Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Yamaha Townmate αναπαλαίωση

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27

    Yamaha Townmate αναπαλαίωση

    Καλησπέρα σε όλους έχω στο σπίτι ένα yamaha Townmate και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα για να το ανακατασκευσω ώστε να πάρει περίπου την αρχική του κατάσταση. Πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω έχω δει σε φωτός ότι μερικά Townmate διαθέτουν εσωτερικό γατζο στην γραβάτα γνωρίζετε εάν αυτό μπορώ να το προσθέσω ή αν μπορώ κάπως να το φτιάξω; δεύτερον ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα φώτα μιας και είναι 6v μπορώ να κάνω κάποια πατέντα (έστω και να προσθέσω εξωτερικά) ώστε να βλέπω κανονικά; τα συγκεκριμένα είναι μόνο να σε βλέπουν ίσα ίσα... Ελπίζω να υπάρχει κάποιος να βοηθήσει ευχαριστώ.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Για τα φώτα μόνο αν το κάνεις όλο 12 βολτο. Απ ότι θυμάμαι υπήρχε mate 12v οπότε θα χρειαστείς πλεξούδα, ανορθωτή και βολάν/πηνία (και φυσικά λάμπες). Δε ξέρω πόσο σε συμφέρει όλο αυτό (ανάλογα την χρήση είναι βέβαια)

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Κατάλαβα δεν νομίζω να το κάνω 12v λόγο κόστους κλπ απλά σκεφτόμουν δεν μπορώ να τοποθετήσω LED 6v σε πίσω φανάρι και φλας? Αυτοσχέδιο φυσικά μιας και δεν υπάρχουν 6vleds

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Angellos Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα δεν νομίζω να το κάνω 12v λόγο κόστους κλπ απλά σκεφτόμουν δεν μπορώ να τοποθετήσω LED 6v σε πίσω φανάρι και φλας? Αυτοσχέδιο φυσικά μιας και δεν υπάρχουν 6vleds
    Για πίσω υπάρχει.
    https://www.matchlessclueless.com/st...nd-tail-light/
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Χρειάζεται πλεξούδα και βολάν και πηνία για να γίνει 12?

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Καλησπέρα, προ 2 ετών περίπου, προχώρησα και εγώ σε πλήρη ανακατασκευή ενος TOWNMATE που έχω. Σχετικά με την απορία σου, ότι είπαν ακριβώς οι προλαλήσαντες και εγώ το ίδιο έκανα, δηλαδή αλλαγή πλεξούδας, βολάν και πηνίων.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Ε κατάλαβα λίγο περίπλοκο αλλά θα δω τι θα κάνω. Σχετικά με κομμάτια πχ θέλω να αγοράσω ένα μπροστινό φτερό (έσπασε ένα μικρό κομμάτι) και θέλω και το σήμα στην πόδια "Townmate" αυτά που προτείνεις να τα αγοράσω; ρωτάω μιας και το έκανες ανακατασκευή

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Επίσης αξίζει να βαφτεί το παπι; αν το πάω σε φανοποιό γνωρίζεις περίπου πόσο κοστίζει; πρέπει να λυθεί ολόκληρο για να βαφτεί; συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω και πολλά από αυτά

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Angellos Προβολή μηνύματος
    Επίσης αξίζει να βαφτεί το παπι; αν το πάω σε φανοποιό γνωρίζεις περίπου πόσο κοστίζει; πρέπει να λυθεί ολόκληρο για να βαφτεί; συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω και πολλά από αυτά
    Για σωστή δουλειά, ναι, θέλει λύσιμο. Το οποίο, βεβαίως κοστίζει εκτός αν το κάνεις μόνος σου (από τα γραφόμενα σου πιο πάνω, μάλλον δεν το έχεις το θέμα...) Έπειτα, αναλόγως τις ζημιές που έχει το πλαίσιο θα πάει και το κόστος βαφής. Σε κάθε περίπτωση, δεν θα είναι κάτω από 200 ευρώ +κανένα 100 ευρώ για το λύσε δέσε... Αξίζει; Δεν νομίζω. Άστο στη ησυχία του, μάζεψε τα λεφτά που θα έδινες και λίγα ακόμα, να πάρεις ένα αξιοπρεπές σύγχρονο παπί....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του @Bowleno.
    Πριν 2 χρόνια περίπου, όταν πήγα να πάρω χρώματα για να βάψω το δικό μου, πέτυχα ένα βαφέα και τον ρώτησα για τιμή.
    200-250, ανάλογα την φθορά, αν του το πήγαινα λυμένο όλο και κάνα 100 πάνω, αν έκανε λύσιμο δέσιμο αυτός.

    Το δικό μου δεν χρειάζονταν στοκαρίσματα, είχε όμως επιφανειακές σκουριές.
    Έκανα όλη τη δουλειά μόνος με κόστος κάνα 100€, αν θυμάμαι καλά, χρώματα από το πάνω ράφι, ξύσιμο, πέρασμα με αναστολές σκουριάς, αστάρι, χρώμα, βερνίκι.
    Είχα ένα μικρό κομπρεσέρ και ένα πιστόλι, πήρα και ένα ακόμα για το αστάρι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TownMate.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	443143

    Γενικά, πάντως, τόσο παλιά μηχανάκια αν δεν έχεις την όρεξη να κάνεις αρκετά πράγματα μόνος, δεν αξίζουν τον κόπο.
    Oldfarts never die

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του @Bowleno.
    Πριν 2 χρόνια περίπου, όταν πήγα να πάρω χρώματα για να βάψω το δικό μου, πέτυχα ένα βαφέα και τον ρώτησα για τιμή.
    200-250, ανάλογα την φθορά, αν του το πήγαινα λυμένο όλο και κάνα 100 πάνω, αν έκανε λύσιμο δέσιμο αυτός.

    Το δικό μου δεν χρειάζονταν στοκαρίσματα, είχε όμως επιφανειακές σκουριές.
    Έκανα όλη τη δουλειά μόνος με κόστος κάνα 100€, αν θυμάμαι καλά, χρώματα από το πάνω ράφι, ξύσιμο, πέρασμα με αναστολές σκουριάς, αστάρι, χρώμα, βερνίκι.
    Είχα ένα μικρό κομπρεσέρ και ένα πιστόλι, πήρα και ένα ακόμα για το αστάρι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TownMate.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	443143

    Γενικά, πάντως, τόσο παλιά μηχανάκια αν δεν έχεις την όρεξη να κάνεις αρκετά πράγματα μόνος, δεν αξίζουν τον κόπο.
    Έτσι ακριβώς στην τελευταία παράγραφο. Αν έχεις άλλο για να κινείσαι, αυτό το κάνεις τεύχη και το φτιάχνεις μόνος λίγο λίγο οπότε έχεις χρόνο, λεφτά, χώρο.... Αλλιώς δεν αξίζει με την καμία
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Κατανοώ τα λεγόμενα απλά γενικά δεν έχω καθόλου τις γνώσεις πάνω στο θέμα. Παρόλα αυτά θα ήθελα να το φέρω σε όμορφη κατάσταση μιας και έχει μια διαχρονική αξία

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Ανταλλακτικα (για μαμίσια μιλάμε όχι μαιμου) μόνο σε επίσημη αντιπροσωπεία φυσικά, εκτός από την ποδιά που δεν κατάφερα να βρω μαμίσια και έβαλα μαιμου. Οσον αφορά το βαψιμο, για να γίνει σωστή δουλειά πρέπει να λυθεί όλο, να γίνει δηλαδή φύλλο και φτερό. Επειδή εγώ τα άλλαξα όλα (αμορτισερ, ποδιά, ζάντες, καρμπιρατερ, κινητήρα κ.τ.λ. - μόνο η εξάτμιση έμεινε η ίδια) όλη η ιστορία, πριν από δύο χρόνια μου στοίχισε περίπου 1.000 Ευρώ. (τιμή εντελώς φιλική, σε μάστορα που είναι κολλητάρι.)
    Ο λόγος φυσικά που έδωσα τόσα χρήματα, είναι γιατί το μηχανάκι αυτό έχει μεγάλη συναισθηματική αξία.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2023
    Μηνύματα
    27
    Το να τα αλλάξεις ακόμα κσι κινητήρα κλπ κλπ το θεωρώ υπερβολικό αφού έχει συναισθήματικη αξία το να τα αλλάξεις όλα είναι λες και πήρες καινούργιο.. Εγώ θα κοίταζα να άλλαζα λίγα πράγματα εξάτμιση σπασμένο φτερό κλπ κσι να κρατήσω αυτά που έχει πάνω μιας κσι νε αυτά πέρασα τόσες δεκαετίες

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Townmate T50
    από ad709 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2017, 20:56
  2. Χρονισμος κινητηρα σε yamaha townmate t50??
    από mastroxalastis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2013, 00:40
  3. Yamaha Townmate 50 - τo κοντέρ τρελάθηκε!
    από jasper στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2009, 20:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF