Σελίδα 65 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 1555606162636465666768697075 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 961 έως 975 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #961
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    17
    Άλλαξα το εσωτερικό από μια παλιά που είχα τις force. Από τότε δουλεύει μια χαρά.

  2. #962
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κυριοι δεν εχει καρυδακια 1/4 ουτε καστανια μονο μυτες
    και δεν εχει ουτε καν καρυδακι νο8 σε 3/8
    Δε θέλει 1/4 καρυδάκια, είπε οτι έχει! Ούτε μύτες θέλει, αλλά δε βρήκα κάποια που θα έπαιρνα και εγώ, χωρίς μύτες.
    Το 8 αν το έχεις σε 1/4 δεν είναι απαραίτητο σε 3/8. Όπως και να έχει όταν αγοράζεις κασετίνα, επιλέγει άλλος το περιεχόμενο. Υπάρχουν και τα χύμα.
    Και στο κάτω κάτω, καλύτερα να μην έχει το 8 παρά να μην έχει το 18 ή το 16 όπως κάποιες άλλες.

    Κατα τ' άλλα έχει όλα τα βασικά εργαλεία σε μια αρκετά ποιοτική κασετίνα που δε θα σπάσει εύκολα.
    Δυο προεκτάσεις, αρθρωτό σύνδεσμο, τα δυο βασικά μπουζοκαρυδάκια, αντάπορες για μύτες με καρέ 3/8 για την καστάνια και 1/4 για το κατσαβίδι.
    Το κατσαβίδι στο πίσω μέρος της λαβής έχει καρέ 1/4, ώστε να το χρησιμοποιήσεις και σαν προέκταση με καστάνια ή για να κουμπώσεις από πίσω μια μανελίτσα για να χαλαρώσεις τη βίδα και μετά να την αφαιρέσεις για να ξεβιδώσεις τελείως τη βίδα, πολύ γρήγορα, με το κατσαβίδι μόνο.

    Από περιεχόμενο τη βρίσκω μια χαρά. Από ποιότητα, είναι πάνω απ' το μέσο όρο της κατηγορίας διότι έχει καλύτερη κασετίνα και λίγο καλύτερη καστάνια. Τα υπόλοιπα εργαλεία δε μπορώ να τα αξιολογήσω. Το ίδιο όμως και η τιμή της. Βρίσκεται λίγο πιο πάνω απ' το μέσο όρο της φθηνής κατηγορίας με ανάλογο περιεχόμενο.

    Για βασικά εργαλεία 3/8 που προορίζονται για περιστασιακή χρήση, σε συνδιασμό με μια συλλογή 1/4 και κάποια βοηθητικά 1/2, τη βρίσκω μια χαρά επιλογή. Μπορώ να βάλω και κάποιες πολύ καλύτερες στο άνω όριο τιμής που έθεσε αλλά δε βρίσκω το λόγο, απ' τη στιγμή που είναι τόσο ευχαριστημένος απ' το ks tools.
    Sent from me using a computer.

  3. #963
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Και με μια σπαστη μανέλα γύρω στα 9 ευρώ είναι υπερπλήρης και σε προσιτή τιμή.
    https://www.skroutz.gr/s/15124599/TO...CE%AE-3-8.html
    Αν θέλει και αρθωτή μανέλα μπορεί να πάρει αυτή.

    https://www.kanellis.tools/%CE%BA%CE...B9%CE%BA%CE%B7

    οκ. έχει το 6 και το 7 που δε χρειάζονται αλλά και το 8 που σας αρέσει.

    Δεν έχει όμως το 16-18 που σήμερα τα θεωρώ απαραίτητα. Στο καινούριο iso το 17 έχει αντικατασταθεί με το 16 και το 19 με το 18. Δλσ τα 16 και 18, είναι πλέον στάνταρ νούμερα. Εγώ στο αμάξι μου 17 και 19 δεν ακουμπάω εύκολα.

    Από κει και έπειτα, μπορεί να βρει ακριβώς την ίδια με έξτρα τα μακριά καρυδάκια ή κάποιες παρόμοιες που έχουν και καρυδάκια κατσαβιδιού. Όμως έτσι σιγά σιγά, χάνεται η μπάλα.

    https://www.toptul.com/en/2-2179-580...-id331280.html

    Κατά τη γνώμη μου, οι κασετίνες είναι μόνο για βασικές εργασίες και καμία δε μπορεί να κάνει τα πάντα. Πάντα χρειάζετα και μια εργαλειοθήκη με όλα τα υπόλοιπα, ανάλογα με το εύρος των εργασιών που ασχολούμαστε.


    υγ. Για toptul όποιος είναι στην Αθήνα, περνάει μια βόλτα απ' τον βοτανικό και τα βλέπει όλα από κοντά. Θα την βρείτε εύκολα στον γοογλη.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/07/2021 στις 11:36.
    Sent from me using a computer.

  4. #964
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Στα σύγχρονα νισσαν και δεν ξέρω για τα ρενω κλπ γαλλικά, τα 10,13,17 βρίσκονται παντού.
    Η δεύτερη της Toptool που έβαλες Αποστολη είναι υπερπλήρης.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 17/07/2021 στις 13:12.

  5. #965
    Πραγματικά! Τη δίνει όμως ως μη διαθέσιμη. Γιατιιιί;;;;;


    Υ.Γ.1. Ποιοτικά Toptul vs Bacho;
    Υ.Γ.2 Τα 17 και 19 εγώ τα χρειάζομαι απαραίτητα για το 640 μου.

  6. #966
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κυριοι δεν εχει καρυδακια 1/4 ουτε καστανια μονο μυτες
    και δεν εχει ουτε καν καρυδακι νο8 σε 3/8
    Πάντως το ζητούμενο έτσι και αλλιώς δεν ήταν το 1/4.
    Αν έχω καταλάβει καλά μια καλή συλλογή με 80 έως 100 ευρώ σε 3/8 θέλει ο άνθρωπος.

  7. #967
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά! Τη δίνει όμως ως μη διαθέσιμη. Γιατιιιί;;;;;


    Υ.Γ.1. Ποιοτικά Toptul vs Bacho;
    Υ.Γ.2 Τα 17 και 19 εγώ τα χρειάζομαι απαραίτητα για το 640 μου.
    17-19 δε θα πάψουν ποτέ να είναι απαραίτητα. Μπορεί να μην είναι στανταρ στο iso αλλά είναι στο jis για παράδειγμα. Υπάρχουν σίγουρα σε άλλους τομείς που εφαρμόζεται ακόμα din ή ansi και σίγουρα θα το βρίσκουμε για πολλά χρόνια ακόμα σε παλιότερα μηχανήματα και αμάξια.

    Μη προσπαθείς και πολύ να κάνεις συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία. Καρυδάκια προεκτάσεις είναι πολύ δύσκολο να τα αξιολογήσεις αν δε τα δουλέψεις επαγγελματικά και μέχρι να το κάνεις θα έχουν αλλάξει προμηθευτή, τιμολογιακή πολιτική κτλ. Και δε πιστεύω οτι θα βρεις ουσιαστικές διαφορές εκεί, έτσι κι αλλιώς. Αν μπορείς να κάνεις κάτι, είναι να δεις πόσο σφιχτή είναι η εφαρμογή μεταξύ τους. Αλλά κανείς δε σου εγγυάται οτι θα μείνει σταθερή, ενώ δεν αποτελεί και ουσιαστικό πρόβλημα κατά τη χρήση.
    Τις καστάνιες μπορείς να τις κρίνεις μόνο απ' τη λειτουργία τους και λίγο απ' τα χαρακτηριστικά τους. (ομαλότητα στην κίνηση, αριθμός δοντιών, μέγεθος κεφαλής κτλ).
    Την κασετίνα πρέπει να την δεις από κοντά για να καταλάβεις αν σε λίγο καιρό θα ψάχνεις κουτί να τα βάλεις. Οι πλαστικές της bahco είναι αρκετά στιβαρές, με μεταλλικούς πίρους και κουμπώματα. Οι μεταλλικές της τοπτουλ είναι επίσης είναι καλή επιλογή, αν δεν έχεις πρόβλημα με τις μεταλλικές κασετίνες.

    Η bahco κατά παράδοση έχει σταθερή ποιότητα και συγκεκριμένες κασετίνες. Δύσκολα θα βρεις κάτι πολύ φθηνό και συνήθως είναι στο άνω άκρο τιμής, της φθηνής κατηγορίας (τα επαγγελματικά της είναι άλλη κατηγορία). Φυσικά το ίδιο ήταν παλιότερες σειρές της carolus, πράγμα που δεν ισχύει σήμερα. Οπότε ότι γράφω τώρα μπορεί να μην ισχύει αυριο ή ακόμα και σήμερα, καθότι δε σκανάρω κάθε φορά την αγορά.
    Η toptul, έχει ωραίες συλλογές. Αρκετές επιλογές σε περιεχόμενο που ξεφεύγει λίγο απ' όλες αυτές που μοιάζουν (και είναι) ίδιες, με διαφορετικά χρώματα. Φυσικά έχει και απ' αυτές. Οι καστάνιες της δε μου γεμίζουν το μάτι αλλά δεν τις έχω δουλέψει. Οι καστάνιες της bahco μου κάνουν για πιο ποιοτικές. Εχουν λίγο σφιχτή λειτουργία αλλά μόνο σε σύγκριση με πολύ ακριβότερες.

    Όταν παίρνεις μια συλλογή να την κοιτάς συνολικά. Περιεχόμενο, καστάνια, κασετίνα. Αυτό που θέλεις είναι να είναι όσο πιο τίμια γίνεται σε όλους τους τομείς. Αν πχ, έχουν βάλει μια ψεύτικη κασετίνα για να βάλουν περισσότερα καρυδάκια μέσα, κάποια στιγμή θα μείνεις χωρίς κασετίνα και θα αναρωτιέσαι γιατί δε τα πήρες χύμα.

    Αν θέλεις κάτι πιο ποιοτικό θα ανέβεις σε τιμή και θα κατέβεις σε ποσότητα τεμαχίων. Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν εκτός και αν βγεις βόλτα με τα πόδια και το μάτι σου σκανάρει σωστά τα σκονισμένα.
    Sent from me using a computer.

  8. #968
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Στα σύγχρονα νισσαν και δεν ξέρω για τα ρενω κλπ γαλλικά, τα 10,13,17 βρίσκονται παντού.
    Η δεύτερη της Toptool που έβαλες Αποστολη είναι υπερπλήρης.
    16 και 18 έχουν?
    Sent from me using a computer.

  9. #969
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    16 και 18 έχουν?
    Στο QASHQAI μέχρι τώρα δεν πέτυχα, ούτε στα φρένα ούτε σε κάτι βαλβίδες καυσαερίων,οξυγόνου, φίλτρο αέρα κλπ.
    Μέχρι και οι τροχοί έχουν 17 χιλ.

  10. #970
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    εγω παρατηρησα απλα οτι ειναι παραπλανητικος ο τιτλος της κασετινας που γραφει καρυδακια 1/4 και 3/8

  11. #971
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω παρατηρησα απλα οτι ειναι παραπλανητικος ο τιτλος της κασετινας που γραφει καρυδακια 1/4 και 3/8
    Ο τίτλος δεν είναι της κασετινας αλλά του μαγαζιού. Με το 1/4 εννοεί τις μύτες!
    Έπρεπε να γράφει μύτες 1/4 και καρυδακια 3/8.

  12. #972
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αυτο λεω

  13. #973
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Στο QASHQAI μέχρι τώρα δεν πέτυχα, ούτε στα φρένα ούτε σε κάτι βαλβίδες καυσαερίων,οξυγόνου, φίλτρο αέρα κλπ.
    Μέχρι και οι τροχοί έχουν 17 χιλ.
    Το νισαν είναι τζαπόνι. Μπορεί να έχει πάτωμα της της ρενό και να κατασκευάζεται στην Αγγλία αλλά κατασκευάζεται με τα Ιαπωνικά πρότυπα. Πιθανολογώ!
    Αν έχει Μ10 με 14άρι κεφάλι και οι αυτές με το 17άρι έιναι Μ10 και Μ12 μη περιμένεις να βρεις 16 και 18 εύκολα.
    Αυτό δε σημαίνει ότι ένα vw ή ένα πεζό ή μια μηχανή της bmw δε θα είναι γεμάτη από 16-18.

    Και το δικό μου γαλλικό είναι και μάλιστα του 2008. 17 έχω βρει μονο στους τροχούς. Σε όλα τα υπόλοιπα 16-18-21, τορξ εσωτερικά και εξωτερικά, και στις βίδες μεγάλης ροπής, πολύσφινα (sp line, εσωτερικά 12γωνα). Και νομίζω οτι δεν υπάρχει βίδα που δεν την έχω ακουμπήσει.
    Sent from me using a computer.

  14. #974
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Και ένα corsa του γιου μου όπως το δικό σου είναι. Γιαυτό και αναβάθμισα τα τορξ μου τελευταία και πολυσφηνα 5-12.

  15. #975
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    [QUOTE=daz;3105135]Το νισαν είναι τζαπόνι. Μπορεί να έχει πάτωμα της της ρενό και να κατασκευάζεται στην Αγγλία αλλά κατασκευάζεται με τα Ιαπωνικά πρότυπα. Πιθανολογώ!

    Ποιο τζαπαν; όλος ο κινητηρας 1,5 DC ειναι ο κλασσικός της ρενω που βάζουν μέχρι και στη μερσεντες 180D.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF