Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Skymini 50 Restoration

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2017
    Μηνύματα
    2

    Talking Skymini 50 Restoration

    Καλησπερα στην ομαδα. Σε μια βολτα μου χθες στην αποθηκη ανακαλυψα ενα Skymini 50 της Skyteam το οποιο οδηγουσε ο αδερφος μου πριν 3-4 χρονια . Το μηχανακι απ οτι θυμαμαι ειχε κανει αναβαθμιση σε 72αρι ειχε οδηγηθει λιγες φορες μετα και ειχε μπει στην αποθηκη για τουλαχιστον μια 3ετια χωρις να το βλεπει ο ηλιος να γεμιζει σκονες και λοιπα ( σε καθαρο μερος) . Απο μια ματια που του εριξα κι απο τα λιγα που ξερω ειδα οτι χρειαζεται :
    1) Φωτα
    2) Φλας
    3) Ηλεκτρικη μιζα
    4) Κλειδαρια καθως εχει σπασει μεσα το κλειδι
    5) Νομιζω ελαστικα καθως ειναι και τα δυο πιτα
    6) Βαψιμο
    7) Σερβις (λαδια,λαδωματα κλπ)

    Θελω να το ξανακανω να δουλεψει . Μπορει καποιος να μου κοστολογισει ποσο περιπου θα μου πιασει αν τα κανω ολα σε καποιο συνεργεια καθως και τι μπορω να κανω μονος μου για να γλυτωσω οσο το δυνατον περισοτερα εξοδα? Προτεινετε μου και φθηνα αλλα ποιοτηκα συνεργεια . Βρισκομαι στο Ηρακλειο Κρητης. Ευχαριστω πολυΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	XL.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	385113

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλος ηρθες συντροχε.Λοιπον.Εχουμε κ λεμε.
    1)δες αν ειναι καμενες οι λαμπες.Αν ειναι δε θα δωσης πανω απο
    δεκα ευρω να τις αλαξεις ολες.Εαν δεν ειναι κοιταξε να ριξεις λιγο αντισκουριακο στους διακοπτες και να ξαναπρωσπαθησης.Εαν δε κανης δουλεια,βρες τη πλεξουδα και ριξε και στα φυσακια λιγο ηγρο.Εαν δε λειτουργησουν κ ετσι μαλον πας για ηλεκτρολογο.Υπολογιζε κανα 25 αρι αναλογος.Ηλεκτρολογο δεν εχω να σου πρωτεινω.
    2)ισχυει οτι και στο 1 με τη μονη διαφορα οτι αν δε λειτουργουν καθολου κοιταξε για το φλασαδορο που λογικα πρεπει να βρισκετε κατω απο τη σελα.Αν ειναι καμενος κανει 3 ευρω.(Ξεχασα να σου πω να κοιταξεις και ολες τις ασφαλειες να δης αν ειναι καμενη καμια να την αλαξεις).
    3)Ενοεις οτι δε γυρναει καθολου η αγκομαχαει.Αν δουλευει και ζωριζετε κοιτα για μπαταρια αν δε δουλευει καθολου δε ξερω τι να κανεις.
    4)Σηφης.Αλικαρνασσος.20 ευρω το πολυ.Αν και εγω θα προσπαθουσα να τραβηξω το σπασμενο κλειδι με ενα μιτοτσιμπιδο και αν ειχα αντικλιδια θα τα εβαζα.Αν δεν εχεις αντικλιδι τοτε σηφης.Αλιος μπορης να πας και σε μαγαζια που πουλανε ανταλακτικα να τους διξεις τη κλιδαρια να σου βρουνε αλλη με τα κλιδια της.
    5)Δες στου πνευματικακη στη κνωσσου.Ειδηκευετε μονο σε ελαστικα μοτο.Πιστευω ενα 100 αρι μαζι με της σαμπρελες.
    6)Αυτο για να το κανης μονοσ σου πρεπει να εχεις γνωσεις και εργαλεια.Θελει πιστολι που μπορη να εχεις αλλα σιγουρα δεν εχεις φουρνο.Το βαψιμο κοστιζει.Βαψε τα μεταλικα μερη οπος τεποζιτο κτλ.Και τα πλαστικα οπος φτερακια κιτα μηπος μπορης να τα βρης καινουρια.Σιγουρα θα ειναι πιο φτηνα δεδομενου οτι μιλαμε για μαυρα φτερακια.Βαφεα δε ξερω καποιον αλλα σιγουρα μπορη να ακουμπισεις το ποσο τον 120-150.
    7)Εαν πιανουν τα χερια σου κανε του για αρχη εση ενα σερβις( μπουζι,φιλτρο αερα,φιλτρο βενζινας,λαδια,φρενα,λαδωμα αλυσιδας και τεντωμα).Το μηχανακι καθετε τρια χρονια,σιγουρα θελει και μπαταρια και ισος και τα σοληνακια που πανε και φευγουν απ το καρμπυλατερ να θελουν αλαγμα.Κοστος μαζι με μπαταρια καμια 50-60 ευρω.Εαν δε μπορης να τα κανης αυτα ξερω μηχανικους καλους αλλα οχι φτηνους(δυστηχως.Και γω πινω πορτοκαλαδα οταν παω τη γρια μου αλλα φευγω με ησηχη καρδουλα οτι ειναι ολα ενταξει..)
    Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και στο ελαχιστο.
    Υ.Γ. Συγνωμη για τα ορθογραφικα.Καπιοι εδω μεσα ειναι κολυμεεεενοιιιι...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2017
    Μηνύματα
    2
    Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου. Πραγματικα με βοηθησες πολυ να κανω μια αρχη.
    1)- 2) ειναι θεμα λαμπων και θα τα διορθωσω ευκολα μονος μου. (πες ενα 20αρι)
    3)Μπορω να την παραλειψω τελειως και να δουλεω μονο με μανιβελα ετσι??
    4)Κλειδαρια αναγκαστικα καινουρια καθως εχει σπασει μεσα το τελευταιο αντικλειδι( πες αλλο ενα 20αρι)
    5)Εχω την εντυπωση οτι θα χρειαστω μονο σαμπρελες ( τιμη????)
    6)Τα κομματια που θελω να βαψω ειναι το ντεποζιτο που ειναι μεταλλικο το καπακι της μπαταριας που δε φαινεται στη φωτο αλλα ειναι πλαστικο και το πλαστικο του φαναριου μπροστα. Τα υπολοιπα θα τα περασω με ενα αντισκουριακο και πιστευω θα κανω δουλεια(ενα 25αρια να παρω τα χρωματα )
    7) Σερβις αναγκαστικα θα παει σε καποιον ειδικο. Θα το πηγαινα στην Αλικαρνασσο στο επισημο αλλα φοβαμαι πολυ την τιμη...(τιμη???)
    8)Μπαταρια επισης ξεχασα να το γραψω(τιμη ???)

    Ευχαριστω και παλι ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    3)βεβαιως.
    5)Δε κανουν πολλα.Γυρω στα 5ευρω εχει η μια.
    6) Εσυ θα βαψεις το τεποζιτο?Τα 25 να παρης χρω ματα ενοεις για τα μεταλικα μερη.???
    7)Αν το κανης σε μαστορα δεδομενου οτι ειναι 50αρι,μπορης να δωσης κανα 40-50.Χωρις τη μπαταρια ενοειτε.Μαστορα φτηνο και πατενταδορο( τωρα τν θυμηθηκα)μπορης να βρης στον πορο τν μπαμπη στριλινγκα.Ειναι ενα μικρο συνεργειο στο στενο που ειναι ο Κουτρης(piagio).Εγω παω στη Honda στου κολοβου.Καλος αλλα τσουχτερος.
    8)Μπαταρια κητα απο του Καρουζου στην αντιστασεως η του μπαμπη στην αγια Αννα στις πατελες η στου παπαδακη στης πατελες.Κανε ερευνα αγορας.Κανενα 20 αρι κανει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Οι 50 χρυσοί νόμοι του Μέρφυ
    από Spike στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2008, 20:23
  2. Mono 50 cc ?? Giati ??
    από Spike στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 11:15
  3. Στη δεκαετία του 50...
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 18:24
  4. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF