Σελίδα 80 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 3070757677787980818283848590 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.186 έως 1.200 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #1186
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Κλαίω λίγο με το Γιαννακόπουλος...
    "Για να... " Ήταν η αρχική προσέγγιση αλλά το τ9 έκανε θαυματα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #1187
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κλαίω λίγο με το Γιαννακόπουλος...
    "Για να... " Ήταν η αρχική προσέγγιση αλλά το τ9 έκανε θαυματα
    Το καταλάβαμε, μην ανησυχείς, παθών πολλάκις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #1188
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Σκέφτομαι το ανέκδοτο...
    -...για να τι;
    - Γιαννακόπουλος!

    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #1189
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Υποψη, σε μπουλονοκλειδο / παλμικό, καθε αντάπτορα που προσθετεις χάνεις 25-30% ροπή κρούσης.
    Κι εγώ έτσι νόμιζα μέχρι που είδα ένα βίντεο σοβαρό με μετρήσεις και διαγράμματα και τελικά ισχύει το αντίθετο.

    Στο 2:50 κοίτα (νομίζω αυτό είναι το βιντεάκι αλλά έχω δει σίγουρα κι άλλα που το επιβεβαιώνουν)

    https://www.youtube.com/watch?v=Np4Yv_6uGmc&t=23s
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #1190
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424

    Κι εγω απο αυτούς του είχα δει αλλα σε άλλο βίντεο. Σε αυτό που έβαλες κατι γίνεται με το Bosch.

    Δεν παιζει αυτο να ισχύει πάντως. Δηλαδή αν βάλω 5 αντάπτορες τον ένα πάνω στον άλλο το εργαλείο θα δίνει Χ2 ;;

  6. #1191
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος

    Κι εγω απο αυτούς του είχα δει αλλα σε άλλο βίντεο. Σε αυτό που έβαλες κατι γίνεται με το Bosch.

    Δεν παιζει αυτο να ισχύει πάντως. Δηλαδή αν βάλω 5 αντάπτορες τον ένα πάνω στον άλλο το εργαλείο θα δίνει Χ2 ;;
    Και όμως έχει λογική στο δικό μου το μυαλό. Προφανώς λόγω του τζόγου που έχει ο αντάπτορας δημιουργείται μεγαλύτερη διαδρομή από κρούση σε κρούση. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον. Σίγουρα όμως έχω δει και άλλα βιντεάκια που το επιβεβαιώνουν
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #1192
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Τετοια καρυδάκια που μπαινουν σε βιδωτηρι έψαχνα και εγώ να αντικαταστησω 2 που μου εσπασαν απο ενα σετ. Δεν βρηκα. Αν βρεις και εφοσον θες μονο 3 νούμερα θα σου προτεινα παρτα ξεχωριστά - σκετα.

    Παντως και οσα έχω ειναι προβληματικά, δηλαδη το βάθος τους ειναι πολύ μικρό, ειναι μόνο για βίδα με εξαγωνο κεφαλι, το ξεχνας να βαλεις παξιμαδι με αυτα γιατί δεν χωράει. Για το βιδωτηρι μου πηρα 2 ανταπτορες και χρησιμοποιω κανονικα καρυδακια και καθαρισα.

    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=17766
    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=18433
    Αυτά με τον μαγνήτη είναι μόνο για βίδες. Όχι για παξιμάδια.
    Υπάρχουν όμως και χωρίς μαγνήτη που έχουν λίγο μεγαλύτερο βάθος.
    Υπάρχουν ακόμα και μακριά, αν θες, αλλά είναι δύσκολο να τα βρεις.

    Εγώ έχω ένα σετ φθηνά, σε μεγέθη 8,10,13,17 τα οποία πήρα λόγο ανάγκης. Τα 3 μεγαλύτερα τα έχω λιώσει ενώ απ' το 17 έφυγε και ο μαγνήτης (στην χειρότερη στιγμή) και τον ξαναεβαλα με ρητίνη αφού έκανα τη δουλειά χωρίς συγκράτηση της βίδας. (Μερικές 10αδες βίδες, σε ύψος, δουλεύοντας με ένα χέρι και σε άβολες θέσεις).

    Δεν έχω βρει κάποια αξιόλογα σε ικανοποιητική τιμή οπότε δεν έχω πάρει άλλα ακόμα. Έχω βρει ποιοτικα αλλά πανάκριβα. Κάποια στιγμή θα τα αντικαταστήσω με κάτι μέσης τιμής αλλά απ' τα περισσότερα σετ λείπει το 17 που μου είναι απαραίτητο, ενω σε ξεχωριστά κομμάτια βγαίνουν πάλι ακριβά.

    Οπότε δε μπορώ να προτείνω κάποιο, πέρα από το να αποφύγετε τα πολύ φθηνά.

    Αν βάζεις κοινά καρυδακια σε ανταπτορα να βάζεις εξάγωνα γιατί τα 12γωνα θα τα λιώσεις. Οι φθορές σε περιστροφικά εργαλεία είναι μεγαλύτερες από ότι με καστανιά ή μανελα.

  8. #1193
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Όταν λέτε καβαλάει τη βίδα δε καταλαβαίνω τι ακριβώς συμβαίνει? Είτε χαλάνε οι γωνίες της βίδας (απίθανο) είτε δεν είναι ευθυγραμμισμένο το εργαλείο και βγαίνει το καρυδάκι απ' τη βίδα. Με τόσο ρηχό εξάγωνο είναι πολύ εύκολο να συμβεί αυτό και ευθύνεται ο χρήστης.
    Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει με τα φθηνά είναι πρόωρη φθορά και μαγνήτες για τα σκουπίδια.

    Αν σπάνε στο στέλεχος σε χρήση με κρουστικά είναι επειδή δεν είναι impact rated. Βάλτε ανταπτωρα impact και θα αντέξουν περισσότερο ή πάρτε καρυδακια impact με ανταπτορες ασφαλείας ( πιρο αντί για μπίλια στο καρέ. Δε θυμάμαι πως λέγεται το πρότυπο).

    Αν σπάνε σε περιστροφικά εργαλεία είναι επειδή η ποιότητα είναι για τα σκουπίδια.

  9. #1194
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Silk αν σ' αρέσει να βάζεις καρυδακια σε ανταπτορες, να πάρεις απ' τον κολερη (ή όπου αλλού θες) koken με έλασμα συγκράτησης της βίδας.

    Τα έχει σε κανονικά κοντά, semi και long.

    Έχω παραγγείλει όλο το σετ με τα κοντά αλλά εγώ δεν τα θέλω για χρήση με ηλεκτρικά εργαλεία. Προτιμώ τις Φιξ επιλογές σε περιστροφικά.

  10. #1195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Silk αν σ' αρέσει να βάζεις καρυδακια σε ανταπτορες, να πάρεις απ' τον κολερη (ή όπου αλλού θες) koken με έλασμα συγκράτησης της βίδας.

    Τα έχει σε κανονικά κοντά, semi και long.

    Έχω παραγγείλει όλο το σετ με τα κοντά αλλά εγώ δεν τα θέλω για χρήση με ηλεκτρικά εργαλεία. Προτιμώ τις Φιξ επιλογές σε περιστροφικά.
    Αυτό το nut grip παπαράκι δεν κάνει για ηλεκτρικό? https://kokenusa.com/products/nut-se...rip-2-ball-8mm

  11. #1196
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όταν λέτε καβαλάει τη βίδα δε καταλαβαίνω τι ακριβώς συμβαίνει? Είτε χαλάνε οι γωνίες της βίδας (απίθανο) είτε δεν είναι ευθυγραμμισμένο το εργαλείο και βγαίνει το καρυδάκι απ' τη βίδα. Με τόσο ρηχό εξάγωνο είναι πολύ εύκολο να συμβεί αυτό και ευθύνεται ο χρήστης.
    Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει με τα φθηνά είναι πρόωρη φθορά και μαγνήτες για τα σκουπίδια.

    Αν σπάνε στο στέλεχος σε χρήση με κρουστικά είναι επειδή δεν είναι impact rated. Βάλτε ανταπτωρα impact και θα αντέξουν περισσότερο ή πάρτε καρυδακια impact με ανταπτορες ασφαλείας ( πιρο αντί για μπίλια στο καρέ. Δε θυμάμαι πως λέγεται το πρότυπο).

    Αν σπάνε σε περιστροφικά εργαλεία είναι επειδή η ποιότητα είναι για τα σκουπίδια.
    Στην περίπτωσή μου αναφέρθηκα σε καβάλημα της εξάγωνης κεφαλής σε τρυπανόβιδα (αυτοδιάτρητη), προφανώς λόγω αντίστασης κατά τη διαδικασία τρυπήματος/βιδώματος. Εννοείται ότι είχα προτρυπήσει με τρυπάνι μικρότερης διαμέτρου, πριν επιχειρήσω να δημιουργήσει σπείρωμα η αυτοδιάτρητη, προκειμένου να μην ζορίσω πολύ την τελευταία (και κατ' επέκταση να αποφύγω το κλώτσημα/καβάλημα στο κεφάλι, που τελικά δεν αποφεύχθηκε κάποιες φορές).

  12. #1197
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτό το nut grip παπαράκι δεν κάνει για ηλεκτρικό? https://kokenusa.com/products/nut-se...rip-2-ball-8mm
    Εννοείται πως κάνει. Και θεωρώ πως είναι καλύτερο από μαγνήτη.
    Έτσι είναι και τα καρυδακια που ανέφερα.
    Αν δεις τον κατάλογο της κοκεν σε τέτοια εργαλεία θα δεις ότι δεν υπάρχει κάτι που δεν φτιάχνει.

  13. #1198
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Στην περίπτωσή μου αναφέρθηκα σε καβάλημα της εξάγωνης κεφαλής σε τρυπανόβιδα (αυτοδιάτρητη), προφανώς λόγω αντίστασης κατά τη διαδικασία τρυπήματος/βιδώματος. Εννοείται ότι είχα προτρυπήσει με τρυπάνι μικρότερης διαμέτρου, πριν επιχειρήσω να δημιουργήσει σπείρωμα η αυτοδιάτρητη, προκειμένου να μην ζορίσω πολύ την τελευταία (και κατ' επέκταση να αποφύγω το κλώτσημα/καβάλημα στο κεφάλι, που τελικά δεν αποφεύχθηκε κάποιες φορές).
    Όταν μιλάμε για καβαλημα εξαγωγής εννοούμε πως η βίδα έγινε στρογγυλή. Σωστά?

    Δεν είναι Σταύρος να απορρίψει τη μύτη και να ξανακατσει. Σωστά?

  14. #1199
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Μιλώντας για "καβάλημα" της εξάγωνης κεφαλής της βίδας, εννοούσα ότι κατά τη διαδικασία τρυπήματος/σφιξίματος με το ηλεκτρικό εργαλείο και το φτηνομαγνητικό καρυδάκι Νο 13, αρκετές φορές κλωτσούσε το εξάγωνο κεφάλι έξω από το καρυδάκι με συνέπεια να φεύγει η τρυπανόβιδα...

  15. #1200
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Οι 6γωνες βίδες δεν απορρίπτουν τα καρυδακια. Ούτε τα καρυδακια απορριπτουν τις βιδες. Μα πόσο φθαρμένο να είναι και πόσο χάλια να είναι οι ανοχές του? Μήπως δεν κρατούσες το εργαλείο κάθετα καθώς το πιέζες επάνω στη βίδα? Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές αυτό επάνω στη δουλειά, ειδικά αν δουλεύω σε δύσκολες θέσεις.

    Τέλος πάντων. Το θέμα είναι ότι θες καρυδακια κατσαβιδιου.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF