινό.
    Το καβαλάω λοιπόν και παθαίνω πλάκα... Λόγω του πολύ κοντού μεταξονίου και των 12άριδων τροχών, στρίβει σαν διαολεμένο. Οι αναρτήσεις του είναι παραπάνω απο ικανοποιητικές για το μέγεθός του και η θέση οδήγησης πολύ άνετη.
    Τα κρατήματά του ήταν πάρα πολύ καλά, τόσο, που σε συνδυασμό με τα 125 cc του, μπορούσες να στρίψεις παντού, χωρίς να κλείσεις καθόλου το γκάζι ποτέ...
    Γενικά, ένα πολύ φαν μηχανάκι για το κέντρο της πόλης.

    Το βράδυ της ίδιας μέρας είχα μπεί στο car και κοίταγα τιμές και λοιπές πληροφορίες.
    Πάνω στην αναζήτηση λοιπόν, πέφτει στο μάτι μου το Benelli TNT 125.
    Οι βασικές διαφορές με το MSX της Honda, είναι οτι το μοτέρ είναι 4βάλβιδο (άρα ροπή ψηλά), 5τάχυτο κιβώτιο (το νεότερο MSX έχει και αυτό 5τάχυτο), έχει CBS έναντι του ABS που έχει το νεότερο MSX και το βασικότερο απο όλα, τιμή 2550€ καινούριο, έναντι των 3850€ του Honda.

    Διαβάζοντας σε ξένα φόρα και ομάδες στο fb, κατάλαβα οτι είναι γενικά αξιόπιστο και ποιοτικά δεν υπολείπεται του ανταγωνισμού.
    Απο εγγύηση 2 χρόνια κατασκευαστή σύν 1 χρόνος αντιπροσωπίας.

    Είχα σταμπάρει το λευκό με τον κόκκινο σκελετό.
    Την Τρίτη του Πάσχα λοιπόν που είχα άδεια, γύρισα 3 μαγαζιά που το είχαν διαθέσιμο, ωστε να το δώ απο κοντά.
    Ο γκρί ματ χρωματισμός (νέος για το 2022) ήταν πάρα πολύ ωραίος απο κοντά, οπότε το έκλεισα, το πλήρωσα και την Παρασκευή το είχα στα χέρια μου με τις πινακίδες του.


    Μέχρι σήμερα έχω κάνει 110 χιλιόμετρα, με το μεγαλύτερο ποσοστό τους, να είναι η διαδρομές από και πρός τη δουλειά μου.
    Παρόλο που τα μαμά λάστιχα δεν κόβουν στο μάτι, κρατάνε πολύ καλά στο στεγνό και ικανοποιητικά στο βρεγμένο.
    Το πίσω φρένο είναι τελείως άχρηστο. Δεν είναι οτι δεν πιάνει, είναι οτι για να πιάσει πρέπει να κάνει τόσο μεγάλη διαδρομή το πόδι σου, που φτάνει σε σημείο η θέση του να είναι αφύσικη...
    Το μπροστά φρένο έχει δύναμη για να μπλοκάρει τον τροχό, αλλα και σε αυτό η διαδρομή του είναι τεράστια (φαντάζομαι πως τα φρένα είναι έτσι για να μην τρομάξουν έναν νέο οδηγό.)
    Υποθέτω πως με καλύτερα τακάκια και κατάργηση του cbs η κατάσταση θα βελτιωθεί αρκετά.
    Το αμορτισέρ πίσω, τερματίζει. Όχι πολύ εύκολα, αλλα τερματίζει. Πιθανό να υπάρχουν καλύτερα στην αγορά.
    Δεν παίρνει μπροστά, άν το στάντ είναι κάτω, ακόμα και όταν έχεις νεκρά. (θα το φτιάξω αυτό)
    Η γκαζιέρα του, έχει 3 μέτρα διαδρομή... Θα πέσει δεματικό μου φαίνεται...
    Απο ποιότητα κατασκευής, είναι πολύ προσεγμένο και αν δεν ήξερα πόσο κάνει καινούριο και έπρεπε να μαντέψω τιμή κοιτάζοντάς το, θα έλεγα τουλάχιστον 1000 με 1500€ πάνω.

    Κατα τα άλλα, απο πλευράς απόδοσης, συμπεριφοράς στο δρόμο είναι πολύ ωραίο και σίγουρα, προς το παρόν τουλάχιστον, είμαι ευχαριστημένος.
    Κάνει άνετα αυτο για το οποίο το πήρα και σε καμία περίπτωση δεν νοιώθω "ωχ, πρέπει να καβαλήσω τη μαλακία"
    Σε ευχαριστεί η οδήγησή του και πολύ εύκολα μπορείς να κάνεις "παιχνίδια" μαζί του.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	001.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	106,9 KB 
ID:	435651

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	002.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	435652

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	003.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	435653

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	004.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	435654

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Καλορίζικο το "μικρό", φαίνεται πολύ ωραίο!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    κατάργηση του CBS γιατί ?

    χίλιες φορές να ρυθμίσεις όπου μπορείς (ποδοστήρια κλπα) για να σου έρθει πιο φυσικά παρά να καταργήσεις κάτι πολύ χρήσιμο και βοήθημα ασφαλείας

    Πλάκα έχει πάντως , είναι σαν αγριεμένο μικρό Τρανσφόρμερ , έτοιμο να μεταμορφωθεί σε κάτι τεράστιο

    Καλορίζικο , καλοτάξιδο

  8. #8
    Καλορίζικο, πανέμορφο είναι!
    Voge SR1 - Voge 300 ACX - Sym HD300 - Suzuki 650 Freewind - Modenas Kristar - Honda AX-1 - Yamaha F1z

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    κατάργηση του CBS γιατί ?

    χίλιες φορές να ρυθμίσεις όπου μπορείς (ποδοστήρια κλπα) για να σου έρθει πιο φυσικά παρά να καταργήσεις κάτι πολύ χρήσιμο και βοήθημα ασφαλείας
    Να εξηγήσω. (όσο μπορώ τουλάχιστον)

    Το cbs δεν το θεωρώ χρήσιμο για εμένα.
    Άν ήμουν ένας οδηγός χωρίς καθόλου εμπειρία κατα πάσα πιθανότητα δεν θα με ενοχλούσε και πιθανότατα να με βοήθαγε κιόλας.
    Όμως, η άλλη μου μοτοσυκλέτα, είναι μία 1000άρα χωρίς κανένα βοήθημα και έχω μάθει μία χαρά να φρενάρω και εκεί (προφανώς και σε καταστάσεις πανικού)

    2 τα βασικά προβλήματα λοιπόν.

    - το πρώτο πρόβλημα, δεν είναι στη θέση του πεταλιού. Αυτή τη ρύθμισα μία χαρά.
    Το πρόβλημα είναι στη διαδρομή που πρέπει να κάνει το πετάλι για να πιάσει το φρένο επαρκώς. Είναι απίστευτα προοδευτικό. Αυτό που χρειάζεται, είναι 2-3 ίσως και 4 χιλιοστά μεγαλύτερη τρόμπα.
    Τρόμπα δεν παίζει να ασχοληθώ να αλλάξω.

    - το δεύτερο πρόβλημα, είναι οτι δεν μπορείς να μπλοκάρεις τον πίσω τροχό, γιατι φρενάρει παράλληλα και ο μπροστινός.... Τι σκατά παιχνιδιάρικο είναι τότε??

    Το CBS δουλεύει ως εξής, πατώντας το πίσω φρένο, το σωληνάκι φεύγει απο τη τρόμπα και πηγαίνει στην μονοπίστονη πίσω δαγκάνα.
    Εκεί έχει 2πλή λαδόβιδα και φεύγει ένα άλλο σωληνάκι, το οποίο πηγαίνει σε ένα μαύρο κουτί. Απο την άλλη μεριά του μαύρου κουτιού φεύγει ένα 3ο σωληνάκι και πηγαίνει στην μπροστά δαγκάνα, στην οποία πιέζει ένα απο τα 3 έμβολα.
    Άρα απο τη τριπίστονη μπροστινή δαγκάνα, τα 2 πιστόνια είναι του μπροστινού φρένου και το τρίτο είναι του cbs.

    Το σκεπτικό μου λοιπόν, είναι οτι καταργόντας το cbs, η τρόμπα του πίσω φρένου, δεν θα χρειάζεται να πιέσει και την πίσω δαγκάνα αλλα και τo έμβολο του CBS (το οποίο δεν ξέρω τι διάμετρο έχει, αλλα φαντάζομαι οτι μέσα σε εκείνο το κουτί, κάποια δεύτερη τρόμπα πρέπει να έχει), οπότε το πίσω φρένο θα γίνει πιο αποτελεσματικό.

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Καλορίζικο ειναι πολυ ομορφο! Τα msx εχουν επαναφέρει πολλους fan της τεχνοτροπίας αυτής. Οι 12ριδες ειναι απαιχτοι σε πολυ "σφιχτο" περιβάλλον.
    Για τα φρενα σε αυτα τα χλμ που εκανες μη δίνεις σημασία, πιασε τα 1000χλμ και ξανααξιολόγησε τα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Ωραιότατο δείχνει! Καλοβολτο να είναι! Να ανανεώνεις κατα καιρούς το νήμα με εντυπώσεις για το μοτοσυκλετακι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Όταν πατάς το μπροστά φρένο μόνο πατιέται και το πίσω; Αν ναι έχεις ένα ακόμα θετικό: στην ουσία έχεις χειρόφρενο. Όρθιος με πόδια στα πίσω μαρσπιέ και θα σηκώνεται σούζα σαν ποδήλατο, έχοντας παράλληλα τη δυνατότητα να το κατεβάσεις όποτε θες με το μπροστινό. Αν κρίνω απ τη θέση της πινακίδας λογικά σε προστατεύει κι από καπάκι.

    Καλοτάξιδο, αν είχα μετακίνηση που τα 125 με κάλυπταν θα είχα πάρει ένα αντίστοιχο χρόνια τώρα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Όταν πατάς το μπροστά φρένο μόνο πατιέται και το πίσω; Αν ναι έχεις ένα ακόμα θετικό: στην ουσία έχεις χειρόφρενο. Όρθιος με πόδια στα πίσω μαρσπιέ και θα σηκώνεται σούζα σαν ποδήλατο, έχοντας παράλληλα τη δυνατότητα να το κατεβάσεις όποτε θες με το μπροστινό. Αν κρίνω απ τη θέση της πινακίδας λογικά σε προστατεύει κι από καπάκι.

    Καλοτάξιδο, αν είχα μετακίνηση που τα 125 με κάλυπταν θα είχα πάρει ένα αντίστοιχο χρόνια τώρα.
    Δυστυχώς όχι. Μόνο όταν πατάς το πίσω πιάνει και το μπροστά.
    Το αντίθετο θα ήταν όντως χρήσιμο...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    καλοριζικο κ οντως πανεμορφο το μικρο ,
    μια απορια συντροχοι ,επειδη το οδηγησε το honda msx125 ο φιλος εδω κ εμεινε πολυ ευχαριστημενος ,
    βρηκα τυχαια μια αγγελια για msx 125 του 2016 με μολις 10 (δεκα) χλμ ????????
    δηλαδη το πηρε απο το μαγαζι κ το πηγε κ το αφησε στο σαλονι του για μπιμπελό μαλλον...
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-msx-125

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Τέλειο είναι! Να το χαρείς!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli TnT
    από DimST στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2005, 13:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF