Σελίδα 97 από 97 ΠρώτοΠρώτο ... 4787929394959697
Προβολή αποτελεσμάτων 1.441 έως 1.447 από 1447

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #1441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Το συγκεκριμένο κατάστημα εδώ και αρκετά χρόνια στέλνει απευθείας μόνο στη Γερμανία. Το 2014 είχα αγοράσει από αυτούς ανεμιστήρα οροφής Westinghouse στη χαμηλότερη τιμή που μπορούσα να βρω. Μετά από 1-2 χρόνια που είχα δοκιμάσει να ξανααγοράσω εργαλεία, άλλαξαν πολιτική και δεν έστελναν εκτός Γερμανίας... Το ίδιο και για το συγκεκριμένο σετ. Τώρα θεωρητικά μπορεί να μπει κάποιος στη διαδικασία αγοράς με ενδιάμεσες μεταφορικές εταιρείες (αποστολή σε εικονική γερμανική διεύθυνση και ακολούθως προώθηση στην Ελλάδα), αλλά ανεβαίνει το κόστος και η φασαρία.
    Πάντως από μια μικρή αναζήτηση που έκανα κι άλλα ξένα καταστήματα πουλάνε το εν λόγω σετ σε παρόμοια τιμή (αλλά δυστυχώς κανείς δεν στέλνει απευθείας Ελλάδα).
    Εγω μενω μονιμα Γερμανια.
    Αν καποιος θελει να κανει αγορες εργαλειων που δεν εχουν τεραστιο μεγεθος, μπορω να τον εξυπηρετησω.

  2. #1442
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Οι Γερμανοί δεν στέλνουν Ελλάδα γιατί δεν μας χωνέυουν.
    Απλά τα πράγματα.
    Και σχεδόν μια από τα ίδια περίπου ισχύει και με τους ξενέρωτους τους Άγγλους.

  3. #1443
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Οι Γερμανοί δεν μας χωνευουν, οι Άγγλοι ξενέρωτοι και εμείς σωστοί. Έχετε αναρωτηθεί το ελληνικό χάος με το οποίο πρέπει να έρθει αντιμέτωπος ο ξένος πωλητής? Από κακούς επαγγελματίες στις ελληνικές μεταφορικές, το χάος με το ταχυδρομείο και το τελωνείο. Μην πω για τις courier. Γιατί να μπουν στον κόπο? Σιγά την τεράστια αγορά που έχουμε.

  4. #1444
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    Οι Γερμανοί δεν μας χωνευουν, οι Άγγλοι ξενέρωτοι και εμείς σωστοί. Έχετε αναρωτηθεί το ελληνικό χάος με το οποίο πρέπει να έρθει αντιμέτωπος ο ξένος πωλητής? Από κακούς επαγγελματίες στις ελληνικές μεταφορικές, το χάος με το ταχυδρομείο και το τελωνείο. Μην πω για τις courier. Γιατί να μπουν στον κόπο? Σιγά την τεράστια αγορά που έχουμε.
    Τι λες?
    Καταρχάς τι σχέση έχει το τελωνείο με αγορές από Αγγλία και Γερμανία.?
    Κατά δεύτερον όταν συζητάμε για διαδικτυακά ή φυσικά καταστήματα που στέλνουν διεθνές αποστολές σε όλο τον κόσμο ακόμα και στο πιο απομακρυσμένο χωριό ιθαγενών του Αμαζονίου αλλά εξαιρούν την γκρίντσελαντ, εμένα αυτό μου δείχνει εμπάθεια, εσένα δεν ξέρω τι.
    Έχω δαπανήσει εκατοντάδες ευρώ σε αγορές εργαλείων από συγκεκριμένα καταστήματα του εξωτερικού κυρίως από τις εν'λόγω 2 αυτές χώρες που ξαφνικά, έπαψαν να στέλνουν Ελλάδα.
    Όσο για τα υπόλοιπα θέματα που θίγεις και το χάος που επικρατεί (συμφωνούμε) με ταχυδρομεία, εταιρείες ταχυμεταφορών κλπ., είναι εσωτερικό μας πρόβλημα και δε νομίζω ότι τους απασχολεί ούτε τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο από την στιγμή που υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας για τα χρονικά περιθώρια που ισχύουν μέχρι να γίνει dispute οποιαδήποτε δοσοληψία.
    Άσε που δεν πιστεύω πως μόνο στην χώρα μας υπάρχουν τέτοια προβλήματα, θεωρώ πως είναι γενικό και παντού αυτό μιας και είναι τεράστιοι οι όγκοι δεμάτων που διαχειρίζονται καθημερινά ανά τον κόσμο.

  5. #1445
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Τί λέω εγώ? Εγώ λέω ότι ζω εξωτερικό και έχω καλύτερη εικόνα αν μας χωνευουν ή όχι. Δεν τσουβαλιαζω, δεν γενικευω. Το τελωνείο το ανέφερα εκ παραδρομής λόγω uk.

  6. #1446
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα του τόπικ, ας μου επιτραπεί να συμπληρώσω στις απόψεις των φίλων παραπάνω, ότι κατά τη δική μου εκτίμηση, η άρνηση αποστολής προιόντων (ακόμα και μικρού όγκου/βάρους) από χώρες εντός ΕΕ ειδικά για την Ελλάδα, πιθανότατα έχει να κάνει και με την εμπορική πολιτική μεγάλων εταιρειών παραγωγής σε σχέση με τις τιμές που πουλάνε στην Ελλάδα μέσω των τοπικών αντιπροσώπων τους. Για παράδειγμα, αν μια εταιρεία τύπου Βosch, Dewalt κλπ (ενδεικτικά τα ονόματα, για να μην παρεξηγηθώ) έχει αποφασίσει (βάσει των εμπορικών συμφωνιών με τους εδώ αντιπροσώπους της), ότι θα πουλά στην Ελλάδα (τιμή τελικής διάθεσης) ας πούμε 20% πάνω από το μέσο όρο της υπόλοιπης ΕΕ, μπορεί μέσω των μεγάλων eshops (τύπου amazon ας πούμε) να μπλοκάρει τις πωλήσεις των συγκεκριμένων προιόντων στην Ελλάδα, προκειμένου να μη θιγεί ο τζίρος του Έλληνα αντιπροσώπου και των μεταπωλητών του.
    Ειδικά με το amazon έχω προσέξει ότι σε σχέση με πριν μερικά χρόνια έχει δραματικά περιοριστεί η γκάμα των επώνυμων αγαθών που επιτρέπει να πωληθούν μέσω της πλατφόρμας σε διεύθυνση Ελλάδας. Και μιλάω πάντα για αποστολή από χώρες ΕΕ προς Ελλάδα μέσω ευρωπαικών σελίδων του amazon (γερμανικό, ιταλικό, ισπανικό,, γαλλικό), όπου τα τελευταία χρόνια σε πολλές περιπτώσεις, το ίδιο προιόν που αποστέλλεται κανονικά στις περισσότερες ευρωπαικές χώρες, δεν αποστέλλεται όταν η διεύθυνση αποστολής είναι στην Ελλάδα.

  7. #1447
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Το αν στέλνουν η όχι, αν μας χωνεύουν η όχι, ουδολως μας ενδιαφέρει. Το θρεντ αφορά τα καρυδάκια, παρακαλώ περιοριστείτε σε αυτά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 97 από 97 ΠρώτοΠρώτο ... 4787929394959697

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 13:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 10:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 20:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 11:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 22:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF