Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Γνώμες για Bandit 650

  1. #1
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677

    Γνώμες για Bandit 650

    Ψάχνουμε για το μικρό Ληστή. Δεν μπορούμε να δώσουμε πάνω από 3Κ. Έχουμε κανα δυο εδώ στη γειτονιά (click1, click2) που από τις φωτό φαίνονται καλά. Θα τα δω από βδομάδα. Με προβληματίζουν τα πολύ λίγα χλμ σε πρώτη φάση.
    Ποια η γνώμη σας; Έχετε να μου πείτε σημεία που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα; Πάσχει κάπου συγκεκριμένα το μοντέλο αυτό;
    Αν εκ πρώτης όψεως αποδειχτεί κάποια καλή, θα πάει και σε μάστορα πριν την αγορά.
    Ευχαριστώ
    Φύγαμε...

  2. #2
    Να ξεκινησουμε απο το οτι εχω το 650, συνειδητα.
    Εννοω οτι οταν το πηρα ειχα τα λ7 και για το 12,5 η για τον ζουζουρα τον 14 η και Χαγια.

    Τιμιο, σε ολα του!
    Εκτος απο το βαρος του.
    Επισης μετα το γαμησι που εριξε η ΣφακΑττακ και κατεβασε το 12,5 στα 6κ (οπου και πηρα το δικο μου 650), αισθανομαι και λιγο μαλακας.

    Ειναι ΑΨΟΓΟ. Επισης (μαλλον) αθραυστο. Εχω κανει μονο 50κ, μα εχω πεσει με πολλα (ατσαλα - δις) και το μηχανακι ειναι απλα "δεν καταλαβα".

    Θα επαιρνα το 12,5 αν με ρωτουσαν σημερα.
    Ειναι πολυ πιο τιμιο μηχανακι.

    Μα το 6,5 παραμενει στην κατοχη μου και ποτε δεν θα το δωσω.

    (τα παραπανω αφορουν το υδροψυκτο.)
    Ουπς, μολις ειδα τι κλικ1. Αρα για το ιδιο μιλαμε.
    Πολλα ειναι για 650, ψαξε για 12,5 του '08.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Καλησπέρα. Σαν κάτοχος Bandit 650 SA με 24500 χλμ από το 2013, μπορώ να σου πω μόνο καλά λόγια. Ταξιδεύει άνετα και γρήγορα. Είναι λίγο βαρύ στους επιτόπιους ελιγμούς αλλά αρκετά ευέλικτο στην κίνηση (το χρησιμοποιώ μέσα στο Ρέθυμνο χωρίς κανένα πρόβλημα) και "βγάζει" πολύ ζέστη το καλοκαίρι. Κάθεσαι σχετικά χαμηλά οπότε πατάς σταθερά κάτω και το ελέγχεις χωρίς σχετικά εύκολα (τα 250 κιλά βέβαια είναι εκεί). Πέρα από την συντήρηση που προβλέπει ο κατασκευαστής δεν έχω κάνει τίποτα άλλο τα 4, σχεδόν, χρόνια που το έχω. Από κατανάλωση να υπολογίζεις, με μικτή χρήση, γύρω στα 5,5 λτ/100 χλμ. Στο τελευταίο service (μεγάλο) έδωσα 350 ευρώ (μαζί με service μπροστινού). Δεν έχει κάψει ούτε λάμπα. Αν κάνεις αρκετό "ανοιχτό" δρόμο και δεν το θες για "παπί" είναι μια τίμια μηχανή. Αλλά και για "παπί" να το χρησιμοποιήσεις δεν θα πει όχι.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω ότι διάβασα, στην Αγγλία ιδιαίτερα, κάποια σχόλια για ευπάθεια στην υγρασία, δηλαδή εμφάνιση σκουριάς μετά από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Προσωπικά δεν έχω δει ίχνος σκουριάς στη μηχανή αλλά την φυλάω πάντα σε υπόγειο γκαράζ.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω ότι διάβασα, στην Αγγλία ιδιαίτερα, κάποια σχόλια για ευπάθεια στην υγρασία, δηλαδή εμφάνιση σκουριάς μετά από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Προσωπικά δεν έχω δει ίχνος σκουριάς στη μηχανή αλλά την φυλάω πάντα σε υπόγειο γκαράζ.
    Προσωπικα την προσεχω οσο και το λαστιχο στον κηπο.
    Οι μονες σκουριες που εχω δει, ειναι στα χτυπημενα μετα απο τις τουμπες που εχω φαει.

    Α!, και να εχει αλλαχτει ο ανορθωτης (Suzuki recall), εγω δεν το εχω κανει για προσωπικους λογους.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα την προσεχω οσο και το λαστιχο στον κηπο.
    Οι μονες σκουριες που εχω δει, ειναι στα χτυπημενα μετα απο τις τουμπες που εχω φαει.

    Α!, και να εχει αλλαχτει ο ανορθωτης (Suzuki recall), εγω δεν το εχω κανει για προσωπικους λογους.
    Ανορθωτή άλλαξα κι εγώ αλλά στα πλαίσια της επίσημης ανάκλησης.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Ανορθωτή άλλαξα κι εγώ αλλά στα πλαίσια της επίσημης ανάκλησης.
    Εγω δεν τον αλλαξα Στεφ, απλα για να εχω εναν λογο να το πεταξω και να παρω ενα αλλο μηχανακι.
    Το 6,5 το πηρα για πολυ συγκεκριμενο λογο, ο οποιος δεν υφισταται πλεον.
    Οποτε απαξ και δεν εχω λογο να το δωσω, περιμενω να "σκασει" ο γαμιδης και να το πεταξω.

    Και μεχρι τοτε μου αρεσει οτι "παει" τοσο καλα που πολλοι με ρωτουν αν ειναι το 12,5.

    Οπως εχω πει παλιοτερα, αν μπορεις να το πας, παει καλα.
    Αλλα ειναι βαρετο.

    (both cypriot and greek meaning of "βαρετο")
    Τελευταία τροποποίηση από DrEvil; 17/06/2017 στις 23:55. Αιτία: οποια θελω
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ειναι πολυ ωραιο μηχανακι και νομιζω απο αυτα που αν τα εχεις στη κατοχη σου σε προδιαθετουν να κανεις χιλιομετρα, βολτες και ταξιδακια. Το πρωτο που ειναι και απο ιδιωτη φαινεται πολυ προσεγμενο αν και εχει καποιες γρατζουνιες. Πας τα βλεπεις και αποφασιζεις. Τα χιλιομετρα μην τα πολυκοιτας γιατι ποτε δε μπορεις να εισαι 100% σιγουρος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες ειναι πολυ τιμιο μηχανακι!
    για τα λ7 του κι εγω οταν το πηρα ηταν η τελεια επιλογη!!
    ειναι πολυ ροπατο και για ταξιδι με 2 ατομα ειναι φοβερο
    ταξιδευεις ανετα με μεγαλες ταχυτητες και δεν κουναει καθολου
    το ενα μειονεκτημα ειναι το βαρος αλλα μεσα στην κινηση δεν φαινεται
    το αλλο ειναι οτι ειναι βαρετο δεν ειναι το μηχανακι που σε τρελαινει

  10. #10
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Σας ευχαριστώ κατ' αρχήν όλους για τις απαντήσεις σας!

    Το μηχανάκι το θέλει ο bro. Δρομολόγιο καθημερινά ~50Km εθνική (ΒΟΑΚ, πηγαινέλα δουλειά) συν ότι προκύψει από κει και πέρα όσον αφορά βόλτες ή ταξιδάκια. Μιλάμε για Κρήτη, οπότε τα 1250 του φαίνονται πολλά. Του είπα να δει κανα on off σαν κλασικός street-άς δεν τα θέλει αυτά
    Αντίστοιχα του είπα για cbf, er, versys αλλά έχει κόλλημα με τη suzi. Είχε gsr παλιά και σκέφτεται να το ξαναπάρει αλλά του αρέσει πολύ και το Bandit και το καλοβλέπει και λόγω fairing. Το βάρος δεν τον προβληματίζει καθόλου καθότι διαθέτει τα απαραίτητα μούσκουλα να το διαχειριστεί αν χρειαστεί.
    Θα πάω Τρίτη ή Τετάρτη να δω το click1 σε πρώτη φάση γιατί δεν μπορεί να φύγει εύκολα από Χανιά. Αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνουμε κυρίως από Κρήτη. Του είπα βέβαια να περιμένει το χειμώνα καλύτερα.

    ΥΓ: Στέφανε, Ρέθυμνο είσαι; Να πιούμε καμιά μέρα έναν καφέ να γνωριστούμε...
    Φύγαμε...

  11. #11
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    H πρωτη αγγελια παιζει απο τον Αυγουστο, που εψαχνα εγω. Απλα το αναφερω.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ κατ' αρχήν όλους για τις απαντήσεις σας!

    Το μηχανάκι το θέλει ο bro. Δρομολόγιο καθημερινά ~50Km εθνική (ΒΟΑΚ, πηγαινέλα δουλειά) συν ότι προκύψει από κει και πέρα όσον αφορά βόλτες ή ταξιδάκια. Μιλάμε για Κρήτη, οπότε τα 1250 του φαίνονται πολλά. Του είπα να δει κανα on off σαν κλασικός street-άς δεν τα θέλει αυτά
    Αντίστοιχα του είπα για cbf, er, versys αλλά έχει κόλλημα με τη suzi. Είχε gsr παλιά και σκέφτεται να το ξαναπάρει αλλά του αρέσει πολύ και το Bandit και το καλοβλέπει και λόγω fairing. Το βάρος δεν τον προβληματίζει καθόλου καθότι διαθέτει τα απαραίτητα μούσκουλα να το διαχειριστεί αν χρειαστεί.
    Θα πάω Τρίτη ή Τετάρτη να δω το click1 σε πρώτη φάση γιατί δεν μπορεί να φύγει εύκολα από Χανιά. Αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνουμε κυρίως από Κρήτη. Του είπα βέβαια να περιμένει το χειμώνα καλύτερα.

    ΥΓ: Στέφανε, Ρέθυμνο είσαι; Να πιούμε καμιά μέρα έναν καφέ να γνωριστούμε...
    Ρέθυμνο, ναι.
    Είναι ότι πρέπει για τη δουλειά που το θέλει. Εγώ κάνω Ρέθυμνο - Χανιά με το δικό μου και είναι ταμάμ, που λένε.

  13. #13
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Το πρώτο που έβαλα πουλήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα. Μένει το 2ο στο Ρέθυμνο που θα δω μάλλον το Σάββατο και ό,τι προκύψει από και πέρα.
    Αν ακούσετε κάτι καλό σε Bandit μέχρι 3000 €, σφυρίξτε κλέφτικα
    Φύγαμε...

  14. #14
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Για την ιστορία, βρήκε τελικά ένα Fazer 600 s2 2008 στα λεφτά που ήθελε να διαθέσει, από γνωστό που αποφάσισε να το δώσει, και επειδή ήταν και ανυπόμονος, άφησε το Bandit και τη μαμά Suzuki και το χτύπησε άμεσα.
    Ευχαριστώ πολύ όλους, καλούς δρόμους και πάντα όρθιοι
    Φύγαμε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Πολυ καλη επιλογη καλοταξιδο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για Bandit 1250..
    από George_M. στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF