Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Honda Hornet CB600F Ερωτηση για φλας

  1. #1
    Honda Hornet CB600F 2009 Το avatar του/της MaZzzZ
    Εγγραφή
    14/06/2017
    Μηνύματα
    17

    Honda Hornet CB600F Ερωτηση για φλας - αλαρμ

    Καλησπερα παιδια.
    Θα ηθελα τα φωτα σας για το Hornetακι μου.

    Προσφατα αλλαξα τα φλας στο Hornet μου (μοντελο 2009) και εβαλα led, αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τωρα αναβοσβηνουν πολυ πιο γρηγορα απο τα μαμα φλας που ειχε πανω του, ενας φιλος μου ειπε οτι επειδη ειναι led εινα λογικο να γινεται αυτο, ειναι λογικο η κατι φταιει?
    Δευτερον, παρατηρησα οτι πλεον οταν κλεινω την μηχανη δεν μενουνε ανοιχτα τα φλας, κατα 99% θυμαμαι με τα μαμα φλας πως αν ειχα την μηχανη on και ανοιγα τα φλας και μετα εσβηνα την μηχανη και εβγαζα και το κλειδι τα φλας συνεχιζαν να καινε, τωρα βλεπω πως δεν γινεται κατι τετοιο και πως σβηνουν τα φλας, αυτο τωρα γινεται επειδη ειναι led? Η επειδη κατι πρειραχτικε? Προσπαθησα να βρω στα manual της μηχανης αν υπαρχει καποιο κολπο πατωντας κατι να ξανα γινει να καινε τα φλας μηπως απορυθμιστηκε κατι αλλα δεν καταφερα να βρω κατι.
    Να συμπληρωσω πως τα led ειχανε δικα τους κουμπωματα αλλα ηταν διαφορετικα απο αυτα που που ειχαν τα μαμα, και αναγκαστηκα να κοψω τα κουμπωματα απο τα led και να ενωσω τα καλωδια του led με τα παλια καλωδια, εννοειται πως δεν πειραξα τα παλια κουμπωματα που ειχε πανω της η μηχανη.

    Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

    (Δεν γνωριζω αν επρεπε να κανω νεο θεμα η επρεπε να το βαλω στο Γενικο chat cbf600 οποτε αν το κρινει λαθος καποιος αρμοδιος ας το κανει merge, ευχαριστω)
    Τελευταία τροποποίηση από MaZzzZ; 08/07/2017 στις 14:53.

  2. #2
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Καλημέρα.
    Στην ερώτηση 1 η απάντηση είναι ότι πρέπει να αλλάξεις φλασέρ.
    (κάτι τέτοιο θες: http://www.ebay.com/itm/For-Honda-CB...RZQFOx&vxp=mtr )
    Για την ερώτηση 2 δε ξέρω να σου πω γιατί ποτέ δεν αφήνω τη μηχανή με τα φλάς να δουλεύουν ενώ είναι σβηστή.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  3. #3
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Τα φλας όταν σβήνεις τη μηχανεί σβήνουν και αυτά

    Μόνο τα αλάρμ μένουν αναμένα (είναι άλλος διακόπτης)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.
    Στην ερώτηση 1 η απάντηση είναι ότι πρέπει να αλλάξεις φλασέρ.
    (κάτι τέτοιο θες: http://www.ebay.com/itm/For-Honda-CB...RZQFOx&vxp=mtr )
    Η μια λύση είναι αυτή. Η άλλη είναι να χρησιμοποιήσεις την κατάλληλη αντίσταση σε κάθε led. Κάτι τέτοιο δηλαδή:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l225.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	11,9 KB 
ID:	385899
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Honda Hornet CB600F 2009 Το avatar του/της MaZzzZ
    Εγγραφή
    14/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Υπαρχει καποιο θεμα η θα βγαλει καποιο θεμα στην συνεχεια αν δεν βαλω καποιο απο αυτα τα καλωδια που μου δειχνετε τα φλασερ κτλπ?
    Ναι μαλλον εγω το εγραψα λαθος, για τα αλαρμ ελεγα, πλεον οταν σβησω την μηχανη σβηνουν και τα αλαρμ, δεν μενουν ανοιχτα, ειναι επειδη ειναι τα led η πειραχτικε κατι?

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MaZzzZ Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει καποιο θεμα η θα βγαλει καποιο θεμα στην συνεχεια αν δεν βαλω καποιο απο αυτα τα καλωδια που μου δειχνετε τα φλασερ κτλπ?
    Ναι μαλλον εγω το εγραψα λαθος, για τα αλαρμ ελεγα, πλεον οταν σβησω την μηχανη σβηνουν και τα αλαρμ, δεν μενουν ανοιχτα, ειναι επειδη ειναι τα led η πειραχτικε κατι?
    Δεν θα πάθουν κάτι αλλά χωρίς την σωστή αντίσταση θα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα.

    Τώρα μπορεί να ακουστεί γελοίο αλλά είσαι σίγουρος ότι ο διακόπτης της μηχανής σου δεν έχει και μια θέση όπου ναι μεν είναι σβηστή αλλά δίνει ρεύμα σε αλάρμ?
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Honda Hornet CB600F 2009 Το avatar του/της MaZzzZ
    Εγγραφή
    14/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Αν δεν υπαρχει προβλημα τοτε οκ.
    Οχι δεν υπαρχει κατι τετοιο φιλε μου, δεν εχει τον διακοπτη που λες.

  8. #8
    Honda Hornet CB600F 2009 Το avatar του/της MaZzzZ
    Εγγραφή
    14/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Επειδη εσκασα να δω αν χαλασα κατι ηλεκτρικο η εκανα καμια πατατα γενικα, καθισα μεσα στην νυχτα και εβγαλα τα φλας τα led και εβαλα τα μαμα παλι μονο και μονο για να δω αν γινεται αυτο που λεω και αν γινοταν γιατι ειπα πως θυμαμαι κατα 99% οτι γινοταν.

    Συνδεσα λοιπον τα παλια τα μαμα τα φλας και πραγματι το 99% που ειχα στο μυαλο μου εγινε 100%, ναι δουλευουν κανονικα τα αλαρμ και οταν κλεινω και την μηχανη αλλα και οταν βγαζω και το κλειδι, στην συνεχεια ξανα εβαλα τα led φλας και παλι αλλαξε, δηλαδη δεν μπορω να αφησω τα αλαρμ ανοιχτα και να βγαλω το κλειδι απο την μηχανη, οποτε ειναι θεμα με τα led φλας, το καλο ειναι οτι μου εφυγε απο το μυαλο και πως ολα ειναι καλα και πως δεν χαλασα κατι ηλεκτρικο η κατι απο τον εγκεφαλο.

    Οποτε δυο κακα εχουν τα led φλας, το ενα ειναι οτι πανε γρηγορα, και το δυο οτι τα αλαρμ δεν δουλευουν αν θελησεις να βγαλεις το κλειδι απο την μηχανη.

    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδια, και εννοειται πως επειδη το δοκιμασα το λεω και εδω για να ξερει και ο επομενος που το επιχειρησει να ξερει αν το δει αυτο με τα αλαρμ στην μηχανη του οτι ειναι απο τα led φλας και οχι κατι κακο.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MaZzzZ Προβολή μηνύματος
    Επειδη εσκασα να δω αν χαλασα κατι ηλεκτρικο η εκανα καμια πατατα γενικα, καθισα μεσα στην νυχτα και εβγαλα τα φλας τα led και εβαλα τα μαμα παλι μονο και μονο για να δω αν γινεται αυτο που λεω και αν γινοταν γιατι ειπα πως θυμαμαι κατα 99% οτι γινοταν.

    Συνδεσα λοιπον τα παλια τα μαμα τα φλας και πραγματι το 99% που ειχα στο μυαλο μου εγινε 100%, ναι δουλευουν κανονικα τα αλαρμ και οταν κλεινω και την μηχανη αλλα και οταν βγαζω και το κλειδι, στην συνεχεια ξανα εβαλα τα led φλας και παλι αλλαξε, δηλαδη δεν μπορω να αφησω τα αλαρμ ανοιχτα και να βγαλω το κλειδι απο την μηχανη, οποτε ειναι θεμα με τα led φλας, το καλο ειναι οτι μου εφυγε απο το μυαλο και πως ολα ειναι καλα και πως δεν χαλασα κατι ηλεκτρικο η κατι απο τον εγκεφαλο.

    Οποτε δυο κακα εχουν τα led φλας, το ενα ειναι οτι πανε γρηγορα, και το δυο οτι τα αλαρμ δεν δουλευουν αν θελησεις να βγαλεις το κλειδι απο την μηχανη.

    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδια, και εννοειται πως επειδη το δοκιμασα το λεω και εδω για να ξερει και ο επομενος που το επιχειρησει να ξερει αν το δει αυτο με τα αλαρμ στην μηχανη του οτι ειναι απο τα led φλας και οχι κατι κακο.
    Αν βάλεις τις σωστές αντιστάσεις στα led μπορεί και να μένουν ανοιχτά όπως τα κανονικά του! Δεν είμαι σίγουρος, αλλα λογικά...!
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Επειδή μου κίνησες τη περιέργεια (μιας και ποτέ δεν αφήνω τα αλάρμ αναμμένα στη μηχανή και να έχω φύγει), ούτε και εμένα παραμένουν ανοιχτά με το διακόπτη εκτός παρόλο που έχω βάλει φλασέρ για led.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Οπότε πιθανότατα, έκανα λάθος παραπάνω.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Οπότε πιθανότατα, έκανα λάθος παραπάνω.
    Καί όμως οχι ακριβώς. Στο 2005-2006 υπάρχει θέση στον διακόπτη για να μένουν μόνο τα αλάρμ αναμένα, χωρίς όμως να βγαίνει το κλειδί.
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  13. #13
    Honda Hornet CB600F 2009 Το avatar του/της MaZzzZ
    Εγγραφή
    14/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Για το 2005-2006 δεν γνωριζω, αυτο ειναι ενα πιο παλιο μοντελο απο το δικο μου, εγω εχω το επομενο μοντελο, ειναι του 2009, δηλαδη 2007-2013 αν θυμαμαι καλα, το οποιο δεν εχει τετοιο διακοπτη.
    Δεν ειναι κατι το οποιο δουλευα και πολυ, το να αφηνω ανοιχτα τα αλαρμ θελω να πω γιατι αν το αφησεις και αρκετα θα πεσει και η μπαταρια λογικα, αυτο το κανεις πιο πολυ σε εκτακτη αναγκη, απλα εσκασα πιο πολυ να δω αν εκανα κατι λαθος.
    Τελευταία τροποποίηση από MaZzzZ; 08/07/2017 στις 14:52.

  14. #14
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Οι λαμπτήρες πυρακτώσεως (τα παλιά, κοινά λαμπάκια) χρησιμοποιούν ένα μέρος της ίδιας της εσωτερικής τους αντίστασης στον έλεγχο της επαναφόρτησης του πυκνωτή του φλάσερ (και συνεπώς της συχνότητας του φλας). Γι αυτό και σε πολλά οχήματα, αν καεί το ένα άμεσως αλλάζει και η συχνότητα του φλας και σε προειδοποιεί.
    Αυτό είναι και το μόνο τους πλεονέκτημα. Τα LED έχουν πολύ μικρότερη εσωτερική αντίσταση, οπότε άμα δεν αλλάξεις όλο το σύστημα μαζί ωστέ να είναι συμβατό, θα χρειαστείς κάποια πατέντα.

    Δεν είναι δύσκολο, κι όποιος ξέρει δυο πράγματα από ηλεκτρολογία μπορεί να σου πεί τι χρειάζεται στην περίπτωσή σου. Δεν έχουν όλα τα συστήματα την ίδια καλοδίωσή. Καμιά φορά άμα βάλεις LED παύει να δουλεύει σωστά το φωτάκι του καντράν και θέλει άλλη μια μικρή μετατροπή.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Δεν χρειάζεται κανένας που να ξέρει από ηλεκτρολογια.

    Μια από τις δύο παρακάτω λύσεις και τέλος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.
    Στην ερώτηση 1 η απάντηση είναι ότι πρέπει να αλλάξεις φλασέρ.
    (κάτι τέτοιο θες: http://www.ebay.com/itm/For-Honda-CB...RZQFOx&vxp=mtr )
    Για την ερώτηση 2 δε ξέρω να σου πω γιατί ποτέ δεν αφήνω τη μηχανή με τα φλάς να δουλεύουν ενώ είναι σβηστή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η μια λύση είναι αυτή. Η άλλη είναι να χρησιμοποιήσεις την κατάλληλη αντίσταση σε κάθε led. Κάτι τέτοιο δηλαδή:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l225.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	11,9 KB 
ID:	385899
    Υπάρχουν όλα έτοιμα και διαθέσιμα σε οποιοδήποτε μαγαζί που πουλαει και τα led φλασακια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF