Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Αλλαγή fatbar τιμονιού

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Αλλαγή fatbar τιμονιού

    Μετά από σχετικό ψάξιμο και εδώ και σε άλλα φόρα είπα να ανοίξω ένα θρεντ
    να σας πω τι έχω καταλάβει να μου πείτε αν καλά πηγαίνω ή να το πάρω αλλιώς.


    Τι θέλω: Μια πιο χαμηλή θέση οδήγησης, για καλύτερη πληροφόρηση, καλύτερη στάση σώματος, καλύτερη αεροδυναμική.
    Τι ΔΕΝ με νοιάζει: Να χάσω σε άνεση, μιας και που τη μηχανή την έχω για βόλτες, όχι για καθημερινή χρήση για δουλειά ψώνια κτλ.


    Τι σκοπεύω να κάνω:

    1) να αφαιρέσω τους αποστάτες 2εκ που υπάρχουν ανάμεσα στα καβαλέτα και τη τιμονόπλακα.

    2) να βάλω aftermarket fatbar τιμόνι το οποίο θα είναι
    -πιο χαμηλό
    -πιο ίσιο
    -ελαφρώς πιο στενό

    Είναι σωστό το σκεπτικό μου; Δεν έχω λάβει κάτι υπόψιν;

    Παρακάτω μια ενδεικτική φωτό με το (μαύρο) aftermarket τιμόνι και με το (χρυσό) μαμά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cowl 006 (Small).jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	384402

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Να φανταστώ ότι οι αποστάτες δεν είναι ταυτόχρονα και adaptors,δηλ. η τιμονοπλακα μπορεί να δεχτεί 28mm από μόνη της έτσι;
    Καλά το σκέφτεσαι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    το οτι θα ειναι πιο στενο (κοντο καλυτερα) ισως σε δυσκολεψει στις γρηγορες βολτες..δλδ στο γυροσκοπικο...
    μπορει βεβαια να ισορροπειται επειδη ειναι πιο ισιο απο το μαμα, αρα θα το "σπρωχνεις" με μεγαλυερη ευκολια...

    τωρα για το υψος των καβαλετων πρεπει να δεις σε σχεση με την σωματοδομη σου αν θα ειναι χαμηλα τα χερια, αν καμπουριαζεις στους ωμους και κατα ποσο θα βολευει στην κινηση να περναει απο καθρεφτες...

    γενικα παντως, καλα το σκεφτεσαι...

  4. #4
    Ρε Μπαμπίνο...τσουρέκια ρε αγόρι μου.
    Ελα μια μέρα απ΄τη δουλειά να δεις πως είναι το δικό μου με κατεβασμένα raisers και άλλο τιμόνι της Rizoma και αποφασίζεις. 10 φορές στο έχω περιγράψει.

    και όχι, δεν το σκέφτεσαι καλά. Το τιμόνι δεν αρκεί να είναι πιο χαμηλό στην τιμονόπλακα. Πρέπει να σου κάτσει και η γωνία που κάνει στα άκρα και προς το σώμα σου.

    Και μαζί βέβαια πρέπει να ψάξεις και για αντίβαρα, ναι; τα δικά του δεν μπαίνουν.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Εαν χαμιλωσης μονο το τιμονη και οχι και τη σελα μ καποιο τροπο( σκαψιμο σελας,χαμηλωμα απο τα λαμακια του αμορτισερ,η αλαγμα σε κοντιτερο) τοτε το σωμα σου θα καμπουριαζη με αποτελεσμα ολη το βαρος του να το ριχνει στις παλαμες των χεριων σου.Στα 20 λεπτα πανο θα πονανε.Το εκανα σε ενα tdm που ειχα.Τωρα εσενα μπορη να μη σε πονανε η μπορη να μη ενοχλησει τοσο πολυ τη θεση οδηγησης.Εγω οφιλα να στο πω σαν καλος συντροχος
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παρόλο που είναι πιο χαμηλό επειδή κλείνει θα σε φέρει στην ίδια θέση. τέντωσε λίγο τα χέρια σου σαν να κρατάς τιμόνι και δώσε την γωνία του τιμονιού στο χέρι χωρίς να τα μετακινήσεις μπροστά η πίσω το τιμόνι... θα δεις ότι μόλις κλείσουν τα χέρια λίγο σηκώνεται η πλάτη. Άρα θα είσαι στην ίδια θέση με λίγο πιο κλειστά τα χέρια.

    Το ότι είναι πιο στενά δεν είναι πρόβλημα, τα ss είναι κατευθείαν στο καλάμι. Αυτό θα σε βοηθήσει να βγάζεις πιο εύκολα το σώμα στην στροφή.

  7. #7
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Σορυ για το thread hijacking..

    Aυτα με απασχολουν και εμενα. Aλλαξα το τιμονι του Fazer με ενα enduro σχεδον ισιο και οχι πιο ψηλο απο το μαμα.
    Ειναι πιο ανετο απο αποψη ανοιγματος αλλα θεωρω πως παλι θα πεφτω μπροστα, ισως και περισσοτερο, με αποτελεσμα να κουραζονται οι πηχεις μου μετα απο καποια ωρα.
    Αυριο θα το δοκιμασω ουσιαστικα που θα κανω μεγαλη διαδρομη. Δεν το εχω καβαλησει ουσιαστικα απο τοτε που εβαλα το τιμονι. Αν κουρασει θα παραγγειλω κατευθειαν risers 25mm για fzs απο Τουρκια που εχω βρει μεσω ebay με 16€.
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    ειναι καλο να κουραζονται τα χερια, δεν παθαινουν τιποτα. οσο βαρος βγαζεις απο τη μεση τοσο καλυτερα.

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ειναι καλο να κουραζονται τα χερια, δεν παθαινουν τιποτα. οσο βαρος βγαζεις απο τη μεση τοσο καλυτερα.
    Εκτος του οτι ειναι καπως ενοχλητικο, μετα απο καποιο σημειο αρχιζουν και μουδιαζουν λιγο και οι παλαμες. Τουλαχιστον με το μαμα τιμονι αυτο γινοταν. Μετα τη 1μιση ωρα συνεχους οδηγησης αρχιζαν ψιλομουδιασματα και λιγο "καψιμο" στους πηχεις. Με κανενα on-off δεν μου συνεβαινε αυτο και ας ειχαν κραδασμους κομπρεσερ.
    Γενικα για σβελτη οδηγηση και βολτες ειναι μια χαρα το τιμονι που εβαλα τωρα. Για χαλαρα ταξιδια ομως, που κυριως αυτο κανω με το εν λογω μηχανακι δεν ειναι οτι καλυτερο, πιστευω. Το μαμα τιμονι δε, δεν ηταν για τιποτα απολυτως εκτος απο πεταμα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Εκτος του οτι ειναι καπως ενοχλητικο, μετα απο καποιο σημειο αρχιζουν και μουδιαζουν λιγο και οι παλαμες. Τουλαχιστον με το μαμα τιμονι αυτο γινοταν. Μετα τη 1μιση ωρα συνεχους οδηγησης αρχιζαν ψιλομουδιασματα και λιγο "καψιμο" στους πηχεις. Με κανενα on-off δεν μου συνεβαινε αυτο και ας ειχαν κραδασμους κομπρεσερ.
    Γενικα για σβελτη οδηγηση και βολτες ειναι μια χαρα το τιμονι που εβαλα τωρα. Για χαλαρα ταξιδια ομως, που κυριως αυτο κανω με το εν λογω μηχανακι δεν ειναι οτι καλυτερο, πιστευω. Το μαμα τιμονι δε, δεν ηταν για τιποτα απολυτως εκτος απο πεταμα.
    Το μούδιασμα των χεριών συμβαίνει γιατί δεν έχεις αντίβαρα. Ή δεν έχεις τα σωστά γραμμάρια αντίβαρων που πρέπει για το τιμόνι και το μηχανάκι σου. Οι κραδασμοί φταίνε για το μούδιασμα.

    Μην με ρωτήσεις πόσα γραμμάρια πρέπει να είναι... δεν ξέρω, ανάλογα το τιμόνι και το μηχανάκι. Να φανταστείς άλλοι για αυτό τον λόγο γεμίζουν με σκάγια τα τιμόνια. Μπορεί να φαίνεται απλό να αλλάξεις το τιμόνι αλλά δεν είναι.


    Υ.Γ Τα μαμά αντίβαρα αν τα έχεις δεν κάνουν, θέλει από την αρχή ζύγισμα το καινούργιο τιμόνι. Κανονικά θα έπρεπε να τα πουλάνε με τα αντίβαρα και σε τι μηχανή θα τοποθετηθεί για να έχει τα σωστά γραμμάρια... αλλά κανείς που φτιάχνει τιμόνια δεν το κάνει...
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 23/06/2017 στις 09:21.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Ψάξε μήπως υπάρχουν και ρυθμιζόμενα καβαλέτα από την gilles tooling.
    Τσούζουν αρκετά αλλά έχουν αρκετό εύρος ρύθμισης και ίσως σε απαλλάξουν από μια λάθος αγορά τιμονιού που θα είναι αποτυχία.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ρε Μπαμπίνο...τσουρέκια ρε αγόρι μου.
    Ελα μια μέρα απ΄τη δουλειά να δεις πως είναι το δικό μου με κατεβασμένα raisers και άλλο τιμόνι της Rizoma και αποφασίζεις. 10 φορές στο έχω περιγράψει.

    και όχι, δεν το σκέφτεσαι καλά. Το τιμόνι δεν αρκεί να είναι πιο χαμηλό στην τιμονόπλακα. Πρέπει να σου κάτσει και η γωνία που κάνει στα άκρα και προς το σώμα σου.

    Και μαζί βέβαια πρέπει να ψάξεις και για αντίβαρα, ναι; τα δικά του δεν μπαίνουν.
    δεν το ξερα ότι έχεις αλλάξει και τιμόνι ρε μη βαράς.

    εσύ που έχεις το ίδιο μπόι με μένα σε έχει βολέψει το τιμόνι της ριζόμα;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Επειδή το συγκεκριμένο θέμα με τιμόνια κτλ το γνωρίζω πολύ καλά, στα γράφω και εδώ:

    1ον: για τα gilles που γράφει και ένας φίλος πιο πάνω, είναι πανάκριβα. Βέβαια έχουν άπειρες ρυθμίσεις αλλά ουσιαστικά δεν μπορείς να τα ρυθμίζεις συνέχεια. Νομίζω ότι με τους πειραματισμούς με χαμηλότερο τιμόνι ή/και με το κατέβασμα των καβαλέτων θα βολευτείς μια χαρά. Εκτός και αν έχεις ευρώ για χάλασμα. Έμενα πάντως με κούρασαν, μου φάνηκαν πολύ χαμηλά (είχα με τα 10εκ αποστάτες, δεν έχει πιο ψηλά) και γι' αυτό έβαλα τελικά και την τιμονόπλακα με το τιμόνι. Υπόψην, παλιό μέλος του apriliabikers είχε αναφέρει ότι με τα variobars είχε θέμα, βρίσκαν οι μανέτες στο μούτρο και αναγκάστηκε να βάλει αποστάτες.
    2ον: Μην τρελαίνεσαι με την αλλαγή του τιμονιού, δεν είναι και κάτι φοβερό, ούτε θα βρίσκει πουθενά. Ξεκίνα με αυτό, που είναι απλό, και μετά δες αν χρειάζεσαι και άλλο χαμήλωμα ώστε να βγάλεις και τους αποστάτες, που έχει μεγαλύτερο μπελά
    3ον: στο apriliaforum έχει αρκετά θέματα με διάφορα τιμόνια και στα tuono v2 και στα tuono v4. Θα βρεις σίγουρα κάτι που να σου ταιριάζει.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Γιώργο έχω ήδη μελετήσει το handlebar thread στο af1 όπου είδα πως έχεις συμμετάσχει.

    τα είπαμε και σε πμ, ευχαριστώ και από εδώ

  15. #15
    rsv mille factory.

    ευχαριστώ.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού XT660R φώτο
    από 007mastras στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2016, 13:57
  2. Αλλαγή τιμονιού σε 620
    από adbasil στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2007, 08:44
  3. αλλαγη υψους τιμονιου....
    από sotiris68 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2007, 20:55
  4. Αλλαγη τιμονιου σε Hornet
    από RαNd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 16:56
  5. ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Tdm 900
    από georgemav στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 01:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF