Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: moto test ride - όσα οδήγησα και εντυπώσεις

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55

    moto test ride - όσα οδήγησα και εντυπώσεις

    ενα βιντεο με κομματια απο τις μηχανες που οδηγησα στο moto test ride event στα μεγαρα.
    ισως ανεβασω και ολοκληρο το καθε βιντεο των 3 γυρων για καθε μια μηχανη...
    https://youtu.be/1ipkpL_eyFs

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    yamaha mt-07 test ride στα μεγαρα
    https://youtu.be/48WlumA00s8

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    Triumph Bonneville t100 test ride megara 2017
    https://www.youtube.com/watch?v=DCL1X4S3Gf4

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johni41 Προβολή μηνύματος
    yamaha mt-07 test ride στα μεγαρα
    https://youtu.be/48WlumA00s8
    ηταν το πρωτο που εκανα εκεινη τη μερα και η πρωτη φορα που εμπαινα στα μεγαρα. λογικο να ειμαι "ψαρωμενος" κι ας καναμε βολτα στην ουσια!

    εμφανισιακα το μηχανακι μου αρεσει. τα χρωματα για την πιστα ηταν ομορφα, για να το κυκλοφορησω εξω δεν ξερω...

    σαν αρχαριο λοιπον, δεν με τρομαξε καθολου. στην αρχη ημουν λιγο επιφυλακτικος μεχρι να κανω τον 1ο γυρο ας πουμε και να δω την πιστα και το μηχανακι πως αντιδραει.

    δεν θυμαμαι να εγινε κατι που να με ενοχλησε. ωραιος κινητηρας. τραβαει νομιζω απο παντου χωρις να κανει ξεσπασματα. το μηχανακι εστριβε χωρις μεγαλη προσπαθεια και οσο και να προσπαθησα να πλαγιασω με τα λιγα σχετικα χλμ που γυρναγαμε δεν παρατηρησα κατι μου να με ξενισει. οπως για παραδειγμα στο yamaha xsr900 που δυστυχως τελειωσε η μπαταρια στη καμερα και δεν το καλαβα. σε εκεινο η αναρτησεις μου φανηκαν οτι αντιδρουσαν αρκετα νευρικα. στην δεξια στροφη μετα την μεγαλη αυθεια εχει κοντα στα κερμπ κατι λακουβες η πιστα. περασα απο εκει και η μηχανη ταλαντευτηκε πολυ νευρικα. καμια αλλη απο οσες εκανα βολτα δεν εκανε ετσι. επισης απο ενα σημειο στο στροφομετρο και πανω ο κινητηρας εκανε ενα μπαμ και ο μπροστα τροχος ηταν εστω και λιγο στον αερα και με 2 και με 3. το mt-07 ειναι πολυ πιο φιλικο προς τον οδηγο. νομιζω ειναι ενα τιμιο μηχανακι μιας και απο οτι ξερω ειναι οικονομικο για αγορα και δινει αρκετα πραγματα στον αγοραστη απο τα λιγα που καταλαβα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johni41 Προβολή μηνύματος
    Triumph Bonneville t100 test ride megara 2017
    https://www.youtube.com/watch?v=DCL1X4S3Gf4
    μετα το τελος της πρωτης βολτας κατεβηκα με ενα μεγαλο χαμογελο και ετοιμος να φαω ολη τη μερα με σχεδον οτι μηχανακι κατσει. δεν ειχα συγκεκριμενες επιλογες. ηθελα απλα να κανω οσο περισσοτερες βολτες στην πιστα και η μηχανη δεν με ενδιεφερε μιας και οποια και να καβαλουσα ηταν κατι νεο για μενα.

    ειπα να δοκιμασω αυτες τις ρετρο που βγαζουν τοσες εταιρειες πλεον. εμφανισιακα ομορφη μηχανη. εχει ωραιο ηχο αλλα χωρις να κανει πολυ φασαρια στα αυτια μου. θα τον ηθελα λιγο πιο εντονο αυτον το μπασο ηχο. ελεγα πως θα το στριψω αλλα τελικα οπως ειδα και απο τη Bobber oλα στριβουν μεσα στα φυσιολογικα πλαισια. αναρτησεις μαλακες,σελα σχετικα ανετη. θεση οδηγησης ορθια χωρις να μου φενεται και πολυ περιεργη. απο γκαζι ειναι οκ. εχει αρκετη ροπη απο χαμηλα για να σε σπρωξει και να πιασει καποια χλμ. στις στροφες μπορεις να γυρεις και να στριψεις αλλα νομιζω χαραμιζεται ετσι. ειναι για χαλαρες βολτες και να ευχαριστιεσαι τη βολτα, τον ηχο και το τοπιο. εγω δεν θα την αγοραζα βεβαια μιας και δεν ειναι το στυλ μου (για την ωρα) τετοιες μηχανες.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    https://youtu.be/206GgyEnCJs
    Είναι από τις μηχανές που μου αρέσουν πολύ. Η σέλα μου φάνηκε σκληρή. ωραία θέση οδήγησης. προσωπικά προτιμώ την όρθια όπως αυτές οι μηχανές. η ζελατίνα έκανε δουλειά όπως ακούγεται και στο βίντεο αλλά πρέπει να είσαι λίγο σκυφτός. Τα φρένα καλά μου φάνηκαν όταν τα πάτησα δυνατά στην ευθεία. κι εδώ ο κινητήρας είναι δυνατός αλλά δε σε τρομάζει. πιάνει χιλιόμετρα στο κοντέρ χωρίς να το καταλάβεις. στις στροφές δεν δυσκολεύει. πάει εκεί που θες και οι αναρτήσεις δείχνουν να είναι μια χαρά. ορισμένοι έλεγαν για την πίσω ανάρτηση , το πίσω ψαλίδι, το κιβώτιο. μάλλον με τις ταχύτητες αυτές ή την μικρή μου εμπειρία δεν κατάλαβα κάτι. γενικά μου άφησε θετικές εντυπώσεις.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    https://youtu.be/2EJsTfRMEVs
    Η Bobber μου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ από την Bonneville t100. Ήχος κλασικός και δυνατός. Μονή σέλα καλή και με ωραίο σχέδιο σαν να είναι στον αέρα. Θέση οδήγησης λίγο άβολη για μένα. Κινητήρας με πολύ ροπή από χαμηλά ότι πρέπει για την μοτοσυκλέτα. Ο συμπλέκτης μου φάνηκε λίγο ασαφής και πολύ ταλαιπωρημένος λόγω test ride μάλλον. η μανέτα άφηνε μισό πόντο σίγουρα από το σημείο που θα έπρεπε να είναι. Τα φρένα σε απότομο φρενάρισμα ήταν λίγο αδύναμα. έχει μονό δίσκο μπροστά. Δεν είναι αρκετά άνετη, είναι χαμηλή και οι αναρτήσεις είναι λίγο σκληρές. Τα μαρσπιέ βρίσκουν εύκολα στις στροφές.
    Έχει όμως στυλ και χαρακτήρα!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    https://youtu.be/3RT-0_XsFyk
    Το συμπέρασμα μετά το τέλος όλης της μέρας ήταν ότι με τα μικρά 300ρια και τις ταχύτητες που κάναμε βόλτες ήταν τα πιο κατάλληλα για να δείς και κάτι παραπάνω από το μηχανάκι και να μην είσαι απλά με 2η-3η σχέση όλη την ώρα και να γυρνάς την πίστα. Με αυτά ανέβαζες μερικές ταχύτητες στην ευθεία, τα γέμιζες στις στροφές μέχρι τον κόφτη και ένιωθες ότι το δουλεύεις λίγο το μηχανάκι.
    Το μικρό bmw μου άρεσε λιγότερο από το beneli bn302. ίσως με χάλασε το κιβώτιο του και ο συμπλέκτης που μου έσβησε 2 φορές στα πιτς και στην έξοδο της πίστα. το βασικό ήταν ότι δεν καταλάβαινα αν αλλάζω ταχύτητα ή όχι. αυτό στον πρώτο γύρο , μετά το βρήκα λίγο. ο επιλογέας δεν σκάλωνε πουθενά όταν έκανες κίνηση για ανέβασμα ή κατέβασμα και απλά έμπαινε η ταχύτητα. από ήχο δεν με ξετρέλανε, νομίζω θα μπορούσε και καλύτερα. στις υψηλές στροφές ακούγεται ωραία. στις στροφές έμπαινε εύκολα , τα φρένα του καλά και σίγουρα καλύτερα από αυτά του beneli bn302. όμορφο εμφανισιακά αλλά γενικά δεν με ενθουσίασε.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    https://youtu.be/v2J6WMCgCqA
    ίδιος κινητήρας με τη δικιά μου cb500x. άλλη κλιμάκωση ταχυτήτων, πιο σκυφτή θέση οδήγησης , γυμνό και εξάτμιση που ακούγεται έστω και λίγο και είναι ας πούμε άλλη μηχανή. προφανώς και δεν βάζει φωτιά από τα άλογα. όμως για αρχάριους είναι μια χαρά. σε προδιαθέτει να πας πιο γρήγορα από μια χαλαρή βόλτα και μπορεί να φρενάρει και να στρίψει πιστεύω με αξιοπρέπεια. ίσως να τα χαλάει λίγο στην τιμή και να συμφέρει να αγοράσει κάποιος το yamaha mt-07(έκδοση για Α2 δίπλωμα).

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    https://youtu.be/rJNDOgJJnM8
    βολτα στο ναυπλιο, αγιο δημητριο αυγου,διδυμα,καρατζα

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    https://youtu.be/RBvXMLcjE8Q
    Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και νομίζω ότι ήταν και το καταλληλότερο για τέτοιου είδους βόλτα μιας και μπορούσες να κάνεις και κάτι παραπάνω από το να έχεις μόνιμα 2η ή 3η σχέση όλη την ὠρα και μόνο στιγμιαία να ανοίγεις αρκετά το γκάζι. Σαν ιταλικό και σαν καινούριο μοντέλο έκανε κάτι περίεργα σε μερικούς και δεν μπορούσαν να το βάλουν μπροστά. μάλλον κάτι με το immobilizer ή κάτι σχετικό είπαν. ευτυχώς εμένα πήρε με τη μία. η ευχάριστη έκπληξη είναι ο ήχος του! άρχισα να κοιτάω μπας και δεν είναι το 300 και είναι το 600! πολύ ωραίο μπάσο ήχο που δεν το καταλαβαίνεις από την κάμερα. σε αυτό δεν είχα θέμα με το κιβώτιο όπως στο bmw g310r. στις στροφές μου άρεσε περισσότερο από το g310r. μπορείς να το στρίψεις αρκετά χωρίς να σε τρομάξει. όμως η εξάτμιση είναι χαμηλά και στις δεξιές στροφές βρίσκει σχετικά εύκολα. μου φάνηκε πιο παιχνιδιάρικο και ο ήχος στις ψηλές στροφές του κινητήρα σε ''έφτιαχνε'' ακόμα πιο πολύ. τα φρένα μάλλον είναι καλύτερα του bmw. τα όργανα του ωραία. δεν είναι όλα ηλεκτρονικά αλλά έχει αναλογικό στροφόμετρο στο κέντρο και τα υπόλοιπα σε οθόνη.
    αν και δεν δοκίμασα άλλο 300ρι, το benelli bn302 το προτιμώ από το bmw g310r. σαν αγορά θα με δυσκόλευε η μάρκα και η τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    https://youtu.be/frouaPuapbY
    Το πιο ισχυρό μηχανάκι που οδήγησα εκείνη την μέρα. Αν και στη βόλτα που κάναμε δεν μπορούσες να νιώσεις όλη την δύναμη των 160 αλόγων. ίσως και καλύτερα για εμάς τους αρχάριους που ήμασταν αρκετοί νομίζω. έστω και αυτό το λίγο όμως σου έδινε να καταλάβεις ότι είναι σε άλλο επίπεδο από τα "κοινά" δίκυκλα που καβαλάμε. με ένα άνοιγμα του γκαζιού έστω για λίγα δευτερόλεπτα με 2η ή 3η σχέση αμέσως ένιωθες την επιτάχυνση και τα χιλιόμετρα αστραπιαία να ανεβαίνουν στο κοντέρ. Παρ'όλα αυτά, στις χαμηλές και μεσαίες στροφές δεν σε φόβιζε και ήταν πολύ φιλικό. Από ένα σημείο και μετά είναι που δείχνει τα δόντια του και αυτό δεν μπορούσες να το καταλάβεις με το ρυθμό που πηγαίναμε. Πάντως δεν με δυσκόλεψε να το στρίψω καθόλου αν και είχα μια προκατάληψη πως θα είναι μια τέτοια μηχανή με τόσο μεγάλα νούμερα σε κυβικά,ιπποδύναμη, ροπή, τελική ταχύτητα κλπ. Τα φρένα είναι πολύ καλά και επιβραδύνεις άμεσα. Σε κάποια σημεία επιτάχυνα όσο γινόταν και μόλις έφτανα τον πλοηγό πάταγα απότομα τα φρένα. Ακαριαία έπεφτε η ταχύτητα. Εμφανισιακά είναι πολύ σύγχρονο και θυμίζει τρανσφόρμερς. Κάτι που δεν μου άρεσε και σίγουρα διορθώνεται είναι ότι δεν έχει αντιολισθητική επιφάνεια στα πλάγια του τεπόζιτου και σε ένα άλλο πλαστικό που είναι βαμμένα γυαλιστερά. ένιωθα λίγο τα πόδια μου να γλιστράνε στις στροφές.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της johni41
    Εγγραφή
    07/06/2016
    Μηνύματα
    55
    https://youtu.be/Z_asS8X0X14
    Τελευταίο μηχανάκι που καβάλησα εκείνη τη μέρα. Και ευκαιρία να δω πως είναι και το αυτόματο κιβώτιο DCT . Εμφανισιακά το μηχανάκι δεν με τρελαίνει αλλά είναι πιο όμορφο από το προηγούμενο. Ωραία όργανα με το χρώμα στις στροφές να αλλάζει από πράσινο σε κόκκινο ανάλογα με το πόσες είχε ο κινητήρας. Ήχος ανύπαρκτος. Είναι πάρα πολύ ήσυχο. Δεν ακούς σχεδόν τίποτα από εξάτμιση και κινητήρα εκτός από τις υψηλές στροφές που γουργουρίζει. Όταν λέμε υψηλές στροφές μιλάμε για μικρό εύρος στροφών στο συγκεκριμένο κινητήρα. Έχει κόκκινα εκεί που οι υπόλοιπες μηχανές ξεκινάνε να δίνουν αυτό που έχουν. Βέβαια με τις λίγες στροφές και άλογα και με αρκετή ροπή καταφέρνει να ταξιδεύει άνετα και να κινείται στη πόλη με πολλή μικρή κατανάλωση. Κάτι σαν τα ντίζελ αυτοκίνητα μάλλον...Το αυτόματο μου φάνηκε εύχρηστο μιας και έχεις μόνο 3 επιλογές για νεκρά, νορμάλ και σπορ πρόγραμμα και επίσης ανεβάζεις ή κατεβάζεις ταχύτητα με τα ανάλογα κουμπιά όταν θελήσεις. Είναι περίεργη η αίσθηση να λείπει η μανέτα του συμπλέκτη και ο επιλογέας από το πόδι. Ασυναίσθητα τα ψάχνεις και νιώθεις λίγο ανασφάλεια στην αρχή. Στους 3 γύρους που κάναμε στην πίστα παρατήρησα ότι χωρίς πολύ γκάζι αλλάζει ταχύτητες για να κρατάει χαμηλά τις στροφές και την κατανάλωση προφανώς. Με πολύ γκάζι πάει για λίγο στο κόκκινο και αλλάζει ταχύτητα. Δεν θα σε αφήσει να κατεβάσεις ταχύτητα και να μείνεις και πάλι στα κόκκινα για πολύ. Λίγο ενοχλητικό ήταν όταν κρατούσα σταθερό το γκάζι σε χαμηλές στροφές για να μπω στη στροφή αρκετές φορές ανέβαζε ταχύτητα και κρέμαγε με αποτέλεσμα να κατεβάζω εγώ πρίν το γυροσκοπικό ή εκείνο μέσα στη στροφή. Επίσης αν μπεις με παραπάνω χιλιόμετρα και κόψεις αρκετά μέσα στη στροφή πάλι κατεβάζει ταχύτητα. Επειδή οι αλλαγές είναι ομαλές και οι ταχύτητες μικρές δεν αποσταθεροποιεί τη μηχανή πολύ ούτε σε τρομάζει και το συνηθίζεις μόλις το κάνει μερικές φορές. Άλλωστε δεν προορίζεται για χρήση σε πίστα ή για να κυνηγάς κάθε στροφή. Βέβαια και στις στροφές δεν με δυσκόλεψε ούτε φάνηκε να μη στρίβει εύκολα. Με λίγο παραπάνω ταχύτητα στη στροφή που σε βγάζει στην πίσω ευθεία και μεγαλύτερη κλίση βρήκε το μαρσπιέ που δεν είναι και πολύ χαμηλά θυμάμαι. Τα φρένα είναι ικανοποιητικά από το λίγο που τα πάτησα και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για τον χαρακτήρα της μηχανής. Δεν αξίζει να μιλήσω για δύναμη ή επιτάχυνση. Απλά αξιοπρεπή. Σε γενικές γραμμές για αυτό που προορίζεται είναι μια χαρά.

Παρόμοια θέματα

  1. Moto Test Ride Event 2017
    από lleonidas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2017, 22:32
  2. Moto Test Ride Event στα Μεγαρα 28-29/05
    από teo_g7 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2016, 14:18
  3. MOTO Test Ride Event 28-29 Μαΐου 2016
    από Billymuse στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2016, 23:33
  4. MOTO TEST RIDE EVENT
    από ΝIKOLTSOS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2015, 09:04
  5. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 21:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF