Σελίδα 52 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 242474849505152535455565762 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 766 έως 780 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #766
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ο κοσμος ζηταει προτασεις και κριτικες
    εσυ λες οτι αυτο δεν γινεται και εχεις δικιο
    ας πουμε οτι εγω παω αυριο και παιρνω ενα σετ εργαλειων
    το αν ειναι καλο κακο φθηνο η ακριβο μπορω να το πω μονο εγω μονο για μενα και αφου περασουν και δεκα χρονια
    αν δεν το χρησιμοποιησω ποτε ηταν ακριβο ακομα κι αν εκανε 50 ευρω
    αν το λιωσω σημαινει οτι ηταν ανεπαρκες ακομα κι αν εκανε 1000 ευρω
    αν με ενα σετ των 500 ευρω κανω 2 σερβις το χρονο στο μηχανακι μου ηταν ακριβο
    αν με ενα σετ των 2000 βγαζω μεροκαματο ειναι παμφθηνο
    και παντα οτι κι αν παρω οσα κι αν δωσω παντα κατι θα μου λειπει
    Χρήστο έτσι είναι. Για να μπορέσεις να κρίνεις μια μάρκα εργαλείων πρέπει να υπάρχει μια βάση. Μια σταθερή ποιόητα. Όταν αγοράζεις τη μια απ' τον ένα κινέζο και την'αλλη απ' τον άλλον, και τα πουλάς σαν ks, manesman κτλ. δεν υπάρχει καμία βάση. Στο μόνο που μπορείς να βασιστείς είναι η τιμή.

    Πχ εγώ μπορώ να διακρίνω διαφορές στα καρυδάκια της gedore πριν απ' το 2012-13 και μετά απ' αυτό. Επίσης μπορώ να δω στον κατάλογο τι άλλαξε. Μπαίνω λοιπόν και διαβάζω οτι άλλαξε ο τρόπος σφυριλάτησης και πλέον γίνεται εν ψυχρώ και όχι εν θερμό. Εμφανισιακά διαφέρουν στην έξτρα ρίκνωση και μπορώ να διαπιστώσω οτι έχουν λίγο πιο χοντρά τοιχώματα. Και αυτή είναι η μόνη ουσιαστική διαφορά που έχει υπάρξει τις τελευταίες 2 δεκαετίες. Στα ακόμα πιο παλιά είχε αλλάξει το χρώμιο το οποίο ήταν πιο οικολογικό και λιγότερο ανθεκτικό. Αν κάτσουμε να συζητήσουμε για τα gedore λοιπόν θα συζητήσουμε για τις όποιες διαφορές υπάρχουν έχοντας μια σταθερή βάση. Θα τα συγκρίνουμε με άλλες μάρκες σε διαστάσεις, ανοχές κτλ και θα βγάλουμε μια άκρη.

    Αν συζητήσουμε για τα μανεσμαν τι θα πούμε? Όταν πάω σουπερ μαρκετ και δεν έχει μακαρόνια μπαρίλα θα πάρω μισκο. Μίσκο μπορεί να πάρω και επειδή η μπαρίλα αύξησε την τιμή της. Το ίδιο κανει και η μανεσμαν και η ks και όλες αυτές.

    Ο κόσμος ζητάει κριτικές και καλά κάνει. Αλλά το λέω συνέχεια. Η τιμή δίνει την απάντηση, για το πόσο καλό είναι ένα εργαλείο. Το καλό για τα λεφτά του δεν είναι καλό. Είναι καλό για τα λεφτά του. Μπορεί να μην ούτε καν καλό για τις ανάγκες μας. Ή να έιναι!
    Επίσης καλό για τα λεφτά του μπορεί να είναι ένα πανακριβο εργαλείο. Και μάλιστα να είναι τόσο καλό που να υπερκαλύτπει τις ανάγκες μας. Θα ήταν πεταμένα λεφτά!
    Sent from me using a computer.

  2. #767
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    738
    καλημέρα
    έχω μια απορία

    πέραν από την τιμή ενός εργαλείου , πως ξεχωρίζεις ότι είναι καλό/καλύτερο από κάποιο άλλο ?
    μια μάρκα βγάζει μια σειρά με 300$ και με 100$
    εννοείται ότι των 300 έχει προδιαγραφές τις οποίες αν δεν γνωρίζω την τιμή μπορώ να τις δω/ξεχωρίσω ?

    η μόνη διασφάλιση είναι να πληρώνεις ένα εργαλείο ακριβά από συγκεκριμένα μαγαζιά που ξέρεις ότι δεν θα πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες ?

  3. #768
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Σημερα εχει προσφορα αυτο το σετ εδω.

    https://www.e-shop.gr/set-96-tem-sta...5-p-TLS.060665

  4. #769
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    μια χαρα ειναι και σε καλη τιμη

  5. #770
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Δεν την λες κι άσχημη τη συγκεκριμένη κασετίνα της Stanley.
    https://www.skroutz.gr/s/15442682/St...%BC%CF%87.html
    https://www.amazon.com/Stanley-Socke.../dp/B00W8X5HJG
    Ίσως καλύτερη από μια Makita που είχε παραθέσει εδώ ένας φίλος προ 20ημέρου (έχει νομίζω κάπως λιγότερα κομμάτια στην ίδια τιμή...). Πάντα για ερασιτεχνική χρήση, και για κάποιον που ενδιαφέρεται να υπάρχει ένα σετ με λίγο από όλα για να κάνει κουτσά στραβά έστω τη δουλειά του όταν θα χρειαστεί, που για το 80-90% από εμάς είναι υπεραρκετή. Βέβαια όταν πχ η Gedore σε αυτά τα λεφτά σου πουλά μια καστάνια 1/2 με καμιά 10αριά καρυδάκια, 1 μανέλα και έναν αντάπτορα, προφανώς δεν είναι της ίδιας ποιότητας/λειτουργικότητας με αυτήν εδώ.

  6. #771
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αν σου χρειάζονται 3 καστάνιες ή 5,6 μπουζόκλειδα που είχε η άλλη που έβαλε ο φίλος πρίν καμιά 20αρια μέρες μια χαρά είναι.

  7. #772
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Βέβαια όταν πχ η Gedore σε αυτά τα λεφτά σου πουλά μια καστάνια 1/2 με καμιά 10αριά καρυδάκια, 1 μανέλα και έναν αντάπτορα, προφανώς δεν είναι της ίδιας ποιότητας/λειτουργικότητας με αυτήν εδώ.
    Αυτό που περιγράφεις έχει τουλάχιστον τη διπλάσια τιμή απ' αυτή εδώ.
    Sent from me using a computer.

  8. #773
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    καλημέρα
    έχω μια απορία

    πέραν από την τιμή ενός εργαλείου , πως ξεχωρίζεις ότι είναι καλό/καλύτερο από κάποιο άλλο ?
    μια μάρκα βγάζει μια σειρά με 300$ και με 100$
    εννοείται ότι των 300 έχει προδιαγραφές τις οποίες αν δεν γνωρίζω την τιμή μπορώ να τις δω/ξεχωρίσω ?

    η μόνη διασφάλιση είναι να πληρώνεις ένα εργαλείο ακριβά από συγκεκριμένα μαγαζιά που ξέρεις ότι δεν θα πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες ?
    Το πιο κύριο είναι η τιμή. Οι διαφορές που θα βρεις στην αγορά για εργαλεία ίδιας ποιότητας δεν ξεπερνούν ένα ορισμένο ποσοστό. Κάποιοι μπορούν να είναι πιο ανταγωνιστικοί, άλλοι έχουν μικρότερα λειτουργικά έξοδα, έχοντας μόνο ιντερνετικά καταστήματα. Κάποιοι επιλέγουν να πουλήσουν στην ανώτερη τιμή ή ίσως οι ίδιοι αν πας στο μαγαζί να το πάρεις να σου κάνουν καλύτερη τιμή. Κάποιοι δε πουλάνε εργαλεία από επίσημη αντιπροσωπεία αλλά είναι παρεισαγωγής πετυχαίνοντας ακόμα καλύτερη τιμή απ' την κατώτερη της αγοράς. Τα εργαλεία παραμένουν ίδια. Αν βρεις καποιον που πουλάει κασετίνα στάνλεϊ με 450 ευρώ να μας το πεις. (Edit. Ατυχές παράδειγμα. Η στανλευ έχει τέτοιες κασετίνες σαν facom και proto, αυριο μπορεί να βαφτίσει μια απ' αυτές stanley)
    Σε κάθε περίπτωση μια έρευνα αγοράς σου λύνει όποιες αμφιβολίες μπορεί να υπάρχουν. Επίσης υπάρχουν και οι κατάλογοι προσφορών που περιέχουν τιμές.

    Τώρα αν νομίζεις οτι αν η ταδε συλλογή με τα 120 είναι καλύτερη από μια άλλη με 100 (έχοντας τα ίδια κομμάτια), τότε το πιθανότερο είναι να κάνεις λάθος. Ίσως η μια να έχει καλύτερη κασετίνα ή οι καστάνιες πχ να έναι λίγο πιο προσεγμένες. Ή η διαφορά να οφείλεται μόνο στην τιμολογιακή πολιτική των δυο εταιριών ή δυο διαφορετικών καταστημάτων πώλησης και τα εργαλεία να έιναι ίδια.

    Σε κάθε περίπτωση.. Μπορείς να μπερδευτείς και να μη ξέρεις ποιο απ' τα παρακάτω έχει καλύτερη ποιότητα?

    https://www.skroutz.gr/s/15442569/St...%BC%CF%87.html

    https://www.skroutz.gr/s/15442952/St...%BC%CF%87.html

    Αλλά πάμε να το κάνουμε τάλιρα για να δεις οτι σε αυτές τις συλλογές παίρνεις γουρούνι στο σακί.

    Σε αυτές τις δυο συλλογές εγώ ξέρεις τι βλέπω? Στη μία βλέπω μια καστάνια των 25-30 ευρώ και άλλα 30-35 ευρώ για καμιά 25αρια καρυδάκια και δυο τρεις προεκτάσεις.
    Στην άλλη βλέπω 3 καστάνιες των 25-30 ευρώ (δύσκολα έχουν παραπάνω) και τα υπόλοιπα σε καμιά 35αρια καρυδάκια και κάτι φθηνιάρες συλλογές με μύτες και άλλεν.
    Και στις δυο συλλογές τα καρυδάκια πρέπει να είναι ίδιας ποιότητας. Πως γίνεται αυτό, αφού η μία έχει περισσότερα απ' την'αλλη? Η μια έχει 24 καρυδάκια 1/2 με το μεγαλύτερο να φτάνει το 34 ή 36 που ειναι ακριβουλια και η άλλη έχει 6 μόνο στο 1/2 με το μεγαλύτερο να είναι το 22. Απ τα υπόλοιπα, τα 13 ειναι σε μέγεθος 1/4 που είναι σημαντικά φθηνότερα. Δε με πιστεύεις? Δες εδώ πόσο έχουν όοολα αυτά τα 1/4 και μάλιστα με μακριά καρυδάκια που είναι και ακριβότερα. Συνεπώς τα περισσοερα καρυδάκια της μιας είνα φθηνότερα απ' τα λιγότερα της άλλης χωρίς να αλλάζει η ποιότητα και η διαφορά τιμής πάει σε μερικές άθλιες μύτες και άλλεν.

    Και ίδιας ποιότητας καρυδάκια πρέπει να έχει και αυτή που συζητάτε αλλά με καλύτερες καστάνιες περισσότερα μπλιμπλικια και καρυδάκια 1/2 με μεγάλα νούμερα + μερικά χαμηλής ποιότητας γερμανοπωλύγωνα.
    Τώρα αν νομίζεις οτι αγοράζοντας αυτή που συζητάτε παραπάνω, με τα 3 μεγέθη, παίρνεις καλύτερης ποιότητας απ' αυτή που έβαλα εγώ με τα 3 μεγέθη επειδή η μια είναι ακριβότερη, πάλι κάνεις (σχεδόν) λάθος. Γιατί αγοράζεις ίδιας ποιότητας καρυδάκια αλλά περισσότερα νούμερα και λίιιγο καλύτερες καστάνιες απ' αυτές τις άθλιες που έχει το σετ με τα 60 ευρώ.

    Μας αρέσει δε μας αρέσει, έτσι λειτουργεί η αυτή η κατηγορία.

    Όταν λέω αγοράστε μόνο αυτά που χρειάζεστε στην ανώτερη τιμή που αντέχει η τσέπη σας το λέω για τον παραπάνω λόγο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 18/01/2021 στις 16:13.
    Sent from me using a computer.

  9. #774
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Για εργαλεία ίδιας μάρκας χωρίς να διαχωρίζει τα ακριβά με τα φθηνά δε θα έχεις πρόβλημα.

    Πχ η Bahco που ανέφερα και πριν είναι μια απ' αυτές. Μέσα στην ιστοσελίδα της ή στον κατάλογο γίνεται διαχωρισμός στις δυο διαφορετικές σειρές. Πχ η ακριβή σειρά της είναι η σειρά ergo. Τώρα αν δεις καστάνιες της σειράς ergo και αυτές που έχουν οι συλλογές του σκρουτζ θα καταλάβεις.

    Εκτός του ότι μια καστάνια μπορεί να έχει όσο μια πληρέστατη συλλογή και κανείς δε θα σου πουλήσει τα φθηνά για ergo!

    Πίστεψέ με, είναι δύσκολο να μπερδευτείς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bah5825560m.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	36,5 KB 
ID:	424845

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1730a395eb7fe43f.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	37,5 KB 
ID:	424846

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	55,3 KB 
ID:	424847


    Αυτές που έχουν δυο ποιότητες έχουν χαοτικές διαφορές ανάμεσα σε αυτές. Το ίδιο χαοτική είναι και η διαφορά τιμής, διαφορετικά δε θα είχαν δυο σειρές.
    Sent from me using a computer.

  10. #775
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Δεν γ@μείς, άδικα γράφεις

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #776
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    738
    Καλημέρα
    ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που δαπάνησες για να μου απαντήσεις

  12. #777
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό που περιγράφεις έχει τουλάχιστον τη διπλάσια τιμή απ' αυτή εδώ.
    Απόστολε στο γερμανικό άμαζον βρίσκεις μπλε gedore λίγο πάνω από 100 ευρώ με μεταφορικά:
    https://www.amazon.de/-/en/TC-19-MU-...75S53HX2&psc=1

  13. #778
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Απόστολε στο γερμανικό άμαζον βρίσκεις μπλε gedore λίγο πάνω από 100 ευρώ με μεταφορικά:
    https://www.amazon.de/-/en/TC-19-MU-...75S53HX2&psc=1
    Εκανα σύγκριση με τιμές Ελλάδας.

    Και δευτερον το σετ που έβαλες είναι μπασταρδεμένο.

    Όταν λέω gedore εννοώ κάτι σαν αυτό.

    https://www.gedore.com/en-de/product...u-20---2545829

    και όχι σαν αυτό.

    https://www.gedore.com/en-de/product...u-10---3085023

    Δε ξέρω τι σόι φωτοβολίδα είναι αυτό και αν αν είναι εποχιακό, αλλά η gedore δεν έφτιαξε ποτέ τέτοια καρυδάκια στη Γερμανία. Ούτε το σετ υπάρχει στον κατάλογο ούτε τέτοια καρυδάκια. O κωδικός LW C19 που αντιστοιχεί στα καρυδάκια δεν υπάρχει πουθενά πέρα απ' αυτό το σετ.

    Ετσι όπως το βλέπω, με 100 ευρώ αγοράζεις την καστάνια με δυο προεκτάσεις και καρυδάκια made in south africa.

    Τι λέω τόσες σελίδες τώρα? Δε λέω δεν υπάρχουν προσφορές και η τιμή είναι ενδεικτικό της ποιότητας? Δλδ εσύ πίστεψες οτι με 100 ευρώ θα πάρεις σετ gedore made in germany όταν τα καρυδάκια 1/2 ξεκινουν απο 7 ευρώ το ενα και φτάνουν αρκετά πάνω από 10 ευρώ για νουμερα> 24?


    Edit

    Και για του λόγου το αληθές.

    https://int.gedore.co.za/en/product/c19-sockets-12/

    Απ' το σαιτ της Αφρικής. Ως τώρα τα αφρικάνικα εργαλεία δεν είχαν περάσει τα σύνορα της Ευρώπης.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 18/01/2021 στις 17:02.
    Sent from me using a computer.

  14. #779
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Στο θρεντ tool adicts υπάρχει συζήτηση σχετικά με μια προσφορά της φακομ σε τιμή χώμα. Δε μάθαμε ποτέ γιατί η τόσο χαμηλή τιμή για ένα πληρέστατο σετ με 1/2 και 1/4. Όυτε ο Βρατης μπόρεσε να το εξηγήσει. Υπήρχε σε διάφορα μαγαζιά μέχρι που σιγά σιγά εξαφανίστηκε απ' όλα ή η τιμή ανέβηκε σε κανονικά για την μάρκα επίπεδα. Από τότε δεν έχω ξαναβρει κάποια προσφορά πέρα απ' αυτές που ανακοινώνουν οι εταιρίες μέσα απ' τους καταλόγους τους. Την κασετίνα την πήραν αρκετοί και φωτογραφίες θα βρείτε στο θρεντ.

    Πέρα από ορισμένα τέτοια εξαιρετικά σπάνια φαινόμενα, ευκαιρία για μένα θεωρείται και ένα παλιό και καλό εργαλείο που φεύγει σε καλή τιμή. Τα new old stock που λέμε ή αλλιώς ΝΟS.

    Για το πρώτο πρέπει να έχεις και λίγο τύχη, για το δευτερο πρέπει να έχεις μάτι, λίγες γνώσεις και να κάνεις καμιά βόλτα στην αγορά με τα πόδια και όχι με το ποντίκι.

    Διαφορετικά το καλύτερο είναι να προσπαθήσουμε να επιλέξουμε μια ισορροπημένη κασετίνα με αυτά που μας ενδιαφέρουν και να ψάξουμε να τη βρούμε στην καλύτερη τιμή.
    Sent from me using a computer.

  15. #780
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Καλημέρα πανταχόθεν. Λοιπόν αποφάσισα θα πάρω σετ καστανιά 1/2 και όχι 3/8 αφού έχω 3 του 1/4.
    Εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω καταστραφεί να ψάχνω και να συγκρίνω τιμές με τους έξω, όπου κατάλαβα ότι γενικότερα
    ότι παίζουν πολύ τίμιες τιμές Ελλάδα σε αυτό το κομμάτι.
    Όποτε μέσα στην ελληνική μηχανή αναζήτησης μπαίνω βάζω σετ καστανιάς 1/2, ταξινόμηση ακριβά πρώτα και...εσείς ποια θα διαλέγατε?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF