Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Honda cbr 600 FS

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    θα αλλάξεις υγρά απο ολο το κύκλωμα οχι μονο του δοχείου ή του ψυγείου. αν δεν ξερεις ας το κανει καλύτερα μάστορας. υπάρχουν πολλά υγρά αλλα πρεπει να ειναι και σωστα για αλουμινενιους κινητήρες
    πχ το manual μου για το cbr 600 f4 1999 (που λογικά ίδιο παίρνουμε) λεει
    Pro Honda HP Coolant or an equivalent high quality ethylene
    glycol antifreeze containinq silicate-free corrosion inhibitors.

    παντως και εγω που το ειχα παρει μτχ. ο προηγούμενος ειχε μεσα μια χαρα αντιψυκτικό απο τα ακατονόμαστα γιατι μολις το άλλαξα έστρωσε η κατάσταση.

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2vloman Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει περίπτωση , να έχει παρει αέρα το κύκλωμα ;; αν ναι , πως κάνω εξαέρωση ;
    Σε αυτα τα μοτέρ η εξαέρωση γίνεται βάζοντας το μοτέρ να δουλέψει με ανοιχτή την τάπα του ψυγείου για 2-3 λεπτά στο ρελαντί και ρίχνοντας και 3-4 γκαζιές.

    Αν ανεβάζει 118 βαθμούς με το βεντιλατερ να δουλεύει, σίγουρα κατι δεν πάει καλά, κι εφ όσον μόλις το πήρες και δεν ξέρεις τι έχει μέσα στο ψυγείο το πρώτο που θα κάνεις είναι αλλαγή στο παραφλού.
    Πολύ καλά υγρά έτοιμα για χρήση είναι τα Bel Ray Moto Chill, υπαρχουν βέβαια πολλές αλλες μαρκες και προιόντα. Αυτα βαζω εγώ εδω κι πολλά χρόνια κι είμαι ευχαριστημένος.
    http://www.belray.com/bel-ray-moto-chill-racing-coolant
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της 2vloman
    Εγγραφή
    11/05/2016
    Μηνύματα
    33
    Μακάρι , θα δείξει αύριο, εγω φοβάμαι ότι ο θερμοστάτης δεν δουλεύει καλά , γιατί δεν το κάνει συνέχεια αυτο , π.χ μου έτυχε να μην ανεβάσει το μεσημέρι και να ανεβάσει το βράδυ

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της 2vloman
    Εγγραφή
    11/05/2016
    Μηνύματα
    33
    Οκαυ, θα τα βάλλω αύριο και θα δω . Ευχαριστώ παίδες

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της Power Wings
    Εγγραφή
    01/05/2015
    Μηνύματα
    50
    Σε ίδιο μηχανάκι από ψυκτικό υγρό εγώ χρησιμοποιώ Motocool Factory line της Motul τα οποία είναι πάρα πολύ καλά. Επίσης για να αφαιρεθούν πλήρως τα παλιά υγρά, εκτός της βίδας αποστράγγισης που βρίσκεται πάνω στην αντλία νερού, θα πρέπει να ξεβιδώσεις και ένα βιδάκι που βρίσκεται κοντά στην εξαγωγή του πρώτου κυλίνδρου. Από εκεί αδειάζουν τα κύλινδρα, τα οποία κρατούν 150-200ml.

    Ξεκίνα με μια σωστή αλλαγή υγρών κι έπειτα προχωράς παραπέρα. Πάντως στο δικό μου με τις ταχύτητες που αναφέρεις μέσα στην πόλη (70-90χλμ) δε φτάνει ούτε 100 βαθμούς κελσίου. Είναι αρκετά τα χιλιόμετρα για να δροσίζεται χωρίς να ανάψει το βεντιλατέρ. Μόνο αν έχει τακτικά φανάρια τότε ανεβάσει μέχρι 107-108 κι έπειτα αρχίζει το βεντιλατέρ και πέφτει στους 102-104. Και σκέψου ότι έχω ανεβασμένη συμπίεση στο δικό μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της 2vloman
    Εγγραφή
    11/05/2016
    Μηνύματα
    33
    Σε ευχαριστώ πολυ φίλε για τις πληροφορίες

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2011
    Μηνύματα
    28
    καλησπερα , να πω οτι κ εγω σε μεταχειρισμενο CBR600fi με το που μόλις το πήρα παρατήρησα οτι το vedilater δεν επερνε μπρος πριν τους 115. Οπότε καθαρισα το ψυγειο και το συστημα ψυξης (με απιονισμενο νερο μαζι με λευκό ξύδι) εβαλα νεα φουσκα στο ψυγειο στους 99 ν ανοιγει και ενα καλο αντιψυκτικο οπου το εριχνα σιγα σιγα στο ψυγειο γα μην παγιδεψω αερα στο συσημα , εφοσον συμπληρωσα και το δοχειο διαστολης σιγουρεψα πως δεν εχω αερα με το να αφησω να δουλεψει λιγα λεπτα χωρις την ταπα στο ψυγειο και ολα μια χαρα.

  8. #23
    Οτι σου ειπαν απο πανω , και ειδικα ο Power Wings , να αδειασεις τα μπλοκ των κυλιδρων και να κανεις καλη εξαερωση.
    Μην ξεχασεις να αδειασεις και το παγουρι πισω.
    Απο υγρα βαλε η τα Motocool Factory line της Motul που σου ειπε ο Power Wings η της denicol το sub zero.
    Εμενα εχθες με μαμα εξατμηση που εχει καταλυτη επανω και με τις ταχυτητες που λες ειχε απο 94-97c.
    Το βασικο ειναι οταν ανοιγεις να να πεφτει η θερμοκρασια.
    Εμενα παντα το βεντιλατερ ξεκινα στους 107-108 και εχω φτασει στο κεντρο της Αθηνας με ζεστη εως τα 112 και να σου πω οτι εχω 100.000 χλμ
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της 2vloman
    Εγγραφή
    11/05/2016
    Μηνύματα
    33
    Λοιπον σημερα καθαρισα, ολο το κυκλωμα ,εβγαλε την βρωμα....Καθαρισα με απιονισμενο νερακι 7-8 φορες, (20Λιτρα μου φυγανε -.-') μεχρι να βγαινει πεντακαθαρο.
    Υγρα τελικα εβαλα της Honda τα Pro cool . Ωστοσο το προβλημα με την θερμοκρασια εξακολουθει να υπαρχει :/

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της 2vloman
    Εγγραφή
    11/05/2016
    Μηνύματα
    33
    Επισης αλλαξα τον διακοπτη του βεντιλατερ, με εναν που ανοιγει στους 100 βαθμους, ο οποιος παλι δεν δουλευει :Ρ(Υποψιαζομαι πως δεν κανει σωμα το ψυγειο για καποιον λογο :/ αλλα αυτο θα το κοιταξω αργοτερα ,γιατι οπως προ ανεφερα εχω βαλλει παραλληλα το διακοπτακι οποτε ειμαι κομπλε προς το παρον)
    Οσο για την θερμοκρασια:
    Ξεκιναει δουλευει ανεβαζει ανεβαζει, και αναβω εγω το βεντιλατερ π.χ στους 108 θα πεσει μεχρι τους 104 αλλες φορες μεχρι 96-98 και μετα απο ενα λεπτακι αρχιζει και ανεβαζει παλι μονο του στον θεο (με το βεντιλατερ να ειναι ανοιχτο ακομα)
    Υποψιαζομαι οτι ειναι Θερμοστατης λοιπον ο οποιος εχει λαλισει απο τα πολλα χρονια ακινησιας

  11. #26
    Επρεπε να τον αλλαξεις πριν τα υγρα, αν θες παρε την φλατζουλα και ελα να σου δωσω ενα αν εισαι απο αθηνα

    Υγ
    Κατσε απλα να ψαξω αυριο για να ειμαστε ΟΚ οτι τον εχω ακομα ,βρηκα και ταπα ψυγειου αν χρειαστεις.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 11/07/2017 στις 21:14.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της 2vloman
    Εγγραφή
    11/05/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Επρεπε να τον αλλαξεις πριν τα υγρα, αν θες παρε την φλατζουλα και ελα να σου δωσω ενα αν εισαι απο αθηνα

    Υγ
    Κατσε απλα να ψαξω αυριο για να ειμαστε ΟΚ οτι τον εχω ακομα ,βρηκα και ταπα ψυγειου αν χρειαστεις.
    Νομιζω δεν εχουν προβλημα οι διακοπτες ,θα τους κοιταξω οταν θα εχω χρονο, σε ευχαριστω παντως.
    Τωρα πιο πολυ με καιει να μαθω /να αλλαξω αυτο που προκαλλει την υπερθερμανση.

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της 2vloman
    Εγγραφή
    11/05/2016
    Μηνύματα
    33
    Υπαρχει περιπτωση ο θερμοστατης να μην δουλευει σωστα ;δηλαδη , να ανοιγει οταν φτασει την καταλληλη θερμοκρασια , να ανοιξει το μεγαλο κυκλωμα και μετα παλι να κλεισει ,η να μην εχει ανοιξει πληρως ;

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της 2vloman
    Εγγραφή
    11/05/2016
    Μηνύματα
    33
    οπα , για θερμοστατη μου λες;
    αν ναι , πολυ ευχαριστως :Ρ

  15. #30
    Τελικα οχι για τον θερμοστατη , η καπου θα ειναι και δεν μπορω να τον βρω η θα εχει φαει σουτ.
    Ταπα ψυγειου αν χρειαστεις υπαρχει.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γρανάζωμα cbr 600 fs 2002
    από Dr.Evil στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF