Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Περι χρονολογιας-χιλιομετρων

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Σε κάποιους αρέσει να παραμυθιάζονται λέω εγώ...Δικαίωμα τους φυσικά

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Σε κάποιους αρέσει να παραμυθιάζονται λέω εγώ...Δικαίωμα τους φυσικά
    Αυτό είναι αλήθεια δυστυχώς..

    Πως μπορείς να πείσεις κάποιον ότι ένα μηχανάκι με 100.000 χλμ μπορεί να είναι πολύ πιο αξιόπιστο και καλύτερο από ένα ίδιο πχ με 60.000 ,απλά γιατί έχει συντηρηθεί και προσεχθεί περισσότερο.

    Ο περισσότερος κόσμος θα επιλέξει αυτό με τα 60.000

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι αλήθεια δυστυχώς..

    Πως μπορείς να πείσεις κάποιον ότι ένα μηχανάκι με 100.000 χλμ μπορεί να είναι πολύ πιο αξιόπιστο και καλύτερο από ένα ίδιο πχ με 60.000 ,απλά γιατί έχει συντηρηθεί και προσεχθεί περισσότερο.

    Ο περισσότερος κόσμος θα επιλέξει αυτό με τα 60.000
    Δεν μπορείς! Το δικό μου έχει 100.000 και είναι πολύ πιο ξεκούραστο από ένα άλλο με 60.000 μέσα στην αθήνα και σε μικρές αποστάσεις. Ένα μηχανάκι που το βάζεις εμπρός κάθε πρωί για να κάνεις 10 χλμ μέχρι την δουλειά και άλλα 10 το μεσ/ρι + καμιά βολτούλα το ΣΚ δεν μαζεύει χλμ, αλλά όλα τα χλμ τα κάνει κρύο!

    Απ' την άλλη όμως είναι και η τιμή μεταπώλησης. Αν το πάρω με 60 και του κάνω άλλα 20 σε 3 χρόνια διαφορετικά θα το πουλήσω με 80 απ' ότι με 120.
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2017
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ παλικάρια για την συνεισφορά σας.
    Εν τω μεταξύ καλοκοιτάζω κάποια cbf 600 στο car καθώς διαβάζω καλά σχόλια απο δω κι από κει για το εν λόγω μηχανάκι.
    Ξέρω, καμμία σχέση με αυτά τα οποία ξεκίνησα το θέμα αλλά... τι λέτε;

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Σύμφωνα με όσα διάβασα παραπάνω, δεν υπάρχει περίπτωση να πιστέψει κανείς ότι το ZR7 μου -που το αγόρασα καινούριο το Σεπτέμβριο του '03- έχει όντως 29.500 χλμ που γράφει το κοντέρ.
    Από περιέργεια, κοίταξα το αρχείο όπου περνάω οτιδήποτε κάνω στο μηχανάκι (από συντήρηση μέχρι ανεφοδιασμό) και είδα τα εξής:
    Τα πρώτα 4 χρόνια έκανα 18.500 χλμ (περίπου 4.600 ετησίως). Αρκετά για κάποιον που το κύριο μέσο μετακίνησής του είναι το ΙΧ. Όμως το μηχανάκι ήταν καινούριο, εγώ πιο νέος και χωρίς υποχρεώσεις και η κοπέλα μου (μετέπειτα σύζυγος) γούσταρε βόλτες με μηχανή.
    Από το επόμενο έτος τα χλμ έπεσαν κατακόρυφα, γύρω στα 1.000 με 1.500 χλμ το χρόνο. Λογικό, γιατί κάπου εκεί γεννήθηκε η κόρη μου, η γυναίκα δεν ακολουθούσε πια κι εγώ δεν είχα την ίδια όρεξη με πριν να πηγαίνω βόλτες και μάλιστα μόνος.
    Δύο χρονιές μάλιστα το τερμάτισα, κάνοντας μόλις 300 χλμ ετησίως! Κι αυτό έχει την εξήγησή του, γιατί εκείνη την περίοδο τρέχαμε με κάποια θέματα.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε ψεύτη κάποιον που το κοντέρ της μηχανής του γράφει λίγα χλμ σε σχέση με τα χρόνια κυκλοφορίας της. Μπορεί και να λέει την αλήθεια. Δεν χρησιμοποιούμε όλοι τη μοτοσυκλέτα ως μέσο μετακίνησης. Αρκετοί την έχουμε μόνο για ξεκαύλωμα, για μια βόλτα των 50 χλμ μια φορά τη βδομάδα ή και το μήνα.
    Άλλωστε, όπως σωστά είπε κάποιος προηγουμένως, ο οπτικός και μηχανικός έλεγχος της μηχανής τα λέει καλύτερα από την ένδειξη του κοντέρ για την κατάστασή της.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GisMadiam Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ καλοκοιτάζω κάποια cbf 600 στο car καθώς διαβάζω καλά σχόλια απο δω κι από κει για το εν λόγω μηχανάκι. Ξέρω, καμμία σχέση με αυτά τα οποία ξεκίνησα το θέμα αλλά... τι λέτε;
    Προχώρα!
    Για μένα το CBF600S είναι από τα πιο όμορφα street και ανήκει σε μια κατηγορία (μεσαία sport touring) που έχει πια σχεδόν εξαφανιστεί. Δυστυχώς!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    ΚΤΜ 690, το δικό μου, του 2008 με 16.000 στο κοντέρ του.
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    ΚΤΜ 690, το δικό μου, του 2008 με 16.000 στο κοντέρ του.
    Το πουλάς?
    The only easy day was yesterday.

  9. #39
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    [...]
    Αυτό που θέλω να πω είναι ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε ψεύτη κάποιον που το κοντέρ της μηχανής του γράφει λίγα χλμ σε σχέση με τα χρόνια κυκλοφορίας της. Μπορεί και να λέει την αλήθεια. Δεν χρησιμοποιούμε όλοι τη μοτοσυκλέτα ως μέσο μετακίνησης. Αρκετοί την έχουμε μόνο για ξεκαύλωμα, για μια βόλτα των 50 χλμ μια φορά τη βδομάδα ή και το μήνα.
    Άλλωστε, όπως σωστά είπε κάποιος προηγουμένως, ο οπτικός και μηχανικός έλεγχος της μηχανής τα λέει καλύτερα από την ένδειξη του κοντέρ για την κατάστασή της.
    +675

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Το βλέπω ακόμα και στατικό και το θαυμάζω red rider. Μακάρι να μην περιελθω ποτέ σε θέση να πρέπει να το δώσω. Κάθε 2500 χιλιόμετρα πετάω τα λάδια και βάζω καινούργια, αρρώστια.

  11. #41
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Το βλέπω ακόμα και στατικό και το θαυμάζω red rider. Μακάρι να μην περιελθω ποτέ σε θέση να πρέπει να το δώσω. Κάθε 2500 χιλιόμετρα πετάω τα λάδια και βάζω καινούργια, αρρώστια.
    Καλά, κάθε ενάμιση χρόνο βγαίνει η αλλαγή, δεν βγαίνει και μια φορά το μήνα

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #42
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Μια που αναφέρθηκε το γύρισμα χιλιομέτρων, πως γίνεται; Φαντάζομαι στο αναλογικό με το χέρι, στο ψηφιακό;
    Να έχουμε το νου μας δηλαδή...

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Μια που αναφέρθηκε το γύρισμα χιλιομέτρων, πως γίνεται; Φαντάζομαι στο αναλογικό με το χέρι, στο ψηφιακό;
    Να έχουμε το νου μας δηλαδή...
    Ένας εύκολος τρόπος να εντοπίζεις το γύρισμα χλμτρων είναι μέσω του χαρτιού απ' το κτεο.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Παρα πολύ ευκολα φανταζομαι. Δεν χρειαζεται να εχουμε το νου μας, απλα υποθέτουμε ότι όλα τα μηχανάκια εχουν γυρισμενα χλμ.
    Δεν υπαρχει τροπος να ξερεις σιγουρα. Σε μερικα μηχανάκια δεν μενει κανενα ιχνος από το γυρισμα υποθετω. Μπορει να είναι καλοσυντιριμενο και να εχει και γυρισμένα χλμ. Όπως και να εχει το καλοσυντιριμενο με πολλα ή λιγα χλμ θα προτιμήσουμε.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  3. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  4. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF