Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Η transalp μου 650v/2000 εχω καποιες αποριες για αγορες αντλ/κων,κοστος,προβληματα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    16

    Question Η transalp μου 650v/2000 εχω καποιες αποριες για αγορες αντλ/κων,κοστος,προβληματα

    Απο προχθες ειμαι κατοχος μιας μεταχειρισμενης transalp 650V model 2000 με 50.000 χλμ (με την διπλη εξατμιση) σαν κινητηρας ειναι απο οτι ελενξα στο συνεργειο της honda καβαλας ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ χωρις κανενα μα κανενα απολυτως προβλημα.
    Σαφως ομως περιφεριακα εχει τα θεματα της και θελω την βοηθεια σας να τα επιλυσω εκ πρωτης και που να τα βρω εκ δευτερου

    εχουμε και λεμε

    Η μηχανη τα πλαστικα της ακουγονται λοιπουν και καποιες βιδες λειπουν με αποτελεσμα καποια να ειναι στον αερα και να κρατιουντε επειδη και μονο συνδεονται με αλλα πλαστικα (για την ακρειβια τα 2 καπακια που εχει δεξια και αριστερα) απο που μπορω να παραγγειλω βιδες για να τις βαλω και οχι τις βιδες του μπακαλη της γειτονιας που ψαχνει το καλαθι του να δει τι εχει ουτως ωστε να εχω σωστη αποσβεση κραδασμων?(καθοτι μενω Λημνο και οι δρομοι εδω ειναι μεγαλη πικρα. Τι μπορω να κανω αν εχει σπασει (ειναι πιθανον μου ειπαν απο honda να εχει γινει σε καποια κομματια και αυτο) ο οδηγος υποδοχης που κουμπωνει καποιο πλαστικο πως μπορω να το επισκευασω αν επισκευαζεται και τι να ζητησω να κανουν?

    Η αλυσιδα και τα γραναζια αγοραστηκαν απο τον προκατοχο καινουργια πριν 2-3 εβδομαδες πιθανον οχι γνησια Honda δεν ξερω αν φταιει αυτο η ο μηχανικος αλλα η αλυσιδα ειτε μονος ειτε με δευτερο ατομο καπου βρισκει με αποτελεσμα να κανει κατα την πληρη περιστροφη της στην οδηγηση καποιο θορυβο σαν να βρισκει καπου τι μπορω να κανω και τι ακριβως να ζητησηω απο καποιον μηχανικο να δει και να ελενξει και να επισκευασει?

    Το φως της μηχανης ναι μεν ειναι σωστα ρυθμιζμενο και η λαμπα του ενημερωθηκα οτι αλαχτηκε πριν 8 μηνες προληπτικα εχει μεαλη διαφορα στην ποσοτητα και ποιοτητα οπτικα φωτος οταν οδηγας , δηλαδη ενω η μικρη σκαλα το ευρος τηε ειναι δυνατο και πιανει σαν ορθογωνιο παραληλλογραμο απο την μια πλευρα του δρομου εως την αλλη η μεγαλη σκαλα δεν εχει καμμια σχεση φεγγει μονο σαν 2 ευθειες γραμμες με πολυ μικρο ευρος και κυριως αυτο που λεμε φεγγει στο θεο τι μπορει να φταιει τι ακριβως να ζητησω να γινει για να το διορθωσω καπως? γιατι αναγκαζομαι να οδηγω μονο με την μικρη σκαλα

    η εξατμιση του παρατηρησα οτι οταν κλεινω το γκαζι με ΧΛΜ πανω απο 80 κανει καποια σκασιματα τι μπορει να φταιει

    ποιο τυπο μπουζι NGK να ζητησω στο σερβις μου να περασει ο μηχανικος γιατι λογω νησιου οτι βρουμε βαζουμε

    Ο δεικτης βενζινας για καποιο αγνωστο λογο με εχει παραξενεψει οταν πχ γεμισα το ντεποζιτο βενζινα καποια στιγμη που παρατηρησα οτι εδειχνε κοκινο πηγα να το ξαναγεμισω και πηρε μονο 10 ευρω σε ερωτηση μου στην honda καβαλας μου ειπαν οτι ειναι γενικο προβλημα transalp kai o δεικτης βενζινας δεν δειχνει σωστα την ποσοτητα βενζινας που εχεις μεσα ειναι σωστο αυτο οποτε μαθενω να ζω ετσι η μου ειπε βλακειες? και τι πρεπει να κανω

    επισης θελω να αγορασω ενα bugster και ενα προστατευτικο (μπαρες) για την μηχανη και ενα αντιολισθητικο εξτρα καλυμα καθισματος οδηγου-συνοδηγου αλλα σαφως δεν θελω να δωσω τα μαλλια της κεφαλης μου θα εκτιμουσα κανενα link με ιμιτασιον τυπου ανταλακτικα site

    μετα τα 140ΧΛΜ ταχ παρατηρω οτι το τιμονι δεν αποροφα τους κραδασμους με ενημερωσαν απο την honda οτι θελει ακτινολογηση και ευθυγραμμιση γιατι δεν εχει γινει ποτε ειναι σωστο η λαθος?

    Ενημερωθηκα απο την honda οτι τα λαδακια του πρεπει να ειναι 10-30 ημισυνθετικα και οχι 20-40 (που ειχα μαθει και εβαζα στην προηγουμενη μηχανη μου DR 800 big) και οτι η αλλαξγη γινετε καθε 12 χιλιαδες ΧΛΜ η καθε 6 μηνες ειναι σωστο? αυτο που μου ειπαν? (καμμια αποψη τι λαδι μαρκα να βαλω αξιοπιστο? η να μεινω στα honda λαδια αποκλειστικα)

    Τι γρασο πρεπει να χρησιμοποιησω για λιπανση της αλυσιδας μου ωστε και να μην τρεχει πανω στις ζαντες αλλα και να ειναι αξιοπιστο και απο που μπορω να το βρω (εστω μια μαρκα να μπορεσω να ψαξω)

    οταν ειναι κρυα η μηχανη και για κανενα λεπτο αν δοκιμασω να πατησω συμπλεκτη ακουγετε ενας μικρος θορυβος επαναλαμβανομενος και συνεχης που μετα σταματαει ενημερωθηκα απο honda καβαλας ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ οτι ειναι η καμπανα και οτι δεν υπαρχει προβλημα τα περισοτερα transalp το εχουν αυτο το θεματακι ειναι σωστο η πρεπει να το δω και τι ακριβως να ζητησω ?

    Ο προκατοχος δεν ειχε manual service που να μου λεει καθε ποτε πρπει να κανω και τι να κανω για το service μηχανης καποιο link με Ελλινικα που μπορω να βρω? γιατι απο αγγαλικα δεν τα πολυ κατεχω

    Παρατηρησα επισης οτι πατωντας το μπροστινο φρενο κανει ενα συνεχη θορυβο τακ - τακ -τακ αλλα λειτουργει κανονικοτατα και σωστα και ουτε τραβαει δεξια η αριστερα το τιμονι οταν το πατας το μπροστινο φρενο ,ο θορυβος μοιαζει σαν να βρισκει κατι καπου στην δισκοπλακα η υπαρχει περιπτωση να ειναι κανεναν πετραδακι η καποιο αλλο αντεικιμενο και βρισκει καπου στο δισκοφερνο και γινετε αυτος ο θορυβος η τι μπορει να ειναι (αποψη σας) και τι να ζητησω αν δει ο μηχανικος εδω?

    αυτα τα ολιγα για την ωρα επεται συνεχεια αν παρατηρησω κατι

    ΥΓ αν εχω βαλει σε λαθος μερος το post μου παρακαλω τους ADMIN να το μεταφερουν στο σωστο section και να μου στειλουν ενα μυνημα στο προφιλ μου να μπορω να δω απαντησεις απο την βοηθεια σας

  2. #2
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Πριν κάνεις οτιδήποτε γνώμη μου είναι να ελέγξεις το παρακάτω

    "Η αλυσιδα και τα γραναζια αγοραστηκαν απο τον προκατοχο καινουργια πριν 2-3 εβδομαδες πιθανον οχι γνησια Honda δεν ξερω αν φταιει αυτο η ο μηχανικος αλλα η αλυσιδα ειτε μονος ειτε με δευτερο ατομο καπου βρισκει με αποτελεσμα να κανει κατα την πληρη περιστροφη της στην οδηγηση καποιο θορυβο σαν να βρισκει καπου τι μπορω να κανω και τι ακριβως να ζητησηω απο καποιον μηχανικο να δει και να ελενξει και να επισκευασει?"

    Αυτός ο θόρυβος μπορεί να προέρχεται από μπόσικο μεταξύ μπροστινού γραναζιού και του άξονα μεταδοσης(counter shaft).Έχουν υπάρξει αρκετές(έως πολλές) περιπτώσεις που ο άξονας έχει σημαντική φθορά(το καρέ) με συνέπεια το γρανάζι να έχει μπόσικο.
    Για να αλλαχτεί ο άξονας χρειάζεται ολικό λύσιμο μοτέρ ή να γίνει κάποια πατέντα.Υπάρχει σχετική συζήτηση στο φόρουμ για Africa Twin αλλά αφορά και άλλα μοντέλα όπως το Transalp https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153059

    Πες του μάστορα να ελέγξει τον άξονα και αν είναι οκ προχώρα στα υπόλοιπα μαζέματα που χρειάζεται το μηχανάκι.
    RIDE MORE TALK LESS

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αυτό που λέει ο Λευκάδιος.
    Αλλά μπορεί και να είναι σκραπας μηχανικός.
    Δηλαδή
    Να έβαλε την ασφάλεια πανω στο γρανάζι χωρίς να το περιστρέψει με αποτέλεσμα να μην φρενάρει στις εγκοπές του άξονα και το όλο σύστημα ( γρανάζι - ασφάλεια ) να κόβει βόλτες πανω στον άξονα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Για τις βίδες, ψάξε σε μαγαζιά που πουλάνε να βρεις τι ταιριάζει γιατί αν μάθεις τι τιμές έχει η Honda θα φύγεις τρέχοντας. (ενημερωτικά έχει 6 ευρώ το κάθε λαστιχοπαξίμαδο που πιάνει η ζελατίνα και κάπου στα 12-14 ευρώ οι πλαϊνές των φέρινγκ).

    Επίσης για τις επισκευές που λες στα πλαστικά, στην Αθήνα παίζουν κάποια μαγαζιά που τα κολλάνε αλλά και πάλι θα σου έλεγα ότι μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου. Ελάχιστοι θα καθίσουν να ασχοληθούν όσο εσύ. Όταν είχα πει σε συνεργείο Χόντα να κοιτάξει αν μπορεί να κάνει κάτι με ένα πλαστικό, το μόνο που έκανε ήταν να παστώσει με σιλικόνη όλο το σημείο και απλά έκανε την κατάσταση χειρότερη.

    Για την αλυσίδα στα είπαν κι άλλοι. Κοίταξέ το το συντομότερο δυνατόν.

    Για την λάμπα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις αν είναι ο σωστός τύπος (Η4) και αν έχει πατήσει καλά στην υποδοχή.

    Η εξάτμιση κι εμένα κάνει μικρά σκασίματα. Δεν ασχολούμαι.

    Μπουζί παίρνει DPR8EA9 NGK. Αυτό. Αν δεν το έχουν εκεί, είτε το παραγγέλνεις να σου το φέρουν ή κάνεις παραγγελία από e-shop που το έχει. Με τα μπουζί δεν παίζουμε. Βάζουμε ότι προτείνει ο κατασκευαστής.

    Ο δείκτης κάπως έτσι δουλεύει σε όλα τα Τρανσαλπ 650. Αν κάνεις καλό φουλάρισμα θα αρχίσει να κατεβαίνει μετά τα 110-120 χιλιόμετρα. Κατανάλωση στο νησί που δεν έχει σταμάτα-ξεκίνα θα πρέπει να έχεις 6-6,5 λίτρα/100 χιλιόμετρα. Το ντεπόζιτο θα πρέπει να σου βγάζει 270-280 χιλιόμετρα.

    Για μπάγκστερ και κάγκελα δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Το μόνο που ξέρω είναι πως κάποιοι Ρουμάνοι (Heavyduties) έχουν οικονομικά κάγκελα.

    Για το κούνημα του μπροστινού μπορεί να ευθύνονται οι ακτίνες, μπορεί το λάστιχο, μπορεί οι δισκόπλακες..θέλει ψάξιμο.

    Τα λάδια που εγώ βάζω είναι 15-50 ημισυνθετικά. Μια χαρά ειδικά για καλοκαίρι. Το 10-30 θα στο τσιμπάει. (Και το 10-40).
    Από μάρκα πάρε όποια σε κάνει να νιώθεις ασφαλής. Πάνω κάτω ίδιες είναι όλες (από τη στιγμή που μιλάμε για γνωστά λάδια και όχι ότι να'ναι). Τα 12000 χιλιόμετρα τα θεωρώ υπερβολή και κοιτάω να τα αλλάζω κάθε 6000. Προσωπική μου επιλογή. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

    Για γράσο, οποιοδήποτε επώνυμο σπρέι θα κάνει τη δουλειά του. Αλλιώς αν έχεις χρόνο, βαλβολίνη. Αν πηγαίνεις χώμα, βάλε κάποιο για την αντίστοιχη χρήση. (Τα "ασφάλτινα" σπρέι έχουν την τάση να είναι πιο κολλώδη και όπως καταλαβαίνεις μαζεύουν πολύ σκόνη η οποία γίνεται μάκα).

    Ο θόρυβος που λες ότι κάνει όταν είναι κρύο, είναι ένα επαναλαμβανόμενο "τακ-τακ-τακ" ή "χρρρρρρ"; Αν είναι "χρρρρρρρ" είναι καμπάνα και δεν ασχολείσαι. Αν είναι "τακ-τακ" και όταν ζεσταθεί σταματάει, είναι το καδενάκι της αντλίας λαδιού και δεν ασχολείσαι. Γενικά αν προσέξεις να έχει σωστά λάδια, σωστά μπουζί και καλορυθμισμένα καρμπυρατέρ και βαλβίδες... μάντεψε. Δεν ασχολείσαι!

    Σέρβις μάνιουαλ στα Ελληνικά δεν έχω βρει πουθενά.

    Οι δαγκάνες μπροστά με τα χρόνια πιάνουν μάκα και θέλουν καθάρισμα. Αυτό έχει αποτέλεσμα όταν αφήνεις το φρένο να μη γυρίζουν τα τακάκια στην αρχική τους θέση αλλά να μένουν κολλημένα στη δισκόπλακα. Αν δεν έχει γίνει, βάλτο στο πρόγραμμα. Επίσης μπορεί να έχει στραβώσει μια από τις 2 δισκόπλακες. Με λίγα χιλιόμετρα, όταν πατάς απαλά το φρένο, κάνει σαν να πιάνει- αφήνει ή είναι συνεχές το φρενάρισμα;

    Τέλος πραγματικά σου εύχομαι να έχει όντως 50.000 χιλιόμετρα, αλλά ακούγεται λιγάκι δύσκολο για μηχανάκι του 2000. (3000 χιλιόμετρα το χρόνο έκανε;;; ). Οπότε αν θες να σου κρατήσει το μηχανάκι, βάλε στο πρόγραμμα να κάνεις κάποιες έξτρα εργασίες (καθαρισμούς σε κυκλώματα φρένων και ψύξης, τσεκάρισμα σε βαλβίδες και καρμπυρατέρ, να μάθεις αν έχουν αλλαχτεί ποτέ τα λάδια του μπροστινού κ.ο.κ.) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

    Καλοτάξιδο!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    16

    Question εχτρα αποριες προς EST

    Φιλε EST

    1)οι βιδες η αλλιως οπως μου το ειπανε straps με ενημερωσαν απο honda καβαλας οτι το κοστος ειναι 3- 3,50 ευρω οποτε λεω αν υσχιει αυτο να βαλω τις γνησιες

    2) τα πλαστικα που αναφερω εχει μαγαζι εδω που τα επισκευαζει και ειχα ξανα επισκευασει ενα σπασμενο μπροστινο κοματι απο το DR που ειχα

    3)ερωτηση για την λαμπα: μπορει να παρει LED? αν ναι ποια λαμπα LED? αν οχι θα ελενξω για τον κωδικο που μου εδωσες

    4)το ιδιο και για τα μπουζι θα ελενξω αν ειναι αυτος ο κωδικος αν οχι θα τα αλαξω αμεσα

    5)15-50 ημισυνθετικα λαδια εχεις να μου προτεινεις καποια μαρκα αξιοπιστη?( να υποθεσω οτι δεν θα μου τα τσιμπαει σωστα?) η μηχανη την λειτουργω απο Απριλιο εως τελη οκτωμβριου βαρια μεσα Νοεμβριου μετα εχει ψοφο αρα ψαχνω για γκαραζ και παω και για αγορα κουκουλας οποτε(θελω την αποψη σου εδω) αν κανω αλαγη λαδιων απριλιο και υποψιν οτι κανει καθημερινα περιπου 50-60 ΧΛΜ με καλυπτει να βαλω νεα λαδια Απριλιο(τελη περιπου με αρχες ΜΑΙΟΥ) και μετα αφου την αποθηκευσω να τα ξανααλλαξω επθι τοπου τον αλλο χρονο ιδιο μηνα? η πρπει να τα αλαξω καπου στο τελος χρησης μηχανης της σεζον που την χρησιμοποιω(ενημερωτικα 6000 δεν τα κανω σε αυτο το διαστημα ουτε για αστειο (μεσολαβουν αδειες λογω της φυσης δουλειας) αλλιως αν τα πιασω λογικα τα αλαζω επι τοπου σωστα? και επισης μηπως να βαλω αντι η,ισυνθετικα πληρως συνθετικα οποτε να αυξησω τα ΧΛΜ αλαγης λαδιων πανω κατω 2000 ΧΛΜ αντι για 6 πχ στα 8χιλιαδες ΧΛΜ? και ποια η διαφορα ημισυθετικου με συνθετικο?

    6) τακ - τακ κανει οντως σαν μεταλικος ηχος σαν να βρισκει μεταλο καπου (οχι δυνατα και οχι για παραπανω απο 30-50 δευτερα μετα οταν ζεσταθει η κινηθει εστω και λιγο η μηχανη ειτε την σβησεις ειτε την δουλευεις θορυβος ΜΗΔΕΝ)

    7) οταν παταω φρενο με 20-30 ΧΛΜ απλαα πιανει κανονικα ειναι συνεχες απλα κανει ενα συνεχομενο τακ τακ αλλα δουλευει μια χαρα(ετσι και αλλιως το επομενο καλοακαιρι ειναι στο προγραμμα αλλαγη δισκοπλακας μπρος και πισω και νεα τακακια προληπτικα

    8)οσον αφορα τις εξτρα εργασιες θελω λιγες διευκρινησεις τι ακριβως να ζητησω απο τον μηχανικο να δει οταν λες <καθαρισμούς σε κυκλώματα φρένων και ψύξης> οι βαλβιδες μου ειπαν απο Honda ειναι οκ αλλα θα το κανω μονο αν παω καβαλα δεν εμπιστευομαι εδω τετοια εργασια εχω καει απο το DR BIG το ιδιο και τα carburater επισης ενα προσθετικο στην βενζινα που κυκλοφορει για καθαρισμο ντεποζοτου αλλα και για καρμπυρατερ λεει να το χρησημοποιησω η μπαα δε κανει τιποτα οποτε το ξεχναω?

    9)εχω την εντυπωση οτι δεν εχουν αλαχτει ποτε τα λαδια στα μπροστα οποτε τι ακριβως να ζητησω τι λαδι μαρκα και ποιοτητα να βαλει και υποθετω καλου κακου να αλαξει και τα τσιμουχακια ναι?

    Ενημερωτικα με το που την πηρα και πηγα καβαλα εκαν ενα μικρο touring ξανθη κομμοτινη αλεξ/λη δραμα και απειρες βολτες στα πομακοχωρια και περιφεριακα στην καβαλα πχ περαμο καρβαλη παραλιακα δεν ειδα κατι αλλο μηχανικα πλην απο αυτα που ανεφερα οποτε μαλον ειναι καλα η μηχανη σαν μηχανη περιμενω νεα σου γαιτι ειμαι και σκραπας απο μηχανες εν ανιθεση με τους υπολογιστες χαχαχαχαχα

    ευχαριστω για το χρονο σου προκαταβολικα

    ΥΓ οποιαδηποτε απαντηση απο αλλο μελος ευπροσδεκτη πανω στις αποριες αυτες και εκτιμητεα ευχαριστω
    Τελευταία τροποποίηση από razorcool; 28/06/2017 στις 09:50. Αιτία: διωρθοσεις- προσθεσεις

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    1) Αν οι τιμές που σου είπαν για βίδες/straps ή ότι άλλο χρειάζεσαι σου κάνουν, τότε φυσικά και να βάλεις τις δικές του.

    2) Επίσης αν έχεις εμπειρία από το μαγαζί επισκευής πλαστικών και είσαι ικανοποιημένος, δεν βλέπω το λόγο να μην ξαναπάς. Η δική μου εμπειρία από συνεργείο Χόντα για αυτή τη δουλειά, δεν ήταν καλή.

    3) LED μπορεί να παίρνει (ο τύπος της λάμπας είναι Η4), αλλά από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάποια λάμπα LED που να αποδίδει τόσο καλά όσο οι συμβατικές. Και αν είναι τόσο "τούμπανα" και βγάζουν ΤΟ φως, τότε μάλλον θα σου υπερθερμάνει το κάτοπτρο.
    Απ'όσο ξέρω, κανονικά οι LED για να "δουλέψουν" σωστά χρειάζονται και τον φακό/projector ή όπως αλλιώς λέγεται. (Βασικά και οι xenon χρειάζονται τον φακό για να φέγγουν εκεί που πρέπει και όχι παντού).

    5) 10-40 ή 15-50 ημισυνθετικά είναι τα Motul 5100. Πολύς κόσμος τα χρησιμοποιεί και για 5000-6000 χλμ είναι μια χαρά. Από εκεί και πέρα δε νομίζω να κάνεις λάθος αν επιλέξεις το αντίστοιχο 10-40 ή 15-50 της Castrol ή της Repsol ή της Valvoline κ.ο.κ. Τα λάδια όπως έχει ειπωθεί από πολλούς είναι μια...προσωπική υπόθεση. Δοκιμάζεις και αυτά που σου αρέσουν περισσότερο, τα συνεχίζεις. Το βασικό είναι να πληρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. (API STANDARDS: API SL/SJ/SH/SG. JASO STANDARDS:JASO MA )
    Αν έχεις κέφι και άνεση, σαφώς μπορείς να βάλεις φουλ συνθετικά.

    6) Επομένως, δεν ασχολείσαι.

    7) Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Δες το με τον μηχανικό σου.

    8) Άδειασμα του ψυγείου, πλύσιμο με νεράκι, γέμισμα με φρέσκο παραφλού.
    Άδειασμα του υγρού φρένων μπρος πίσω και αλλαγή με φρέσκο.
    Πάντως αν δουλεύει σωστά, δηλαδή παίρνει μπρος εύκολα και κρατάει σταθερό ρελαντί, αν στο άνοιγμα του γκαζιού δεν κομπιάζει πουθενά και ανεβάζει στροφές μέχρι τέρμα και αν η κατανάλωσή σου είναι σε λογικά επίπεδα, πάει να πει πως όλα είναι "εντός ορίων ρύθμισης" οπότε και δεν ασχολείσαι. Απλά επειδή τώρα πήρες το μηχανάκι, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κάνεις 2-3 ελέγχους παραπάνω για να το λειτουργείς όπως πρέπει.

    9) Αυτό το ξέρει ο "αναρτησάς". Νομίζω 10ράκι λάδι παίρνει. Τώρα για ποσότητες και τι κενό αφήνεις, καλύτερα ξέρει ο ειδικός (Κάπου κοντά στα 500ml το κάθε καλάμι).
    Έχεις μια μηχανή 17 ετών. Καλό είναι να προγραμματίσεις ένα σέρβις στις αναρτήσεις σου (μπρος-πίσω). Αν μετρηθούν τα ελατήρια και είναι εκτός ορίων, θα πρέπει να αλλαχτούν.

    Το θέμα με την αλυσίδα το κοίταξες; (Μην το αμελείς, είναι σημαντικό!)


    Μη νομίζεις.. κι εγώ σκράπας είμαι. Απλά όσο ασχολείσαι με τα μηχανάκια σου, τόσο μαθαίνεις.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    1) Αν οι τιμές που σου είπαν για βίδες/straps ή ότι άλλο χρειάζεσαι σου κάνουν, τότε φυσικά και να βάλεις τις δικές του.

    2) Επίσης αν έχεις εμπειρία από το μαγαζί επισκευής πλαστικών και είσαι ικανοποιημένος, δεν βλέπω το λόγο να μην ξαναπάς. Η δική μου εμπειρία από συνεργείο Χόντα για αυτή τη δουλειά, δεν ήταν καλή.

    3) LED μπορεί να παίρνει (ο τύπος της λάμπας είναι Η4), αλλά από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάποια λάμπα LED που να αποδίδει τόσο καλά όσο οι συμβατικές. Και αν είναι τόσο "τούμπανα" και βγάζουν ΤΟ φως, τότε μάλλον θα σου υπερθερμάνει το κάτοπτρο.
    Απ'όσο ξέρω, κανονικά οι LED για να "δουλέψουν" σωστά χρειάζονται και τον φακό/projector ή όπως αλλιώς λέγεται. (Βασικά και οι xenon χρειάζονται τον φακό για να φέγγουν εκεί που πρέπει και όχι παντού).

    5) 10-40 ή 15-50 ημισυνθετικά είναι τα Motul 5100. Πολύς κόσμος τα χρησιμοποιεί και για 5000-6000 χλμ είναι μια χαρά. Από εκεί και πέρα δε νομίζω να κάνεις λάθος αν επιλέξεις το αντίστοιχο 10-40 ή 15-50 της Castrol ή της Repsol ή της Valvoline κ.ο.κ. Τα λάδια όπως έχει ειπωθεί από πολλούς είναι μια...προσωπική υπόθεση. Δοκιμάζεις και αυτά που σου αρέσουν περισσότερο, τα συνεχίζεις. Το βασικό είναι να πληρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. (API STANDARDS: API SL/SJ/SH/SG. JASO STANDARDS:JASO MA )
    Αν έχεις κέφι και άνεση, σαφώς μπορείς να βάλεις φουλ συνθετικά.

    6) Επομένως, δεν ασχολείσαι.

    7) Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Δες το με τον μηχανικό σου.

    8) Άδειασμα του ψυγείου, πλύσιμο με νεράκι, γέμισμα με φρέσκο παραφλού.
    Άδειασμα του υγρού φρένων μπρος πίσω και αλλαγή με φρέσκο.
    Πάντως αν δουλεύει σωστά, δηλαδή παίρνει μπρος εύκολα και κρατάει σταθερό ρελαντί, αν στο άνοιγμα του γκαζιού δεν κομπιάζει πουθενά και ανεβάζει στροφές μέχρι τέρμα και αν η κατανάλωσή σου είναι σε λογικά επίπεδα, πάει να πει πως όλα είναι "εντός ορίων ρύθμισης" οπότε και δεν ασχολείσαι. Απλά επειδή τώρα πήρες το μηχανάκι, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κάνεις 2-3 ελέγχους παραπάνω για να το λειτουργείς όπως πρέπει.

    9) Αυτό το ξέρει ο "αναρτησάς". Νομίζω 10ράκι λάδι παίρνει. Τώρα για ποσότητες και τι κενό αφήνεις, καλύτερα ξέρει ο ειδικός (Κάπου κοντά στα 500ml το κάθε καλάμι).
    Έχεις μια μηχανή 17 ετών. Καλό είναι να προγραμματίσεις ένα σέρβις στις αναρτήσεις σου (μπρος-πίσω). Αν μετρηθούν τα ελατήρια και είναι εκτός ορίων, θα πρέπει να αλλαχτούν.

    Το θέμα με την αλυσίδα το κοίταξες; (Μην το αμελείς, είναι σημαντικό!)


    Μη νομίζεις.. κι εγώ σκράπας είμαι. Απλά όσο ασχολείσαι με τα μηχανάκια σου, τόσο μαθαίνεις.
    μια-δυο τελευταιες αποριες

    1) αν βαλω συνθετικα λαδια μπορω να τα αφησω για παραπανω ΧΛΜ η οχι και αν ναι για ποσο παραπανω?

    2) οταν λεμε Plastic Rivets ενοουμε αυτα που παραθετω στα 2 παρακατω links σωστα?(το αναφερω λογω βλακειας μου μην κανω καμια παπαρια και μετα κλαιω τα λεφτα μου

    http://makinaparts.com/lang-en/honda...-cbr600rr.html

    http://makinaparts.com/lang-en/honda...ica-twin-.html
    Τελευταία τροποποίηση από razorcool; 28/06/2017 στις 22:11.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Στον πρώτο σύνδεσμο είναι τα κλιπάκια που συγκρατούν κάποια κομμάτια (που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη δύναμη παρά απλή σταθεροποίηση) μεταξύ τους. Υπάρχουν 2 στο κάλυμμα του ταμπλό, 2 κάτω από το φανάρι και 4 στα πλαστικά προστατευτικά του ψυγείου. Αν δεν κάνω λάθος. Εφόσον τα χρειάζεσαι μπορείς να τα αγοράσεις.
    Στον 2ο είναι τα "λαστιχοπαξίμαδα" που συγκρατούν τον ανεμοθώρακα. Νόμιζα πως είναι πιο ακριβά. Θα κοιτάξω να πάρω γιατί κάποια πιο φτηνά που είχα αγοράσει, δεν κάνουν την ίδια δουλειά.

    Όσο για τα λάδια, πραγματικά, έχουν γραφτεί τόσα σχεδόν σε όλα τα φόρα (και στο moto.gr αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις αρκετά θέματα με πολλές πληροφορίες), που τελικά ο καθένας καταλήγει στο συμπέρασμα που θέλει.
    Ναι, τα συνθετικά είναι καλύτερα. Κανείς δεν διαφωνεί σε αυτό. Το αν αξίζει να τα βάλεις και το αν θα σου βγάλουν παραπάνω χιλιόμετρα, θα το μάθεις καλύτερα εσύ. (Π.χ. Αν εσύ κάνεις ετησίως 5-6Κ χιλόμετρα και τα λάδια σου αντέχουν 8,9,10Κ χιλιόμετρα, όταν κλείσει χρόνο από την τελευταία αλλαγή δεν θα τα αλλάξεις; )

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    16

    Question

    Λοιπον εχουμε και λεμε
    α) πηγα στον εδω μαστορα που παω χρονια του ειπα οτι κανει ενα θορυβο η αλυσιδα δεν ξερω τι σκατα εκανε πηρε ενα σφυρι και ενα κλειδι και οσο ημουν πανω κατι χτυπησε και βιδωσε και πλεον θορυβος τελος κοινως δεν βρισκει η αλυσιδα
    β) βρηκα imitasion scraps για το μοντελο μου με ενα ευρω τα εβαλα και σταματησαν τα κλαπατσιμπανα ντουκ νοτυκ στο δρομο
    γ) οταν λεμε περνω μετρηση του λαδιου απο το καρτερ εννουμε οτι ξεβιδωνουμε την ταπα που εχει κατω και με κρυα σχετικα μηχανη (αφου πρωτα την δουλεψουμε 1-2 λεπτα και μετα την αφησουμε 10 να κρυωσει) περνουμε μετρηση να δουμε αν ειναι σωστα οπως πρεπι στον δεικτη ναι?? ... αν ναι τοτε ειμαι μια χαρα και τα λαδακια μου ειναι κομπλε(ασχετα οτι θα τα αλαξω με castrol performance για ναμειωσω τοNoise and sliping in the clutch στις αλαγες ταχυτητων που κανει κυριως οταν ειναι κρυα η μηχανη (τουλαχιστον αυτο υποδηλωνει στις προδιαγραφες το λαδι αυτο και ειναι API SG ΚΑΙ ΟΧΙ SL ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι ειναι μεσα στα προβλεπομενα σωστα?
    δ) ακομα παιδευομαι με την λαμπα low-hjgh σκαλα γιατι ενω η μικρη σκαλα εχει σωστω φωτισμο δυνατο και σε ευρεια γωνια η μεγαλη φεγγει οπου νανε σκεφτομαι να την αλαξω με καποια καλυτερη πχ philips ποια ειναι η αποψη σας εχετε καμμια καλυτερη προταση για την λαμπα που να μου δωσει πιο πολυ φως? και μπας και διωρθοσει και την μεγαλη σκαλα?

    αυτα τα ολιγα απο μενα

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    16

    Question HONDA TRANSALP XL650V MODEL 2000 ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟΡΙΕΣ ΛΟΓΩ ΑΓΝΟΙΑΣ

    Λοιπον εχουμε και λεμε
    α) παιδια μη με φατε ζωντανο ειμαι ασχετος απο μηχανες μηχανολογικα μονο να οδηγω ξερω οποτε μη με παρεξηγησετε αν καποιες ερωτησεις ειναι χαζες
    β) βρηκα imitasion scraps για το μοντελο μου με ενα ευρω γιατι του λειπουν 2-3 να τα βαλω και σταματησαν τα κλαπατσιμπανα ντουκ ντουκ στο δρομο η οχι?? και να παρω τα γνησια?
    γ) οταν λεμε περνω μετρηση του λαδιου απο το καρτερ εννουμε οτι ξεβιδωνουμε την ταπα που εχει κατω και με κρυα σχετικα μηχανη (αφου πρωτα την δουλεψουμε 1-2 λεπτα και μετα την αφησουμε 10 να κρυωσει) περνουμε μετρηση να δουμε αν ειναι σωστα οπως πρεπει στον δεικτη ναι?? ... αν ναι τοτε ειμαι μια χαρα και τα λαδακια μου ειναι κομπλε(ασχετα οτι θα τα αλαξω με castrol power10-40 Η ΜΤΧ 10-40 για να μειωσω το Noise and sliping in the clutch οπως το διαβασα στις αλαγες ταχυτητων που κανει κυριως οταν ειναι κρυα η μηχανη (τουλαχιστον αυτο υποδηλωνει στις προδιαγραφες το λαδι αυτο και ειναι API SG ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι ειναι μεσα στα προβλεπομενα API απο την εταιρεια σωστα?
    δ) ηλιθια ερωτηση αλλα θα την κανω το κιβωτιο ταχυτητων ειναι ξεχωριστο? και θελει αλλο λαδι H το ιδιο λαδι που θα βαλω στην μηχανη λιπαινει και το κιβωτιο ταχυτητων αρα ενα και το αυτο? ρωταω γιατι με ενδιαφερει να εχει καλη λυπανση το κιβωτιο ταχυτητων για να μην εχω προβλημα οταν ειναι κρυα η μηχανη και να μην κανει πολυ θορυβο οταν βαζω ταχυτητα ,εχω καταληξει σε 2 λαδια της castrol ποιο μου προτεινετε απο εμπειρια απο τα 2 για καλυτερη λυπανση του κιβωτιου ταχυτ6ητων? παραθετω τα λινκ μετα τεχνικα χαρακτηριστικα και ρτα 2 ειναι API SG

    1. https://msdspds.castrol.com/msdspds/...edmb=No&cols=0

    2.https://msdspds.castrol.com/msdspds/...edmb=No&cols=0

    ΥΓ αν εχετε να μου προτεινετε αλλο λαδι καλυτερο για τα δεδομενα που το θελω ελευθερα

    με ενδιαφερει παρα πολυ το θεμα αυτο γιατι οταν βαζω ταχυτητα κανει πολυ θορυβο στην πρωτη ειτε ειναι κρυα ειτε ζεστη .

    ε) API SG ξερω οτι υποστηριζετε απο την Honda στο μοντελο μου ,ποιο API δεν συνηστα η εταιρεια αν ξερει καποιος να μου πει μη βαλω κατι μεσα που θα μου κανει προβλημα (νομιζω οτι ειναι το API SL ΑΛΛΑ δεν ειναι σιγουρος

    ζ) παιδευομαι με την λαμπα low-hjgh σκαλα γιατι ενω η μικρη σκαλα εχει σωστο φωτισμο δυνατο και σε ευρεια γωνια η μεγαλη φεγγει οπου νανε τι να προσεξω και να απαιτησω απο το συνεργειο για να βαλει σωστα την λαμπα να μην εχω αυτα τα προβληματα?? επισης σκεφτομαι να την αλαξω με καποια καλυτερη πχ philips ποια ειναι η αποψη σας εχετε καμμια καλυτερη προταση για λαμπα που να μου δωσει πιο πολυ φως? και μπας και διωρθοσει και το θεμα με την μεγαλη σκαλα?

    η) διαβασα πολλα για τον τα λαδια πρεπι να ειναι 5w-30 H 10w-40 για το θεμα μου που εχω κολημα με το κιβωτιο ταχυτητων ποιο απο τα 2 προτεινετε?

    θ) καθε ποτε πρπει να κανουμε ρυθμιση και καθαρισμο βαλβιδων?

    αυτα τα ολιγα απο μενα ευχαριστω για την κατανοηση στις χαζομαρες μου
    Τελευταία τροποποίηση από razorcool; 26/07/2017 στις 14:59.

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Φίλε σε πολλά μηχανάκια χτυπάει η πρώτη. Δεν είναι πρόβλημα, δεν φταίνε τα λάδια, δεν παθαίνει τίποτα.

    Δισκοπλακες δεν αλλάζουμε προληπτικά, αλλάζουμε όταν φαγωθούν.

    Για το θόρυβο στα φρένα πρέπει να προέρχεται απο κατι μεταλλικά ελάσματα πάνω απ τα τακάκια. Πρέπει να έχουν φθαρεί τα τακάκια σου και σε προηδοποιει.

    Λάδια βάζε ότι θέλεις. Κανένας δε μπορεί να σου πει ποια είναι καλά και ποια όχι. Όλα τα επώνυμα λάδια είναι καλά.
    Το φουλ συνθετικό είναι για μηχανές που φτάνουν 16000 στροφές, όχι για τη δική σου. Βάλε ημισυνθετικο και κάνε τις αλλαγές εκεί που λέει ο κατασκευαστής. Αν δεις ότι σου τσιμπάει λαδακι συμπλήρωνε.

    Η μικρή σκάλα έχει ευρεία γωνία και η μεγάλη συγκέντρωμενη δέσμη. Αν με τη μικρή βλέπεις κανονικά και η μεγάλη δείχνει στο θεο, κατέβασε και τις δύο. Πρέπει να υπάρχει ρυθμιστικό ή για την κάθε μια ξεχωριστά ή και για τις δύο μαζί.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    16
    το θεμα με τ α φωτα ειναι οτι εχει ενα ρυθμιστικο και αν το πειραξω και αλλο η κοντινη θα φεγγει στα 2 μετρα

Παρόμοια θέματα

  1. Κάποιες απορίες που θέλω να μου λύσετε
    από TastyTeo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2013, 14:29
  2. Ψάχνω για manual transalp 650 mod 2000+
    από hristos3 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 12:50
  3. Ψάχνω για manual transalp 650 mod 2000+
    από hristos3 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2006, 12:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF