Σελίδα 20 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 10151617181920212223 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 342

Θέμα: Ανανέωση honda cb-1

  1. #286
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    εδω να πω την βλακια μου τα μπουζι που φοραω τωρα ειναι ιριδιου αγορασμενα πριν καμια δεκαετια εχουν περιπου 15000 χλμ σε πεντε χρονια και πεντε χρονια καθοταν μαζι με τον κινητηρα αποθηκευμενα και ρωτω τωρα πιστευεται οτι κανω καλα που τα αλλαζω ή θα μπορουσαν να λειτουργησουν ακομα μιας και τα ιριδιου εχουν μεγαλυτερη διαρκια ζωης απο τα απλα(εγω θα τα αλλαξω απλα να ακουστουν αποψεις γιατι κανα δυο γνωστοι μου ειπαν οτι κακως τα αλλαζω)
    Καλά σου είπαν. Δες τα πως είναι, καθάρισέ τα αν έχουν κάπνα, και αν δεις και ΔΕΝ έχουν κάποια ζημειά, που είναι και το πιθανότερο να ΜΗΝ εχουν, κράτησέ τα κάπου να τα έχεις ανταλλακτικά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #287
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    θα ηθελα να ευχαριστησω τα παιδια που απαντησαν στο διλημμα μου οποτε η αποφαση επαρθει θα καθαριστουν τα ιριδιου και θα ξαναμπουν επανω και τα καινουρια θα τα αφησω στην ακρη για το
    μελλον.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  3. #288
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    χαιρεται και παλι καθως κοιτουσα το μανουαλ της μηχανης προσεξα οτι η βελονα των καρμπυρατερ ειναι σαν καρφι το κεφαλι της και αρα δεν ρυθμιζει το υψος της ενω αυτες που φοραει εχει εγκοπες που αναλογα το που βαζεις ενα c-ring ρυθμιζεις το υψος

    για του λογου το αληθες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221106_43410.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	25,5 KB 
ID:	439190

    μετα απο ψαξιμο κατεληξα οτι καποιος πρωην ειχε βαλει το σετ της dynojet η καποιο παρομοιο και θελω τωρα να ρωτησω

    1)στο pdf της dynojet λεει οτι θα πρεπει την pilot screw να την ξεβιδωσω 2&1/2 στροφες απο τερμα κλειστο απο 2&1/4 που λεει η μαμα οκ ως εδω εγω ομως θελω να κανω ρυθμιση αυτης της βιδας οπως λεει το μανουαλ και μου ειχε μεταφραση πριν κατι χρονια ο telegonos στο ποστ ν162 οποτε μολις μου ερθει το στροφομετρο που θα ρυθμισω τις βιδες εκει που λεει η μαμα ή εκει που λεει η dynojet;

    2) στο σετ εχει ενα τρυπανακι οπου ανοιγει δυο τρυπουλες αλλα δεν λεει τι νουμερο ειναι το τρυπανι υπαρχει καποιος τροπος να μαθω τι νουμερο ειναι ή αν καποιος εχει ιδιο μηχανακι να δει τι νουμερο ειναι η μανισια τρυπα ωστε να συγκρινω

    το σχετικο εγραφο της dynojet

    1128.pdf
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  4. #289
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    να με παλι αν και καθυστερημενα αυτη την εβδομαδα εγινε δουλιτσα
    1)εβγαλα ασφαλεια σιγα τη δοεια θα μου πει καποιος αλλα χρειαζοταν για την επομενη
    2)πηγα εφορια να παρω πινακιδες στην ουσια την αδεια μονο επεδη οι πινακιδες πηγαν για καταστροφη λογο του οτι τις ειχα καταθεση το 2017 να ενημερωσω οτιστην εφορια πληρωμες γινονται μονο με καρτα εγω δεν το ηξερα και ετρεχα να παω να την παρω
    3) την επομενη πηγα για στη διευθηνση μεταφορων για πινακιδες 30€ παραβολο για την πρωτη φορα που τις αλλαζεις 60€ για καθε επομενη να και η καινουρια πινακιδα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221119_003023.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	439464

    4)σημερα πηγα για πατουμενα και για το λογο του αληθες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221118_113651.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	75,6 KB 
ID:	439465

    bridgestone s22
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  5. #290
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    να πω και την αμαρτια μου αν θυμαστε την πρωτη φορα που εβαψα ρεζερβουαρ και πλαστικα μου εχει γινει με πολυ πορτοκαλι και μετα τα ξαναβαψα την δευτερη φορα δεν εχα το φαινομενο του πορτοκαλιου ειχε καραμελοση αλλα με πολλα τρεξιματα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20221118_133503_com.android.gallery3d.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	55,3 KB 
ID:	439466

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20221118_133511.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	72,3 KB 
ID:	439467

    τα αποπανω ειναι ενα παραδειγμα του πως ειχε γινει τοτε κουρασμενος και απογοητευμενος ειχα αποφασισει να τα αφησω ετσι στο κατω κατω ελεγα οτι τουλαχιστων το τολμησα και οτι ειναι αυτο που ειναι αλλα ειναι κατι που εκανα εγω ελα ομως που ποτε καθε φορα που το κοιτουσα μου γυρνουσε το στομαχι ετσι ειπα να προσπαθησω μια φορα ακομα στο κατω κατω να το ξανα κανω χαλια οποτε ξυσιμο να βγει η στρωση που ειχα ριξει

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221108_220402.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	82,5 KB 
ID:	439468

    και παμε παλι επι της ευκαιριας τα προηγουμενα αυτοκολητα μου καθοταν μικρα εκοψα λιγο μεγαλητερα

    και φτασαμε εδω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221119_002319.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	62,2 KB 
ID:	439469

    και κοντινη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221119_011121.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	26,4 KB 
ID:	439470

    τα στολισα φυσικα που αλλο στο σαλονι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221119_002319.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	62,2 KB 
ID:	439469

    και να δω αυριο που θα ξυπνησει η γυναικα και τα δει μεχρι που θα την ακουσουν με βλεπω να μετακομιζω

    αν αυριο δεν βρεχει ευελιστω μετα την δουλεια να γινουν οι τελευταιες ρυθμισεις στα καρμπυρατερ και να μονταριστει ωστε να το καβαλησω
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  6. #291
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    ας μου επιτραπει να πω δυο λογια απο την εμπειρια μου με το βαψιμο στο τι πηγε λαθος κατα την γνωμη μου την πρωτη φορα εβαψα με ενα κομπρεσερ 25 λιτρων ειχα ρυθμιστη πιεσης επανω στο κομπρεσερ ρυθμισμενο στα 1.8 bar για λαστιχο ειχα ενα σπιραλ φ8 αυτο ειχε ως αποτελεσμα στο πιστολι να μην περνω τη πιεση που ρυθμιζα αλλα λιγοτερη και καθως επεφτε η πιεση στο αεροφυλακιο επεφτε και στην εξοδο του ρυθμιστη γι αυτο ειχα και το φαινομενο του πορτοκαλιου συν οτι οταν ρυθμιζα την πιεση δεν το εκανα με πιεσμενη σκανδαλη αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να πεφτει ακομα περισσοτερο η πιεση την δευτερη φορα μετα απο συμβουλη του doctor_john ανεβασα την πιεση αρκετα οποτε στο πιστολι ειχα πιεση και οταν ξεκινουσε το κομπρεσερ δεν εβαφα αλλα το περιμενα εκανα το λαθος να το φορτωνω με υλικο γιατι στο πρωτο χερι δεν εστρωσε οπως το φανταζομουν και φοβουμενος μη την ξαναπατησω την πατησα αλλιως την τριτη φορα εβαψα εχοντας τον ρυθμιστη επανω στο πιστολι το κομπρεσερ ηταν 250 λιτρα και το κυριοτερο οπλιστικα με υπομονη στο πρωτο χερι το στρωσιμο μου εδινε την εντυπωση πως θα μου γινει πορτοκαλι συγκρατηθηκα και δεν το φορτωσα στο δευτερο χερι βελτιωθηκε πολυ μου αναπτερωσε το ηθικο και στο τριτο εστρωσε οπουτε αν καποιος μου ελεγε πως θα βαψει θα του ελεγα πως για αρχη
    1)καλο πιστολι οχι απαραιτητα ακριβο αλλα σωστα καθαρισμενο
    2)κομπρεσερ τουλαχιστον 50 λιτρων αν και εδω κολλαει οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο και φυσικα εξαερωση πριν την χρηση
    3)σωστη πιεση με τον ρυθμιστη επανω στο πιστολι

    4)αν δεν εχει εμπειρια πρωτα εξασκηση να παρει 1/4 απλο χρωμα και βερνικι και να βαψει κατι ωστε να "σπασει το χερι του αλλα και να δει πως αντιδρουν τα υλικα

    αυτα ειχα για τωρα ερχεται συνεχεια
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  7. #292
    RobiXT
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    179
    Με το καλό να το δέσεις...όσο ζούμε μαθαίνουμε και εννοείται θα κάνουμε και λάθη,ωραίο βγήκε τώρα πάντως μπράβο και πάλι μπράβο ότι φτιάχνουμε μόνοι μας είναι διπλή η χαρά που παίρνεις...

  8. #293
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    γεια σας και παλι sotirisxt εχεις απολυτο δικιο για την διπλη χαρα
    σημερα ηρθε η ωρα να μπουν οι ροδες στις θεσεις τους οποτε παμε η γρια περιμενε 2 μερες σε αυτη την κατασταση

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221119_5433.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	90,5 KB 
ID:	439508

    μπηκαν τα λαστιχα μαζι με το μπροστα φτερο κολλα σπειροματων στις βιδες του δισκοφρενου και βιδωμα με δυναμοκλειδο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221119_3399.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	439511


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221119_5772.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	90,6 KB 
ID:	439509

    και σειρα πηραν τα γραναζια και η αλυσιδα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221119_5590.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	46,7 KB 
ID:	439510

    και κει που λεω τελος για σημερα συνειδητοποιω οτι το φτερο μπροστα το εβαλα αναποδα οποτε ξανα μανα οσπου με πηρε το βραδυ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221119_33209.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	439512

    και εις αυριον τα σπουδαια
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  9. #294
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    να πω επεισης οτι η αλυσιδα περιμενα να ειναι με ασφαλεια αλλα δυστυχος ηταν για να πρεσαριστει εργαλειο δεν εχω οποτε εκοψα δυο λαμες οσο ειναι το link δυο τρυπες πανω κατω περασμα βιδες με παξιμαδι και το εκανα σαντουιτσ ετσι καταφερα να βαλω το πλακακι μεσα στα πιρακια αλλα οταν προσπαθησα να τα κεφαλοσω λυγιζαν τα λαμακια θα δω την δευτερα μηπως βρω το εργαλειο αλλιως θα κανω δυο νεα λαμακια απο πιο σκληρο σιδερο
    Τελευταία τροποποίηση από dumutrus; 20/11/2022 στις 13:42.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  10. #295
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    20:00 στην αυλή με ενα φούτερ. 19/11.. σκληρός

    Είναι δύσκολο να κεφαλώσεις τον ατσάλινο πείρο ακόμα και όταν έχεις το αντίστοιχο εργαλείο.
    Με τον κόφτη δεν θέλω να το σκέφτομαι καν.
    Με το κατάλληλο εργαλείο ελπίζω πως δεν θα ταλαιπωρηθείς.

    Αν έχεις κομματάκια ανοξείδωτο 5-6mm ίσως σου αρέσει να φτιάξεις κάτι τέτοιο.

    Μου διαλύουν το νευρικό σύστημα πολλά χρόνια αυτά τα "εργαλεία" που κλιμακώνουν τιμές από 30-200ε και δουλειά
    κάνουν μόνο τα πολύ ακριβά.. χωρίς πλάκα θα θυσίαζα μικρή μέγγενη για να φτιάξω ένα της προκοπής.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 19/11/2022 στις 22:01.

  11. #296
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    γεια σου γιαννη δεν ξερω αν το πιστευεις αλλα ειχαμε περιπου 16c εκεινη την ωρα
    Τελευταία τροποποίηση από dumutrus; 20/11/2022 στις 13:41.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  12. #297
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Δεν έχω καμία αμφιβολία

  13. #298
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    να πω επεισης οτι η αλυσιδα περιμενα να ειναι με ασφαλεια αλλα δυστυχος ηταν για να πρεσαριστει εργαλειο δεν εχω οποτε εκοψα δυο γαμες οσο ειναι το link δυο τρυπες πανω κατω περασμα βιδες με παξιμαδι και το εκανα σαντουιτσ ετσι καταφερα να βαλω το πλακακι μεσα στα πυρακια αλλα οταν προσπαθησα να τα κεφαλοσω λυγουσεαν τα λαμακια θα δω την δευτερα μηπως βρω το εργαλειο αλλιως θα κανω δυο νεα λαμακια απο πιο σκληρο σιδερο
    Και με δυο σφυριά, το κλείνεις.

    Το ένα σφυρί, όσο πιο μεγάλη μάζα γίνεται το τοποθετείς από την πίσω μεριά του κρίκου. Με το άλλο, χτυπάς τον πιρο (με Ι είναι το σωστό, και με ΕΙ σωστό θεωρείται, το Υ είναι λάθος όμως). Η μεγάλη μάζα του πίσω σφυριού, έχει και μεγάλη αδράνεια, οπότε όταν ο πίρος τρώει σφυριά από την μπροστά μεριά, η αδράνεια δεν αφήνει τον πίρο να κουνηθεί, και αναγκαστικά κεφαλώνει.

    Φρόντισε όμως να έχει πατήσει τέρμα μέσα στο πλακάκι. Εννοείται ότι δεύτερο άτομο απλοποιεί πολύ την κατάσταση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #299
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    καλησπερα ευχαριστω και τους δυο για τις λυσεις που μου δειξατε ειχα σκοπο να εφαρμοσω την λυση του telegonos σημερα και να επερνα σε δευτερη δοση το εργαλειακι που εδειξε ο doctor_john αλλα λεω ειχα επειδη ο καιρος ειχε αλλη αποψη ξυπναω το πρωι σηκωνεται και ο υιος κατεβαινουμε πρωτη κινηση βαζω πανω τα ρολογια της υποπιεσης συνδεω και το στροφομετρο που πηρα βαζω μπρος και περιμενω να ζεσταθει

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221120_36948.jpg 
Προβολές:	71 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	439516

    ζεσταθηκε ωραια παμε για τις βιδες μειγματος ριλαντι τα δυο εξω μια χαρα τα δυο μεσα ομως χωνιασμενα ειχα κανει μια δοκιμη παλαιοτερα με μακρυ κατσαβιδι και ειχα δει οτι την ειχα αλλα σημερα διαπιστωσα οτι η γωνια ηταν χαλια και οτι το πιθανοτερο θα εκανα ζημια στο κεφαλι της βιδας
    το αφησα για να δω πως θα κινηθω εδω τωρα εχω δυο επιλογες ή το ειδικο εργαλειο για αυτη την δουλεια ή να παρω βιδες που στην ακρη εχουν χερουλακι για να την γυρνας με το χερι θα το σκεφτω και θα επανελθω
    ετσι ειπα να το δεσω μπας και το βολταρω αλλα ο καιρος ειχε αλλα σχεδια αρχισε να βρεχει ισα ισα μαζεψα
    telegonos σωστη παρατηρηση για το "υ" μαλλον ειχα τον βασιλια Πυρο στο μυαλο μου (το διορθωσα)
    Τελευταία τροποποίηση από dumutrus; 20/11/2022 στις 13:43.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  15. #300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    517
    και συνεχιζουμε σπιτι το ρεζερβουαρ ειχε απο κατω ενα σφουγγαρι το οποιο το ξηλωσα για να το βαψω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221120_21564.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	73,8 KB 
ID:	439517

    πηρα λοιπον αρμαφλεξ χαρτοταινια για οριοθετηση

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221120_3777.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	38,7 KB 
ID:	439518
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

Παρόμοια θέματα

  1. HONDA CB 400 Super Four Version S
    από Da.Vintage στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2005, 22:32
  2. Ψυγειο Απο Honda Cb 400 Super Four
    από sevax στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 11:43
  3. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF