Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: ybr 250 ή cbf 250

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15

    ybr 250 ή cbf 250

    Καλησπερα

    Αυτες τις μερες διαβαζω για να παρω το διπλωμα μηχανης και σκεφτομαι τι μηχανη να παρω μετα απο λιγη σκεψη και συζητηση επειδη το θελω και για τη δουλεια δε θα ηθελα να περναει τα 4 λ /100χλμ αλλα και να μπορω να βγαινω λιγο πιο εξω και σαν πρωτη μηχανη κατεληξα στην επιλογη των δυο μηχανων ybr 250 και cbf 250 να ακουσω την αποψη σας για τις μηχανες ας και τεχνολογικα πως ειναι .. εγω με την μικρη γνωση που εχω βλεπω πως το honda ειναι 6 ταχυτο και εχει 16 λιτρο ρεζερβουαρ ενω το yamaha 5 ταχυτο και 19 λιτρα ρεζερβουαρ γυρω στα 1500 με 2000 κυμαινονται .. δωστε μου τα φωτα σας οσοι μπορειτε.

    ευχαριστω
    τασος

  2. #2
    οτι και να παρεις απο τα δυο ειναι γερα,αξιοπιστα συγχωρουνε λαθη και οικονομικα στο καυσιμο και στην συντηρηση.
    προσωπικα θα επερνα το γιαμαχα γιατι θεωρω οτι ειναι πιο νευρικο λογω σασμαν αλλα και πιο ομορφο
    Lost on purpose..again

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Οτι ακριβος ειπε ο προλαλησαντας
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ειναι ιδια μηχανακια με μονη διαφορα τον ψεκασμο του yamaha σε σχεση με το το καρμπυρατερ στο honda
    παρε οποιο βρεις σε καλυτερη κατασταση και με λιγοτερα χλμ

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    αναλυοντας και αυτο εδω το θεμα που βρηκα απο το google
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=80078
    ξερω τα χιλιομετρα δεν ειναι κανονικο κριτηριο.. αλλα μεχρι ποσα παλευεται .. πχ ξερω για αμαξι μεχρι 100 -120.000 παλευεται .. για μηχανη μεχρι ποσο να κοιταξω?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μονοκυλινδρα αεροψυκτα.......50000 ειναι πολλα
    εξαρταται και τι θες να το κανεις

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    Να πηγαίνω στη δουλειά και καμιά βολτουλα από Αθήνα για Χαλκίδα ή Σούνιο...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Για εθνικη δεν κανουν τοσο μικρα
    Αλλα εννοω ποσα χλμ σκοπευεις να κανεις. Αν πχ κανεις 10000 το χρονο και παρεις κατι με 60000 σε 3 χρονια θα ειναι για πεταμα

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    οχι δε το βλεπω συχνα για εκτος αθηνων μονο τωρα το καλοκαιρι που εχει κινηση αλλιως χρηση μεσα στην αθηνα για εκτος προτιμω μεχρι τωρα το αυτοκινητο ...

  10. #10
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    διαβαζω κατι ******** που γραφουν ορισμενοι εδω και απορω γιατι το μηχανακι μου δεν εχει ανατιναχθει ακομα μετα απο 82000 χλμ χρησης με καμποσα ταξιδια και σκισιματα στην εθνικη...

    *ενας απορημενος κατοχος ybr250...



    λοιπον τα μηχανακια που αναφερεις ειναι σχεδον τα ιδια.. εγω βεβαια θα σου πω μονο για το ybr250, μιας και το εχω 8 χρονια...

    πρωτον και κυριον: το μηχανακι μετα απο καποιο καιρο βγαζει ενα προβλημα στον ψεκασμο που οφειλεται στα δυο λαστιχακια του τριπλου υβριδικου αισθητηρα..
    μεχρι προπερσυ η γιαμαχα δεν τα διεθετε ως ανταλλακτικα στην ευρωπη με αποτελεσμα να σε αναγκαζει να πληρωσεις 450€ για καινουριο σωμα ψεκασμου..
    πλεον επειδη ειχε δημιουργηθει μεγαλο προβλημα με αυτο το θεμα, καποιοι αντιπροσωποι τα κανουν παραεισαγωγη απο βραζιλια και καθαριζεις με περιπου 23€

    δες εδω και διαβασε προσεκτικα, https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145769

    επισης στα μοντελα του 2007 ειχαν γινει δυο ανακλησεις μια για αλλαγη μοχλικου και μια για αλλαγη ψαλιδιου. αν καταληξεις εκει, ψαξε αν το μηχανακι που θα παρεις
    εκανε τις επισκευες αυτες

    το μηχανακι το δικο μου εχει αυτη τη στιγμη που γραφω 82000 χλμ.. το μηχανακι το ταξιδευω, εχω γυρισει σχεδον τη μιση ελλαδα μαζι του, και με αυτο επισκεπτομαι τα χωρια μου στη καρδιτσα (315 χλμ απο αθηνα) και στη λευκαδα (400χλμ απο αθηνα) στην εθνικη το παω τσιτα, στα 130χαω 1000 στροφες πριν τον κοφτη και το μηχανακι ουτε που χαμπαριαζει.. καποιες φορες τα ταξιδια αυτα τα εχω κανει και τρικαβαλος.. και λεω ΤΡΙκαβαλος γιατι εγω ζυγιζω 120 κιλα (οσο ενα "ελαφρυ" δικαβαλο δλδ ) και αλλα 75-80 ο συνεπιβατης μου.. ουτε τοτε την ακουσε το μηχανακι..

    για να κανω αυτα τα 400 χλμ χρειαζομαι κατα μεσο ορο 26 ευρω βενζινη.. δλδ με μεση τιμη 1,50 ειναι περιπου 17μισυ λιτρα.. δλδ περιπου 4,3λ/100χλμ με το μιχανακι σκισμενο στην εθνικη!
    μεσα στην αθηνα το εχω υπολογισει σε κατι παραπανω απο 3,5, αλλα ειπαμε οτι ειμαι και 120 κιλα γομαρι!

    το μηχανακι περα απο τη ζημια που προανεφερα δεν εχει βγαλει τιποτα αλλο εκτος απο τα καρβουνακια της μιζας (70€ κοστος επισκευης).. ουτε καν δισκους συμπλεκτη δεν εχω αλλαξει ακομα... παρολη τη συχνη χρηση του...
    εν ολιγοις το μηχανακι ειναι ΑΣΠΑΣΤΟ!!
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 28/06/2017 στις 09:19. Αιτία: πιπέρι.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Επειδη το μηχανακι σου ειναι ασπαστο να του προτεινουμε να παρει αφοβα οτι ρημαδι βρει;

  12. #12
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Επειδη το μηχανακι σου ειναι ασπαστο να του προτεινουμε να παρει αφοβα οτι ρημαδι βρει;
    φυσικα και όχι.. το ότι το δικο μου μηχανακι είναι ασπαστο δε σημαινει ότι δε χρειαζεται να τσεκαρει τα μηχανάκια που θα βρει.. δεν ειπα κατι τετοιο..
    αλλα μαργαριταρια του τυπου "50000χλμ είναι παρα πολλα" η "δε κανουν για εθνικη τοσο μικρα" καλο είναι να αποφεύγονται.. ότι τι δλδ, μονο το δικο μου μηχανακι εχει φτιαχτει με αφθαρτα ειδικα ορυκτα κραμματα από πετρωματα αλλων πλανητών ειδικα επεξεργασμένα από τη νασα, και δεν ισχυει τιποτα από αυτά που γραφεις? μια χαρα πανε και στην εθνικη αυτά τα μηχανάκια και μια χαρα είναι και τα 50000 χλμ.. ρημαδι βρίσκεις και με λιγοτερα από 10000 χλμ όπως βρίσκεις και αριστο μηχανακι με παραπανω από 100000... με αυτή τη λογικη, μη παραπονιεστε που το 80% των μεταχειρισμένων εχει κατεβασμένα χιλιόμετρα, και οι πωλητες σας φλομωνουν στο ψεμα οσον αφορα τη χρηση τους....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Τα 130 τελικης 1000 στροφες πριν τον κοφτη δε δειχνει οτι " μια χαρα πανε στην εθνικη" αλλα μαλλον το αντιθετο.Εγω που εχω cbf250 δεν το θεωρω σωστο μηχανακι για τετοια χρηση.
    Και τα 80000 χλμ σε μονοκυλινδρο αεροψυκτο ειναι αντικειμενικα πολλα.

  14. #14
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Τα 130 τελικης 1000 στροφες πριν τον κοφτη δε δειχνει οτι " μια χαρα πανε στην εθνικη" αλλα μαλλον το αντιθετο.Εγω που εχω cbf250 δεν το θεωρω σωστο μηχανακι για τετοια χρηση.
    Και τα 80000 χλμ σε μονοκυλινδρο αεροψυκτο ειναι αντικειμενικα πολλα.
    το ότι εσυ δεν εμπιστεύεσαι το μηχανακι σου, δε σημαινει κατ'αναγκη ότι δεν εχει δυνατότητες.. συμφωνα με τα λεγομενα σου εγω μετα από 8 χρονια ιδιας χρησης επρεπε να ειχα παρει το μοτερ στα χερια κάμποσες φορες.. ΔΕΝ εχει συμβει κατι τετοιο, αλλα αντιθέτως το μηχανακι παει όπως όταν το πρωτοαγορασα που ειχε 11000 χλμ.. αλλα νταξ εσυ ξερεις καλυτερα, παω πασο..


    αδερφε tselotrelo αστο ρε συ, μακρυα κι αλαργα από αυτά τα μηχανάκια, μπουρδελα είναι δε κανουν γι αυτό που θες... παρε 1000αρι..

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    !!!! Φιλε mikes επειδη δεεεν το χω για 1000αρι .. εκτος αμα θες τωρα που εχει γινει απογραφη των δημοσιων υπαλληλων να κανω και το ποσες κολωνες εχει η αττικη..!! η πρωτη μηχανη θα ειναι μετα απο ενα honta που παππου με 1 αλογο 15 γαιδουρια και συμπλεκτακη! Τωρα επειδη βλεπω πως το κατεχεις αυτο το μηχανακι θα σε βολευε να παμε καποια στιγμη για κανενα καφεδακι να συζητησουμε ?

    Παντως βλεπω οτι εχουν αφησει λογικα προχειρα πραγματα σε αυτες τις κατηγοριες.. βλεπω το honda εχει προβλημα στο συμπλεκτη και το οτι δεν βρισκουν τη νεκρα ενω το ybr αυτο που εχει δεν ξερω καν πως να το ονομασω .. το βρηκες εσυ .. και μου ακουγεσαι σαν να το εχεις σπουδασει το μηχανακη!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ybr 250 vs cbf 250
    από craven21gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2010, 21:29
  2. ninja 250 VS vtr 250 VS cbf 250
    από Pappios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 03:18
  3. εξατμιση xr 250 σε cbf 250
    από giannis-21 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2009, 05:53
  4. Beverly 250 vs CBF 250
    από DrLo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2005, 14:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF