Σελίδα 25 από 97 ΠρώτοΠρώτο ... 1520212223242526272829303575 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 1447

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #361
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BUZZ Προβολή μηνύματος
    θα ηθελα να δω το παιδι μου σε 15-20 χρονια να μαστορευει το μοτορι του με τα εργαλεια του πατερα του
    Αν το σκέφτεσαι ετσι αλλάζει το πράγμα,ξεχνάς κασετίνες που "τα κανουν ολα κ συμφέρουν" και επικεντρώνεται σε πραγματικά εργαλειαδικες μάρκες.

  2. #362
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2018
    Μηνύματα
    30
    Παιδες λαμβανοντας υποψιν οτι τα ποιοτικα σετ ερχονται σε θηκες με λιγα κομματια και το γεγονος οτι με τα χρονια ο χρηστης θα αγορασει κι αλλα κομματια π.χ. μυτες-ανταπτορες- καρυδακια κλπ με ποιο τροπο τα αποθηκεύετε ωστε να ειναι ολα τακτοποιημενα? Μιλαω για τον ερασιτεχνη οχι τον επαγγελματια με τροχηλατες μεταλλικες συρταριερες.
    Θα βοηθουσε ιδιαιτερα να βαζατε καμια φωτο.
    Αυτο που εχω σκεφτει εγω μεχρι στιγμης ειναι κατι τετοια:
    https://www.dewalt.com/en-us/product...wers/dwst17804 ή
    http://www.directindustry.com/prod/f...70-562694.html

  3. #363
    κατι τετιο https://www.skroutz.gr/s/10971132/Bu...53D-66426.html ειναι ενας καλος συμβιβασμος ειδηκα αν δεν εχεις χωρο 3/8 και 1/4 στο 1 συρταρι γερμανικα/γερμανοπολυγωνα στο δευτερο,κατσαβιδια πενσοειδη στο τριτο σφυρια λεβιεδες ματσολες και λοιπα ογκοδη στην κορυφη.για τα καρυδακια υπαρχουν ραγες αλλα μπορεις να κανεις και θηκες απο πολυστερινη μονο που τρωνε χωρο

  4. #364
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BUZZ Προβολή μηνύματος
    Παιδες λαμβανοντας υποψιν οτι τα ποιοτικα σετ ερχονται σε θηκες με λιγα κομματια και το γεγονος οτι με τα χρονια ο χρηστης θα αγορασει κι αλλα κομματια π.χ. μυτες-ανταπτορες- καρυδακια κλπ με ποιο τροπο τα αποθηκεύετε ωστε να ειναι ολα τακτοποιημενα? Μιλαω για τον ερασιτεχνη οχι τον επαγγελματια με τροχηλατες μεταλλικες συρταριερες.
    Θα βοηθουσε ιδιαιτερα να βαζατε καμια φωτο.
    Αυτο που εχω σκεφτει εγω μεχρι στιγμης ειναι κατι τετοια:
    https://www.dewalt.com/en-us/product...wers/dwst17804 ή
    http://www.directindustry.com/prod/f...70-562694.html
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147335

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=149966&page=3
    Sent from me using a computer.

  5. #365
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    https://www.idealo.de/preisvergleich...pc-hazet.html#
    Στα 158 ευρώ η βασική σειρά 1/2+1/4.Με δύο τρία ακόμα εξαρτήματα είναι πλήρης η Κούκλα:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hazet-953spc.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	393781

  6. #366
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Στα 110 ευρώ η πλήρης carolus 5800 1/2+1/4 και με τσιγκινο κουτί παρακαλώ:
    https://www.idealo.de/preisvergleich...0-carolus.html
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carolus-steckschluessel-satz-49-teilig-5800-00.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	80,0 KB 
ID:	393782
    Στα ίδια λεφτά όμως και η σεξουλιαρα slim sixty σε 3/8:
    https://www.idealo.de/preisvergleich...-carolus.html#
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carolus-6600-500-slim-sixty-steckschluessel-satz-3-8-40-tlg.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	55,3 KB 
ID:	393783
    Με εξαγωνα καρυδακια 6-24χιλ, καρυδακια τορξ Ε10-20 και Τ10-40, μπουζοκλειδα 14,16,18 χιλ.Υπερπληρης!
    Καλά που δεν ζω στη Γερμανία!
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 08/03/2018 στις 17:04.

  7. #367
    ποια θα επιλεγατε για βασικη σειρα 1/2+1/4 αναμεσα στις 3 που εχουν μπει προσφατα,
    την facom με τα 150ε,
    την hazet απο πανω στα 160e
    ή την μεταλλικη carolus απο πανω με τα 110ε ?

    ειναι υπερβολη η επιλογη τους για ερασιτεχνικη χρηση ?
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  8. #368
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    ποια θα επιλεγατε για βασικη σειρα 1/2+1/4 αναμεσα στις 3 που εχουν μπει προσφατα,
    την facom με τα 150ε,
    την hazet απο πανω στα 160e
    ή την μεταλλικη carolus απο πανω με τα 110ε ?

    ειναι υπερβολη η επιλογη τους για ερασιτεχνικη χρηση ?
    Αν μετράς το χρήμα και έτσι πρέπει η carolus είναι πλήρης και οικονομική,λείπουν μόνο καναδυο μπουζοκλειδα.
    Αν δεν υπολογίζεις το κόστος των άλλων δύο και το επί πλέον κόστος για κάποια εξαρτήματα που λείπουν, δηλ μια διακοσοπενηνταρα και βάλε, τότε για εμένα προηγείται η Hazet.

  9. #369
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    ποια θα επιλεγατε για βασικη σειρα 1/2+1/4 αναμεσα στις 3 που εχουν μπει προσφατα,
    την facom με τα 150ε,
    την hazet απο πανω στα 160e
    ή την μεταλλικη carolus απο πανω με τα 110ε ?

    ειναι υπερβολη η επιλογη τους για ερασιτεχνικη χρηση ?
    Η φακομ έχει 130 ευρω, με τα μτφ 150. Η hazet 160 χωρις τα μτφ και η καρόλους στη μεταλλική κασετίνα 110 χωρίς τα μτφ. Αν βάλουμε σε όλες τα μτφ που έχει η φακομ γίνονται 150,180 και 130 αντίστοιχα.

    Πέρα απ' τη διαφορά που έχουν στην τιμή μπορούμε να θεωρήσουμε οτι το περιεχόμενο είναι σχεδόν ίδιο και στις τρεις. hazet και facom έχουν τα βασικά εργαλεία 1/2 και 1/4 + μύτες αλεν, τορξ κτλ που με τον αντάπτορα γίνονται καρυδάκια. H carolus έχει επίσης τα βασικά εργαλεία 1/4 και 1/2 + κανονικά καρυδάκια αλεν και τορξ.

    Διαφορά επίσης υπάρχει και στις καστάνιες. Η facom έχει τις στρογγυλοκέφαλες με πολλά δόντια, ενώ οι άλλες δυο έχουν τις κλασικές με διακόπτη και λίγα δόντια. Προσωπικά αδιαφορώ για τα δόντια και δίνω βάση στο τι με βολεύει. Εμένα με βολεύει ο διακόπτης περισσότερο αλλά η στρογγυλοκέφαλη είναι πιο ανθεκτική.

    Διαφορά επίσης υπάρχει στην ποιότητα. Μπορούμε να θεωρήσουμε την ποιότητα facom και hazet ίδια ή πολύ κοντά μεταξύ τους, αλλά η ποιότητα της carolus είναι υποδεέστερη των άλλων δύο.

    Η καρόλους είναι πολύ καλή ποιοτικά για έρασιτεχνική χρήση και ένας ερασιτέχνης δύσκολα θα χρειαστεί κάτι παραπάνω. Η καστάνια της έχει σφιχτή λειτουργία αλλά πιστεύω οτι θα στρώσει με τη χρήση (αν και δε θα φτάσει το επίπεδο των άλλων δυο) ενώ τα καρυδάκια θα κάνουν όλες τις βασικές δουλειές του χομπίστα. Σε περιστασιακή χρήση δύσκολα θα εμφανιστούν σημάδια φθοράς και μόνο μετά από αρκετά χρόνια. Τα καρυδάκια αλλεν/τορξ κτλ θα είναι τα πρώτα που θα την ακούσουν.
    Οι άλλες δύο για να φτάσουν το επίπεδο παλαιότητας της καρολους θα χρειαστεί να δουλεύουν καθημερινά από απαγγελματίες σε απαιτητικά περιβάλλοντα. Επίσης θα υπάρχουν μηχανισμοί αντικατάστασης για τις καστάνιες, ενώ ότι σπάσει θα αντικαθιστάτε δωρεάν (τουλάχιστον στην περίπτωση της φακομ γιατί η hazet δεν έχει αντιπροσωπία αν και υπάρχουν μαγαζιά που μπορούν να εγγυηθούν τα σπασμένα).

    Η καρολους για περιστασιακή χρήση είναι άριστη επιλογή. Με την φακομ όμως να έχει μονο 20 ευρώ διαφορά, μάλλον η ζυγαριά γέρνει υπερ της λόγο της καλύτερης ποιότητας (έστω και αν είναι υπερβολική για περιστασιακή χρήση) και της εγγύησης. Η διαφορά τους στην ποιότητα είναι πολαπλάσια της διαφοράς που έχουν στην τιμή.
    Η hazet αξίζει κάθε πεντάρα των χρημάτων της αλλά αμέσως πάμε στα +50 απ' την καρολους και δεν υπάρχει κανένας λόγος απ' την στιγμή που υπάρχει η πολύ καλή facom.

    Θα έπαιρνα τη φακομ με κλειστά μάτια. Αν χρειαστείς κάτι παραπάνω όπως μπουζοκαρυδάκι πάρτο καρολους. 7 ευρώ έχει, με μαγνήτη και δε θα σου χαλάσει ποτέ αν αλλάζεις μπουζί μια φορά το χρόνο. Και όταν χαλάσει θα χαλάσει ο μαγνήτης.. κλάιν!

    Αν και αυτά τα 20 ευρώ σου φαίνονται πολλά πάρε την καρόλους, δε θα βγεις χαμένος. Αν επιλέξεις την καρόλους μπορώ να σου πω μαγαζί στην Ελλάδα να πάρεις τηλέφωνο να δεις αν είναι ακόμα διαθέσιμη. Τιμή δε θυμάμαι αλλά τα μτφ είναι 3 ευρώ.
    Sent from me using a computer.

  10. #370
    καταλαβα, ευχαριστω και τους δυο σας.
    λογικα θα παω για την facom.θα κανω κι ενα τηλ στον κυριο Βραττη, μηπως μπορει να κανει καποια αντιπροσφορα.
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  11. #371
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    καταλαβα, ευχαριστω και τους δυο σας.
    λογικα θα παω για την facom.θα κανω κι ενα τηλ στον κυριο Βραττη, μηπως μπορει να κανει καποια αντιπροσφορα.
    Φίλε αυτή η κασετίνα έχει 350 ευρώ με διαφορετικό κωδικό, διαφορετική διαρρύθμιση και ίδια εργαλεία.

    Την είχε δει παλιότερα την προσφορά ένας που συνεργάζεται μαζί του και δε θυμάμαι τι ακριβώς είχε πει αλλά δεν είναι μια προσφορά απλά που μπορεί να τη χτυπήσει κάποιος με τον κανονικό κωδικό της συλλογής.

    Για τα εργαλεία μην ανησυχείς είναι τα ίδια, γνωστά φακόμ. Την έχουν πάρει αρκετοί στο φόρουμ.

    Μπορείς όμως να τον πάρεις τηλ ή να περάσεις από κει, δε χάνεις κάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/03/2018 στις 11:11.
    Sent from me using a computer.

  12. #372
    δεν βρισκομαι αθηνα, αλλιως θα περνουσα.
    δεν ειχα καταλαβει οτι διαφερει σε τετοιο βαθμο η τιμη, αρα ειναι μονοδρομος η αγορα απο το εξωτερικο.
    ευχαριστω και παλι.
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  13. #373
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    δεν βρισκομαι αθηνα, αλλιως θα περνουσα.
    δεν ειχα καταλαβει οτι διαφερει σε τετοιο βαθμο η τιμη, αρα ειναι μονοδρομος η αγορα απο το εξωτερικο.
    ευχαριστω και παλι.
    Δες.. Χωρίς 1/4 και χωρίς μύτες.

    https://www.ebay.com/itm/FACOM-S-6PB-1-2-Dr-Hexagon-SOCKET-SET-8-32mm-with-Ratchet-Extension-UJ/130429405815?hash=item1e5e32ca77:gGAAAOSw32lY2kjr
    Sent from me using a computer.

  14. #374
    καπου την ειχε παρει το ματι μου και αυτη.
    να σου πω την αληθεια σκεφτομουν να παρω μονο μια σειρα 1/2, καθως εχω την wera tool check plus στο 1/4 (την προτιμησα/πληρωσα μονο και μονο για να την εχω παντα στην ζωνη μου) συν εξτρα καρυδακια της σειρας.
    αλλα αφου με τα ιδια χρηματα επαιζαν αυτες οι προσφορες δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα.εξαλλου η wera θα ειναι μινιατουρα μπροστα στην φακομ 1/4.
    μεγεια μου, μολις αγορασα την φακομ!
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  15. #375
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2018
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    καπου την ειχε παρει το ματι μου και αυτη.
    να σου πω την αληθεια σκεφτομουν να παρω μονο μια σειρα 1/2, καθως εχω την wera tool check plus στο 1/4 (την προτιμησα/πληρωσα μονο και μονο για να την εχω παντα στην ζωνη μου) συν εξτρα καρυδακια της σειρας.
    αλλα αφου με τα ιδια χρηματα επαιζαν αυτες οι προσφορες δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα.εξαλλου η wera θα ειναι μινιατουρα μπροστα στην φακομ 1/4.
    μεγεια μου, μολις αγορασα την φακομ!
    Kαλοδουλευτη αγαπητε, εκανες καλη επιλογη

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 13:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 10:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 20:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 11:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 22:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF