Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: ειπατε τιποτα??

  1. #1
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Το εχω ξαναγαψει πιο παλια: μπροστα στα ματια μου ειδα ενα Αφρικα να κανει ρομπα ενα R6 στη περιφεριακη Υμητου.
    Τι να πουμε ......αμα πεσεις σε γερο τιμονι...να προσευχεσαι να εχει μονο ευθειες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Το μηχανάκι μάλλον είναι φτιαγμένο για αριστερόστροφη πίστα αν κρίνω από το τιμόνι,και ράβει..
    Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω αν τα gsxr μπορούσαν να πάνε και πιο γρήγορα

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Ο γράφων της ζούγκλας είναι "ακυρος". Η μότο αυτή είναι φτιαγμένη για αυτήν την πίστα (δεν θυμάμαι πως λέγεται ούτε ο τύπος της συγκεκριμένης μηχανής ούτε οι συγκεκριμενοι αγώνες) το είχε εξηγήσει ο σαπιλας σε άλλο θρεντ που είχε ξαναμπεί

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    2 SS σε μια "πιστα" με μηδεν ευθεια που δεν μπορουν να βαλουν ουτε δευτερα ουτε καν να ανοιξουν την 1η.....

    2 μοταρντ και ενα μηχανακι φτιαγμενο για τετοιες πιστες αγνωστων για εμας προδιαγραφων....

    @@ αγωνας δηλαδη...

    Την επομενη φορα να βαλουν 2 μπουσα και ενα Τζοντιρ σε αγωνα για το ποιος θα τελειωσει πρωτος το οργωμα στον καμπο για να ενθουσιαστουμε περισσοτερο απο το αποτελεσμα της κοντρας.

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Το ενα ss εντελώς κουλαδι,άνοιγε τις γραμμές του στο άκυρο και τα δε μοταρντ σα να φοβόντουσαν να στριψουν και να γκαζώσουν.Πιο σικέ αγώνας δεν έχει υπάρξει.

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Μονο ο Vaska θυμάται! Καλά είναι για γέλια το άρθρο φυσικά!


    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2691994
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αν τους βάλεις αυτούς τους 5 να τρέχουν γύρω από το τραπέζι της κουζίνας μου κι εγώ πεζός, τους έχω όλους, χωρίς καν να ανοίξω βήμα. Άρα είμαι πιο γρήγορος.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μια κίτρινη στον panavour γιατί έχουμε πει ένα εκατομμύριο φορές ότι δεν ανοίγουμε θέματα με σκέτο λίνκ, χωρίς μια περιγραφή του τι θα δούμε και σε τι μας παραπέμπει.
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν τους βάλεις αυτούς τους 5 να τρέχουν γύρω από το τραπέζι της κουζίνας μου κι εγώ πεζός, τους έχω όλους, χωρίς καν να ανοίξω βήμα. Άρα είμαι πιο γρήγορος.
    Κλαίω. ....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μονο ο Vaska θυμάται! Καλά είναι για γέλια το άρθρο φυσικά!
    Από άρθρο στο zougla δεν περιμένεις κάτι περισσότερο...

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Μην στενοχωριεστε εσεις οι ssαδες γρηγοροι του φορουμ.Αν ο αγωνας γινοταν σε κανονικη πιστα που να ειχε και ευθειες προφανως και τα ss θα νικουσαν.Απλως σ αυτην την πιστα της δεδομενης ακτινας σταθερης τροχιας δεν μπορουσαν να βγαλουν την ιπποδυναμη τους ουτε να γειρουν περισσοτερο.Ειναι ομως αξιοπροσεκτο πως εστριβε και ποσο εγερνε το μονοκυλινδρο με τα λαστιχακια σχεδον ποδηλατου σε σχεση με τα ss και τα μοταρντ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μην στενοχωριεστε εσεις οι ssαδες γρηγοροι του φορουμ.Αν ο αγωνας γινοταν σε κανονικη πιστα που να ειχε και ευθειες προφανως και τα ss θα νικουσαν.Απλως σ αυτην την πιστα της δεδομενης ακτινας σταθερης τροχιας δεν μπορουσαν να βγαλουν την ιπποδυναμη τους ουτε να γειρουν περισσοτερο.Ειναι ομως αξιοπροσεκτο πως εστριβε και ποσο εγερνε το μονοκυλινδρο με τα λαστιχακια σχεδον ποδηλατου σε σχεση με τα ss και τα μοταρντ
    Δεν είναι στρογγυλή η πίστα, οβαλ είναι, και δεν είναι μονοκύλινδρο το Auto Race μηχανάκι αλλά δικύλινδρο 600cc με 2 ταχύτητες, χωρίς φρένα και πίσω ανάρτηση.
    Kατα τα υπόλοιπα καλα τα λές.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 09/07/2017 στις 11:53.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Με την προϋπόθεση ότι το σύνολο των οδηγών ήταν ισοδύναμων δεξιοτήτων, με βάση τους νόμους της Φυσικής, στην συγκεκριμένη πίστα το μικρό δικύλινδρο έκλεβε εκκλησία ....

    Αν δεν ξεκίναγε τελευταίο με αποτέλεσμα να του κόβουν την φόρα σε κάθε στροφή τα προπορευόμενα, η ψαλίδα στο τέλος θα ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη ...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Τα θεόπαχα λάστιχα σκοπό έχουν να μπορέσουν να βάλουν την δύναμη τους κάτω τα superbikes την ώρα της επιτάχυνσης.
    Στην κορυφή της στροφής δημιουργούν το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που νομίζουμε. Όσο ποιο φαρδύ είναι το λάστιχο τόσο μικρότερη είναι η πραγματική κλίση
    (των δυνάμεων) σε σχέση με την κλίση της μηχανής με αποτέλεσμα μικρότερη ταχύτητα από αυτή που θα μπορούσε να πάρει την δεδομένη στροφή η μηχανή με την ίδια κλίση και με λάστιχα στενά όσο ενός ποδηλάτου.
    Οι διαφορές είναι μικρές αλλά υπαρκτές.
    Τα χρονόμετρα του motogp πρόπερσι στο phillip island έδειξαν τα μικροσκοπικά moto3 να παίρνουν μια στροφή (την siberia νομίζω) με 15km/h περισσότερα από τα motogp
    Ανάλογο πείραμα είχε δημοσιευθεί και στο ελληνικο motorrad πριν κάπου στα τέλη του 80 με οδηγό έναν Γερμανό 250άρη της εποχής (Roth). Με το 80άρι απλώς ήταν ταχύτερος για ένα δεδομένο κομμάτι της στροφής.

    Συν όλα αυτά πρέπει να έχεις και ποιό σφιχτή γραμμή στην έξοδο της στροφής με ένα superbike ώστε να εκμεταλευτείς την ιπποδύναμη του στην έξοδο.
    Σε ένα σταθερό κύκλο όμως που θα επιταχύνεις?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Έχει κανείς υπόψη του τίποτα φοβερά τακάκια
    από afrotwin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 00:34
  2. Δηλαδη.....για Σημερα...τιποτα..???
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 18:16
  3. Θα παίξει τίποτα την Κυριακή???
    από petridist στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 14:21
  4. Δεν τραβάω με τίποτα
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2004, 14:53
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF