Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Πρώτη Μηχανή - Yamaha R6

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2017
    Μηνύματα
    5

    Πρώτη Μηχανή - Yamaha R6

    Καλησπέρα στο forum κι από μένα. Με λένε Θάνο, είμαι 23 και από το 2018 θα βγάλω δίπλωμα για μηχανή, το Α.
    Αυτό που σκέφτομαι είναι με τι μηχανή να ξεκινήσω. Να πω πως δεν έχω καμία εμπειρία και δεν είχα ούτε 50cc ποτέ μου(το ότι έχω οδηγήσει κάποιες φορές 50αρι δεν το μετράω καν). Ο κολλητός μου ξεκίνησε με την CB500F και ήδη θέλει να την αλλάξει, μέσα σ ένα χρόνο(δεν είχε ούτε αυτός προηγούμενη εμπειρία). Να πω πως μ αρέσουν πολύ οι Ζ650 αλλά κυρίως η R6. Η κύρια ερώτηση μου είναι: Αν αγοράσω την R6 θα χω κάποιο πρόβλημα; Δηλαδή πρέπει αναγκαστικά να ξεκινήσω από μηχανή μικρότερου κυβισμού; Γιατί όλοι μου λένε ότι με τον καιρό θα την συνηθίσω κι αν είμαι προσεκτικός δεν θα χω απολύτως κανένα θέμα. Τα φώτα σας λοιπόν

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.028
    Αν αγορασεις πρωτα ενα μηχανακι σαν το cb η το z650 και μετα το r6 θα νιωσεις και μονος σου οτι εκανες πολυ καλα που δεν το πήρες κατευθείαν. Αν θες να κανεις μόστρα παρτο απο τωρα αλλα αν θες να μαθεις να οδηγας αστο για αργοτερα. Ειναι δυσκολο, δύστροπο και μπορει να γινει επικίνδυνο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Προφορικά θα έλεγα αλλά, όμως ανέβα κατηγορίες σιγά σιγά για να μάθεις να οδηγεις καλύτερα και να μην ρισκάρεις πολύ.

  4. #4
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν αγορασεις πρωτα ενα μηχανακι σαν το cb η το z650 και μετα το r6 θα νιωσεις και μονος σου οτι εκανες πολυ καλα που δεν το πήρες κατευθείαν. Αν θες να κανεις μόστρα παρτο απο τωρα αλλα αν θες να μαθεις να οδηγας αστο για αργοτερα. Ειναι δυσκολο, δύστροπο και μπορει να γινει επικίνδυνο.
    +675

    Klaus ξεκίνα με ένα γυμνό ή ενα 250 - 300 και μετα παίρνεις το R6 θα το χαρείς περισσότερο έτσι και με μεγαλύτερη ασφάλεια

  5. #5
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ό,τι είπαν Χάρης και Βασίλης.

    Ξεκίνα με ένα μκρότερο μηχανάκι, μπες κάνε κανα δυο σχολεία, και ανεβαίνεις μετά σε R6.

    Και περισσότερο θα το ευχαριστηθείς και δε θα κινδυνεύεις στον ίδιο βαθμό να σε αδειάσει πουθενά.

  6. #6
    Τέτοια θέματα περιμενω. Καλό καλοκαίρι σε όλους παιδιά.

    Φιλε μην παρεις R6 και γενικά μην παρεις κανενα SuperSport για πρώτη μηχανη.

    Το γιατι το εχουμε πει καμια 100αριά φορές.Ψάξε στο φορουμ και θα βρεις ΠΟΛΛΑ παρόμοια θέματα

    Άσε που δεν ειναι και της μοδας πλεόν οπότε ΟΥΤΕ μουρη θα εισαι.
    The R is for Respect.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2017
    Μηνύματα
    5
    Καταρχήν να πω ευχαριστώ και μπράβο για την ευγένεια σας, και που δεν ήρθε κανείς να ξεκινήσει τα "καλά είσαι χαζός θα σκοτωθείς τι είναι αυτά που λες θα μας τρελάνεις" :P Το R6 δεν θα το έπαιρνα για μόστρα και γενικά δεν είμαι τέτοιος, ότι κάνω το κάνω για να το ευχαριστηθώ εγώ. Αν και μέσα μου ξέρω ότι δεν θα το πάρω, φαίνεται πολύ τούμπανο. Εγώ τη μηχανή την θέλω κυρίως για βόλτες μέσα στην πόλη, και για κανένα ταξίδι. Επίσης αυτό που είδα είναι πως η πίσω θέση στο R6 δεν έχει καλή φήμη, και δεν μ αρέσει, θέλω ο συνοδηγός να είναι κάπως πιο άνετα! Οπότε οκ το αφήνω το yamaha. Αλλά για το Ζ650, ούτε καν να το σκέφτομαι; Το χω έρωτα χρόνια κάθε φορά που το βλέπω τρελαίνομαι. Και μπορώ και να το πάρω λίγο να δω τι παίζει γιατί το χει κι ένας γνωστός μου! Πιστεύω είναι πιο ήρεμη μηχανή και πιο ιδανική για να ξεκινήσει κανείς από το R6!

    (Είδα και το μοντέλο του 17 κι το χω ερωτευθεί)

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κι εγώ μια απο τα ίδια θα σου προτείνω. Το r6 είναι δυσκολο μηχανάκι και γενικά όλα τα σουπερσπορ. Στην χαλαρή βόλτα σε καφετέρια μια χαρά πάει, αλλά μόλις πεις πως ανοίγεις το γκάζι χρειάζεται να ξέρεις τι κάνεις και θέλει την προσοχή σου 100%, δεν συγχωρεί λαθάκια,ούτε μαζέυεται έτσι και κάνει πως φεύγει σε στροφή. Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και μην το πάρεις, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να χτυπήσεις πολύ άσχημα

  9. #9
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    καλά είσαι χαζός θα σκοτωθείς τι είναι αυτά που λες θα μας τρελάνεις?!
    The mountain is you

  10. #10
    Έχουν βαρεθεί να τα λένε γι' αυτό δεν έπεσε κράξιμο, επίσης παίζουν πολλά τρολ που γράφουν κάτι τέτοια για να δημιουργήσουν ντόρο..

    Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει όμως...

    Τα ss δεν είναι ούτε για βόλτες μέσα στην πόλη ούτε για ταξίδια.
    Πάρε κάτι ποιο νορμάλ αν θες να το ευχαριστηθείς με ασφάλεια.
    Η χρήση που θα κάνεις σε ένα ss είναι στο 20-30% των δυνατοτήτων του, αν πας παραπάνω σε δημόσιο δρόμο ρισκάρεις πολλά για το τίποτα.
    Οπότε ή το παίρνεις τσάμπα ή ρισκάρεις πολλά...
    Μπορεί να λες ότι δεν είσαι "τέτοιος" αλλά το γκάζι είναι πολύ εύκολο να το γυρίσεις και χωρίς καμία εμπειρία βασίζεσαι μόνο στην τύχη...
    Στην τελική τι το θες το ss αν δεν το θες για τη δύναμη;

    Για φυσιολογική χρήση, ειδικά για αρχάριους 30-40 άλογα είναι υπεραρκετά.
    Από 80 και πάνω είναι άχρηστα εκτός πίστας.
    Εκτός αν θες να τα έχεις για να το λές...
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ μια απο τα ίδια θα σου προτείνω. Το r6 είναι δυσκολο μηχανάκι και γενικά όλα τα σουπερσπορ. Στην χαλαρή βόλτα σε καφετέρια μια χαρά πάει, αλλά μόλις πεις πως ανοίγεις το γκάζι χρειάζεται να ξέρεις τι κάνεις και θέλει την προσοχή σου 100%, δεν συγχωρεί λαθάκια,ούτε μαζέυεται έτσι και κάνει πως φεύγει σε στροφή. Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και μην το πάρεις, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να χτυπήσεις πολύ άσχημα
    Οοκ παιδιά, μέσα μου το ήξερα πως η απάντηση των περισσότερων θα ήταν αυτή, απλά ήθελα να βεβαιωθώ. Κοιτάω το Z650 που είναι μηχανή εντελώς διαφορετική και απ' ότι φαίνεται πιο "ήρεμη" και κατάλληλη για first bike από το R6.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    καλά είσαι χαζός θα σκοτωθείς τι είναι αυτά που λες θα μας τρελάνεις?!

  12. #12
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Βρες έναν σαν τον φίλο σου και πάρε το μηχανάκι που έμαθε και βαρέθηκε σε ένα χρόνο. Κράτα το κ εσυ ένα χρόνο ας πούμε και δώστο χωρίς χασούρα ιδιαίτερη. Μέχρι τότε καβάλα και κανένα άλλης κατηγορίας και θα δεις που θα κατασταλάξεις.

    Αν σαρεσει πάντως το ss σαν στυλ μπορείς να δεις για αρχή και τα "ταπεινά" 300αρια και 500αρια με το abs τους να εισαι κύριος.Και αμα σαρεσει η κατηγορία πας και σε R6 μετά. Ενδεικτικά:
    https://www.car.gr/10164714-honda-cbr-300-r-abs
    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10029944/

  13. #13
    το ότι το Ζ750 είναι ποιο ήρεμο και ποιο κατάλληλο για first bike από το R6, δεν σημαίνει ότι είναι ήρεμο και κατάλληλο για first bike...
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BlackAdder Προβολή μηνύματος
    το ότι το Ζ750 είναι ποιο ήρεμο και ποιο κατάλληλο για first bike από το R6, δεν σημαίνει ότι είναι ήρεμο και κατάλληλο για first bike...
    Συμφωνώ.

    Οτιδήποτε σε street άνω των 60-70 αλόγων για πρώτο μηχανάκι είναι too much κατά τη γνώμη μου.
    (μιλάω για συνηθισμένα συμβατικά μηχανάκια. Μη μου πει κανείς αν εννοώ ασφαλές το CR500 επειδή βγάζει 55 άλογα)

  15. #15
    Από την στιγμή που υπάρχουν πλεόν τόσο όμορφα 300άρια δεν βλέπω τον λόγο γενικώς να παει οποιοσδήποτε σε κάτι μεγαλύτερο.
    The R is for Respect.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha yzf r-125 πρωτη μηχανη
    από 4ss4s1n στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2012, 22:35
  2. Yamaha R6 πρώτη μηχανή
    από Silver_Rider στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2008, 01:31
  3. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF