Σελίδα 56 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 646515253545556575859606166 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 840 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #826
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Να πω μόνο πως τουλάχιστον τα εργαλεία δεν είναι το skroutz που τα βρίσκεις φθηνότερα. Αν πας σε εξειδικευμένα μαγαζιά π.χ. στη Σπ. Πάτση είναι πολύ πιθανό να βρεις φθηνότερα και από το skroutz. Εγώ βρήκα ακόμη και σε συνοικιακό μαγαζί στη Νίκαια πλαγιοκόφτη Knipex φθηνότερα από το skroutz.
    Δεν λέω ότι και στο skroutz δε θα βρεις φθηνές επιλογές, θέλει και πάλι ψάξιμο όμως.
    100% σωστό. Ακόμη και όσοι έχουν online shop αν πας απο κει συνήθως σου δίνουν καλύτερη τιμή (με λίγο μπίρι μπίρι).

  2. #827
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424

    Wink

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος

    -Εναλλακτικά αν θες Ferrari, και επειδή θα είναι το βασικό σου σετ εργαλείων, Hazet 953HP στα 232€ συν 12 μεταφορικά.. Είναι το μόνο σετ Hazet σε τιμη προσφοράς (αν συγκρίνεις τα υπόλοιπα) που επίσης έχει τις νέες καστάνιες HiPer 1/2 1000Nm και 1/4 120Nm. Σφίγγεις μπουλόνι αυτοκινητου με την καστάνια 1/4. Αν δεν είχα ήδη σετ θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια.
    https://www.tbs-aachen.de/HAZET/Spec...3984_74532.htm
    Βρηκα το Hazet σετάκι προσφορά 171€ με δωρεαν μεταφορικά που έχω τον ξάδελφο στην Αυστρία και δεν άντεξα, το πυροβόλησα.

  3. #828
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    το μινιμουμ είναι Force ή Stanley (τα τελευταία τα θεωρώ ελάχιστα καλύτερα απο τα Force).
    Η force έχει μεγαλύτερη συνέπεια στην ποιότητα. Στη stanley η ποιότητα είναι πολύ χαμηλή με εξαίρεση τη σειρά fat max που όμως είναι ακριβότερη.
    Κατα τ' άλλα έχει βγάλει και συλλογές σκέτη σαβούρα με τιμή χώμα.

    Αν κάτι αξίζει από stanley είναι ο μετροταινίες της. Νομίζω απ' αυτές πήρε και την ονομασία η σειρά fat max. Fat, γιατί ήταν πιο χοντρές απ' το κανονικό και max επειδή μπορούσες να την ανοίξεις πάρα πολύ, πριν τσακίσει η ταινία.
    Και μετά, ονόμασε φατ μαξ, όλη τη σειρά με τα "πιο καλά" εργαλεία που προωθούσε με την επωνυμία της.

    Δεν είμαι και σίγουρος όμως γιατί έχω αλλεργία στο κίτρινο. Ειδικά αν γράφει επάνω και stanley.
    Sent from me using a computer.

  4. #829
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι και σίγουρος όμως γιατί έχω αλλεργία στο κίτρινο. Ειδικά αν γράφει επάνω και stanley.
    Δικιο έχεις. Η Stanley εκτός απο μετροταινίες ήταν γνωστή κυρίως για πλάνες ξύλου και αλφάδια.

    Οταν λέω είναι το μινιμουμ εννοω σε σύγκριση με πανηγυριώτικα εργαλεία noname τυπου εργαλειόγατος που πχ τα καρυδάκια είναι απο ατσάλι με χώμα και δεν έχουν καν εγκοπή για να κρατάνε την μπίλια της καστάνιας...

    Τα force είναι χειρότερα και ακριβότερα πχ απο BGS.

  5. #830
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Θυμάμαι την Stanley όταν ήταν καθαρά αμερικανική εταιρεία πριν 50 χρόνια. Έχω τον κατάλογο της από τότε με όλα τα ξυλουργικα εργαλεία χειρός πολύ καλής ποιότητας.Είχε τα πάντα.

  6. #831
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Δικιο έχεις. Η Stanley εκτός απο μετροταινίες ήταν γνωστή κυρίως για πλάνες ξύλου και αλφάδια.
    Ακόμα έχει καλά τέτοια εργαλεία (κάποια απ' αυτά). Όπως και μαχαιράκια με σπαζόμενες λάμες αρκετά καλής ποιότητας (κάποια απ' αυτά).

    Οταν λέω είναι το μινιμουμ εννοω σε σύγκριση με πανηγυριώτικα εργαλεία noname τυπου εργαλειόγατος που πχ τα καρυδάκια είναι απο ατσάλι με χώμα
    Εχει και απ' αυτά. Ότι θέλεις έχει. Η stanley έχει πάντα. Τις ανήκει όλη η υφήλιος των εργαλείων. Το μόνο που κάνει είναι να παίζει τέτρις με τις μάρκες τα χρώματα και τους κωδικούς. Πριν διαπιστώσεις οτι δεν έχει κάτι, θα το έχει ήδη διαθέσιμο σε προσφορά.

    Τα force είναι χειρότερα και ακριβότερα πχ απο BGS.
    Δε γίνεται να συγκρίνουμε δυο σάπια μήλα.

    Κατά τη γνώμη μου, όλα αυτά είναι ίδια και υπό προϋποθέσεις δουλεύουν μια χαρά. Το κυριότερο είναι οι καστάνιες, που συνήθως είναι άθλιες. (ή γίνονται σώβρακο μετά από λίγο καιρό).


    Όταν αγοράζουμε φθηνές συλλογές με καρυδάκια το κάνουμε για κάποιους λόγους. Αφενός για να καλύψουμε κάποιες ανάγκες αφετέρου για την ευκολία που μας προσφέρουν με τα πληρέστατα βαλιτσάκια κτλ.
    Αυτό που θα κάνει μια φθηνή συλλογή λίγο ακριβότερη και πολύ καλύτερη είναι κυρίως οι καστάνιες και κάποιες λεπτομέρειες. Εγώ προσωπικά προτείνω να κοιτάμε τη συλλογή, συνολικά. Απ' το βαλιτσάκι μέχρι την εγχάραξη των μεγεθών στα καρυδάκια και όλα τα ενδιάμεσα.

    Πχ τη συλλογή της bahco που έβαλες παραπάνω την έχω προτείνει αρκετές φορές και ίσως κάποιοι την βρίσκουν ακριβή (σε σχέση με άλλες). Όμως οι καστάνιες της είναι πολύ καλύτερες ενώ το βαλιτσάκι είναι πολύ προσεγμένο με μεταλλικά κουμπώματα μπρος πίσω και αρκετά στιβαρή κατασκευή. Μια συλλογή που έχει όλα αυτά αλλά έχει τα μεγέθη με λέιζερ θα μας ταλαιπωρήσει. Το λέιζερ ξεθωριάζει και με το καρυδάκι βρώμικο δε βλέπουμε τίποτα. Είναι όμως πιο φθηνό απ' την εγχάραξη, που με τη σειρά της ειναι πιο φθηνή απ' την σφυρηλάτηση των γραμμάτων και των αριθμών.
    Όλα αυτά συνήθως τα παραβλέπουμε. Και καλά κάνουμε, θα πω εγώ, αν δε μας ενδιαφέρουν. Είναι όλα αυτά που σήμερα μας δίνουν φθηνότερα εργαλεία απ' ότι στο παρελθόν. Αλλά είναι και αυτά που θα μας δώσουν μια συνολικά χειρότερη συλλογή.

    Δε με νοιάζει αν επάνω λέει bahco, gedore red, force ή bgs. Ούτε αν τα μεν είναι γυαλιστερά και τα υπόλοιπα ματ. Αν τα θέλω όλα σε βαλιτσάκι και το βαλιτσάκι είναι για π@@@ δε θα το πάρω. Αν οι καστάνιες είναι χοντροκομμένες μισόκιλες γκουμούτσες που κάνουν σα τρένο, δε θα το πάρω, ότι μάρκα και να είναι.

    Φυσικά απ' το σκρουτζ συγκρίνεις μόνο τιμές και περιεχόμενο δε μπορείς να πιάσεις τις δυο καστάνιες στα χέρια σου και να δεις πως δουλεύουν ή πόσο στιβαρό είναι το βαλιτσάκι. Οπότε με τα ίδια λεφτά που κάνει η bahcο, κάποιος παίρνει μια άλλη που έχει και 3/8 μαζί με το 1/4 και το 1/2.
    Sent from me using a computer.

  7. #832
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Εγω που δεν εχω καθολου συλλογη καστανια και καποια στιγμη σκεφτομουν να παρω μια, που να προσεγγισω ας πουμε?

    Μιλαμε για καλη και ποιοτικη, οχι σαβουρα.
    Το θεμα ειναι οτι εγω κυριως δεν δουλευω σχεδον πουθενα καστανια και ουτε εχω νοιωσει και ιδιαιτερα να μου εχει λειψει περα καποιων ελαχιστων εξαιρεσεων.
    Απο μηχανολογικες εργασιες οχηματων ασχολουμαι αποκλειστικα μονο με το μηχανακι, στο αυτοκινητο λιγα πραγματα-μηδαμινα.
    Στην δουλεια μου βασικα νουμερα ειναι τα 13 & 17 και καποιες φορες το 8 & το 10.
    Στην κατοχη μου εχω μεμονωμενα μια καστανια 1/2'' μια 3/8'' δυο 1/4'' και ακομα μια 1/2'' αλλα αυτη ειναι καστανια right-through (σωστα το γραφω?) επειδη ειναι ειδικο κλειδι υδραυλικων (ρακοροκλειδο) εχω αγορασει και ειδικο μετατροπεα να κουμπωνουν τα καρυδακια πανω και την εχω φυσικα βασικη στην εργαλειοθηκη μου, καρυδακια εχω αρκετα 3/8 και 1/4, λιγοτερα σε 1/2'' ολα απο παλια.
    Ξεχασα εχω και μια συλλογη απο το lidl 1/4'' μεσα στο πορτ-μπαγκαζ του αυτοκινητου μονιμα και αχρησιμοποιητη να υπαρχει εκει για καμμια ωρα αναγκης.
    Ξερω οτι ετσι οπως τα περιγραφω 99% δεν χρειαζεται να προβω σε αγορα, απλα ρωταω αν καποια στιγμη μου την βαρεσει και πω να παω να παρω μια για να μου βρισκεται και να ξεκινησω να χρησιμοποιω κιολας, τι να κοιταξω?
    Θα προτιμουσα οσο περισσοτερο γινεται πιο πληρης σε καρυδακια και ας χρειαστει να γινει εκπτωση στην καστανια, bids κλπ δεν με ενδιαφερει γιατι διαθετω απειρα, bonus να εχει αξιοπρεπη βαλιτσακι.
    Μην με βρισετε ρεμαλια, ευχαριστω εκ`των προτερων.

  8. #833
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Προφανώς οι ανάγκες σου καλύπτονται τώρα με μια καλή 3/8.Εγω θα κοίταγα καμμια kokken.
    Εκτός αν ψάχνεσαι για 1/2+1/4.

  9. #834
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Προφανώς οι ανάγκες σου καλύπτονται τώρα με μια καλή 3/8.Εγω θα κοίταγα καμμια kokken.
    Ξερεις κανα κωδικο να μου πεις?

  10. #835
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Όχι δεν έχω ασχοληθεί.

  11. #836
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Ξερεις κανα κωδικο να μου πεις?
    Μην τα πετάς έτσι αυτά... Βόσκει εδώ γύρω μια σουπιά και αφορμή γυρεύει να σε αφήσει αφραγκο λέμε

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #837
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Εγω που δεν εχω καθολου συλλογη καστανια και καποια στιγμη σκεφτομουν να παρω μια, που να προσεγγισω ας πουμε?

    Μιλαμε για καλη και ποιοτικη, οχι σαβουρα.
    Το θεμα ειναι οτι εγω κυριως δεν δουλευω σχεδον πουθενα καστανια και ουτε εχω νοιωσει και ιδιαιτερα να μου εχει λειψει περα καποιων ελαχιστων εξαιρεσεων.
    Απο μηχανολογικες εργασιες οχηματων ασχολουμαι αποκλειστικα μονο με το μηχανακι, στο αυτοκινητο λιγα πραγματα-μηδαμινα.
    Στην δουλεια μου βασικα νουμερα ειναι τα 13 & 17 και καποιες φορες το 8 & το 10.
    Στην κατοχη μου εχω μεμονωμενα μια καστανια 1/2'' μια 3/8'' δυο 1/4'' και ακομα μια 1/2'' αλλα αυτη ειναι καστανια right-through (σωστα το γραφω?) επειδη ειναι ειδικο κλειδι υδραυλικων (ρακοροκλειδο) εχω αγορασει και ειδικο μετατροπεα να κουμπωνουν τα καρυδακια πανω και την εχω φυσικα βασικη στην εργαλειοθηκη μου, καρυδακια εχω αρκετα 3/8 και 1/4, λιγοτερα σε 1/2'' ολα απο παλια.
    Ξεχασα εχω και μια συλλογη απο το lidl 1/4'' μεσα στο πορτ-μπαγκαζ του αυτοκινητου μονιμα και αχρησιμοποιητη να υπαρχει εκει για καμμια ωρα αναγκης.
    Ξερω οτι ετσι οπως τα περιγραφω 99% δεν χρειαζεται να προβω σε αγορα, απλα ρωταω αν καποια στιγμη μου την βαρεσει και πω να παω να παρω μια για να μου βρισκεται και να ξεκινησω να χρησιμοποιω κιολας, τι να κοιταξω?
    Θα προτιμουσα οσο περισσοτερο γινεται πιο πληρης σε καρυδακια και ας χρειαστει να γινει εκπτωση στην καστανια, bids κλπ δεν με ενδιαφερει γιατι διαθετω απειρα, bonus να εχει αξιοπρεπη βαλιτσακι.
    Μην με βρισετε ρεμαλια, ευχαριστω εκ`των προτερων.
    Καλό θα ήταν για να μπορούν να σας βοηθούν οι γνώστες να ορίζεται και ένα όριο τιμής. Το καλό και ποιοτικό έχει πολλές κλιμακώσεις.

    Για μια ποιοτική συλλογή σε 3/8 και στη ζώνη των 150€, θα κοιτούσα και τη Facom. Υπάρχουν συλλογές της Facom σε διάφορες παραλλαγές. Πήγαινε μια βόλτα στη Σπύρου Πάτση στον Βράττη για να πάρεις αρχικά μια ιδέα και να δεις τι υπάρχει.
    Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές π.χ. της Gedore ή της Hazet ή ακόμη και της Stahlwille αλλά... φεύγεις σε τιμές. Η Facom χωρίς να είναι η top είναι μια ασφαλής επιλογή.

    Αν μιλάμε για χαμηλότερες τιμές παλιότερα σύστηνα της Carollus-Gedore (θυγατρική της Gedore με πολύ καλή σχέση τιμής ποιότητας). Τώρα έχει μετονομαστεί σε Gedore Red αλλά δεν με εμπνέουν πλέον όσο με το προηγούμενο καθεστώς ονομασίας. Θα ακολουθούσα τη συμβουλή του daz προς Bahco μεριά και σε συγκεκριμένες επιλογές. Force καλή και τίμια αλλά κάπως χοντροκομμένα τα εργαλεία της, δεν κατάφεραν να με συγκινήσουν ποτέ.

  13. #838
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    @fasarias
    Αυτό που είπε ο stf, ξεκινάς απο τα πόσα λεφτά θες να δώσεις. Οταν ένα σετάκι 1/4 & 1/2 της σειράς -που μπορεί να είναι και πανηγυριώτικο δηλαδή να σπάσει η καστάνια ή το καρυδάκι στην δευτερη φορά που θα πας να σφίξεις- έχει 30-40€, τότε θεωρώ ότι μπορείς να δώσεις 77€ για το Bahco S560 που θα το έχεις μια ζωή, είναι η μέρα με τη νύχτα. Στο μαγαζί της γειτονιάς βέβαια 80€ θα σου πάρουν για το πανηγυριώτικο σετ οπότε θα το ψάξεις. Απο εκει και πέρα βέβαια υπάρχουν σετ με 150 και με 250 ευρώ στις ακριβές μάρκες, τα οποία θεωρώ είναι για καθημερινή χρήση απο επαγγελματία ή αν έχεις τρέλα και λεφτά.

    Επίσης μπορείς να κάνεις περισσότερα με σετ 1/4 κ 1/2 απο ένα σετ 3/8

  14. #839
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Η κασετίνα Bahco S560 είναι μια πολύ καλή αρχή για τον καθένα. Από εκεί και πέρα μπορείς να επεκταθείς αργότερα σε ότι άλλο σου χρειάζεται ή που σε ευχαριστεί. Πχ μια μικρότερη και πιο βολική 3/8.
    Όσον αφορά τη facom έχω μια καστανια 1/2 και την κασετίνα nano 1/4, επίσης 3-4 πενσομυτοτσιμπιδα. Πολύ ευχαριστημένος από όλα, εξαιρετική ποιότητα για ερασιτέχνες και επαγγελματίες.

  15. #840
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF