Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: Εvery Day Carry Εργαλεία για το μηχανάκι.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093

    Εvery Day Carry Εργαλεία για το μηχανάκι.

    Σήμερα προέκυψε στον δρόμο ανάγκη για 13mm οτιδήποτε στην άκρη του δρόμου και μπορει μεν να βρέθηκε από φιλο που ηταν μαζί αλλά στο εργοστασιακό κιτ κάτω από σέλα δεν υπήρχε αφού το μηχανάκι είναι made in Japan. To φταίξιμο είναι δικό μου εξ ου και το θέμα.
    1. Αρχίζουμε λοιπόν με υποδείξεις για τσαντάκι που να χωράει κατω από σέλα GSXR κάπου στα 18-20cm μήκος, 15-18cm πλάτος και έως 12-14cm ύψος. Maxpedition ή κάτι τέτοιο.
    2. Τι πρέπει να έχει μέσα; Εγώ λέω για αρχή γερμανοπολύγωνα 7,8,10,11,12,13,14,17, καρυδάκια τα ίδια, γαλλικό που να πιάνει 27mm, πένσα, κόφτη μυτοτσίμπιδο, ασφαλειοτσίμπιδο αναστρεφόμενο, Ph 1,2,3, αλλεν 3,4,5,6,8,10mm, ένα ίσιο χτυπητό κατσαβίδι, μπουζοκαρυδάκι και περιμένω προσθαφαιρέσεις από εσάς.
    3, Σετ επισκευής ελαστικών, σύρμα, σωληνάκι για βενζίνη, φακό....

    Περιμένω λοιπόν ιδέες και υποδείξεις

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Δεματκα καλωδιον.Κοινος tyrap
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δεματκα καλωδιον.Κοινος tyrap


    Give me fuel, Give me fire

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    ..
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Σήμερα προέκυψε στον δρόμο ανάγκη για 13mm οτιδήποτε στην άκρη του δρόμου και μπορει μεν να βρέθηκε από φιλο που ηταν μαζί αλλά στο εργοστασιακό κιτ κάτω από σέλα δεν υπήρχε αφού το μηχανάκι είναι made in Japan. To φταίξιμο είναι δικό μου εξ ου και το θέμα.
    1. Αρχίζουμε λοιπόν με υποδείξεις για τσαντάκι που να χωράει κατω από σέλα GSXR κάπου στα 18-20cm μήκος, 15-18cm πλάτος και έως 12-14cm ύψος. Maxpedition ή κάτι τέτοιο.
    2. Τι πρέπει να έχει μέσα; Εγώ λέω για αρχή γερμανοπολύγωνα 7,8,10,11,12,13,14,17, καρυδάκια τα ίδια, γαλλικό που να πιάνει 27mm, πένσα, κόφτη μυτοτσίμπιδο, ασφαλειοτσίμπιδο αναστρεφόμενο, Ph 1,2,3, αλλεν 3,4,5,6,8,10mm, ένα ίσιο χτυπητό κατσαβίδι, μπουζοκαρυδάκι και περιμένω προσθαφαιρέσεις από εσάς.
    3, Σετ επισκευής ελαστικών, σύρμα, σωληνάκι για βενζίνη, φακό....

    Περιμένω λοιπόν ιδέες και υποδείξεις
    λεωνιδα ....
    εδω μονο ο αποστολης(σουπιας) μπορει να πει....
    μου εφτιαξε μια συλλογη που μπορω να την εχω μαζι μου και μπορω να λυσω ολο το μηχανακι στο δρομο...

    daz .....ακουει ????
    :ZZZ:

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Εχω παρει τσαντακι εργαλειοθηκη της oxford και εχω κανει προσθαφαιρεσεις για να προσαρμοσω τα εργαλεια στις απαιτησεις της μοτοσυκλετας

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    μιλαμε για βλαβη που μπορει να προκυψει καθ οδον ετσι;
    αναλογα με το μηχανακι....
    τα μηχανακια συνηθως μενουν απο ηλεκρικα απο μηχανικη βλαβη δε γινεται επεμβαση στο δρομο
    οτι χρειαζεται για να τεντωθει αλυσιδα
    οτι χρειαζεται για να βγουν πλαστικα για να υπαρξει προσβαση σε κινητηρα ηλεκτρικα
    συρμα η tie-wrap
    μονωτικη ταινια και ενα κομματι καλωδιο για γεφυρα
    ενα δοκιμαστικο δωδεκαβολτο

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2016
    Μηνύματα
    21
    Το καλύτερο εργαλείο που χρειάζεσαι είναι μια οδική βοήθεια.

    Σίγουρα θες ένα καλώδιο που ανέφερε κι ο toyar, για να γεφυρώσεις π.χ. το θερμοστάτη.
    Μια σκύλα μικρή, όπου άνετα πέρα από εργαλείο μπορεί να αντικαταστήσει και λεβιέ ταχυτήτων .
    Σίγουρα tubeless kit.
    Αν σου ξεζαντάρει όμως το λάστιχο ? το δικό μου το είχα φέρει στα ίσια του πιέζοντας την κορώνα με σύρμα από ντίζα αμπραγιάζ και παράλληλα έβαζα αέρα με την αμπούλα.
    Εχεις ακόμη χώρο ? βάλε και μια κόλα δύο στοιχείων.
    Χωράει κι άλλα ? είναι νύχτα και δεν έχεις φώτα, ένα φωσφοριζέ γιλεκάκι ποδηλατικό και πανάλαφρο θα σε διευκόλυνε αρκετά.
    Δεν έχεις άλλο χώρο ? ΟΚ μια αλουμινοκουβέρτα με όγκο όσο ένα σπιρτόκουτο χωράει παντού. χώρια από αδιάβροχο είναι και καλό μονωτικό από το κρύο.

    Αυτά είναι μερικά από τα περίεργα πράγματα που έχω χρειαστεί .

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    λεωνιδα ....
    εδω μονο ο αποστολης(σουπιας) μπορει να πει....
    μου εφτιαξε μια συλλογη που μπορω να την εχω μαζι μου και μπορω να λυσω ολο το μηχανακι στο δρομο...

    daz .....ακουει ????
    Εγώ δεν φτιάχνω τίποτα. Προτάσεις κάνω, εσείς αποφασίζετε. Επίσης αυτός που ξέρει καλύτερα τι χρειάζεται είναι ο ιδιοκτήτης. Μόνο όταν θα κάνει κάποιος δυο εργασίες επάνω στο μηχανάκι του θα ξέρει ακριβώς τι χρειάζεται. Πχ εγώ μπορώ να βγάζω ελαστικό με δυο λεβιέδες 17cm o καθένας ενώ κάποιος άλλος να θέλει τρεις. Έχω αλλάξει όμως πιο πολλά ελαστικά στην αυλή μου απ' ότι στο βουνό.

    Πάρα πολλές φορές ενώ ήμουν σπίτι μου και είχα όλα τα εργαλεία που χρειαζόμουν, αποφάσισα να κάνω κάποιες εργασίες, μόνο με τα εργαλεία που έχω μαζί μου σε βόλτες και ταξίδια. Ήθελα να δω αν μπορώ, αν θα μου λείψει κάτι, αν κάτι είναι περιττό.

    Επίσης είναι άλλα τα εργαλεία που έχω μαζί μου σε καθημερινή βάση, άλλα αυτά που έχω όταν πάω βόλτα στο βουνό και άλλα όταν φεύγω για 15 μέρες και δεν ξέρω που θα φτάσω. Έχει τύχει να κουβαλάω από σαμπρέλες και μοτεράκια μέχρι 11ρι σκοινί για το πίσω λάστιχο-ζάντα!

    Πολλά απ' τα σετ επισκευής είναι λίγο φθηνά ή ... τέλος πάντων καποιος που δεν το έχει ξανακάνει ίσως δυσκολευτεί με τα εργαλεία που έχουν μέσα. Το μόνο που μας σώζει είναι κάποιες εργασίες να τις κάνουμε όταν έχουμε όλη την άνεση, ώστε να μην βρεθούμε μπροστά σε απρόοπτα.

    Λεο το γαλλικο που να πιάνει μέχρι 27 τι το θέλεις? Ποια βίδα είναι αυτή η 27αρα?
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/07/2017 στις 00:56.
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν φτιάχνω τίποτα. Προτάσεις κάνω, εσείς αποφασίζεται. Επίσης αυτός που ξέρει καλύτερα τι χρειάζεται είναι ο ιδιοκτήτης. Μόνο όταν θα κάνει κάποιος δυο εργασίες επάνω στο μηχανάκι του θα ξέρει ακριβώς τι χρειάζεται. Πχ εγώ μπορώ να βγάζω ελαστικό με δυο λεβιέδες 17cm o καθένας ενώ κάποιος άλλος να θέλει τρεις. Έχω αλλάξει όμως πιο πολλά ελαστικά στην αυλή μου απ' ότι στο βουνό.

    Πάρα πολλές φορές ενώ ήμουν σπίτι μου και είχα όλα τα εργαλεία που χρειαζόμουν, αποφάσισα να κάνω κάποιες εργασίες, μόνο με τα εργαλεία που έχω μαζί μου σε βόλτες και ταξίδια. Ήθελα να δω αν μπορώ, αν θα μου λείψει κάτι, αν κάτι είναι περιττό.

    Επίσης είναι άλλα τα εργαλεία που έχω μαζί μου σε καθημερινή βάση, άλλα αυτά που έχω όταν πάω βόλτα στο βουνό και άλλα όταν φεύγω για 15 μέρες και δεν ξέρω που θα φτάσω. Έχει τύχει να κουβαλάω από σαμπρέλες και μοτεράκια μέχρι 11ρι σκοινί για το πίσω λάστιχο-ζάντα!

    Πολλά απ' τα σετ επισκευής είναι λίγο φθηνά ή ... τέλος πάντων καποιος που δεν το έχει ξανακάνει ίσως δυσκολευτεί με τα εργαλεία που έχουν μέσα. Το μόνο που μας σώζει είναι κάποιες εργασίες να τις κάνουμε όταν έχουμε όλη την άνεση, ώστε να μην βρεθούμε μπροστά σε απρόοπτα.

    Λεο το γαλλικο που να πιάνει μέχρι 27 τι το θέλεις? Ποια βίδα είναι αυτή η 27αρα?
    :ZZZ:

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 990mits Προβολή μηνύματος
    Το καλύτερο εργαλείο που χρειάζεσαι είναι μια οδική βοήθεια.

    Σίγουρα θες ένα καλώδιο που ανέφερε κι ο toyar, για να γεφυρώσεις π.χ. το θερμοστάτη.
    Μια σκύλα μικρή, όπου άνετα πέρα από εργαλείο μπορεί να αντικαταστήσει και λεβιέ ταχυτήτων .
    Σίγουρα tubeless kit.
    Αν σου ξεζαντάρει όμως το λάστιχο ? το δικό μου το είχα φέρει στα ίσια του πιέζοντας την κορώνα με σύρμα από ντίζα αμπραγιάζ και παράλληλα έβαζα αέρα με την αμπούλα.
    Εχεις ακόμη χώρο ? βάλε και μια κόλα δύο στοιχείων.
    Χωράει κι άλλα ? είναι νύχτα και δεν έχεις φώτα, ένα φωσφοριζέ γιλεκάκι ποδηλατικό και πανάλαφρο θα σε διευκόλυνε αρκετά.
    Δεν έχεις άλλο χώρο ? ΟΚ μια αλουμινοκουβέρτα με όγκο όσο ένα σπιρτόκουτο χωράει παντού. χώρια από αδιάβροχο είναι και καλό μονωτικό από το κρύο.

    Αυτά είναι μερικά από τα περίεργα πράγματα που έχω χρειαστεί .
    Επειδή σε βλέπω πολύ ανήσυχο, βάλε και μια gaffer tape ή duct tape (δεν ξέρω πως λέγεται στα Ελλήνικος) και είσαι τούμπανο!

    Μπορείς να την τυλίξεις σε οτιδήποτε ώστε να μην σου πιάνει καθόλου χώρο. Πχ στο λάστιχο που συνδέω με την αμπούλα πεπιεσμένου αέρα έχω βάλει σχεδόν μισή μονωτική. Με δυο δεματικά αριστερά και δεξιά δεν γλιστράει κιόλας!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170706_014829.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	385804
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    λεωνιδα ....
    εδω μονο ο αποστολης(σουπιας) μπορει να πει....
    μου εφτιαξε μια συλλογη που μπορω να την εχω μαζι μου και μπορω να λυσω ολο το μηχανακι στο δρομο...

    daz .....ακουει ????
    Την δικιά του από cordura την ζηλεψα όταν την είδα αλλά δεν χωράει κάτω από σελάκι. Πιστεύω να μας την δείξει όμως εδώ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    36mm έπρεπε να γράψω, το παξιμάδι πίσω τροχού.
    Και ένα αλλεν για τον εμπρός ή πολυ-αλλεν μιας και δύσκολα επαρχιακό βουλκανιζατερ εχει αλλεν 24mm ή αλλό για τροχό.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ρε 'σεις τι λετε?
    που να χωρεσουν ολα αυτα σε σελακι gsxr??

    επισης πες οτι κουβαλας 36αρι γαλλικο και 24αρι αλλεν (που μονο απο τον ογκο τους δεν θα τα κουβαλας...αλλα πες...)...που θα στηριξεις το gsxr για να βγαλεις εμπρος ή πισω τροχο?

    δεν ειναι εντουρο το μηχανακι που το πετας κατω και του κανεις γενικη ανακατασκευη...

    θελουν σταντ αυτες οι δουλειες...

    επειδη εμεινα με το gixxer 2 φορες για τον ιδιο αστειο λογο (που εχει γινει και ανακληση αλλα δεν πηγα να την κανω ο μ^#$*ας) και την μια το φορτωσα και το εφτιαξα σε παραδρομο της αττικης οδου με εργαλεια της οδικης, την αλλη το εφτιαξα με ενα πολυεργαλειο leatherman που κουβαλαω παντα...
    τι ηταν?
    ειχαν ξεβιδωσει οι βιδες του σταντ, με αποτελεσμα στα καλα καθουμενα να κοβει ρευμα με ταχυτητα...και φυσικα εν κινησει...

    για μενα αυτα που θελεις ειναι:
    αλλεν για να ξεβιδωνεις ολο το φερινγκ να εχεις προσβαση αν κατι εχει ξεκουμπωσει, αν κατι εχει χαλαρωσει κλπ...
    ενα πολυεργαλειο με πενσα, μαχαιρι, ψαλιδι και διαφορα bits...
    ασφαλειες...
    λαμπα μουτρου...
    duct tape...
    ενα κομματακι σωληνα αλουμινιου...

    δεν μενεις απο πολλα πραγματα με ενα 4κ..και αν μεινεις απο κατι χαζο, με αυτα που σου εγραψα το φτιαχνεις...
    αν μεινεις απο κατι σοβαρο, οσα εργαλεια και να εχεις δεν κανεις τιποτα...οδικη, φορτωμα και συνεργειο...ειναι η πιο ασφαλης λυση που δεν διακινδυνευεις ουτε εσυ (αν κατι εχεις κανει λαθος και το ξανακαβαλησεις), ουτε το μηχανακι να παθει σοβαροτερη βλαβη....

    επισης αν πεσεις μπορεις με αρκετο duct tape να μαζεψεις ολο το μηχανακι...

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    36mm έπρεπε να γράψω, το παξιμάδι πίσω τροχού.
    Και ένα αλλεν για τον εμπρός ή πολυ-αλλεν μιας και δύσκολα επαρχιακό βουλκανιζατερ εχει αλλεν 24mm ή αλλό για τροχό.
    Λεό θα λύσεις παξιμάδι τροχού με Γαλλικό? Σοβαρά τώρα? 130nm πρέπει να έχει αυτό το παξιμάδι αν μπήκε δυναμόκλειδο που σημαίνει ότι χρειάζεται περισσότερα για να λυθεί. Αν μπήκε κανένα αερόκλειδο πιθανότατα θα έχει ακόμα παραπάνω.

    Και επιπλέον 36αρι άνοιγμα νομίζω δεν έχουν ούτε τα Γαλλικά που είναι 12" (δλδ 25cm), που θα το βάλεις? Θα πάρεις τα μικρά, με μεγάλο άνοιγμα? Και μετά τι θα κάνεις θα βάλεις 150nm σε 8" Γαλλικό για να λύσεις 36αρα βίδα τροχού?

    Νο fracking way man!

    Και αν θέλεις να χαλαρώσεις τον πίσω άξονα για να σφίξεις την αλυσίδα, τον εμπρός γιατί?
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2008, 15:26
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2006, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF