Σελίδα 83 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 3373787980818283848586878893 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.231 έως 1.245 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #1231
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Με γεια τα τετράγωνα καρύδια!

    Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί το εργαλείο λέγεται καστάνια, ενώ τα εξαρτήματα καρυδάκια. Πες τα καστανιά και καστανάκια ή καρυδιά και καρυδάκια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #1232
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Παρήγγειλα την milwaukee...

    Αποφάσισα να μην το σκεφτώ πολύ, γιατι πάντα το ίδιο κάνω και καταλήγω να δίνω περισσότερα λεφτά αποτι είχα υπολογίσει στην αρχή...
    Δεδομένου κιόλας, πως έδωσες το οκ, είπα να μην το βασανίσω άλλο...
    Γιατί βιάζεστε, γιατί?

    Μεχρι να απαντήσω είχες κάνει παραγγελία.
    Και θα σε είχα φτιάξει με λιγότερα απ' ότι θα δώσεις τώρα.

  3. #1233
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Κοιτα. 90% την 1/4 χρησιμοποιώ...

    Είναι κάποιες δουλειές όμως που χρειάζονται μεγαλύτερη.
    Οι τροχοί στις μοτοσυκλέτες είναι ένα παράδειγμα.

    Έχω γερμανοπολυγωνα gedore και κάνω τις περισσότερες δουλειές με αυτα, αλλά μερικές φορές, η καστανια είναι μεγάλη βοήθεια.

    Έχω μια καστανια 1/2 που είχα πάρει σε μια φάση ανάγκης για να λύσω μια 22. Έχω μόνο τη καστανια και ένα καρύδι 22, άγνωστης μάρκας και τα 2...

    Δεν χρειάζομαι την 1/2 στη πραγματικότητα. Με 3/8 κάνω καλά τη δουλειά μου. Όμως η 1/2 είναι η απαραίτητη γιατί αυτή θα μου ολοκληρώσει το σετ...

    Δεν είναι το κόστος το θέμα. Δεν θέλω να δώσω 200€, αλλά θέλω να πάρω κάτι αξιόλογο. Δεν ξέρω ποιες μάρκες αξίζουν και ποιες οχι...

  4. #1234
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιατί βιάζεστε, γιατί?

    Μεχρι να απαντήσω είχες κάνει παραγγελία.
    Και θα σε είχα φτιάξει με λιγότερα απ' ότι θα δώσεις τώρα.
    Γιατι στη πραγματικότητα την 1/4 μόνο χρειάζομαι.

    Μέχρι τώρα τα βγάζω πέρα μόνο με αυτή και τα γερμανοπολυγωνα.
    Μια 2η καστανια είναι χρήσιμη, αλλά όχι αναγκαία. Θα το συζητήσουμε, και αφού καταλήξω, θα την πάρω σε 3 ή 4 μήνες.
    Η 1/4 όμως, είναι άμεση ανάγκη. 4 μέρες ψάχνω και δεν έχω εργαλείο να κάνω τη δουλειά μου (ναναι καλά τα γερμανοπολυγωνα)

  5. #1235
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Γιατι στη πραγματικότητα την 1/4 μόνο χρειάζομαι.

    Μέχρι τώρα τα βγάζω πέρα μόνο με αυτή και τα γερμανοπολυγωνα.
    Μια 2η καστανια είναι χρήσιμη, αλλά όχι αναγκαία. Θα το συζητήσουμε, και αφού καταλήξω, θα την πάρω σε 3 ή 4 μήνες.
    Η 1/4 όμως, είναι άμεση ανάγκη. 4 μέρες ψάχνω και δεν έχω εργαλείο να κάνω τη δουλειά μου (ναναι καλά τα γερμανοπολυγωνα)
    Σην πιάτσα λέγεται κρικομανελα ενώ στα στέκια των διανοουμένων την φωνάζουν αρθρωτή μανελα.
    Η αντοχή της είναι όσο αντέχει το καρέ και το καρέ συνήθως αντέχει όσο χρειάζεσαι για την κάθε διάσταση. Χωρίς μακριά προέκταση δε μπορείς να τη σπάσεις ενώ το μήκος για την 3/8 είναι όσο μια καστανιά 1/2 έως και αρκετά πιο μεγάλο.

    Ενδεικτικά.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6106-500x500.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	11,7 KB 
ID:	442708

    Είναι το εργαλείο που θα σε βοηθήσει να λύσεις όλες τις σφιχτές βίδες για τις οποίες το μήκος της Καστάνιας δεν επαρκεί.
    Επιπρόσθετα έχει μικρή κεφαλή και άρθρωση ώστε να μπορείς να τη χρησιμοποιείς παντού.
    Δε θέλει υπερβολές. 7εως 10 πόντους πιο μακριά απ' την Καστανιά σου, είναι μια μέση επιλογή για να μη σου δημιουργεί και πρόβλημα σε περιορισμένο χώρο.

    Με αυτό το εργαλείο σε 3/8 έχεις για παιχνίδι τα πάντα μέχρι βίδες Μ12 δλδ 19αρες 6γωνες ενώ μπορεί να δουλέψει και Μ14 δλδ 22αρες που είναι για τα καλά μέσα στα χωράφια της 1/2.

    Έτσι μπορείς να χρησιμοποιείς την απείρως βολικοτερη συλλογή 3/8 για ότι δε φτάνει η 1/4 χωρίς να έχεις την ανάγκη μιας 1/2.
    Κάποιες μάρκες βγάζουν καρυδακια 3/8 μέχρι και 24.
    Η γνώμη μου όμως είναι πως για 24 και πάνω θες 1/2.
    Εσύ την έχεις την Καστάνια 1/2. Παίρνεις και τα καρυδακια 24,27,30 32 και είσαι κομπλέ. (Βασικά για πάνω από 24 θα χρειαστείς κρικομανελα 1/2 αλλά όταν σου χρειαστεί, έχει ο Θεός.

    Μέχρι τότε καλό είναι να έχεις μια βασική συλλογή 1/4 και μια πληρέστερη 3/8 με την κρικομανελα της, καρυδακια μέχρι το 22 μπουζοκαρυδακια κτλ.

    (22 καρυδάκι μπορεί και να μη χρειαστεί αν η συλλογή έχει ανταπτορα από 3/8 σε 1/2 ώστε να χρησιμοποιείς αυτο που έχεις. Αντίστοιχα με ανταπτορα 1/2 σε 3/8 μπορείς να χρησιμοποιείς την Καστανιά 1/2 που έχεις για τις σφιχτές βίδες 17 και 19 με καρυδακια 3/8).
    Sent from me using a computer.

  6. #1236
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Κατάλαβα.
    Έχεις υπόψιν σου κάποια συλλογή 3/8 με κρικομανελα, που να μην κοστίζει όσο ένα νεφρό, αλλά να μην είναι φτιαγμένη από κινέζιο?
    Ή να το θέσω διαφορετικά καλύτερα. Ποιες μάρκες έχουν αξιόλογα προϊόντα, σε νορμάλ τιμή?
    Εννοώ πως δεν θέλω να δώσω 300€ αλλά αν πρέπει, θα τα δώσω.

  7. #1237
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Ααα, και btw, τη παραγγελία του milwaukee, μπορώ να την ακυρώσω πολύ εύκολα...
    Έχεις να προτείνεις κάποια καστανια 1/4?
    Το σετ το προτίμησα για να αναβαθμίσω και τα καρύδια μου, αλλά δεν είναι deal breaker αμα είναι σκέτη καστανια...
    Άλλωστε η gearwrench που κοίταζα αρχικά, σκέτη ήταν (με τις προεκτάσεις και την άρθρωση βέβαια, που είναι πράγματα που δεν έχω και τα θέλω...)

  8. #1238
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Μωρέ επιλογές έχω πολλές να σου βάλω. Έριξα μια ματιά και προσπάθησα να κρατηθώ κάτω από 200 αλλά τώρα δεν μου είναι ευκολο να βάζω λινκ από κινητό.

    1/4 1/2 χωρίς κρικομανελα. Μέση ποιότητα με καστανιές μικρού όγκου.

    https://www.bahco.com/int_en/1-4--an...-pb_sl91_.html

    1/4 1/2 είναι φθηνότερη. Αυτή η Καστανιά 1/2 έχει τον όγκο μιας 3/8 στο μήκος μιας 1/2 (όχι όμως και τα καρυδακια).

    https://www.bahco.com/int_en/1-4--an...-pb_sl79_.html

    Στην Ελλάδα έχει 170 η πρώτη και 140 η δεύτερη.

    https://www.sinergo.gr/sl91-1-4-kai-...kastania-bahco

    https://www.sinergo.gr/sl79-1-4-kai-...kastania-bahco

    Βάζω δύο λινκ για να βλέπεις και περιεχόμενο.

    Έτσι είσαι μαζεμένος και οργανωμένος με ικανοποιητική ποιότητα.

    Υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές ακόμα και απ' την ίδια μάρκα με την ίδια καστανιά.

    Κρικομανελα σε συλλογή δύσκολα θα βρεις και σε οικονομικό και σε ακριβό μοντέλο.
    Και δυστυχώς όσοι βάζουν κρικομανελα σε κασετίνα βάζουν την πιο κοντή επιλογή για θέμα χώρου.

    Έχεις όμως κάποιες επιλογές που όμως ξεφεύγουν γιατί φεύγουμε από τα οικονομικά εργαλεία.

    Όπως αυτή εδώ πχ

    https://www.sinergo.gr/7440me-3-8kar...king-bar-bahco

    Που είναι η ακριβή σειρά της bahco και είναι πολύ πιο ακριβή και πιο σπαρτιατική και απαιτεί ξεχωριστή αγορά 1/4.

    Σε αυτή την κατηγορία τιμής μπορείς να πάρεις και προεκτείνομενη καστανιά 3/8 σε συλλογή. Πχ την φακομ που την έχουμε συζητήσει αρκετά στο θρεντ με τις καστανιές.

    Επίσης αξίζει να δεις την προσφορά του βραττη που έβαλα στους καταλόγους ..

    https://www.facom-vrattis.gr/index.p...product_id=385

    Μπορείς να τον ρωτήσεις αν γίνεται να πάρεις την κασετίνα 3/8 με την προεκτηνομενη καστανιά αντί της 1/2 αλλά η συλλογή 1/4 έχει καστανιά για μύτες αντί για καρέ. Έχει βέβαια και ανταπτορα για να βάζεις καρυδακια αλλά δεν είναι το ίδιο. Είμαστε όμως σε άλλη κατηγορία τιμής.

    Έχω πολλές επιλογές. Θα προσπαθήσω αύριο αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις παραπάνω.

    Διαφορετικά η συλλογή που πήρες έχει καλούλα καστανιά τουλάχιστον.

    Αξιόλογη καστανιά 1/4 που δε σπάει την μπάνκα του προϋπολογισμού.

    https://www.chatzikontelis.gr/produc...1%CE%BB%CE%B7/

    https://www.sinergo.gr/6950sl-1-4-le...0bahco%201%2F4
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/04/2023 στις 03:23.

  9. #1239
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...

    Η προσφορά του Βραττη είναι πολύ καλή. Και τα άλλα 2 σετ που έβαλες με καλύπτουν μια χαρά, σε πολύ λογικές τιμές.
    Θα το σκεφτώ αύριο για το πως θα κινηθώ.
    Ή θα ακυρώσω τη παραγγελία μου και θα αγοράσω μια καστανια 1/4 σκέτη φτηνή μέχρι να πάρω κάποιο σετ κομπλε, ή θα την προχωρήσω και μετά θα ψάξω για σετ 1/2 ή 3/8.

  10. #1240
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Και μια απ' την ακριβή σειρά της bahco σε 1/4 με καστανιά snapon όχι επειδή σου προτείνω να την πάρεις αλλά για να μην υπάρχουν κενά ..

    Με τα ίδια παίρνεις υπερτουμπανη κασετίνα wurth.

    https://www.sinergo.gr/6712r-1-4kare...0bahco%201%2F4

    H καστανιά απ' την ακριβή συλλογή 3/8 της bahco που έβαλα παραπάνω έχει αυτή την Καστανια

    https://www.sinergo.gr/7755-3-8-ergo...0bahco%203%2F8

    Η οποία έχει το ρυθμιστικό φοράς στην περιστροφική ροδέλα εμπρός απ' την λαβή.

    Τα γράφω γιατί μέχρι το πρωί μπορεί να έχεις κάνει καμία παραγγελία, να μη σ' αρέσει και να με βρίζεις μετά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/04/2023 στις 03:11.

  11. #1241
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    28εως 35 ευρώ ανάλογα το μαγαζί, αυτή η wurth είναι καλή επιλογή αν σ' αρέσουν -βολετουν οι στρογγυλοκεφαλές.

    https://www.allsmart.gr/ergaleia/erg...xoCV9YQAvD_BwE

    Παρ όλα αυτά και η Καστανιά της Milwaukee, Μ αρέσει. Ένσταση μου μόνο το σετ με τα καρυδακια.

    ,Επειδή προτεραιότητα σου είναι η Καστανιά βάζω και αυτό το σετ Παρ όλο που έχει καρυδακια μέχρι το 10 μόνο.
    Όπως καταλαβαίνεις απ' την τιμή αυτή η Καστανιά μέσα στο σετ δε μπορεί να είναι ίδια με την άλλη που έβαλα εκτός σετ και είχε 35 ευρώ, όσο και αν μοιάζουν.

    https://panagiotidis-tools.gr/produc...-24-temachion/

    Όλες οι συλλογές που έβαλα, ακόμα και οι οικονομικές, έχουν καστανιές με καλά χαρακτηριστικά. Καμία δεν είναι τρένο. Οι πιο ακριβές έχουν καλύτερη ποιότητα, όχι χαρακτηριστικά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/04/2023 στις 03:37.
    Sent from me using a computer.

  12. #1242
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Ρίξε μια ματιά και εδώ.
    Εχω τις μεγαλυτερες και είναι εξαιρετικά εργαλεία!
    Το σετακι του λινκ δε, πολυ περιποιημενο!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #1243
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Αυτή τη καστανια της wera (8004a), την κοίταζα για αγορά σκετη. Αυτό το σετακι ειναι πολύ ενδιαφέρον...

    Και η bahco 5712r μου γυάλισε το μάτι...

    Έχω βραχυκυκλώσει...

    Από την άλλη και αυτό το σετ που έχει και 1/4 και 3/8 καστανιες μου αρέσει.

    Με βλέπω να χαλάω πάλι πολλά περισσότερα από το budget και να με σκοτώνει η γυναίκα μου....
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 17/04/2023 στις 11:05.

  14. #1244
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Πρόσθεσα τη βέρα γιατί διάβασα ότι δε είναι τόσο θέμα το κόστος και αυτό είναι ένα άκρως ποιοτικο σετ.
    Ωραία προβλήματα είναι αυτά ρε συ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #1245
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αυτή τη καστανια της wera (8004a), την κοίταζα για αγορά σκετη. Αυτό το σετακι ειναι πολύ ενδιαφέρον...

    Και η bahco 5712r μου γυάλισε το μάτι...

    Έχω βραχυκυκλώσει...

    Από την άλλη και αυτό το σετ που έχει και 1/4 και 1/2 καστανιες μου αρέσει.

    Με βλέπω να χαλάω πάλι πολλά περισσότερα από το budget και να με σκοτώνει η γυναίκα μου....
    Κοίτα..
    Μη πάρεις πάρα πολύ ακριβή! Ο καλύτερος τρόπος να παίρνεις σε καλή τιμή, τα ακριβά εργαλεία είναι να τα ψιλοψάχνεις και να τα χτυπάς όταν βρεθεί κάτι που σου γυάλισε, σε καλή τιμή. Έτσι έχουν ξεπαταχτεί και facom και wera και gedore ενώ από εξωτερικό μέχρι και stahl.
    Εσύ δεν έχεις αυτή την πολυτέλεια τη δεδομένη στιγμή.

    Οι κασετίνες με 3/8 - 1/4 που έβαλα είναι ποιοτικά αξιόλογες λύσεις με οργάνωση όλα σε ένα χωρίς να χρειάζεσαι ένα πόδι και ένα νεφρό. Αυτές οι συλλογές ξεφεύγουν απ' τα πολύ οικονομικά μοντέλα έχοντας πιο προσεγμένες καστάνιες, ανθεκτική κασετίνα και προσεγμένο περιεχόμενο που δεν είναι ούτε overkill ούτε σπαρτιάτικο.
    Η bahco έχει και πιο φθηνές επιλογές με επίσης αξιόλογες καστάνιες αλλά λίγο πιο οικονομικές και με ελαφρώς χειρότερα χαρακτηριστικά τις οποίες δε τις έβαλα καν.
    Οι bahco ergo και οι koken είναι οι μοναδικές με κρικομανέλα μεγαλύτερη της καστάνιας σε συλλογή, αλλά είναι πανάκριβες και δεν ρίχνουν τιμή.
    Δε χρειάζεται όμως να είναι μέσα στη συλλογή η κρικομανέλα.

    Για σκέτη καστάνια μέχρι 35 ευρώ θα βρεις και facom και koken εκτός απ' τις bahco wurth που έβαλα.

    Για συλλογές τώρα, αν θέλεις να ανέβεις σε ποιότητα και χρήμα απ' τις φθηνές bahco μπορούμε να βάλουμε κάποιες επιλογές αλλά θα σε βραχυκυκλώσουμε περισσότερο.

    Από την άλλη και αυτό το σετ που έχει και 1/4 και 1/2 καστανιες μου αρέσει.
    Αυτό το σετ έχει 1/4 - 3/8.

    Το σετ με 1/4 - 1/2 εχει 140 ευρώ. όχι 170.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF