Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Περι χρονολογιας-χιλιομετρων

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2017
    Μηνύματα
    11

    Περι χρονολογιας-χιλιομετρων

    Καλησπέρα στην ομήγυρη,
    ψάχνω να αγοράσω μεταχ 600αρι-750αρι, μπορώ να κρίνω αν ένα μηχανάκι θέλει λάστιχα είτε αλυσιδογράναζα αλλά δεν έχω τις γνώσεις περί της σχέσης μοντέλο-έτος κατασκευής-χιλιόμετρα.

    Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει κάποιο από τα παρακάτω με έτος κατασκευής από 2006 και μετά
    • Hornet 600
    • Shiver
    • Er6-n
    • Fazer 600


    Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: Ποιά σχέση χρονολογίας-χιλιομέτρων θα έπρεπε να αποκλείσω σε καθένα από αυτά;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αν η ενότητα είναι λάθος ας μεταφερθεί στο καθ ύλην αρμόδιο

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κατω απο 30000 εχει πολλες πιθανοτητες να ειναι ψεμα
    πανω απο 60000 αρχιζουν και γινονται πολλα
    ολα ειναι θεμα καταστασης και συντηρησης
    επισης ειναι θεμα ποσα χλμ σκοπευεις να κανεις εσυ
    αλλο 3000 το χρονο αλλο 15000
    αυτα ισχυουν γενικα και οχι μονο για τα συγκεκριμενα

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το λιγότερο (πλην εξαιρέσεων) είναι περίπου 5.000χλμ / ετος και το ανώτερο 10.000χλμ / ετος.

    Αυτός που έχει 15.000 χλμ / ετος, πιθανότατα τα έχει κάνει σε ταξίδια, οπότε ίσως ο κινητήρας είναι σε καλύτερη κατάσταση από έναν άλλο με 5.000 χλμ ανα έτος μέσα στην Αθήνα.

    Οπότε...
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2017
    Μηνύματα
    11
    Φυσικά ποτέ δεν θα μπορούμε να ξέρουμε τα ταδε χιλιόμετρα αν έγιναν σε πόλη ή σε ταξίδι.
    Επιπλέον, χωρίς να το ξέρω βέβαια κι αν κάνω λάθος ακυρώστε με, θεωρώ ότι είναι άλλο τα 50Κ χλμ στο Shiver, άλλο για το Hornet κ.ο.κ.
    Ας θεωρήσουμε λοιπόν ότι τα δηλωμένα χιλιόμετρα έγιναν με αξιοπρεπή χρήση της μηχανής.

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Επειδή αυτό που ρωτάς (σχέση χλμ/χρονολογία) είναι εντελώς στον αέρα, κοίτα για δείγματα που μπορεί να προδώσουν την πολυχρησία.
    πχ: φαγωμένες δαγκάνες,λιωμένα λάστιχα σε μαρσπιέδες/γκριπ,κατάσταση σε σωληνάκια/τσιμουχάκια/καιλοιπάπαπαρδελάκια λαστιχενια(τσιμουχες καλαμιων ας πουμε).
    Πλην του Απρίλια,και τα 3 είναι αλεξίσφαιρα. Οπότε αν αποκλειστεί κανιβαλική χρήση (μέσω μέντιουμ,χρησμού,διάβασμα φλυτζανιού κλπ αναγνωρισμένων μεθόδων) τότε λογικά τα χιλιομετρα τους δεν θα πρέπει να σε πολυαπασχολουν. Δε λέω να δεις 200Κ χλμ στο κοντέρ και να πεις α να μια ευκαιρία.με πιάνεις φαντάζομαι.
    Ε και στο τέλος και ενα τσεκ σε μηχανικό εμπιστοσύνης και βοήθεια σου.
    Με το καλό!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    πχ: φαγωμένες δαγκάνες,
    Δισκόπλακες φαντάζομαι εννοείς!
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    ναι μωρε,εκ παραδρομής.
    γράψε κόλλιας
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2017
    Μηνύματα
    11
    Σύγαυρε συμφωνώ σ' αυτά που λες αλλά όπως και διαμόρφωσα την ερώτησή μου, είναι το ίδιο ένα Shiver με 50Κ χλμ με ένα Hornet το ίδιο με 50Κ χλμ κ.ο.κ.;

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    μεσω ενος φίλου που το είχε(το σίβερ), είχα μάθει ότι δεν είναι όσο αλεξίσφαιρα όσο τα άλλα που γραφεις.
    τωρα βέβαια μπορεί να συμβεί να βρεις 2 χόρνετ με ίδια χλμ αλλα να μην είναι στην ίδια κατάσταση.
    Είναι και λίγο λαχείο το μεταχειρισμένο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GisMadiam Προβολή μηνύματος
    Ποιά σχέση χρονολογίας-χιλιομέτρων θα έπρεπε να αποκλείσω σε καθένα από αυτά;
    Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σχέση χρονολογίας, χιλιομέτρων, κατάστασης. Και οι πιο φαινομενικά αντιφατικοί συνδυασμοί είναι πιθανοί, π.χ. μπορει να δεις λίγα χρόνια, λίγα χιλιόμετρα και να είναι για πέταμα. Ή να έχει πολλά χιλιόμετρα και να είναι σχεδόν σαν καινούριο.

    Αντί να ψάχνεις στατιστικά παράδοξους κανόνες, δες και κρίνε την κάθε μοτοσυκλέτα σαν μοτοσυκλέτα. Δες αν είναι καλή ή όχι, αυτό έχει σημασία.

    Επίσης, ΣΥΧΝΑ την ιστορία της μοτοσυκλέτας, μας την δείχνει πιο καλά κι από την καλύτερη διάγνωση, ο ιδιοκτήτης της. Άμα δεις ιδιοκτήτη λαμόγιο, ασυνάρτητο, πέρα βρέχει, αντιφατικό, άσχετο, δύσκολο και βαρύ πεπόνι, μπουρδολόγο, φίδια, δράκους κ.ο.κ. η πιο μεγάλη πιθανότητα είναι η μοτοσυκλέτα να είναι ένα τριμπούρδελο ασυντηρησίας και κακής χρήσης. Και το αντίθετο. Ένας άνθρωπος μετρημένος, με γνώσεις της μοτοσυκλέτας του, συζητήσιμος, λογικός στην συνεννόηση, διαυγής στον τρόπο του, με αποδείξεις για ότι ισχυρίζεται κ.ο.κ. η πιο μεγάλη πιθανότητα είναι η μοτοσυκλέτα να έχει λίγες και λογικές φθορές.

    Κοίτα μοτοσυκλέτα αυτή καθέ αυτή, άσε τις ''ταυτότητες'' τύπου χιλιόμετρα και χρόνια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Τίποτα δεν είναι σίγουρο στο μεταχειρισμένο μόνο αν πάρεις καινούργιο γι'αυτό μην το ψάχνεις πολύ το θέμα αποφάσισε ποιο θες να πάρεις και σου κάνει και μετά κάνε ένα καλό γενικό έλεγχο και καλή διασκέδαση λαμαρίνες είναι και τα χρήματα πανεκαιερχονται εμείς ναμαστε καλά!!!

    Υ.γ.γιατι δεν κοιτάς και street triple 675,monster 696,mt07...?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Μοντέλα του 2006 έχουν αλλάξει σίγουρα παραπάνω από ένα ιδιοκτήτη οπότε δεν μπορείς να ξέρεις ποιός έκανε τι! Αν έχουν αλλαχτεί τα γρανάζια κάτι πολύ πιθανό σε τετρακύλινδρα για να έχουν καλύτερο τράβηγμα χαμηλά θα γράφει και παραπάνω χιλιόμετρα στο κοντέρ οπότε υπολόγισε 20% περίπου λιγότερο. Αν έχει περάσει από μάντρα σίγουρα έχουν κατέβει τα χιλιόμετρα.
    Βασίσου στο ένστικτο σου, σε ένα ΚΑΛΟ μηχανικό και κάνε του οπωσδήποτε μια βόλτα πριν το αγοράσεις. Το μεταχειρισμένο θέλει πολύ ψάξιμο κι είναι και λαχείο. Όχι ότι δεν χαλάνε και τα καινούργια

  13. #13
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    δεν υπαρχει γενικος κανονας σε σχεση χρονολογια-χιλιομετρα. πχ μπορει να βρεις χορνετ 06 με 35-40κ (το οποιο οι πιθανοτητες να ειναι γυρισμενα ειναι παρα πολλες και συνηθως τα γυρνανε σε κατω απο 40κ), αλλα μπορεις να βρεις 09 με 55κ. εγω θα επαιρνα αυτο του 09 παντως στη συγκεκριμενη περιπτωση.
    το θεμα ειναι τι συντηρηση εχει γινει στο καθε μηχανακι.

    ειναι διαφορες τα μηχανακια που θελεις. γυμνα το χορνετ με ερ6, αλλα πολυ διαφορετικα σε λειτουργια μοτερ.
    αν ξεκαθαρισεις τη μηχανακι θελεις και για ποια χρηση, ποσταρωντας αγγελιες να σε πουμε τι βλεπουμε στο καθε ενα, ισως μπορει να βγει μια ακρη.

    διαφορετικα, βλεπεις τιμη/κατασταση/χρονολογια το τσεκαρεις σε εμπιστο μηχανικο και το παιρνεις.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    BMW μοντ '06 αγορασμένη καινούρια και είναι τώρα με 17000, αγρατζούνιστη,φυλασσόμενη πάντα σε κλειστό γκαράζ, χωρίς βιβλίο σέρβις γιατί εκτός του 1ου που ήταν υποχρεωτικό κι έγινε στην αντιπροσωπεία όλα τα υπόλοιπα (λάδια φίλτρα βαλβίδες δλδ) τα κάνω μόνος μου με άνεση και φραπεδάκι συνήθως παρέα με φίλους στο γκαράζ μου.

    Κατά την γνώμη σου είμαι ψεύτης και λαμόγιο ή τίμιος που απλά έχω άλλο μηχανάκι για καθημερινή μετακίνηση και αυτό το βγάζω μόνο σε βόλτες??

    Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας κανόνας δεν ισχύουν γενικότητες. Κάθε ένα μηχανάκι είναι μια ξεχωριστή περίπτωση.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Όταν είχα βάλει πριν 2-3 χρόνια αγγελία τη μικρή Βαυαρή (αγγελία ημερών γιατί καπάκι το μετάνιωσα και δεν ήθελα να την αποχωριστώ), με παίρνει κάποιος τηλ και πρώτη του κουβέντα ήταν "η μηχανή έχει γυρισμένα χιλιόμετρα, αποκλείεται μοντέλου του 2006 να έχει κάτω από 28.000 χιλιόμετρα. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω μαζί του, κατέβασα την αγγελία κι ο γελοίος συνέχισε να παίρνει τηλέφωνα και να μου λέει ότι κατέβασα την αγγελία γιατί με πήρε χαμπάρι, ότι δεν θα την πουλήσω ποτέ γτ ζητάω πολλά και τέτοια... συνέχισα να τον αγνοώ, μετά από λίγο καιρό ξαναστέλνει μήνυμα "αν υπάρχει η μηχανή την αγοράζω μετρητοίς αλλά όσο θα σου πω εγώ"... Ο τύπος ήταν τόσο στόκος που δεν άξιζε καν να ασχοληθώ μαζί του, αφού κατάλαβε ότι δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ μαζί του ευτυχώς βαρέθηκε κι εξαφανίστηκε...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  3. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  4. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF