Σελίδα 51 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 41464748495051525354555661 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 751 έως 765 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #751
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν είναι ακόμα μια κασετίνα των 40 ευρω. Η αρχική τους τιμή είναι 80 απ'ότι λένε, τόσα έχει και στο άμαζον, οπότε το 40 μάλλον δεν είναι πλασματικό (θεωρώ).

    Για τη μάρκα ρώτησα αν υπάρχει άποψη. Εμπειρία απο εργαλεία δεν έχω αλλά αν είναι μουφα ποιοτικά προφανώς και δεν θα έδινα 80 για να την πάρω και για τα 40 θα ήμουν σκεπτικός. Αν παρόλα αυτά έχουν ένα αξιοπρεπές vfm με 80 ευρώ, τότε με 50% έκπτωση κάνουν την εν λόγω κασετίνα μια καλή ευκαιρία ειδικά για κάποιον αρχάριο σαν εμένα.
    Αν με 80 ευρώ (ή 100) παίρνει κανείς κάτι πιο επωνυμο και αποδεδειγμένα πιο ποιοτικό, τότε πάλι αλλάζουν οι ισορροπίες.

    πχ στο κατοστάρικο τώρα βρίσκω σετ της μακιτα (P-90532) όπως και καναδυο σετακια της Brüder Mannesmann.
    Πιο πολύ οι καστάνιες και τα καρυδάκια σε μεγάλο μέγεθος με ενδιαφέρουν, για μικρότερα μεγέθη οπως και άλλες μύτες έχω ήδη και μάλιστα της Brüder Mannesmann την οποία αγόρασα τυχαία και έχω ελάχιστα χρησιμοποιήσει.
    Είναι ίδια με του λιντλ.
    Την είχα πάρει 80 ευρώ.
    Για ερασιτεχνική χρήση είναι μια χαρά.
    Τη χρησιμοποιώ σε δύο μηχανάκια και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    Προχωρα

  2. #752
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αν θες μονο τα μεγαλα νουμερα δωσε κατι παραπανω και παρε ενα ποιοτικο σετακι μονο με αυτα
    τα μεγαλα νουμερα θα δουλεψουν σε μεγαλες ροπες οποτε εκει το φθηνο θα σε προδωσει σιγουρα

  3. #753
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Kstools και kingtony τα έχω δουλέψει και τα ανάγω σε ποιότητα gedore κτλ, υπόψην.

  4. #754
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    Kstools και kingtony τα έχω δουλέψει και τα ανάγω σε ποιότητα gedore κτλ, υπόψην.
    Θα μπεις στην μαύρη λίστα της σουπιάς με τους βλάσφημους, να ξέρεις
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 10/01/2021 στις 13:23.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #755
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    αν θες μεγαλα νουμερα παρε αυτα ΕΓΓΥΗΣΗ.

    https://www.skroutz.gr/s/25240603/Be...%BC%CF%87.html
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #756
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    Kstools και kingtony τα έχω δουλέψει και τα ανάγω σε ποιότητα gedore κτλ, υπόψην.
    Τα έχεις δουλέψει πόσο και σε πόσο σκληρή χρήση. Σκληρή από σκήρή διαφέρει βέβαια. Σε 50 χρόνια είσαι σίγουρος ότι θα εξυπηρετούν τον σκοπό τους στο μέγιστο? ένα matador, dowidat για παράδειγμα το κάνει ακόμα και θα το κάνει για πολύ ακόμα και είναι σίγουρο. Το ίδιο και ένα gedore η κάποιο παρομοιας ποιότητας. Τα KStools και τα αλλα που ανεφερες καλο ειναι να μην τα βάζεις στην ίδια κατηγορία.

  7. #757
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αν θες μεγαλα νουμερα παρε αυτα ΕΓΓΥΗΣΗ.

    https://www.skroutz.gr/s/25240603/Be...%BC%CF%87.html
    Μια χαρά σετάκι, το έχω πρόχειρο για τα χοντρά, όταν βαριέμαι να βγάλω το καλό.


    (ούτε εμότικον δε χρειάζεται εδώ...)

  8. #758
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Εντάξει εξηγούμε: μηχανικός στα βαπόρια είμαι, όποτε ότι εργαλεία δουλεύω δεν τα έχω πληρώσει
    επίσης το χειρότερο ότι τα πιάνουν και άτομα που δε ξέρουν ποτέ θα χρειαστούν τη μανελα.
    Έτσι από εμπειρία σας λεω ότι είναι τίμια ειδικά τα κς.
    Τώρα έχω απορία δλδ εσείς αγοράζεται σετ καστανιά με 300+€ και τις πίνετε το αίμα ή την έχετε για καμία σπέσιαλ δουλίτσα?

  9. #759
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    Εντάξει εξηγούμε: μηχανικός στα βαπόρια είμαι, όποτε ότι εργαλεία δουλεύω δεν τα έχω πληρώσει
    επίσης το χειρότερο ότι τα πιάνουν και άτομα που δε ξέρουν ποτέ θα χρειαστούν τη μανελα.
    Έτσι από εμπειρία σας λεω ότι είναι τίμια ειδικά τα κς.
    Τώρα έχω απορία δλδ εσείς αγοράζεται σετ καστανιά με 300+€ και τις πίνετε το αίμα ή την έχετε για καμία σπέσιαλ δουλίτσα?
    Ότι είναι τίμια, είναι, δεν αντιλέγουμε. Στο ίδιο επίπεδο με gedore, facom, δεν είναι όμως. Είναι μια καλή λύση για οικιακά μαστορέματα και αν είχα λεφτά θα έπαιρνα ένα πλήρες σετ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #760
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Κατά κάποιο τρόπο έδωσες μόνος σου την απάντηση και δεν το κατάλαβες. Kstools καστάνια μπορείς να έχεις ακόμα και σε επαγγελματικούς κλάδους. Πχ συνεργεία, οικοδομή. Ακόμα και όταν θα αστοχίσει το εργαλείο θα πεταχτεί κάποιος και θα πάρει ένα να γίνει η δουλειά έστω και καθυστερημένα. Σε τομείς όμως που δουλεύουν 24/7, πόσο μάλλον σε ένα πλοίο υπάρχει ανάγκη να έχεις το καλύτερο και αυτό δεν είναι το KStools αλλά αυτά των 300 και βάλε.

  11. #761
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    Τώρα έχω απορία δλδ εσείς αγοράζεται σετ καστανιά με 300+€ και τις πίνετε το αίμα ή την έχετε για καμία σπέσιαλ δουλίτσα?
    Ποιός ο λόγος να δώσουμε 300 ευρώ? Για να τα χαϊδεύουμε?

    Καμία καστάνια δε θα κάνω σφυρί, ουτε αυτή των 15 ευρώ ούτε αυτή των 50, αλλά καμία δε θα λυπηθώ κιόλας.

    Τα ks tools που πωλούνταν πριν μερικά χρόνια μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με αυτά που πωλούνται σήμερα. Και δύο κασετίνες που πωλούνται σήμερα με παρόμοιο περιεχόμενο, μπορεί να μην έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Και αυτό που θα είναι στην αγορά αύριο, μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικό. Και όταν λέω διαφορετικό εννοώ σε σχεδίαση, εργονομία, ποιότητα κατασκευής, φινίρισμα.
    Μία πένσα ks tools που την παίρνεις με το καρτελάκι της απ' τον πάγκο σε ένα μαγαζί της Σπύρου Πάτση, μπορεί να μην έχει καμία σχέση με μια πένσα ks tools που υπάρχει μέσα σε ένα μίνι εργαλειοφόρο με κάθε λογής εργαλείο. Και αυτή μπορεί να μην έχει καμία σχέση με αυτή που υπάρχει σε ένα άλλο εργαλειοφόρο με εντελώς διαφορετική τιμή.
    Αυτές οι μάρκες φτιάχνουν ΣΕΤ, δε φτιάχνουν εργαλεία. Φτιάχνουν σετ με 40 ευρώ η κασετίνα μέχρι πχ 400 ευρώ ο εργαλειοφόρος (γεμάτος). Εχουν και κασετίνες με 70 ευρώ και με λιγότερα κομμάτια απ' αυτή με τα 40, έχουν και εργαλειοφόρους με 140 ευρώ και με περισσότερα εργαλεία μέσα. Τα χύμα εργαελεία τους, μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με αυτά των σετ, ή, μπορεί και να είναι ίδια. Και αύριο να είναι ίδιας ποιότητας αλλά διαφορετικά στην εμφάνιση ή ίδια στην εμφάνιση αλλά διαφορετικής ποιότητας. Δλδ της πουτάνας το κάγκελο.
    Όταν θα το καταλάβουμε αυτό, θα καταλάβουμε και γιατί δε μπορούμε να πούμε οτι τα ks είναι καλά ή όχι.

    Τίποτε απ' όλα αυτά δε μπορεί να συγκριθεί με κάτι που έχει την 10απλάσια τιμή.

    Και όχι, με τη 10πλάσια τιμή δε παίρνεις 10πλασια ποιότητα, ούτε 10πλασια αντοχή. Παίρνεις όμως 10 φορές καλύτερο εργαλείο. Μέσα στην τιμή, εκτός απ' την ποιότητα, βρίσκεται και η σχεδίαση-εργονομία αλλά και απλά η μικρότερη πιθανότητα, το εργαλείο αυτό να έχει κατασκευαστικό λάθος. Παίρνεις ένα εργαλείο που είναι λίγο πιο ανθεκτικό, λίγο πιο λεπτό, λίγο πιο ελαφρύ, με λίγο πιο ανθεκτικό χρώμιο, λίγο μικρότερο back drag, λίγο καλύτερη εφαρμογή, λίγο.... Λίγο απ' όλα, μέχρι και λίγο καλύτερη κασετίνα. Ή πολύ!

    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/01/2021 στις 12:26.
    Sent from me using a computer.

  12. #762
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παιδιά, υπάρχουν εγαλεία που είναι καλά για την τιμή τους. Το θέμα όμως είναι να είναι καλά για την δουλειά που θέλουμε να κάνουμε.

    Για να έρθουμε και στο δευτερο.. Τα εργαλεία που είναι κατάλληλα για τη δουλειά που κάνουμε εμείς, δεν είναι απαραίτητα καλά εργαλεία. Είναι καλά γι' αυτό που τα θέλουμε εμείς, για τις δικές μας ανάγκες και απαιτήσεις. Για κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι καλά.

    Και για να δημιουργήσουμε και λίγο χάος.. Όλα τα εργαλεία θα αντεπεξέλθουν στις περισσότερες δουλειές αν ο χρήστης που τα κρατάει ξέρει τι κάνει και πως να τα χειριστεί σωστά ή, ακόμα κι αν δε ξέρει.

    Τώρα, όποιος δε μπορεί να καταλάβει γιατί είναι καλύτερο να πληρώσει ένα ακριβό εργαλείο, δεν είναι καλύτερο να το πληρώσει. Καλύτερα να πάρει ένα φθηνό, για να μη πετάξει τα λεφτά του άδικα.
    Sent from me using a computer.

  13. #763
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    Kstools και kingtony τα έχω δουλέψει και τα ανάγω σε ποιότητα gedore κτλ, υπόψην.
    Τα King Tony ειναι σαν Toptul, Seneca, Kabo, Gearwrench κτλ από τα πολύ καλά made in Taiwan

  14. #764
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δε γ@μείς!

    Άδικα γράφω!
    Sent from me using a computer.

  15. #765
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    ο κοσμος ζηταει προτασεις και κριτικες
    εσυ λες οτι αυτο δεν γινεται και εχεις δικιο
    ας πουμε οτι εγω παω αυριο και παιρνω ενα σετ εργαλειων
    το αν ειναι καλο κακο φθηνο η ακριβο μπορω να το πω μονο εγω μονο για μενα και αφου περασουν και δεκα χρονια
    αν δεν το χρησιμοποιησω ποτε ηταν ακριβο ακομα κι αν εκανε 50 ευρω
    αν το λιωσω σημαινει οτι ηταν ανεπαρκες ακομα κι αν εκανε 1000 ευρω
    αν με ενα σετ των 500 ευρω κανω 2 σερβις το χρονο στο μηχανακι μου ηταν ακριβο
    αν με ενα σετ των 2000 βγαζω μεροκαματο ειναι παμφθηνο
    και παντα οτι κι αν παρω οσα κι αν δωσω παντα κατι θα μου λειπει

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF