Σελίδα 39 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 2934353637383940414243444989 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 571 έως 585 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #571
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όσο προλαβαίνετε ακόμα.

    https://www.tbs-aachen.de/GEDORE/rat...973_118869.htm
    Κούκλα, τα αξίζει τα λεφτά της!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gedore-3108902_01.jpg 
Προβολές:	299 
Μέγεθος:	40,5 KB 
ID:	413415

  2. #572
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2020
    Μηνύματα
    6
    Καλημέρα και καλή χρόνιά!!!
    Παρακολουθώ αρκετό καιρό τα θέματα που αφορούν τα εργαλεία και δίνω συγχαρητήρια στους δημιουργούς και σε όλη την παρέα για το επίπεδο γνώσεων. Είμαι μηχανικός αυτοκινήτων (δεν εξασκώ πλέον το επάγγελμα) δηλαδή τεχνικά καταρτισμένος.
    Ερώτηση λοιπόν: Πριν λίγο καιρό η σύζυγος μου έκανε δώρο αυτή τη βαλίτσα KRAFTWERK1050 Αρκετά καλά εργαλεία, βρίσκεται μόνιμα στο αυτοκίνητο. Θέλω όμως σιγά σιγά, σαν άρρωστος και τρελός κι εγώ, όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα πιστεύω να πάρω σιγά σιγά πιο ποιοτικά εργαλεία. Γνωρίζω βέβαια τα Beta, Facom κτλ αλλά ξεφεύγουν κάπως στις τιμές. Τι γνώμη έχετε για την επαγγελματική σειρά της KRAFTWERK; Παλιότερα στο συνεργείο που δούλευα, αυτές είχανε.
    Παράδειγμα
    Άλλο
    Μένω μόνιμα Γερμανία, οπότε οι τιμές παραμένουν αυτούσιες, χωρίς μεταφορικά κτλ.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  3. #573
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Καλως ήρθες δημήτρη.

    Καταρχάς στη Γερμανία με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις εξαιρετικές τιμές σε εργαλεία αρκεί να μεινεις μακριά απ' το ebay και το αμαζον και να γνωρίσεις την τοπική αγορά. Κάποιο μέλος μας νομίζω είναι κάτοικος γερμανίας και ίσως μπορεί να σε βοηθήσει παραπάνω.

    Τα kraftwerk ειναι ανά περίπτωση στο ίδιο επίπεδο με bgs technics, ίσως και με ks tools και λοιπές μάρκες. Συνήθως είναι εργαλεία 2 και 3ών ταχυτήτων. Για παράδειγμα η πληρέστατη βαλιτσα που σου έκανε δώρο η γυναίκα σου, μπορούμε να πούμε οτι είναι στο επίπεδο force περίπου, ενώ τα δυο παραδείγματα που έβαλες εσύ ειναι καλύτερης ποιότητας. Κάτι που φαίνεται και απ' τις καστάνιες και απ' την τιμή. Υπάρχουν κι άλλες επιλογές σε kraft με πολύ χειρότερη ποιότητα και απ' τις δυο που έβαλες. Γενικά είναι εταιρίες που προσπαθούν να πουλήσουν σε κάθε βαλάντιο.
    Sent from me using a computer.

  4. #574
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2020
    Μηνύματα
    6
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
    Ανέφερα και πιο πάνω οτι δε χρειάζομαι για επαγγελματική χρήση, απλά για μαστορέματα στο σπίτι, αυτοκίνητο και σπανιότερα σε μηχανή ενός φίλου. Αλλά είπαμε, το ψώνιο! Σκεφτόμουν να πάρω κινητό φέτος αλλά έδωσα άκυρο και θα πάρω εργαλεία Πιστεύω οτι η KRAFTWERK θα με καλύψει στα καρυδάκια και μετά θα δω για κατσαβίδια Wera μάλλον, πένσες Knipex και αν δεν έχω χωρίσει μέχρι τότε, θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα

  5. #575
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Η βαλιτσα που σου έκανε δώρο η γυναίκα σου, νομιζω ειναι καλη για την δουλεια που θελεις.μην χαλας ασκοπα χρηματα για αλλα εργαλεια. παρε κατι αλλο καλητερα που θα σου ειναι ποιο χρησιμο,η παρε ενα δυναμοκλειδο που και αυτο θα το χρειαστεις. αλλα για εμενα οχι σε αλλα εργαλεια ενω εχεις γεματη βαλιτσα.και παλη, για την χρηση που θελεις να κανεις.
    καλη χρονια να εχεις.

  6. #576
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δημήτρη η βαλίτσα που έχεις τα έχει όλα αυτά. Δε φαίνεται μόνο αν έχει πένσες στο πίσω μέρος.

    Εγώ θα κράταγα αυτή και θα αντικαθιστούσα αυτό που θα μου χαλάσει ή αυτό που δε με καλύπτει. Πχ δε μου αρέσει η καστάνια, την αλλάζω με μια καλύτερη. Μετά από δυο χρόνια μου χάλασε το καρυδάκι Νο10 1/4 θα πάρω ένα καλύτερο. Το ανοιχτό άκρο απ' το γερμανοπωλύγωνο 13 δεν έχει σωστή εφαρμογή με τη βίδα γιατί το χρησιμοποιώ πιο πολύ απ' τα υπόλοιπα, θα αλλάξω μόνο αυτό.
    Αν δεν έχει κάτι, τότε να πάρεις αυτό. Κατσαβίδια να πάρεις αν δεις οτι αυτά που έχει μέσα είναι μάπα. Αν σε καλύπτουν κράτησέ τα μέχρι να τα χαλάσεις.

    Τώρα απ' τη χρήση που περιγράφεις δε μπορώ να βγάλω συμπεράσματα για την τύχη τους. Οι εργασίες στο σπίτι με το αυτοκίνητο δεν έχουν καμία σχέση. Ούτε εγώ είμαι επαγγελματίας αλλά ιμάντες αλλάζω μόνος μου στο κουτί. Όλες τις εργασίες στους άξονες τις κάνω εγώ. Δε μπορώ να πω οτι η χρήση είναι ερασιτεχνική αλλά περιστασιακή. Εχει διαφορά! Επίσης σε πολλές περιπτώσεις είναι και απαιτητική. Ο χρόνος δεν είναι χρήμα αλλά πολλές φορές πρέπει να τελειώσω την ίδια μέρα γιατί το γκαράζ μου είναι η πίσω αυλή.
    Δεν ξέρω τι εννοεί εργασίες στο αμάξι κάποιος που έχει τις γνώσεις να κάνει περισσότερα από μένα αλλά φαντάζομαι θα χρειαστείς περισσότερα εργαλεία απ' αυτά που έχεις. Ακόμα και για μια απλή αλλαγή λαδιού και φίλτρου.
    Οπότε κράτα αυτή σαν γενικών καθηκόντων, αντικαθιστώντας οτι χρειάζεται αλλαγή και φτιάξε μια εργαλειοθήκη με ότι άλλο χρειάζεσαι. Αν χρειάζεσαι!
    Sent from me using a computer.

  7. #577
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δημήτρη η βαλίτσα που έχεις τα έχει όλα αυτά. Δε φαίνεται μόνο αν έχει πένσες στο πίσω μέρος.

    Εγώ θα κράταγα αυτή και θα αντικαθιστούσα αυτό που θα μου χαλάσει ή αυτό που δε με καλύπτει. Πχ δε μου αρέσει η καστάνια, την αλλάζω με μια καλύτερη. Μετά από δυο χρόνια μου χάλασε το καρυδάκι Νο10 1/4 θα πάρω ένα καλύτερο. Το ανοιχτό άκρο απ' το γερμανοπωλύγωνο 13 δεν έχει σωστή εφαρμογή με τη βίδα γιατί το χρησιμοποιώ πιο πολύ απ' τα υπόλοιπα, θα αλλάξω μόνο αυτό.
    Αν δεν έχει κάτι, τότε να πάρεις αυτό. Κατσαβίδια να πάρεις αν δεις οτι αυτά που έχει μέσα είναι μάπα. Αν σε καλύπτουν κράτησέ τα μέχρι να τα χαλάσεις.

    Τώρα απ' τη χρήση που περιγράφεις δε μπορώ να βγάλω συμπεράσματα για την τύχη τους. Οι εργασίες στο σπίτι με το αυτοκίνητο δεν έχουν καμία σχέση. Ούτε εγώ είμαι επαγγελματίας αλλά ιμάντες αλλάζω μόνος μου στο κουτί. Όλες τις εργασίες στους άξονες τις κάνω εγώ. Δε μπορώ να πω οτι η χρήση είναι ερασιτεχνική αλλά περιστασιακή. Εχει διαφορά! Επίσης σε πολλές περιπτώσεις είναι και απαιτητική. Ο χρόνος δεν είναι χρήμα αλλά πολλές φορές πρέπει να τελειώσω την ίδια μέρα γιατί το γκαράζ μου είναι η πίσω αυλή.
    Δεν ξέρω τι εννοεί εργασίες στο αμάξι κάποιος που έχει τις γνώσεις να κάνει περισσότερα από μένα αλλά φαντάζομαι θα χρειαστείς περισσότερα εργαλεία απ' αυτά που έχεις. Ακόμα και για μια απλή αλλαγή λαδιού και φίλτρου.
    Οπότε κράτα αυτή σαν γενικών καθηκόντων, αντικαθιστώντας οτι χρειάζεται αλλαγή και φτιάξε μια εργαλειοθήκη με ότι άλλο χρειάζεσαι. Αν χρειάζεσαι!
    Και εγώ συμφωνώ! Και κάνω το ίδιο! Όταν χαλάσει κάτι ή χρειάζομαι κάποιο εργαλείο, αγοράζω μόνο αυτό αλλά καλής ποιότητας. Έτσι έχω αυτά που χρειάζομαι και μου βγαίνει και πιο οικονομικά γιατί αγοράζονται σταδιακά.

  8. #578
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Και εγώ συμφωνώ! Και κάνω το ίδιο! Όταν χαλάσει κάτι ή χρειάζομαι κάποιο εργαλείο, αγοράζω μόνο αυτό αλλά καλής ποιότητας. Έτσι έχω αυτά που χρειάζομαι και μου βγαίνει και πιο οικονομικά γιατί αγοράζονται σταδιακά.
    Με μια πρωτη ματιά χρειάζεσαι ενα κατσαβίδι Ph 3 και μια σειρά κατσαβίδια PZ 1,2,3.

  9. #579
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2020
    Μηνύματα
    6
    Καλημέρα στην παρέα! Η βαλίτσα έχει από όλα λίγο πολύ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KW1050-1.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	93,0 KB 
ID:	413827
    Και εμπλουτίζεται συνεχώς με διάφορα άλλα εργαλεία που παίρνω κατά καιρούς, όπως καλύτερο φακό, γάντια, κατσαβίδια νάνους κτλ.
    Η χρήση είναι περιστασιακή θα έλεγα, πιο πολύ σε σχέση με αυτοκίνητο, καθώς έχω αναλάβει αρκετές βλάβες από συγγενείς και φίλους, service κυρίως αλλά και φρένα, εξατμίσεις, ρουλεμάν τροχών... Κάποια ειδικά εργαλεία, εξολκείς πχ τα δανείζομαι από γνωστό μου. Ήδη ετοιμάζω μια δεύτερη βαλίτσα με κάποια άλλα εργαλεία, πχ πολύμετρο, μυτοτσίμπιδα για ασφάλειες, σφυρί 1 kg, γερμανοπολύγωνα που λείπουν (το 18 το χρειάστηκα για φρένα και δεν υπήρχε ) και άλλα. Η συμβουλή σας είναι πολύ καλή τελικά. Χρησιμοποιώ αυτά (μεταξύ μας μια χαρά είναι, αλλά είμαστε σαν τις γυναίκες με τα ρούχα: Δεν έχω τι να φορέσω ) και αντικαθιστώ αυτά που χαλάνε.
    Παράλληλα είμαι σε αναζήτηση δυναμόκλειδου, καθώς είχα αυτό Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8c66775f024408eae121209d97e1bcc6.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	15,0 KB 
ID:	413828 και το δάνεισα ο πανέξυπνος και μου το επέστρεψαν σπασμένο. Τώρα είμαι με ένα της πλάκας
    Τελευταία τροποποίηση από dimitrios; 02/01/2020 στις 10:54.

  10. #580
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Πως σπάει ένα δυναμόκλειδο? Απορία το έχω!
    Sent from me using a computer.

  11. #581
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Όπως και να σπάει με αφήνει αδιάφορο. Εργαλεία δεν δανείζεις για κανένα λόγο. Αν είναι κολλητός πας εσει εκεί με τα εργαλεία σου κι επιστρέφεις πάλι με αυτά.

  12. #582
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πως σπάει ένα δυναμόκλειδο? Απορία το έχω!
    Κι εγώ την ίδια απορία είχα, αλλά δεν ήθελα να γίνω μπίλιες με το θείο μου. Πήγε να ΞΕβιδώσει μπουλόνι από τροχόσπιτο (κάμπερ λέγονται αυτά νομίζω) και τέλος. Οκ ήταν εικοσαετίας αλλά με πόνεσε, όχι οικονομικά, αλλά το γαμώτο... Κι από τότε, κανείς πια δε δανείζεται από μένα. Θες κάτι να σου φτιάξω;;; Ευχαρίστως, εργαλείο μόνο στα χέρια μου...
    Και φίλε Vaska, πιστεύω πρέπει επιτέλους να ποινικοποιηθεί ο δανεισμός και η επιστροφή χαλασμένου εργαλείου

  13. #583
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όπως και να σπάει με αφήνει αδιάφορο. Εργαλεία δεν δανείζεις για κανένα λόγο. Αν είναι κολλητός πας εσει εκεί με τα εργαλεία σου κι επιστρέφεις πάλι με αυτά.
    Σωστός!!!

  14. #584
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    πωω το καημένο.. το είδε με μακριά λαβή σου λέει θα κάνει μοχλό...

    αρχικά γιατι το δανείστηκε;

  15. #585
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    πωω το καημένο.. το είδε με μακριά λαβή σου λέει θα κάνει μοχλό...

    αρχικά γιατι το δανείστηκε;
    Για να βάλει τα χειμερινά ζαντολάστιχα στο επιβατικό του (είναι υποχρεωτικό στη Γερμανία). Και του ήρθε η φλασιά να ασχοληθεί και με το κάμπερ (δε ρώτησα λεπτομέρειες, ήμουν θολωμένος )

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF