Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Africa twin και after market γρανάζια!

  1. #1
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167

    Africa twin και after market γρανάζια!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καθώς διάβαζα μερικά θέματα στο xrv.org είδα ότι πολλοί δεν αλλάζουν γρανάζια μαζί με τις αλυσίδες, μπορεί η αναλογία να φτάσει το 4:1

    Δηλαδή αλλάζουν δύο φορές αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια και στην τρίτη αλλαγή τα γυρνάνε ανάποδα και κάνουν άλλες δύο αλλαγές.

    Ποια η γνώμη σας για αυτό παίδες ;
    Η δική μου γνώμη είναι οτι είναι χαμένη υπόθεση.
    Ισως το κάνουν αυτοί που έχουν το γνωστό θέμα με το καρε του Africa και φοβούνται να αλλάξουν μπροστινό γραναζι ή μπορεί και να το έχουν ποντάρει ήδη και να μην βγαίνει χωρίς τροχό κλπ.
    Αν δεν αλλάξεις το μπροστινό φυσικά δεν έχει νόημα να αλλάξεις το πίσω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Το γνωρίζω το θέμα με το καρέ του άξονα, αλλά δεν ήμουν σε αυτό το θερντ, ψάχνω να το βρω αλλά δεν μπορώ, το έχασα.

    Αλλά μιας και το ανέφερες, και μάλλον γνωρίζεις, το πρόβλημα ξεκίνησε από την τοποθέτηση ιμιτασιόν γραναζιών;

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Το γνωρίζω το θέμα με το καρέ του άξονα, αλλά δεν ήμουν σε αυτό το θερντ, ψάχνω να το βρω αλλά δεν μπορώ, το έχασα.

    Αλλά μιας και το ανέφερες, και μάλλον γνωρίζεις, το πρόβλημα ξεκίνησε από την τοποθέτηση ιμιτασιόν γραναζιών;
    Α δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει και τόσο ούτε είχε ποτέ μου τετοιο μηχανακι.
    Θα σου πει σε λίγο ο ειδικός.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Το γνωρίζω το θέμα με το καρέ του άξονα, αλλά δεν ήμουν σε αυτό το θερντ, ψάχνω να το βρω αλλά δεν μπορώ, το έχασα.

    Αλλά μιας και το ανέφερες, και μάλλον γνωρίζεις, το πρόβλημα ξεκίνησε από την τοποθέτηση ιμιτασιόν γραναζιών;
    Για να γίνει αυτό θα πρέπει tα γρανάζια που δίνει η honda (και δεν κατασκευάζει η ίδια) να έχουν κάτι το ιδιαίτερο. Μια ιδιαίτερη φόρμουλα κατεργασίας που με την ιδιαίτερη φόρμουλα κατεργασίας του άξονα να δίνουν μια ιδιαίτερη φόρμουλα συνεργασίας μεταξύ αυτών των δύο, που σαν αποτέλεσμα να έχει αυτό που πετυχαίνουν όλες οι άλλες εταιρίες και όλες οι άλλες μηχανές της ίδιας της honda, χωρίς καμία απολύτως ιδιαίτερη φόρμουλα. Δλδ να μην χαλάει ο άξονας.

    Σκλήρυνση.
    Ο άξονας αυτός είναι βαμμένος εξωτερικά. Αυτό σημαίνει ότι έχει δεχθεί εξωτερική σκλήρυνση που δεν επιτρέπει την φθορά του όπως ακριβώς τα γρανάζια του κιβωτίου κ.α. Σε κάθε περίπτωση αν υπάρξει φθορά, την φθορά αυτή θα την υποστεί το γρανάζι, διότι το γρανάζι δεν είναι βαμμένο. Δεν έχει την ίδια σκληρότητα με τον αξονα.

    Ανοχές.
    Οι αποστάσεις που έχουν οι εγκοπές του άξονα αυτού είναι κατά κάποιο τρόπο τυποποιημένες, αλλά ακόμα και αν δεν είναι και η χοντα έχει κάνει μια ιδιαίτερη σχεδίαση στον άξονα αυτό, ο κατασκευαστής after market γραναζιών για honda africa twin υιοθετεί τις ιδιαίτερες αυτές διαστάσεις και δεν κατασκευάζει όπως ψυχανεμίστηκε. Οπότε η εφαρμογή είναι σωστή! Τοποθέτησε κανείς ποτέ γρανάζι που δεν ταίριαζε σωστά στον άξονα και δεν το πήγε πίσω?

    Τι το ιδιαίτερο έχει το γρανάζι της honda και γιατί να έχει κάτι το ιδιαίτερο. Αυτό που συναντάμε πάντα στα γρανάζια των κατασκευαστών είναι εκείνο το ελαστικό περίβλημα κάτω απ' τα δόντια που είναι για να μην ακούγεται η αλυσίδα όταν ρολάρει επάνω στο γρανάζι χωρίς φορτίο. Το ίδιο ελαστικό περίβλημα το συναντάμε όμως και σε πολλά after market. Όχι πάντα αλλά κανά δυο φορές, στο σετ που πήρα, τα γρανάζια που είχε μέσα, το είχαν! Αυτό δεν έχει καμία δουλειά με τον άξονα. Όταν το γρανάζι δέχεται φορτίο απ' την αλυσίδα όλο αυτό το φορτίο το τρώει το γρανάζι ανεξάρτητα απ' το ελαστικό περίβλημα.

    Η honda δεν κατασκευάζει γρανάζια. Τα παίρνει από έναν κατασκευαστή (στην παραγγελία που δίνει βάζει και τον ελαστικό δακτύλιο στην προδιαγραφή) και αυτό ήταν. Μετά τους βάζει κωδικό honda, φακελάκι, αυτοκόλλητο και μεγαλύτερη τιμή. Δλδ τι πιστεύει ο κόσμος ότι μπορεί να κάνει? Να δίνει συγκεκριμένα Rockwell που να είναι κατάλληλα μόνο για τον άξονα του africa twin?
    Οι προδιαγραφές για τέτοια πράγματα είναι τυποποιημένες. Τα jt είναι made in japan, τα χρησιμοποιώ χρόνια και είναι άψογα. Ο άξονάς μου έχει μηδενική φθορά και οι ανοχές τόσο του καινουριου που βάζω όσο και του παλιού που βγάζω είναι άψογες μετά από περισσοτερα από 100.000 χλμ. Στα 100.000 χλμ ο άξονας του αφρικα υποφέρει και δεν είναι λόγο γραναζιών. Είναι επειδή δεν έχει υποστεί σωστη σκλήρυνση και το ίδιο θα συμβεί με οτιδήποτε γρανάζι του βάλει κάποιος.

    Τα τέρατα που τρέχουν στις ερήμους δεν έχουν καμία ιδιαίτερη φόρμουλα στον άξονα που δεν επιτρέπει την τοποθέτηση οποιουδήποτε άφτερ μάρκετ γραναζιού. Λέτε της honda να της έκατσε η ιδέα να κάνει στον άξονα κάτι το ιδιαίτερο (για τις ανάγκες του κτήνους) που δεν μπορεί να δεχθεί το οποιοδήποτε γραναζάκι ενός αναγνωρισμένου Ιάπωνα κατασκευαστή? Αλλά τι να πεις όταν το τέρας αξιοπιστίας χρειάζεται να το ξαντεριάζεις κάθε 100.000 χλμ? Φταίει το άφτερ μάρκετ! Φταίει που δεν είναι honda το γρανάζι!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/06/2017 στις 01:45.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Εδώ σε θέλω μάστορη...

    Στο e-moto έχουν ένα γρανάζι με πάχος στον άξονα 16,7
    https://www.e-moto.gr/el/?p=1591&m=0

    Εδώ είναι το γρανάζι με κανονικές διαστάσεις 16,8 ...
    http://www.ebay.com/sch/i.html?LH_BI...rs=spell_check

    Διάβασα τι έγραψες, συμφωνώ, για αυτό τι έχεις να πεις;


    Με τρομάζει μια έστω τόσο μικρή διαφορά στο καρέ αν υπάρχει!
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 16/06/2017 στις 19:57.

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εδώ σε θέλω μάστορη...

    Στο e-moto έχουν ένα γρανάζι με πάχος στον άξονα 16,7
    https://www.e-moto.gr/el/?p=1591&m=0

    Εδώ είναι το γρανάζι με κανονικές διαστάσεις 16,8 ...
    http://www.ebay.com/sch/i.html?LH_BI...rs=spell_check

    Διάβασα τι έγραψες, συμφωνώ, για αυτό τι έχεις να πεις;


    Με τρομάζει μια έστω τόσο μικρή διαφορά στο καρέ αν υπάρχει!
    1/10 του χιλιοστού? Come on man! O ένας κατασκευαστής μπορεί να μέτρησε την διάσταση στους 25 βαθμούς και ο άλλος στους 18.

    1/10 του χιλιοστού? Πες μου έναν που βιδώνει τις βίδες με ροπόκλειδο να δεις πόση διαφορά στην ένταση που πιάνει ο εξωτερικός δακτύλιος μπορεί να κάνουν.

    Ο εξωτερικος δακτύλιος που συγκρατεί το γρανάζι ελέγχθηκε ποτέ για την φθορά που πουρουσιάζει στο σημείο που πιάνει τις εγκοπές του άξονα?

    Κάποιοι μπορεί να βάζουν και το γρανάζι ανάποδα ή να το γυρίζουν μετά από μερικά χλμ. Αυτό όμως χαλάει την ευθυγράμμιση με τον πίσω τροχό και σπρώχνει το γρανάζι και τον δακτύλιο διαγώνια.

    Σε κάθε περίπτωση ψάξε αλλού το πρόβλημα αν όχι στον ίδιο τον άξονα και ίσως στον τρόπο που πιάνει το γρανάζι επάνω του. Όχι πάντως στο γρανάζι το ίδιο, επειδή είναι άλλου κατασκευαστή.

    Εγώ σου λέω ότι το γρανάζι της honda δεν έχει την σκληρότητα που έχουν τα αφτερ μάρκετ και είναι πιο μαλακό. Σε αυτή την περίπτωση θα φθείρει τον άξονα λίγο πιο αργά, αλλά ο άξονας δεν την γλιτώνει.

    Africa twin παρουσίασε πρόβλημα σε adv ταξίδι στα 80Κ χλμ μετά την αλλαγή του εμπρος γραναζιού με άφτερ μάρκετ, χωρίς να προλάβει να κάνει καθόλου χλμ με το κανούριο. Το πρόβλημα ήταν φθορά στα εσωτερικά σημεία του άξονα με αποτέλεσμα το καινούριο γρανάζι να μην σταθεροποιείται σωστά. (το προηγούμενο που προκάλεσε την φθορά ήταν γνήσιο). Η φθορά στα εξωτερικά σημεία δεν είναι ορατή με το μάτι και δεν ξέρω τι έγινε τελικά με δαυτο!
    Ένας φίλος στην θεσ/κη με του οποίου την μηχανή έχω ασχοληθεί περισσότερο απ' ότι με τη δική μου, οδηγεί με τον ίδιο τρόπο που μια μάνα σπρώχνει το καρότσι με το παιδί της. Δε θυμάμαι πόσα χλμ έχει (σίγουρα πάνω από 80Κ) αλλά το εμπρός γρανάζι κουνάει και βάζει μόνο γνήσια. Πλήρωσε μέχρι και τα γνήσια αυτοκόλλητα όταν την έβαψε.

    Το ίδιο γρανάζι η honda το δίνει και για άλλες μοτό και όχι μονο για την άφρικα! Δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο ούτε αυτό, ούτε τα αφτερ μάρκετ.

    Αν θέλεις τη γνώμη μου, απ' όλους τους παραπάνω λόγους πιο πιθανό βλέπω την λάθος τοποθέτηση του γραναζιού με αποτέλεσμα να είναι λάθος η ευθυγράμμιση. Απ' αυτά τα 5-6 mm φθείρεται η εξωτερική μεριά του αξονα και κάνει εγκοπές η εσωτερική λόγο της διαγώνιας τάσης που τρώει το γρανάζι. Αν δεν είναι αυτό τότε φταίει ο άξονας!



    Edit. Ακόμα και αν η διαφορά αυτή (το 1/10 του mm) είναι υπαρκτή, δεν είναι δυνατόν να προκαλέσει τίποτε απ' τα παραπάνω που συζητάμε.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/06/2017 στις 01:47.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Ίσως να φταίει και το σύστημα ασφάλισης του γραναζιού στο Άφρικα, είναι με ροδέλα που έχει εγκοπές και περνάει στο καρέ γυρίζει λίγο και πιάνει στο γρανάζι με 2 10άρες... προφανώς το γρανάζι παίζει στον άξονα δεν σφίγγει.

    Έτσι όπως είναι παίζει 1000% και τρώει την διαγώνια τάση που λες.



    http://www.xrv.org.uk/forums/attachm...t-sprocket.jpg
    http://ruggedroads.co.uk/WebRoot/Sto...79261080_m.png
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 16/06/2017 στις 23:44.

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ίσως να φταίει και το σύστημα ασφάλισης του γραναζιού στο Άφρικα, είναι με ροδέλα που έχει εγκοπές και περνάει στο καρέ γυρίζει λίγο και πιάνει στο γρανάζι με 2 10άρες... προφανώς το γρανάζι παίζει στον άξονα δεν σφίγγει.
    Νομίζω με τον ίδιο τρόπο πιάνει και σε άλλα μηχανάκια της honda. Δεν το θεωρώ πολύ πιθανό να έχει κάνει τόσο χοντρή πατάτα που να είναι λάθος. Τώρα θα μου πεις αν ο άξονας δεν έχει δεχθεί κατάλληλη επεξεργασία δεν είναι πατάτα? Ναι είναι, αλλά επειδή μιλάμε για honda πρώτα θα ψάξω να αλλού την αιτία! Όχι όμως σε ένα αφτερ μάρκετ γρανάζι αλλά πχ σε λάθος (ανάποδη) τοποθέτηση.

    Εσένα σου φαίνεται νορμάλ η φθορά σε αυτά τα σημεία? (να δεις πόσο άκυρο είναι το 1/10 του χιλιοστού).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	retainer4outside.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	383826

    Εμένα αυτή η φθορά μου δείχνει είτε φθαρμένο άξονα, συνεπώς το γρανάζι κάνει τα δικά του, είτε λάθος ευθυγράμμιση που σημαίνει ότι το γρανάζι τρώει πλευρικές τάσεις απ' την αλυσίδα και στο τέλος θα φθείρει και τον άξονα.

    ΒΤW για να δεις ότι οι κατασκευαστές δεν δίνουν τίποτε διαφορετικό.

    Αφτερ μάρκετ για africa.

    Αφτερ μάρκετ
    για το δικό σου!

    Και τα δύο έχουν αυτόν τον ελαστικό δακτύλιο που έχουν και τα γνήσια.
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Εγώ φοράω jt γρανάζι χωρίς ελαστικό δακτύλιο και το γρανάζι σφίγγει στον άξονα με κεντρική βίδα 54ΝΜ και δεν κουνιέται.
    Την ελαστική ροδέλα την έχει σε περίπτωση που σπάσει η αλυσίδα για να γίνη η μικρότερη δυνατή ζημιά, να μην εισχωρήσει ανάμεσα στο γρανάζι και το καπάκι και σφηνώσει... έχει ανάλογο λάστιχο και στο καπάκι που αφαιρείται και έχει και ατσάλινο οδγό για αυτόν τον λόγο ανάμεσα στο crank case και το καπάκι που αφαιρείται. Για αυτό τον λόγο αν δεν βρω την επόμενη αλλαγή με λάστιχο στην Ελλάδα θα πάρω γνήσιο.



    Με την ασφαλιστική ροδέλα το Άφρικα θα έχει τζόγο. Σε αυτό συμφωνείς;

    Επίσης αυτό που λες ότι το σύστημα με την ασφάλεια το έχει και σε άλλα μοντέλα, σε ποια; Αν είναι μικρότερης ιπποδύναμης πιθανών να μην έχουν παρουσιάσει κάτι.


    Εγώ καταλήγω ότι είναι θέμα ασφάλισης του άξονα, η φώτο που έβαλες τα λέει όλα, αν κάποιος το αφήσει παραπάνω χιλ ή το ζορίσει πολύ, την ασφάλεια θα την μασήσει και θα κουρέψει τον άξονα.

    Αν και στην αλλαγή γραναζιού βάζεις την ίδια.... άντε γεια! - Που πιθανώς αυτό έκαναν λόγω άγνοιας του προβλήματος.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 17/06/2017 στις 00:31.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ φοράω jt γρανάζι χωρίς ελαστικό δακτύλιο και το γρανάζι σφίγγει στον άξονα με κεντρική βίδα 54ΝΜ και δεν κουνιέται.
    Την ελαστική ροδέλα την έχει σε περίπτωση που σπάσει η αλυσίδα για να γίνη η μικρότερη δυνατή ζημιά, να μην εισχωρήσει ανάμεσα στο γρανάζι και το καπάκι και σφηνώσει... έχει ανάλογο λάστιχο και στο καπάκι που αφαιρείται και έχει και ατσάλινο οδγό για αυτόν τον λόγο ανάμεσα στο crank case και το καπάκι που αφαιρείται. Για αυτό τον λόγο αν δεν βρω την επόμενη αλλαγή με λάστιχο στην Ελλάδα θα πάρω γνήσιο.
    Αυτή η ελαστική ροδέλα στο γρανάζι είναι μόνο για τον θόρυβο. Όταν η αλυσίδα ρολάρει επάνω στο γρανάζι ακουμπάει επάνω σε αυτήν την ροδέλα και δεν έρχεται σε πλήρη επαφή με το γρανάζι. Δλδ τα ρόλερ της αλυσίδας δεν έρχονται σε επαφή με το σημείο ανάμεσα σε δυο δόντια. Όταν ανοίξεις το γκάζι, το φορτίο της αλυσίδας συμπιέζει το ελαστικό περίβλημα του γραναζιού και η αλυσίδα έχει πλήρη εφαρμογή με τα δόντια του γραναζιού.


    Με την ασφαλιστική ροδέλα το Άφρικα θα έχει τζόγο. Σε αυτό συμφωνείς;
    Αυτή η ροδέλα που έβαλα παραπάνω είναι αυτή που συγκρατεί το γρανάζι στην θέση του. Όταν είναι καινούριο έχει τζόγο? Αν όχι, τότε δεν πρέπει να έχει τζόγο! Αν αποκτήσει τζόγο τότε κάτι στο σύστημα δεν λειτουργεί σωστά ή το σύστημα είναι λάθος!

    Επίσης αυτό που λες ότι το σύστημα με την ασφάλεια το έχει και σε άλλα μοντέλα, σε ποια; Αν είναι μικρότερης ιπποδύναμης πιθανών να μην έχουν παρουσιάσει κάτι.
    Δεν ξέρω! Κάποια μοντέλα αναφέρονται, στο άφτερ μάρκετ που έβαλα παραπάνω. Άλλα μοντέλα, έχουν γρανάζι με περισσότερα δόντια αλλά ίδιο σύστημα οπότε ίσως δεν αναφέρονται όλα επάνω στη συσκευασία του συγκεκριμένου.

    Εγώ καταλήγω ότι είναι θέμα ασφάλισης του άξονα, η φώτο που έβαλες τα λέει όλα, αν κάποιος το αφήσει παραπάνω χιλ ή το ζορίσει πολύ, την ασφάλεια θα την μασήσει και θα κουρέψει τον άξονα.

    Αν και στην αλλαγή γραναζιού βάζεις την ίδια.... άντε γεια! - Που πιθανώς αυτό έκαναν λόγω άγνοιας του προβλήματος.
    Αυτή η ασφάλεια μπορεί να είναι από άξονα που πνέει τα λοίσθια. Μπορεί να έχει γίνει έτσι λόγο ανάποδης τοποθέτησης του γραναζιού. Δεν ξέρω. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά που οφείλεται το πρόβλημα. Δεν μπορώ να δεχθώ όμως ότι το πρόβλημα οφείλεται σε after market γρανάζι! Απ' όλα τα παραπάνω είναι το λιγότερο πιθανό σενάριο αν θέλεις!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 18/06/2017 στις 12:24.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτή η ελαστική ροδέλα στο γρανάζι είναι μόνο για τον θόρυβο. Όταν η αλυσίδα ρολάρει επάνω στο γρανάζι ακουμπάει επάνω σε αυτήν την ροδέλα και δεν έρχεται σε πλήρη επαφή με το γρανάζι. Δλδ τα ρόλερ της αλυσίδας δεν έρχονται σε επαφή με το σημείο ανάμεσα σε δυο γρανάζια. Όταν ανοίξεις το γκάζι, το φορτίο της αλυσίδας συμπιέζει το ελαστικό περίβλημα του γραναζιού και η αλυσίδα έχει πλήρη εφαρμογή με τα δόντια του γραναζιού.
    Άμα δουλεύει έτσι λογικά αυξάνει και την ζωή του γραναζιου αφού στο αποτομο άνοιγμα του γκαζιού απορροφά μέρος της κρούσης ?

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Άμα δουλεύει έτσι λογικά αυξάνει και την ζωή του γραναζιου αφού στο αποτομο άνοιγμα του γκαζιού απορροφά μέρος της κρούσης ?
    Τίποτα δεν απορροφά! Ο τσαμπουκάς που τρώει το γρανάζι στο άνοιγμα του γκαζιού, είναι τεράστιος. Αυτή την ελαστική ροδέλα μπορείς να την συμπιέσεις και με το χέρι. Το μόνο που κάνει είναι να συγκρατεί το βάρος της αλυσίδας όταν ρολάρει ώστε να μειώνεται ο θόρυβος. Επίσης μετά από μερικά χλμ, παραμορφώνεται μόνιμα και δεν ξέρω αν κάνει ακόμα και αυτό!

    Κρίμα που πέταξα το γρανάζι που άλλαξα προχθές! Είχε αυτό το ελαστικό περίβλημα και θα το έβλεπες και στην πράξη!
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Είναι λάθος σχεδίαση.Δεν είναι μόνο πρόβλημα στα ΑΤ είναι και στα ΤΑ.
    Το ίδιο σύστημα έχει και το xr αλλά μάλλον εκεί λόγω συχνών αλλαγών γραναζιών δεν προλαβαίνει να δημιουργηθεί μεγάλος τζόγος και μειώνεται η φθορά..
    Βέβαια είναι πολύ εύκολη η αλλαγή γραναζιού.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τίποτα δεν απορροφά! Ο τσαμπουκάς που τρώει το γρανάζι στο άνοιγμα του γκαζιού, είναι τεράστιος. Αυτή την ελαστική ροδέλα μπορείς να την συμπιέσεις και με το χέρι. Το μόνο που κάνει είναι να συγκρατεί το βάρος της αλυσίδας όταν ρολάρει ώστε να μειώνεται ο θόρυβος. Επίσης μετά από μερικά χλμ, παραμορφώνεται μόνιμα και δεν ξέρω αν κάνει ακόμα και αυτό!

    Κρίμα που πέταξα το γρανάζι που άλλαξα προχθές! Είχε αυτό το ελαστικό περίβλημα και θα το έβλεπες και στην πράξη!
    Το εχω δει . Στο προηγούμενο μηχανάκι τα ειχα άλλαξε μόνος μου στα 30.000κμ περίπου. Όντως ήταν παραμορφωμένο αλλά για σιγουριά μπροστινό γρανάζι ειχα επιλέξει το δικό του. Κόστος πανω απο τα δίπλα σε σχέση με ενα jt αλλα δεν ξέρω εάν άξιζε τον κόπο.

  15. #15
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτή η ασφάλεια μπορεί να είναι από άξονα που πνέει τα λοίσθια. Μπορεί να έχει γίνει έτσι λόγο ανάποδης τοποθέτησης του γραναζιού. Δεν ξέρω. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά που οφείλεται το πρόβλημα.Δεν μπορώ να δεχθώ όμως ότι το πρόβλημα οφείλεται σε after market γρανάζι! Απ' όλα τα παραπάνω είναι το λιγότερο πιθανό σενάριο αν θέλεις!
    Αυτό ήταν η αρχική απορία μου, στην συνέχεια το συζητήσαμε και άλλαξε η πορεία της συζήτησης ψάχνοντας τι φταίει. Εγώ από την μεριά μου μα πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις γνώσεις που καταγράφηκαν εδώ, μπορεί να φανούν χρήσιμες.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψεκαστό και After market εξάτμιση
    από lookylook στο forum KTM
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2016, 12:52
  2. Africa Twin και επιλογές γραναζώματος
    από kordix στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2012, 22:52
  3. Διπλό stand και after market εξάτμιση...
    από yes-u στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2011, 20:56
  4. Hornet 600 05' και after market καλούδια
    από Alchimistis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 01:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF