Σελίδα 20 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 1015161718192021222324253070 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    415QRL-N

    Δεν γνωρίζω τι παίζει με το κατάστημα όμως.
    Μόνο Ιταλία. Πάντως είναι θέμα χρόνου να τη δούμε στα γνωστά ιντερνετομάγαζα. Δε βιαζόμαστε....
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #287
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2017
    Μηνύματα
    22
    Και το καινούργιο μου μπουλονόκλειδο της Dewalt dcf880.
    Λίγο υπερβολή για diy αλλά πραγματικό εργαλείο...
    Είναι πολύ πρακτικό και μικρό σε μέγεθος...

    Συνημμένο 391817


    Έχει κανείς γνώμη για αυτά τα καρυδάκια?
    http://www.ebay.co.uk/itm/Set-3-buss...AAAOSwj99aM9g4

    Είναι της Beta και είναι στην μισή τιμή σε σχέση με τα Facom.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων rsz_1img_20171225_165801779.jpg‎  

  3. #288
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spira Προβολή μηνύματος


    Έχει κανείς γνώμη για αυτά τα καρυδάκια?
    http://www.ebay.co.uk/itm/Set-3-buss...AAAOSwj99aM9g4

    Είναι της Beta και είναι στην μισή τιμή σε σχέση με τα Facom.
    Αυτά είναι για κρουστικό (όπως θα ξέρεις) και έχουν προστατευτικό περίβλημα για προστασία στις ζάντες αλουμινίου. Κανονικά είναι πιο λεπτά απ' τα κανονικά καρυδάκια για κρουστικό ώστε να μην γινονται υπερβολικά χοντρά με την προσθήκη του πλαστικού περιβλήματος. (το οποίο φθείρεται και κανονικά υπάρχει και σαν ανταλλακτικό).
    Αν δε τα χρειάζεσαι για ζάντες δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τέτοια. Ή αν θέλεις μπορείς να πάρεις μόνο ένα.

    Πέρα απ' αυτά που είναι από εργαλειοχάλυβα υπάρχουν και τα αλουμινίου που επίσης είναι για να προστατεύουν τις ζάντες.

    Επίσης υπάρχουν και κάποια κρουστικά που έχουν ιδιαίτερα λεπτά τοιχώματα (μαυρα με πλαστικό περίβλημα) τα οποία είναι για τις ζάντες οι οποίες δεν έχουν χώρο για να μπει κρουστικό καρυδάκι. (όλα τα κρουστκά είναι πιο χοντρά απ' τα κανονικά). Αυτά είναι και τα ακριβότερα όλων.

    Με λίγα λόγια δεν ξέρεις τι διαφορές έχουν αυτά με τα φακομ ούτε εσύ ούτε εμείς. Θα σου έλεγα να πάρεις τα πιο φθηνά αρκεί να προσέξεις να σου κάνει το πάχος. Αν δεν προορίζονται για ζαντες αλλά για γενική χρήση, πάρε απλά χωρίς πλαστικό.
    Sent from me using a computer.

  4. #289
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Καμία από αυτές δεν είναι αυτή που θέλω. Τις έχω δει αυτές, εγώ θέλω την QRL N. Είναι 1/4 με μήκος 153mm.
    Έχεις πολλές μικρότερες καστάνιες σε 1/4 καρέ και θες αυτή που είναι μακρύτερη ή έχεις κάποια ιδιαίτερη χρήση που θέλεις να καλύψεις;

  5. #290
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Έχεις πολλές μικρότερες καστάνιες σε 1/4 καρέ και θες αυτή που είναι μακρύτερη ή έχεις κάποια ιδιαίτερη χρήση που θέλεις να καλύψεις;
    Δε μου αρέσουν οι κοντές. Τις θέλω μακρυές. Τις καστάνιες. Ο Τόλης τις θέλει κοντές. Τις καστάνιες.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #291
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Η κοντή είναι πιο εύχρηστη για τις βίδες και τα μέρη που προορίζεται μια καστάνια 1/4. Παρ' όλα αυτά και οι δύο είναι μπορούν να χρησιμοποιηθούν στις περισσότερες των περιπτώσεων οπότε κανείς δε βγαίνει χαμένος. Εμένα μ' αρέσουν όλες. Αν είχα μόνο μία, θα επέλεγα το στανταρ μέγεθος. Αν έπαιρνα και δευτερη θα ήθελα να ήταν μακριά με σπαστή κεφαλή.
    Sent from me using a computer.

  7. #292
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    ...Τις καστάνιες...Τις καστάνιες.

  8. #293
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Για όσους αρέσκονται στις μικρές αλλά με ανεπτυγμένη οδοντοφυία εχει και Ελλάδα:http://www.vardakas-tools.gr/kastani...-profil-81011P

  9. #294
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    H ελληνική μετάφραση στην περιγραφή με σκοτώνει:

    Το Teardrop σχήμα κεφαλής επιτρέπει την εύκολη πρόσβαση, όταν ο χώρος είναι περιορισμένος.
    Καστάνια Χαμηλού προφίλ που παρέχει πρόσβαση σε στενά όρια, έως και 20% μεγαλύτερη πρόσβαση από τον ανταγωνισμό
    Gear δοντιών: 3 ° μοίρες καστάνια, 120 Θέσεων
    Εντοιχιζόμενο μοχλό για On / Off διακόπτη
    Φωτεινό, φινίρισμα χρωμίου παρέχει υψηλής ορατότητας, Easy-to-Clean
    Εργονομική λαβή
    Πάχος κεφαλής χωρίς υποδοχή : 0,91 cm !
    Oλικό μήκος ~13cm
    Προδιαγραφές :Πληροί ή υπερβαίνει ASME B107.10

  10. #295
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600_1.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	96,9 KB 
ID:	392052
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l500.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	28,9 KB 
ID:	392054
    Βρήκα αυτήν την καστάνια 1/4 για 30€ και μια 1/4 και 1/2 μαζί της αλλά Carolus για 52€.
    Το πρόβλημα είναι πως η Carolus(σειρά slim60) είναι σίγουρα Taiwan και μοιάζει με τη neo tools και την exite.
    Επίσης διάβασα κάποιες κριτικές πως η εν λόγω Carolus δεν είναι καλής ποιότητας.
    Ποια λέτε να αγόραζα?
    Θέλω να έχω μια κασετίνα για βασικές ερασιτεχνικές χρήσεις.Ακόμα μία δηλαδή γιατί είναι μια toptul 1/4 και οδόν.

  11. #296
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Βάλε μας τη slim 60 σε παρακαλώ. Έστω και σε λινκ ή φωτό από internet. Ακόμα καλύτερα αυτή που αγορασες.

  12. #297
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βάλε μας τη slim 60 σε παρακαλώ. Έστω και σε λινκ ή φωτό από internet. Ακόμα καλύτερα αυτή που αγορασες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1826986_1.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	32,5 KB 
ID:	392058
    Αυτή είναι η carolus που έχω βρει και δεν διαβάζω τα καλύτερα.

    Και η toptul που έρχεται σε τιμή 25€ στην πόρτα μου.Ακουω καλά λόγια.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p_160926_07990.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	93,1 KB 
ID:	392059

  13. #298
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Και οι δύο είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους.

    Δες τώρα τι γίνεται και πόσο εύκολο είναι να γίνουν τα πράγματα μπάχαλο.

    Η carolus είχε πολύ καλές συλλογές με καρυδάκια και καστάνιες. Κάποια στιγμή άλλαξε προμηθευτή αλλά η τιμή παρέμεινε ίδια και τα καρυδάκια με τις καστάνιες της παρέμειναν σε πολύ καλά επίπεδα για την τιμή τους. Τότε ήταν που βγήκαν και οι καστάνιες slim60 τις οποίες έχω δουλέψει μαζί με τα καρυδάκια της και τις προεκτάσεις. Η τιμή τους ήταν πάντα μεγαλύτερη απ' όλα τα "οικονομικά" εργαλεία που βρίσκουμε στην αγορά (φορς προχον κ.α).
    Τον τελευταίο χρόνο έβγαλε συλλογές πολύ πιο φθηνές με περισσότερα κομμάτια, με διαφορετικές καστάνιες, ενώ και το χρώμιο στο καρυδάκια και στα γερμανικά-γερμ/να είναι διαοφορετικό. Πάλι άλλαξε δλδ προμηθευτή ή τέλος πάντων κάτι άλλαξε. Οι καινούριες καστάνιες (όχι οι slim60) μοιάζουν πολύ με αυτές που έχουν όλες οι φθηνότερες μάρκες και δε μου γεμίζουν το μάτι. Αυτό σε συνδυασμό με την μειωμένη τιμή δείχνει ότι κάπου έγινε έκπτωση στην ποιότητα. Με μια πρώτη ματιά έχει φθηνότερες κασετίνες και καστάνιες. Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να κρίνω γιατί δεν τα ξέρω.

    Η συλλογή που πήρες έχει μεταλλική κασετίνα με αφρώδες αρκετά καλής ποιότητας. Τα καρυδάκια αν είναι απ' τα παλιά είναι σίγουρα πολύ καλά, αν είναι απ' τα καινούρια δε νομίζω να έχουν τρομερή διαφορά στην ποιότητα. Αν κρίνω απ' την ρίκνωση που έχουν οι προεκτάσεις, είναι απ' τα κανούρια. Οι καστάνιες είναι με κεφαλή μικρού όγκου, 60 δόντια και η λειτουργία της είναι πάρα πολύ καλή. Έχουν κεφαλή μικρού όγκου αλλά αν δεν ασελγήσεις επάνω τους δεν μπορείς να τις καταστρέψεις.

    Βλέπεις ότι σε τέτοιου είδους προιόντα είναι δύσκολο να μιλήσεις με "μάρκες" γιατί δεν υπάρχει συνέπεια στην ποιότητα όπως δεν υπάρχει και σταθερός προμηθευτής. Μέχρι να βγάλει αυτές τις καινούριες "προσφορές", παρατηρούσα ότι η καρόλους ήταν πάντα ακριβότερη και διαπίστωνα ότι τα προιόντα της ήταν αρκετά καλά. Σήμερα μπορεί να έχει διαθέσει στην αγορά καστάνιες slim60 ίδιες ακριβώς με τις παλιότερες αλλά πολύ χειρότερες. Η κίνα και η ταιβάν κάνουν ακριβως αυτό! Βγάζουν δυο ίδια προιόντα που όμως μπορεί να έχουν διαφορετική τιμή γιατί προορίζονται για διαφορετικό "πελάτη". Και δίνουν ότι θέλει ο πελάτης.
    Αν τις έχεις στα χέρια σου θέλω να μου πεις αν επάνω οι καστάνιες γράφουν "made in taiwan for carolus germany".
    Επίσης θα ήθελα να μου πεις τι αρνητικό διαβάζεις γι' αυτές τις συλλογές.


    edit. Εγώ πάντως στη θέση σου δε θα ανησυχούσα τόσο.
    Sent from me using a computer.

  14. #299
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Και οι δύο είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους.

    Δες τώρα τι γίνεται και πόσο εύκολο είναι να γίνουν τα πράγματα μπάχαλο.

    Η carolus είχε πολύ καλές συλλογές με καρυδάκια και καστάνιες. Κάποια στιγμή άλλαξε προμηθευτή αλλά η τιμή παρέμεινε ίδια και τα καρυδάκια με τις καστάνιες της παρέμειναν σε πολύ καλά επίπεδα για την τιμή τους. Τότε ήταν που βγήκαν και οι καστάνιες slim60 τις οποίες έχω δουλέψει μαζί με τα καρυδάκια της και τις προεκτάσεις. Η τιμή τους ήταν πάντα μεγαλύτερη απ' όλα τα "οικονομικά" εργαλεία που βρίσκουμε στην αγορά (φορς προχον κ.α).
    Τον τελευταίο χρόνο έβγαλε συλλογές πολύ πιο φθηνές με περισσότερα κομμάτια, με διαφορετικές καστάνιες, ενώ και το χρώμιο στο καρυδάκια και στα γερμανικά-γερμ/να είναι διαοφορετικό. Πάλι άλλαξε δλδ προμηθευτή ή τέλος πάντων κάτι άλλαξε. Οι καινούριες καστάνιες (όχι οι slim60) μοιάζουν πολύ με αυτές που έχουν όλες οι φθηνότερες μάρκες και δε μου γεμίζουν το μάτι. Αυτό σε συνδυασμό με την μειωμένη τιμή δείχνει ότι κάπου έγινε έκπτωση στην ποιότητα. Με μια πρώτη ματιά έχει φθηνότερες κασετίνες και καστάνιες. Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να κρίνω γιατί δεν τα ξέρω.

    Η συλλογή που πήρες έχει μεταλλική κασετίνα με αφρώδες αρκετά καλής ποιότητας. Τα καρυδάκια αν είναι απ' τα παλιά είναι σίγουρα πολύ καλά, αν είναι απ' τα καινούρια δε νομίζω να έχουν τρομερή διαφορά στην ποιότητα. Αν κρίνω απ' την ρίκνωση που έχουν οι προεκτάσεις, είναι απ' τα κανούρια. Οι καστάνιες είναι με κεφαλή μικρού όγκου, 60 δόντια και η λειτουργία της είναι πάρα πολύ καλή. Έχουν κεφαλή μικρού όγκου αλλά αν δεν ασελγήσεις επάνω τους δεν μπορείς να τις καταστρέψεις.

    Βλέπεις ότι σε τέτοιου είδους προιόντα είναι δύσκολο να μιλήσεις με "μάρκες" γιατί δεν υπάρχει συνέπεια στην ποιότητα όπως δεν υπάρχει και σταθερός προμηθευτής. Μέχρι να βγάλει αυτές τις καινούριες "προσφορές", παρατηρούσα ότι η καρόλους ήταν πάντα ακριβότερη και διαπίστωνα ότι τα προιόντα της ήταν αρκετά καλά. Σήμερα μπορεί να έχει διαθέσει στην αγορά καστάνιες slim60 ίδιες ακριβώς με τις παλιότερες αλλά πολύ χειρότερες. Η κίνα και η ταιβάν κάνουν ακριβως αυτό! Βγάζουν δυο ίδια προιόντα που όμως μπορεί να έχουν διαφορετική τιμή γιατί προορίζονται για διαφορετικό "πελάτη". Και δίνουν ότι θέλει ο πελάτης.
    Αν τις έχεις στα χέρια σου θέλω να μου πεις αν επάνω οι καστάνιες γράφουν "made in taiwan for carolus germany".
    Επίσης θα ήθελα να μου πεις τι αρνητικό διαβάζεις γι' αυτές τις συλλογές.


    edit. Εγώ πάντως στη θέση σου δε θα ανησυχούσα τόσο.
    Διάβασα κάποιους χρήστες που ελεγαν ότι χάλασε ομηχανισμος της καστανιάς χάλασε μετά από σύντομο διάστημα.
    Τώρα δεν τις έχω στα χέρια μου αλλά νομίζω έγραφε taiwan που λες.
    Οι τελευταίες συλλογές φαίνονται όντως πιο φτηνές από αυτήν που πόσταρα.
    Τα καλά taiwan έχουν καλή φήμη.Λεω να το ρισκάρω όμως γιατί 52€ είναι λουκούμι και αφού έχω και την toptul έχω εγγύηση εφ'όρου ζωής.
    Αλήθεια ή Carolus τι εγγύηση δίνει?
    Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
    Νομίζω θα βοηθήσουν κόσμο που ψάχνεται σαν εμένα.

  15. #300
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rhtoras Προβολή μηνύματος
    Διάβασα κάποιους χρήστες που ελεγαν ότι χάλασε ομηχανισμος της καστανιάς χάλασε μετά από σύντομο διάστημα.
    Τώρα δεν τις έχω στα χέρια μου αλλά νομίζω έγραφε taiwan που λες.
    Οι τελευταίες συλλογές φαίνονται όντως πιο φτηνές από αυτήν που πόσταρα.
    Τα καλά taiwan έχουν καλή φήμη.Λεω να το ρισκάρω όμως γιατί 52€ είναι λουκούμι και αφού έχω και την toptul έχω εγγύηση εφ'όρου ζωής.
    Αλήθεια ή Carolus τι εγγύηση δίνει?
    Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
    Νομίζω θα βοηθήσουν κόσμο που ψάχνεται σαν εμένα.
    H carolus τσινάει με την εγγύηση όσο και η toptul (οι αντιπρόσωποι δλδ). Δεν ξέρω τι ισχυρίζεται η carolus για την εγγυησή της.

    Η καστάνια που έχει μικρότερη κεφαλή από μια άλλη, αλλά την ίδια πάνω κάτω τιμή/ποιότητα, είναι λογικό να αντέχει λιγότερο. Κανονικά όμως και υπό κανονικές συνθήκες, δεν θα έπρεπε να μπορούσες να σπάσεις καμία απ' τις δύο χωρίς να ασελγήσεις.
    Από θέμα μηχανισμού η carolus slim60 έχει πολύ μικρές ανοχές και πραγματικά άψογη λειτουργία. Φαίνεται πιο ποιοτική από πολλές φθηνότερες. Όσο τη δούλεψα δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα ούτε παρατήρησα να γίνεται σώβρακο και οι ανοχές να μεγαλώνουν, όπως έγινε με μια χμμ.. δε θυμάμαι μάρκα. Απ' την άλλη πάλι μπορεί πράγματι σε καποιους χρήστες να βγήκαν προβληματικές, δε μπορώ να το αμφισβητήσω επειδή έχω αντίθετη εμπειρία.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF