Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Περι χρονολογιας-χιλιομετρων

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις αλλά δεν είναι ο κανόνας. Και εγώ είμαι επιφυλακτικός σε αυτές που έχουν λίγα χλμ αλλά επίσης ξέρω ότι είναι πολλοί αυτοί που βγάζουν την μηχανή τους έξω μόνο το ΣΚ επειδή έχουν και δεύτερη ή για άλλους λόγους.

    Οργισμένε κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν, ότι ευκαιρία δεν είναι πάντα η μηχανή που είναι πολύ φθηνή για την κατάστασή της αλλά και η μηχανή που είναι πολύ καλή για τα λεφτά της.
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    V STROM 1000 06
    Αγοράστηκε από εμένα το 2013.
    Ήταν ήδη ακινητοποιημένο τα 3 τελευταία χρόνια λόγω προβλημάτων υγείας του προηγούμενου ιδιοκτήτη.
    Το κοντέρ έγραφε 29300 χλμ και δεν είχα κανέναν λόγο να αμφιβάλλω για αυτά μιας και το οπτικό του ιδιοκτήτη όσο και η κατάσταση της μηχανής και το αρχείο σέρβις επιβαβαίωναν τα λεγόμενα - να σκεφτείτε ότι λόγω ακινησίας οι δισκόπλακες είχαν "μπιμπίκια" πάνω τους που άρχιζαν να εξαφανίζονται μόλις άρχισε να κυκλοφορεί πάλι.
    Από το 2013 έως σήμερα έχει γράψει ελάχιστα μιας και κάθε χρόνο καταθέτει πινακίδες για ένα 6μηνο και βγαίνει για 5-6 βόλτες όλες κι όλες το 6μηνο κυκλοφορίας της
    Αποτέλεσμα...Μηχανή +10 ετών να έχει 35.000 χλμ περίπου... Ξέρω ότι ποτέ δεν θα το πιστέψει κανένας, αλλά έτσι είναι...

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν το μηχανάκι δεν έχει περάσει από μάντρα είναι πολύ πιθανό να το πιστέψει κάποιος.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    BMW μοντ '06 αγορασμένη καινούρια και είναι τώρα με 17000, αγρατζούνιστη,φυλασσόμενη πάντα σε κλειστό γκαράζ, χωρίς βιβλίο σέρβις γιατί εκτός του 1ου που ήταν υποχρεωτικό κι έγινε στην αντιπροσωπεία όλα τα υπόλοιπα (λάδια φίλτρα βαλβίδες δλδ) τα κάνω μόνος μου με άνεση και φραπεδάκι συνήθως παρέα με φίλους στο γκαράζ μου.

    Κατά την γνώμη σου είμαι ψεύτης και λαμόγιο ή τίμιος που απλά έχω άλλο μηχανάκι για καθημερινή μετακίνηση και αυτό το βγάζω μόνο σε βόλτες??

    Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας κανόνας δεν ισχύουν γενικότητες. Κάθε ένα μηχανάκι είναι μια ξεχωριστή περίπτωση.

    σε εμενα μιλας? συμφωνω στο οτι δεν υπαρχει κανονας στο μεταχειρισμενο, απλα ενα παραδειγμα εγραψα πιο πανω.
    τα χιλιομετρα αν ειναι πραγματικα η οχι, μπορει να το καταλαβει καποιος εμπειρος.
    γενικα στην ελλαδα (για αλλου δεν γνωριζω, δεν εχω παει) ισχυει το λιγα χλμ=καλο μηχανακι, ασχετα αν εχει να αλλαξει λαδι απο τοτε που βγηκε απο το εργοστασιο.

    εχω ss αριστα συντηρημενο (τουλαχιστον ηταν πριν την πτωση) και δε το αγοραζανε γιατι ειχε 40κ χλμ.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν το μηχανάκι δεν έχει περάσει από μάντρα είναι πολύ πιθανό να το πιστέψει κάποιος.
    Αυτό ..

    Είναι πολύ πιθανό να βρεις μηχανάκι 10ετιας με 30.000χλμ. από ιδιώτη. Κυρίως,μεγάλα , τουριστικά,σουπερσπορτ που οι ιδιοκτήτες τους για χ,ψ, λόγους δεν έκαναν πολλά χλμ.

    Από μάντρα, σχεδόν αδύνατο..

  6. #21
    το CBR μου, μοντέλο 2005, έχει ~ 26.000 χλμ.

    next ...

  7. #22
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Όταν είχα βάλει πριν 2-3 χρόνια αγγελία τη μικρή Βαυαρή (αγγελία ημερών γιατί καπάκι το μετάνιωσα και δεν ήθελα να την αποχωριστώ), με παίρνει κάποιος τηλ και πρώτη του κουβέντα ήταν "η μηχανή έχει γυρισμένα χιλιόμετρα, αποκλείεται μοντέλου του 2006 να έχει κάτω από 28.000 χιλιόμετρα. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω μαζί του, κατέβασα την αγγελία κι ο γελοίος συνέχισε να παίρνει τηλέφωνα και να μου λέει ότι κατέβασα την αγγελία γιατί με πήρε χαμπάρι, ότι δεν θα την πουλήσω ποτέ γτ ζητάω πολλά και τέτοια... συνέχισα να τον αγνοώ, μετά από λίγο καιρό ξαναστέλνει μήνυμα "αν υπάρχει η μηχανή την αγοράζω μετρητοίς αλλά όσο θα σου πω εγώ"... Ο τύπος ήταν τόσο στόκος που δεν άξιζε καν να ασχοληθώ μαζί του, αφού κατάλαβε ότι δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ μαζί του ευτυχώς βαρέθηκε κι εξαφανίστηκε...
    Σε δικια μου παρόμοια περίπτωση ο λεβέντης με ρώτησε πως το κατάφερα να γυρίσω τα χιλιόμετρα πίσω και του απάντησα ότι την έβαλα στο διπλό, έβαλα όπισθεν και την άφησα στο ρελαντί. Σιγά σιγά φτάσαμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Έχω φίλο με Varadero του 2004 με περίπου 15.000 χλμ. Το θέμα είναι ότι και να θελήσει να τη δώσει (και δεν την πάρω εγώ) του έχει πει ο μάστορας να του την πάει επιτόπου χωρίς να τη βάλει αγγελία.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Crossrunner του 11 μόλις δόθηκε με 6.600 ιλιομετρα... 1ο χέρι,Ούτε σκόνη δεν ειχε.. Για 6χιλιαρικα,δεν πρόλαβε ούτε αγγελία να μπει...
    The only easy day was yesterday.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    το CBR μου, μοντέλο 2005, έχει ~ 26.000 χλμ.

    next ...
    πφφφ με εφαγες, cbr 07 22000 χλμ.......................δεν το ξαναβγαζω εξω...........

  11. #26
    Φιλος πηρε πριν 3 μηνες SS του 2008 με 800 (οχτακόσια) χιλιόμετρα και υπολοιπο εγγύησης ενα χρόνο. Ο ιδιοκτήτης απλά ενας φραγκάτος που βαρέθηκε...

    Περίμενε 1μιση χρόνο για μια ευκαιρία και δεν πιστευε οτι μπορούσε να βρεί κατι τέτοιο

    και η τιμή...καλύτερη απο κάτι "ευκαιρίες" στο car.gr

    Το παν ειναι να έχεις υπομονή και να είσαι όσο το δυνατόν πιο ανοιχτός σε διαφορετικά μοντέλα.
    The R is for Respect.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Φιλος πηρε πριν 3 μηνες SS του 2008 με 800 (οχτακόσια) χιλιόμετρα και υπολοιπο εγγύησης ενα χρόνο.
    10 χρόνια εγγύση; Ποιο μηχανάκι είναι αυτό, να πάρουμε κι εμείς ένα;
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Πολλές οι περιπτώσεις πάντως, και σίγουρα δεν υπάρχει κανόνας, γιατι είτε γνωρίζουμε απο προσωπική εμπειρία, είτε έχουμε ακούσει διάφορες περιπτώσεις.

    Εχω πουλησει 40 μηνών μοτοσακο με 12.000 (αγορασμένο απο καινούριο), καθώς και αγοράσει 2,5 ετών με 35.000 (αγορασμένο πάλι απο καινούριο)

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    To DRZ μου, μηχανάκι 10 ετών, πουλήθηκε με 26.000 χλμ. Ψάξτε τα χιλιόμετρα και την κατάσταση της μοτοσικλέτας αποτυπωμένα πάνω στο μηχανάκι, όχι στην άδεια ή το κοντέρ.
    Life begins at 45°.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    10 χρόνια εγγύση; Ποιο μηχανάκι είναι αυτό, να πάρουμε κι εμείς ένα;
    stock αρέ...
    The R is for Respect.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  3. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  4. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF